LEIDSCHE Cl CHANT. VRIJDAG 24 AUGUSTUS, BINNENEANDSCIiE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.30, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.83. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de expeditiekostenAfzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertenlién is van 1—4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 ccnls. 190, LEIDEN, 23 Augustus. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad deelde de voor zitter, de wethouder de Fremery, mede dat van de hh. E. J. en P. H. Hoos, pachters van den haardasch enz., de mededeeling was ingekomen dat zij het pacht-contract wenschen te continueren, onder de voorwaarden bij het pacht-contract vermeld, alsmede dat ingekomen was hel advies van commis sarissen der gasfabriek omtrent liet vdorstcl van den heer Schcltema. Dit stuk werd in handen gesteld van de commissie van financiën. Ook was ingekomen een adres van de agenten van policie lc kl. om verhooging van jaarwedde, waaromtrent besloten werd dit bij de begrooiin? te behandelen. De voorzitter deelde voorts nog mede dat van lib. curatoren van het gym nasium ingekomen waren de door den raad verlangde inlichtingen omtrent de voordragt ter benoeming van een conrector, waarmede de leden in ken nis waren gesteld. Hij verzocht thans burg. en weth. te magtigen tijdelijk 1 in de vacature te voorzien en te beschikken over de gelden bij de begroo ting aangewezen. De heer Cock bragt daartegen eenige bezwaren in het midden: deze zaak was thans niet aan de orde gesteld en in de voordragt van hh. curatoren was die lijdelijke voorziening voorgesteld alleen met het oog op de benoeming van den heer Vollgrafl tot conrector, die eerst tegen het einde des jaars in functie kan treden. Nu thans dergelijk voorstel werd gedaan rustte het niet meer op de gronden door curatoren aangegeven. Hij betreurde hel dal de nieuwe cursus werd ingetreden zonder dat in de vaca ture was voorzien. Thans achtte hij het beter den gewonen weg te volgen en de benoeming nog een paar dagen uit te stellen; bij benoeming van den heer Vollgrall kon dan tijdelijk in de vacature worden voorzien. De heer Goud- smit was van gevoelen dal men thans wel kon overgaan tot de benoeming; de zaak toch was in de vorige zitting aan de orde gesteld, en na de ver kregen inlichtingen kon de behandeling toch nu wel worden voortgezet. De heer Cock zeide dat scrupules hem van een zoodanig voorstel hadden terug gehouden; hij was echter van hetzelfde idee. De voorzitter zeide dat de agenda waren vastgesteld vóór dal de inlichtingen van curatoren waren ont vangen; burg. en weth. konden er zich wel mede vereenigen de benoeming thans te doen plaats hebben. De heer Versier kon zich met het voorstel niet vereenigen, uithoofde hel een gevaarlijk antecedent zou opleveren. De heer Goudsmit beweerde dal dit niet het geval kon zijn; er was hier slechts sprake van de voortzetting eener aan de orde gestelde zaak. De voorzitter verklaarde in stemming te zullen brengen of men in deze van de orde zou afwijken en tol de benoeming overgaan. De hh. Cock en Goudsmit merkten op dat hier juist van geen afwijking sprake was, en zoo men van eene af wijking wilde spreken die was hier meer dan ooil geregtvaardigd. Het voorstel in stemming gebragt zijnde werd, met 14 tegen 3 stemmen, beslo ten nog heden lot de benoeming van een conrector over te gaan. Ue lieer de Laat de Kantcr gal, voor dat tot de benoeming werd overge gaan nog te kennen dat hij met leedwezen vernomen had dat aan hetgeen hij in de vorige vergadering omtrent deze zaak had gezegd eene verkeerde uillegging was gegeven, als had hij het belang van den tegenwoordigen j praeceptor op het oog Zijn bezwaar was alleen, dal curatoren een begin sel hebben laten varen, zonder de motieven aan te geven die hen daartoe hadden geleid, en het was geen overdrijving van den raad wanneer hij daar omtrent opheldering vroeg. De heer Cock verklaarde datzoolang hij curator was geweest, bij alle benoemingen slechts eene aanbeveling was gedaan, zonder meer, en ook bij alle andere vakken van onderwijs had dit plaats; i er werden alleen voordraglen gedaan, zonder te treden in beschouwingen omtrent den persoon zeiven. De heer de Kanter meende dal de heer Cock let voorname punt uit het oog verloor, namelijk een beginsel, dat juist door curatoren vroeger op den voorgrond was gesteld. De heer Cock voerde hier tegen aan dat daarvan niets bleek uit den brief van den raad aan curatoren. De heer de Laat de Kanter vond dit natuurlijk, want zijn voorstel was ook door den raad verworpen. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van een conrector van het gymnasiumen als zoodanig met 16 stemmen benoemd dr. J. C. Vollgraff, te Haarlem. Op d'. J. Verdam werd één stem uilgebragt De voorzitter bragt thans het voorstel in behandeling betrekkelijk de magtiging tot tijdelijke voorziening in de vacature. De heer van Iterson was door de ontvangen inlichtingen op dit punt niet voldaan. In welke wature toch moest voorzien worden? Voor welk vak van onderwijs moest er eene tijdelijke aanstelling plaats hebben De heer Cock meende dat ver dere toelichting onnoodig was. Er zou iemand worden aangewezen om dal- gene te doen wat dr. van der Mey tol hiertoe deed. De gewoonte was dat rector en conrector onderling hunne lessen regelden, onder goedkeuring van curatoren. De heer van Iterson vroeg daarop of er dan een tijdelijke con rector zou aangesteld worden, en op het bevestigende antwoord van den heer Cock verklaarde hij zich daartegen. De heer Cock zeide dat het hier op hetzelfde nederkwam, wanneer men zeide iemand Ie zullen benoemen om tijdelijk in het onderwijs te voorzien. De heer van Iterson kon zich op die wijze met het voorstel vereenigen, want bij ontstentenis van den rector ging hei niet aan, tegenover de overige docenten, den tijdelijk aangestelden als conrector te doen optreden. Met algemeene stemmen werd daarop de door burg. en weth. gevraagde magtiging verleend. Tol hulponderwijzer aan de jongensschool der 2' kl. werd vervolgens be noemd G. van der Waals alhier. Verder was aan de orde de voordragt tot wijziging van het tarief voor het gebruik van de gehoorzaal en tot vaststelling van de voorwaarden voor de openbare verpachting van het bullet. De heer Cock vestigde er ook thans de aandacht op dat, bijaldien het beslaande contract met 15 September aansl. was afgeloopen en de nieuwe pachter alsdan moest optreden, men dan niet kon zeggen dat er concurrentie was geopend. Aan ernstige sollicitanten moest men meer tijd laten om zich het ameublement enz. aan te schaffen, ten kleine drie weken was voor eene publieke uitbesteding te kort. Hij meende dal het zaak zou zjju de verpachting een maand of drie uil te stellen en tijdelijk in de betrekking te voorzien. De voorzitter zeide dat de algemeene attentie reeds sedert lang op de zaak was gevestigd. De onzekerheid van de vaststelling der gasprjjzcn en later andere bezwarendie moesten onder zocht worden, hadden lot vertraging aanleiding gegeven. De heer Dercksen zeide een ingrijpend amendement te zullen voorstellent. w. om de verpach ting te doen plaats hebben voor één jaar. Men zou dan misschien krijgen eene continuatiemaar dan zou men ook bij tijds concurrentie kunnen openen en nog in overweging nemen of men de geheele exploitatie der zaal aan den pachter zou overlaten. De heer de Laat de Kanter had daartegen bezwaar en meende dat het dan beter zou zjju den tegenwoordigen pachter voor een jaar te continueren. Hij geloofde dat deze dit wel zou aannemen. De heer Cock achtte dit hetzelfde, de schijn werd toch vermeden dal geen ernstige concurrentie was geopend. Na eene korte discussie werd met algemeene stemmen, overeenkomstig het voorstel van den heer de Laat de Kanter, besloten den pachter nog voor één jaar te continueren. Voorts werd beslo ten het tarief en de voorwaarden vooralsnog buiten behandeling te laten. Ten slotte werd met algemeene stemmen goedgekeurd de rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1876. Burg. en weth. hielden zich daarbij buiten stemming. De brieven per stoomschip Torrington naar Nederl. Indié te verzenden moeten ten postkaniore alhier bezorgd zijn den 25"> dezer vóór midder nachtdrukwerken en monsters ten 3y2 ure 's namiddags. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaaktdat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs, voor de tweede maal in het loopende jaar zullen gehouden worden op Woensdag 3 October aanst. en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 12 September bevorens behooren aan lc melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen en over legging van een ol meer getuigschriften van hun goed zcdeljjk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats hun door den schoolop ziener zullen worden bekend gemaakt. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (100' vervolg) van de Ettropesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atchin voor zooverre daaromtrent tot op den 6dcn Julij 1877 bij het dep, van oorlog in Nederl. Indie berigl was bekomen. Die lijst bevat de vol gende namen: J. M. Lemoine, I'. A Masson, R. Spindelaar. H. Vanberck- moes, O. 11 G. Taminé, J. E. Huygens. Blijkens mededeeling van het Italiaansche gezantschap is de termijn tot liet doen van aanvragen tot deelneming aan de tentoonstelling van voortbrengselen en gereedschappen tot zuivelbereiding (inzonderheid kaas),

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1