I5JJV0EGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag HO Muguslus d877, If". BUIT EN I ,A NI) SC l IE BE 1IIG T EN PER TELEGRAAF. Dezen morgen ten 7 u. 15 m. is alhier de plezierirein gepasseerd met ieeslgangers naar Antwerpen. Tijdens het oponthoud aan het station te dezer stede voegden zich hij het aanzienlijk getal reizigers uit de aan den lloll. spoorweg gelegen hoofdplaatsen omstreeks 100 stadgenoolenzoodat de trein met volle wagens den weg naar de Scheldestad vervolgde. E Ti IE E A M SS. LONDEN. 17 Augustus. De 15d< Augustus is te Chislchurst stil voorbijgegaan. Eugenie en haar zoon hadden hun vrienden doen weten dat zij geen receptie zouden houden, met het oog op de naderende verkiezingen in Frankrijk. Al wal Louis Napoleon tot viering van den naamdag zijns geslaehts deed, was een kerk dienst bijwonen in de katholieke kapel. Niettemin regende het kaartjes en schriftelijke gelukwenschingen. Er kwam voor den jeugdigen Bonaparte ook een telegram van den prins van Wales. Telkens worden hier te lande levende Colorado kevers gevonden, on langs weer een in een post-waggon tusschen Plymouth en Bristol. Uit exemplaar moet met eene Amerikaansche brieven-mail zijn overgekomen. Daily News ontvangt van zijnen correspondent het berigl dat nadere tijdingen de vrees wettigen dat de bijzonderheden aangaande de moorden te Eski-Saghra, waarvan hij melding maakte, eer in te zachte dan te donkere kleuren zijn voorgesteld, liet schijnt inderdaad, dat indien dergelijke tooneelen nog eenige dagen voortduren, er geen enkel Christen in leven zal blijven aan de helling van het zuidelijke Balkan-gebergte. Volgens berigt in de Gomercio van Guayaquil is Ecuador den 26s"n Junij 11. wederom het tooneel geweest van vulkanische uitbarstingen en ver woestende overstroomingen. Vooral de schoone, vruchtbare valleijen van Chilio en Tumbaco hebben veel geleden. Er is voor meer dan een millioen dollars schade aangerigt en een groot aantal menschen hebben bij deze ramp liet leven verloren. Meer dan 1500 stuks vee zijn verdronken. Kt A W K K IJ li. Te Evreux is, gelijk reeds gemeld is, de maarschalk-president ontvan gen door den adjunct-mairc de maire toch was, daar hij tot de bekende 363 behoorde, door den prefect ontslagen. Of de toespraak van den adjunct- maire den maarschalk wel bevallen is, valt te betwijfelen, ofschoon hij van eenig ongenoegen niet heeft doen blijken. Naar men verneemt heeft de adjunct-maire hem aldus toegesproken: Uwe reis, mijnheer de president, strekt, wij weten het, om ingelicht te worden omtrent de behoeften en wenschcn van Frankrijks bevolking. Wij wcnscben n hartelijk geluk met het ondernemen dier reis. Evreux is de eerste stad die gij op dezen uwen togt bezoekt. Veroorloof mjj opregt te zijn en u te zeggen, dat de bevol king, die wij vertegenwoordigen, innig gehecht is aan den republikeinschen staatsvormen dat al wat gij doen zult om dien te handhaven en te beves tigen, u hare levendige sympathie zal verzekeren. Uwe verdere reis zal u de overtuiging geven, dat dit de wensch is van onze geheele verstandige Normandische bevolking, die vurig een einde wenscht te zien aan de tegen woordige crisisom zich in alle gerustheid aan de zorg voor haren, arbeid en hare zaken te kunnen wijden. Het antwoord van den president is reeds vermeld. De toespraak van den voorzitter van den arrondissements-raadden heer Decbamps, was van een geheel ander gehalte. Hij drukte den wensch uit dat bij de aanstaande verkiezingen stad en dorp, doof voor de bedriegelijke beloften van de radicale kwakzalverij, op des maarschalks eerlijke roepstem antwoorden en d;n naam van constitutionele conservatieven op de stembriefjes schrijven mogten. De maglige stem van den oceaan en de donderende arse nalen van Cherbourg, zeide hij. zullen een welsprekende hulde aan hel zwaard van den dapperen hertog van Magenta brengen. De echo van de Eure zal hun antwoorden. Gambelta heeft te Rijssel een feestmaal bijgewoond hem door den senator Teslelin aangeboden. Er waren wel 1500 personen aan het spoor wegstation te Rijssel bijeengekomen, om Gambetta bij het uitstappen te be groeten. Maar zij werden in hunne verwachting teleurgesteld. Gambelta kwam niet op het verwachte oogenblik. Evenals te Parijs is er te Dieppe voor de woning van den heer Thiers een wacht van policie om hem te bespieden. De personen, die bij hem in- en uilgaan, worden naauwkeurig opgeteekend. Naar men zegt heeft de heer Emile Ollivier bij de regering aanzoek gedaan om hare ondersteuning als candidaat bij de aanstaande verkiezingen voor het depart, du Var, maar is hem die geweigerd. Te Chinon in Tourraine heelt bij een feestmaal op een landnouwver- gadering eene treurige politieke demonstratie plaats gehad. De maire stelde een dronk in op maarschalk Mac-Mahonwelke zonder oppositie gedronken werd. Toen hield de prefect, de heer de Nadailac, een man ten hoogste impopulair, een redevoering hoofdzakelijk over landbouwaangelegenheden, waarop de vergadering antwoordde met den kreet: «leve de republiek!" terwijl sommigen er bij voegden: «die men tracht omver te werpen." Eenige opschudding was het gevolg hiervan. Toen een der aanwezigen schreeuwde: «leve de koning!" gaf de heer Joubert, een broeder van den republikeinschen oud-afgevaardigde, hem een slag in het gezigl. In groote verwarring ging de vergadering uiteen. Tegen den lieer Joubert is proces-verbaal opgemaakt. ®EITSC!2ïEAKfE». Bij gelegenheid van de groote wapenschouwing, door den keizer van 2 tot 5 Sept. e. k. in de Rijnprovincie te houden, zullen groote feestelijk heden plaats hebben van allerlei aard. Zoo zullen bij de «Keizerparade" op 2 Sept. te houden, behalve de vele duizenden manschappen van het leger, ook al de vereenigingen van oud-strijders, hetzij bij het leger of de land weer in de provinciën Rijnland en Westphalen, opkomen Des avonds zal aldaar een groote taptoe worden geslagenwaaraan ruim 900 muzikanten en tamboers zullen deelnemen. Het is bij de Duitschc spoorwegen gebruikelijk, aan beambten, aan wie verlof wordt verleend tot het doen eencr eenigszins groote reis, een verlofpas (Urlaubschein) uit te reikenop vertoon waarvan men in den regel op alle spoorwegen in Europa vrij vervoer erlangt. Zekere Eichmann, in Bad-Oeynhausenheeft van deze vrijgevigheid der spoorweg-maatschappijen een schandelijk misbruik gemaakt door dergelijke passen van de Posen- Creuzburger baan na te maken, om op grond van deze valsche stukken kosteloos te reizen. Het bedrog is spoedig ontdekt en alle spoorweg-maal- schappijen zijn tegen dezen reiziger gewaarschuwd. Volgens berigt uit Görlilz zijn op een aardappelveld in de nabijiieid der stad levende Coloradokevers en een aantal eijeren gevonden. Onmiddel lijk zijn de noodige maatregelen ter verdelging genomen. TVSKIJ E. Naar men uit Ronstantinopel meldt blijft de regering voortgaan met in de moskeen aldaar tot kalmte en verdraagzaamheid aan te sporen en houdt zij voor het overige de aandacht der bevolking bezig met tooneelvertooningen en spijsuitdeelingen. Eiken avond worden in de armste wijken op kosten van den Sultan geld en levensmiddelen uitgereikten eiken avond geeft het bureau van Gedik-bassa's schouwburg 30 vrijkaarten uit om ook de oqbemid- delde zonen der geloovigen in de gelegenheid te stellenhet nieuwe drama «De val van Soukoum-kaleh" te zien verloonen, hetwelk een opwekkenden invloed op de gemoederen uitoefent en steeds daverende toejuichingen inoogst. Volgens rapport van Suleiman-pacha, den bevelhebber der Tnrksche troepen ten zuiden van den Balkanhebben zijne troepen het dorpje Hainkoi bezet, zonder op den vijand te stooten, waarop hij den bergpas liet ver kennen; daarin werd een 30-tal Bulgaren aangelroflcndie, nadat drie hun ner gesneuveld warenhet hazenpad kozen. De verkenningstroepen bereik ten verder zonder eenigen tegenstand den noordelijken uitgang van den pas. Dit geschiedde den 12den Aug. Den volgenden dag liet Suleiman-pacha eene brigade infanterietwee escadrons cavalerie en een aantal Baschi-bozouks en Circassiers, benevens eene batterij westelijk van Ivesanlik tegen de Rus sische met artillerie bewapende stelling te Kalofer oprukken. Na een heet gevecht van 2 uren dreven de Turken den vijand met de bajonet in den Rosalila-pas, waarin Suleiman-pacha hen een eindwegs liet vervolgen. Den 15,|en was Eozlevei, een plaatsje noordelijk van den Balkan gelegen, bezet. Nabij Plewna liggen nog een groot aantal onbegraven lijken van Rus sen en Turken, hetgeen zeer nadeelig is voor den gezondheidstoestand. Groot vorst Nicolaas zond, naar gemeld wordt, daarom eenige parlementairen naar het Turksche hoofdkwartier, behoorlijk voorzien van een witte vlag, maar de Turken achtten daarop niet en openden een geweervuur op de onder handelaars ten gevolge waarvan deze moesten terugkeeren. Volgens den correspondent van de Times te Schumla had eene bende Bulgarenonder aanvoering van een pope35 Muzelmannen gevangen ge maakt. Deze waren met knuppels geslagen en op andere wijze mishandeld en vervolgens, in groepen aan hunne kinderen vastgebonden, verdronken. O O S T-I NI IS I E. BATAVIA, 11 Julij. Generaal Diemont is heden per Baron Bentinck van Atchin alhier aangekomen. Hij werd welkom geheeten door generaal Wiggers van Ker- chemkolonel Kriesfeldoverste de Pauw en den havenmeester. Aangezien hij slechts met verlof hier komt. werden geene saluutschoten gelost. Volgens het Bat. Hbl. loopt het gerucht dat de Indische regering per telegram is uitgenoodigd den vice-president van den raad van Indië een wenk te geven zijn pensioen aan te vragen; ook wil men dat dezelfde wenk gegeven is of zal worden aan drie leden van de algemeene rekenkamer. Aangaande hel stranden van de Meikong op Zondag avond 17 Junij verneemt men het volgende: Om middernacht stootte het schip op een rif tegenover Ras Haffoon op de Afrikaansche kust, ongeveer 80 mijlen bezui den kaap Gardafui. Op welken dag de Glenarthey voorkwam en het wrak bemerkte, wordt niet gemeld. Wel, dat twee Fransche matrozen vóór hunne redding zooveel geleden hadden, dat zij kort daarna stierven. Ook, dat de schipbreukelingen eerst den 20eD door de Glenarthey te Aden aan wal gezet werden. Behalve de beide matrozen waren ook de administrateur en een passagier van Madras verdronken. De Arabische stammen van de kust vielen als gieren op het wrak aan. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan de controleurs 2e kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura A. L. Th. Berrctty eu C. M. Verloop. Ontslagen: eervol, de secretaris bij hèt depart, der burg. openb. werken A. F. von de Wallde advocaat en procureur bij hel hoog geregtshof mr. J. van Gennep; de directeur van 's lands drukkerij te Batavia A. F. G. de Pine'da; de klerk ter algem. secretarie J. J. Meijer; de gewezen klerk bij het depart, van binnenl. bestuur J. G. van der Meer Molir. Benoemd: tot adsist.-resident van Poerwokerto (Banjoemas), de ambtenaar op wachtgeld jhr. R. Wichers; tot secretaris bij het depart, der burg. openb. werken, de ambtenaar op non-activiteit M. J. P. Struick, refe rendaris bij het depart, der marine; tot griflier bij den landraad te Suma- nap, de ambtenaar voor de regterl. magt mr. F. Ch. Vijzelaar; tot 4den onderw. aan de kweekschool voor Ind. onderw. te Bandong, H. W. L. G. Brouwer; bij het depart, van justitie, tot referendaris, de hoofdcommies mr. J. G. Brillenburg; tot hoofdcommies, de le commies G. Roessingh van Itcrson; tot len commies, de griflier bij den landraad te Sumanap mr. C. S. Buys Ballot. Departement van marine. Benoemd: tot cliet van het werktuigkundig atalier bij het etablissement op Onrust, de gepens. ambtenaar B. N. Reuve- kamp Gille; tot lichtopzigter 2C kl de ambtenaar op wachtgeld J. Schuit. BUCHAREST, 17 Augustus. Generaal Ghourko, zijne Russische troepen in uitmuntende posilièn achterlatende, zal, vergezeld van kolonel Cubanolt, alhier aankomen en vervolgens naar St. Petersburg vertrekken, om het be vel over de keizerlijke garde te aanvaarden. Bratiano is naar het keizerlijk hoofdkwartier vertrokken. CAEN, 17 Augustus. In zijn antwoord op eene toespraak van den voor zitter der kamer van koophandel heeft Mahon gezegd dat het gouverne ment thans alle quaestiën met betrekking tot handelstractatcn onderzoekt. KOPENUAGEN, 17 Augustus. De predikant Holm, in Jutland, die naar aanleiding van het uitvaardigen der wet hondende voorloopige vaststelling van de staats-begroolingop den kansel zich uitdrukkingen veroorloofde, die als majesteitschennis werden aangemerkt, is heden veroordeeld tot ont zetting van zijn ambt, 18 maanden opsluiting in het werkhuis en tot beta ling van de proces-kosten. ATHENE, 16 Augustus. De regering heeft contracten gesloten betreffende het leveren van oorlogschepen en torpedo's. Tegen het einde van October moeten de krijgstoerustingen afgeloopen zijn. ADR1ANOPEL, 17 Augustus. De voorhoede van Suleiman-pacha is totdigt bij Gabrowa voorwaarts gerukt. De Russen hebben Elena, Bebrowa en bijna de geheele streek tol Tirnowa ontruimd. SCHUMLA, 17 Augustus. Suleiman-pacha is met zijn leger door den llainboghaz-pas getrokken en rukt op Tirnowa aan. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. c. DRaBBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5