PER TELEGRAAF. kwartier te Eski-Djuma bevindt, meldt daarvan niets. Alleen vermeldt li(j eene schermutseling, die waarschijnlijk tot eene overdreven voorstelling heelt aanleiding gegeven. Hij schrijlt: Twee Russische koionnes rukten uit Jaz- lar en Popkoi naar Kizilar en Sama Suflar, blijkbaar met de bedoeling om onze stellingen te verkennen. Zij raakten in schermutseling met onze voor hoede. wat den geheelen dag duurde, terwijl nu eu dan kanonschoten wer den gewisseld. Tegen den avond trok de vijand weer af naar de Lom. Omtrent de krachtige aanvallen van Suieiman-pacha om den Schipka-pas te vermeesteren is hel nog moeijelijk het ware te weten. Het schijnt dat de Russen zich nog in hunne positie hebben gehandhaafd, maar dat aan beide zijden zware verliezen zijn geleden. Volgens berigt uit Pera aan de Köln. Zeil. worden de zittingen van het centrale comité der Roode Halve Maan, bij hel stijgen van den nood, steeds veelvuldiger en zijn arbeid steeds omvangrijker. Hel beschikbare fonds bedroeg 35000 en het getal geslichte of overgenomen hospitalen ongeveer twaalf, waaronder dat te Kavak aan den Bosporus en dat van Beglerbeg, beiden met 400, dat te Adrianopel met 300 bedden; twee in Men Balkan, drie vaste te Boustschouk, Schoumla en Silistria enz. Te Adrianopel zou voor den omtrek een //vliegend lazareth" worden ingerigt onder d'. Stoker, aangezien daar reeds 2438 zieken waren. Te Konstantinopel wedijveren de ambassadeursvrouwen Layard en prinses Reuss. Een militaire berigtgever van de Times meldt dat correspondenten, van Jeni-Sagra en Eski-Sagra aangekomen, waar zij de gevechten hebben bijgewoond, zeer verontwaardigd zijn over de beschuldiging, dat de Rus sische troepen daar wreedheden zouden hebben bedreven. l)e waarheid is. dat de Russen, als zij weer terugkwamen op plekken, die reeds vroeger door hen bezet waren geweest, hunne gewonde makkers vermoord vonden en, daarover in woede ontstoken, eerst weigerden kwartier te geven. Spoedig echter werden zij weder door hunne officieren tot betere gedachten gebragt en zjj maakten gevangen, die op de knieën om genade smeekten. Het bevel der officieren was: /Laat hunne straf aan God." De manschappen van één regiment namen 14 of 15 verlaten Bnlgaarsche kinderen mede, droegen ze gedurende den aflogt en wisten eene koe mede te drijven om melk voor de kleinen te hebben. Een correspondent van genoemd blad meldt nog het volgende: In Enge land is vrij wat geld verzameld voor de Turksche gewonden in lilein-Azië. Belangrijke sommen zijn overgemaakt, maar uit Konstantinopel is nog geen penning gezonden en het is voor de gewonden even goed. alsof men in En geland hoegenaamd niels gedaan had. Toch was de Engelsche commissie gewaarschuwd, in geen geval Turksche ambtenaren met het geld te belas ten. Zij schijnt dit wel te hebben gedaan en alles is verdwenen in den bodemloozen put, waarin in Turkjje alles verdwijnt. 's GRAVENHAGE, 25 Augustus. Met 1 October zijn benoemd in het col- legie van curatoren aan de universiteit te Leiden; tot lid en voorzitter de heer dr. Vroliktot leden de hh. mrs. baron Sloet van de Beele, Pape, Kist en dr. van den Brandeler. ST. PETERSBURG, 24 Augustus. Een officieel berigt uit Gorni Studeni, van 22 dezer, luidt als volgt: Doronschinsky meldt uil den Schipka-pas, dat den 22tn de Turken slechts een geweervuur onderhielden, zonder een openlijken aanval te wagen. Zij rigtten twee ver-dragende batterijen op en drongen door loopgraven verder. Het geweervuur verstomde teil 7 ure 's avonds; des nachts werd het hervat uit de vijandelijke loopgraven, doch door de onzen niet beantwoord. Onze verliezen bedroegen den 21en 200 man, den 22en veel minder. Aan den kant van Osmanbazar, Lowtscha en Plewna is alles rustig. Den 22en vielen de Turken met groote magt Ajaslar aan en drongen twee Russische bataillons terug. Het Sofia-regiment heroverde echter de positie weder, met een ver lies van 23 man. Het gevecht duurde den ganschen nacht. Den 22'" tastte de vijand Anscha bij Ajaslar aan, maar werd tot driemaal teruggeslagen. Heden ochtend ten 8 ure rukten de Turken weder tegen den Schipka-pas op. De eerste aanval werd afgeslagen. De strijd duurt voort. ST. PETERSBURG, 24 Augustus. Officieel. Uit Gorni Studeni is van gis teren het volgende berigt ontvangen: De strijd bij den Schipka-pas begon 's morgens ten 4y2 ure en werd met buitengewone heiligheid tot 's middags voortgezet. Herhaalde vertwijfelde aanvallen der Turken werden afgeslagen. 4 Des namiddags begon het vuur te verminderen. Generaal Radetzky kwam met reservetroepen aan. Verdere bijzonderheden nog niet bekend. Onze verliezen zijn groot, LONDEN, 24 Augnstus. De Daily Telegraph meldt uit Pera van den 23 Augustus, dat tengevolge van de laatste bewegingen der Turken, de positie der Russen zeer hagchelijk geworden is. üsman-pacha heeft ver sterkingen over Philippopel en Sofia gekregen en maakt zich gereed weder aanvallend op te treden. Het centrum van het leger onder Mehemed-Ali rukt voorwaarts over Eski-Djuma. Een gedeelte van de troepen van Soliman- pacha houdt Betrova bezet. De regtervleugel van Mehemed trekt om den linkervleugel der Russen bij Pupert' ni heen. PARIJS, 24 Augustus. In een toespraak, welke de minister van binnenl. zaken in het Dordogne-departement hield, deed hij de vredespolitiek der regering uitkomen; hij zeide dat Mac Mahon meer dan iemand den vrede liefheeft, daar hij in den oorlog is geweest en de oorlogsjammeren kent; hij bragt in herinnering dat de tegenstanders der tegenwoordige regering partijgangers van den oorlog tot hei uiterste geweest zijn, en wierp van zich af het verwijt dat het kabinet de clerikalen begunstigt. KONSTANTINOPEL 24 Augnstus. Abdul-Kerim is voor den krijgsraad I verschenen. In de omstreken van Larissa zijn tweehonderd struikroovers verslagen geworden. De Porte heeft een nota betreflende den rooftogt op de grens naar Athene gezonden. Blijkens de in dit blad voorkomende advertentie werd door HH. Commis sarissen de administratie van de Directie der Leidsche Begrafenis-Onderne ming over het eerste jaar van haar bestaan nagezien en in orde bevonden. Aan het door Directeuren uitgebracht verslag is het volgende ontleend: Het getal lijken door tusschenkomst der Onderneming van 24 Juli 1876 hier of elders ter aarde besteld, of waarvan algemeene aanzegging werd gedaan, bedroeg op uit" Juni 11111 als: aan de Begraafplaats Groenesteeg le klasse 15 u 2e 10 Marepoort 3e 14 nu 4e u 22 Heeren poort 5e 34 Zijlpoort 4e 5 getransporteerd naar Leeuwarden1 n u 's Hage1 Oegstgeest 3 Haarlem1 Alphen1 Warmond1 Bekendmaking van elders overledenen3 111 Het van den aanvang af voor de Bedienaars der Onderneming gekozen kostuum blijkt op den duur zeer aan het publiek te voldoen, gelijk dezen winter de uniform-jas mede zeer in den smaak viel. PüOGKAIIUA VAN «irWEKHITVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 28 Augustus 1877. des avonds ten half zeven ure, directie H. Vöiljiae. le Afd.: 1. //Zangers-Feest-Marsch", Dunkier; 2. Ouverture «Fra Diavolo", Auber; 3. Souvenir uit de opera //Violetta", Verdi; 4. /'Mein Grusse an Dresden", Walzei', Schreiner; 5. Fantaisie over motiven uit de opera van David «Lalla-Roukh", Dnnkler. 2e Afd.: 6. Ouverture van de opera //Les Martyrs", Donizetti; 7. Souvenir uit de opera //Hamlet", Thomas; 8. //Romance", Vieuxtemps; 9. Groote Fanlaisie over motiven uit de opera van Gounod "Faust", üunkler; 10. //Prager-Galop", Pehel. 294 Staats-Loterij. Fijfde Klasse. Trekking van 25 Augustus. Prijs van 400: N". 6. a 70: 17898 met premie van ƒ3000. Prijzen van 70. 737 1648 40b9 4141 6173 6576 7186 8764 11591 13391 18303 20170 1524 2441 4114 4897 6501 6628 8543 11372 Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRaBBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6