Bezer dagen bemerkten de metselaars van de in aanbouw zijnde R. K. kerk te Eindhoven, dat de koepel, die reeds tot eene aanzienlijke hoogte is opgetrokkenin beweging geraakte. In een oogenblik waren allen van de steigers beneden, en het werk werd gestaakt. De verzakking nam in- tussehen gaaudeweg toe, zoodat de koepel thans reeds zigtbaar naar het oosten overhelt en een aantal scheuren vertoont, enkele zoo groot dat men er door kan zien De verzakking wordt toegeschreven aan den aanleg van den muur aan de oostzijde, die gedeeltelijk op de oude fundamentengedeel telijk op nieuwe grondslagen rust. Naar men uit Vlissingen meldt is de schade, door den brand in de nabijheid van het havenstation veroorzaakt, na naauwkeurige opname be groot op 70000. Een groot deel der goederen was niet verzekerd. Er bestaat verschil, wie de verantwoordelijkheid dier verbrande goederen te dra gen heeft. De regtbank te Middelburg zal hierin waarschijnlijk moeten be slissen. liet tusschen Nederland en Zwitserland gesloten tractaat van vestiging en handel is bij een wetsontwerp aan de goedkeuring van de tweede kamer der stalcn-generaal onderworpen. Een dergelijke wetsvoordragt werd door de tweede kamer in 1863 ver worpen op grond dat de minder gunstige verordeningen, waaraan de Israë lieten destijds in verschillende kantons onderworpen warenniettegenstaande de gesloten overeenkomst, van toepassing zouden zijn gebleven op de Neder- landsche Israëlieten, die zich in die kantons zouden willen vestigen. Nu art. 50 der nieuwe Zwilsersche grondwet van 1874 thans de vrije uitoefening van alle eerediensten binnen de grenzen aangewezen door de openbare orde en de goede zeden waarborgt, heeft de regering de gestaakte onderhandelingen hervat, waarvan het sluiten van een verdrag op den grond slag van wederzijdsche behandeling op den voet der meest begunstigde natie het gevolg is 's GRAVEN1IAGE20 Augustus. Z. M. de koning groothertog heeft den heer L. de Wael, burgemeester van Antwerpen, benoemd tol officier der orde van de Eikenkroon. Aan den heer 11. Schierholz is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als consul der Nederlanden te Valparaiso, en tot die betrekking, bui ten bezwaar van 's rijks schatkistis benoemd de heer E. Peters. Door den consul der Nederlanden te Stockholm is tot vice-consul der Nederlanden te Slrómstad aangesteld YV. T. Lundgren aldaar. De heer L. Broekema, te llalle, is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks landbouwschool. Tot paardenarts 3' kl. bij het leger in Nederl. Indieis benoemd de voor die betrekking opgeleide veterinaire leerling J. de Jongb. Z. M. de koning zal, naar wij vernemen, aanstaanden Woensdag de tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid te Amsterdam bezoeken en te dien einde ten 10y2 ure van hier vertrekken. Gisteren gaf Z. M. de koning een afscheidsdiner ter eere van 11. K. H. prinses Albert van Pruissen. 11. K. tl. en gevolg werden van wege Z. M. door hofrijtuigen van het badhuis te Scheveningen afgehaald, en na het diner derwaarts leruggebragt. 11. K. H. prinses Marianne heeft heden met II. K. tl. prinses Albert van Pruissen een uilslapje naar Zaandam gemaakt. Prinses Albert van Pruissen zal aanstaanden Woensdag met den trein van 4 u. 20 m. der Rijn spoorwegmaatschappij de terugreis naar Duitschland aannemen. De minister van justitie zal YVoensdag aanst. geen gehoor verleencn. liet getal vreemdelingen te Scheveningen is toenemende; en de aanvra gen om logis aan hel badhuis is zoo groot, dat velen moeten afgewezen worden en in andere hotels enz. een onderkomen zoeken. Als men nagaat dat dit het geval is, ondanks de herhaalde uitbreiding van het Badhuis, wordt het denkbeeld opgeworpen die inrigting met eene nieuwe étage op te trekken. HU i TUN IAM )SC 1 i U HU I U G T UN BELGIE. De Rubens-feesten zijn in vollen gang. Zaturdag avond had de eerste uitvoering plaats van de nieuwe cantate, opzettelijk voor de gelegenheid gedicht door Julius de Geyter en op muziek gebragt door Peter Benoit. Op de ruime Groenplaats, aan den voet van den grooten toren, stond als het ware de gansche bevolking van Antwerpen en ontelbare vreemdelingen ge schaard. In het midden dier massa volksvlak voor het standbeeld van Rubens, verhief zich eene estrade, waarop de 1200 zangers en zangeressen en 150 instrnmentisten plaats hadden genomen, en daarvoor een nog verheve ner getimmerte, vanwaar Benoit hel geheel bestuurde. Te midden eener plegtige stille had dc uitvoering plaats en de indruk was voorbeeldeloos. Er ontstond onder die menschenmassa eene algemeenc geestdrift, die vooral aan hel licht trad bij het gezang van een koor van 300 kinderen; //Dan zal de baiaat'd spelen" enz., dal herhaald werd door al de zangers, met accompagnement van het orchest. Aan het slot der cantate werd dat lied nogmaals herhaald. Toen begon de groote klok te luiden, aan den over kant der Schelde bulderde het kanon, de fanlaristen op dc gaanderij van den toren geplaatst, 50 a 60 meters hoog, lieteu hunne toonen over de stad hooren en door de duizendtallige menigte in volle geestdrift en onder bestuur van Benoit, die van zijnen hoogen zetel de maat gaf, werd het lied eenige malen herhaald. Aan den componist en ook aan den dichter werden tal rijke ovatiën gebragt. Zondag morgen vereenigden zich 28 maatschappijen, waaronder biljart-, visch-, kegel-, handboog-, schiet- en andere gezelschappen, in hunne loka len, om zich vandaar, met ontplooide vaandels en voorafgegaan door een muziekcorps, naar de gemeenleplaats te begeven. Vandaar trokken zij naar het stadhuis, waar zij van het gemeentebestuur de door de stad toegekende prijzen in ontvang namen. Daarna ving iedere vereeniging in haar lokaal den wedstrijd aan. Ten 10 en 11 uren worden 3 prachtige tentoonstellingen geopend: eene van oude schilderijen en kunstvoorwerpeneene van gravures naar Rubens' werken, van teekeningen door Rubens, en van voorwerpen die den grooten kunstenaar hebben toebehoord, en eindelijk van het zoo merkwaardige museum Plantin Morelus. Het getal vreemdelingen is te Antwerpen zoo groot dat velen nog met de laatste treinen naar Mechelen of Brussel gaan, om nachtverblijf te vinden. De Etoile Beige deelt het volgende mede: Te Ostende is een badgast verdronkendoordat de wachter van de gereedstaande reddingsboot weigerde in zee te gaan, daar de Pruissische prins een bad zou nemen en dc boot dan noodig was. Te vergeefs smeekte de echtgenoot van den in gevaar verkeerenden zwemmer haar man te redden. Een uur later kwam de Duit- sche prins zijn bad nemen en ging de reddingsboot met de keiz. familie io zee. Inmiddels was de man in de golven verdwenen. EüGËLiillk LONDEN. 19 Augustus De Times beval een schrijven uil Karabounar, waarin een hartverscheu rend tafereel wordt geschetst van het lijden der uit Eski-Saghra ontkomen vrouwen en kinderen. Daarin leest men o. a.: Vroeg in den ochtend van den 4de° begonnen de vlugtelingen uit Eski-Saghra onder geleide aan te komen, de eersten in ossenwagens. Tegen den avond verschenen de voet gangers, eene jammerlijke, afgematte menigte van lijdende vrouwen en kleine kinderen. Zeer vele vrouwen hadden kogelwonden in de dijen, andere gapende sabelhouwen in den schedel. Een meisje van drie jaar had vier bajonetsteken in de becnen en een in het onderlijf. De blijken van de grofste mishandeling waren veelvuldig. Eene ongemeen schoone jodin van omstreeks zestien jaar was volkomen krankzinnig geworden van de onder gane bcleedigingcn en de gruweltooneelen om haar heen. De eerstaanko- menden werden in volgepropte spoortreinen weggezonden, zonder dat men hun tijd gunde om te drinken. Echter was de dorst het grootste lijden, en het is niet mogelijk voor het half dozijn Europeanen en hunne bedienden, die toevallig ter plaatse zijn, tusschen de zeven- en achtduizend vrou wen met hare kinderen te verzorgen, tiaar geroep om water en hare drooge lippen gaven welsprekend genoeg te kennen wat zij verduurden en velen lagen volkomen magteloos Ier aarde. Op geringen afstand van den grooten hoop vond ik ettelijke kinderen half versmacht in de zon liggen. Een, niet meer dan een jaar oud en enkel geraamte, lag met glazigeoogen, het mondje half open, de handjes in elkaar geklemd, snakkende naar zijnen adem. YVij raapten het naakte schepseltje op, snelden de reeks van met vrouwen volgeladen wagens langs en vonden na honderd weigeringen eene barmhartige ziel, die het kind aan de borst lel. Maar het was te laat: een uur later zag ik het lijkje naast de rails liggen, tloevelen in dal lot deel den, is niet te gissen. PBASfRRMli. De maarschalk-president is Zaturdag te Cherbourg aangekomen en met geestdrift ontvangen. Gambetta heeft op het hem te Rijssel aangeboden feestmaal het woord gevoerd en daarbij dc handeünsren der regering aan eene scherpe criliek onderworpen. Voorts wees hij cp dc kalmte, die alierwege heerscht, op het algemeen vertrouwen, dat de slembus de zegepraal aan het republikein- sche Frankrijk zal verschaffen. De officieuse dagbladen mogen nog zoozeer met een staatsgreep dreigenhet is een ijdele bedreiging, liet leger zou er zich niet toe leenen. Het heeft te zeer besef van zijn pligt, om zich tot eene misdaad te laten gebruiken. Dc middelen ontbreken het gezag dus ten ecnenmale. om eene heillooze onderneming tegen het land te beginnen. De wet zal dus geëerbiedigd worden, zelfs door hen, die in hun hart er niet den minsten eerbied voor gevoelen. De republikeinsche partij zal niet noodig hebben tocvlugt te nem.en lol die represailles, die de omstandigheden soms kunnen regl'vaardigen. maar die men betreurt, zoodra die omstandigheden niet meer aanwezig zijn. Als de slembus zal gesproken hebben, zal men zich aan de uitspraak der natie wel moeten onderwerpen, of, wil men dit niet, van het tooneel aftreden. BU1TSGI! I,4V O. Volgens de Bank- und Hand. Zlg., heeft de heer von Bismarck het stellige voornemen opgevalVarzin niet te verlaten, om Gastein of een a.i- dere badplaats te bezoeken. Dezer dagen is een hoofdambtenaar van het ministerie van binnenlandsche zaken naar het buitenverblijf des rijkskanse liers vertrokken, om aldaar tot in den laten herlsl te vertoeven en den heer von Bismarck behulpzaam te zijn in het afdoen van zaken. De socialistische agitatie, welke thans te Ohlau zoodanig het hoofd verheft, dat groote fabrieken door de eigenaren zijn gesloten en alle werk zaamheden gestaaktheeft daardoor zeer nadeelige gevolgen voor die partij tevveeggebragt. Nu de zaken eenmaal zoo slaanhebben de socialisten een middel ter hand genomen, dat hen uit den nood moet helpen, naar zij ver trouwen. Er is namens de socialisten aldaar in het algemeen en in liet bijzonder namens dc vele arbeiders, die thans door eigen toedoen zonder werk en ten gevolge daarvan zonder verdiensten zijn, een beroep gedaan op hunne partijgenooten. Dit beroep eindigt op de volgende wijze: Drin gend vragen wij derhalve: doet het mogelijke bij allen die tol onze partij belmo ren, om gelden ten onzen behoeve bijeen te zamelen. Helpt ons spoedigI Op die wijze alleen kunnen wij goed toegerust ten strijde komen! Op die wijze kunnen wij in staat gesteld worden hel beginsel van verbroede ring des menschdoms te doen zegevieren op dc magt van het geld! KUSLJtNn. Officiële berigten uit het Russische hoofdkwartier melden dat de Russi sche batterijen den 15i,a het geschut der vesting Ruslschuk tot zwijgen bragten, waarmede dit artillerie-gevecht een einde nam; aan de Russische

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2