LEID8C11E COI KANT. MAANDAG 2.0 AUGUSTUS BINNEN LA N DSC IIE BE RIGTEN, 1877. H°. 195. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35, franco p. 3.85. Het veislag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cculs. I(| deze Courant behoort een Bijvoegsel.) LEIDEN. 18 Augustus. Bij kon. besluit van 15 Aug. jl. is bij de dienstd. schutterij alhier, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan C. C. Mauve, als 2' luitenant, en aan G. N. van der Koog, als 1* luitenant; en bij de dienstd. schutterij Ie Katwijk aan dr. K. Plantenga, als officier van gezondheid 3e kl.mei den pcrsonelen rang van 2C klasse. lieden werd hier ten huize van onzen stadgenoot, den heer II. Wilte. een stil en huiselijk feest gevierd, dat echter niet zóó stil gebleven is, of verschillende zijner vele vereerders en vrienden meenden daarin aanleiding te vinden, om hem een bewijs te geven hunner sympathie. Te een ure begaven zich eenige lieeren lot hem om hem geluk te wenschen met het zilveren feestdat hij heden vierten hem namens een 225-tal Nederlan ders, onder welke fill. KK. HH. prins Alexander, prins Hendrik en prins Frederik, een souvenir aan te bieden. Heden namiddag is op de Botermarkt een 8-jarig jongentje, genaamd L. G.door een bond van den kaaskooper v. R. in de bovenlip gebeten, waardoor dat kind eene niet geringe verwonding bekwam. Dadelijk zijn door de policie maatregelen genomen, om den hond ten onderzoek van een deskundige in bewaring te krijgen liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 45 lot 65 volwassen personen en 11 tol 14 kinderen. De minister van oorlog heeft de chefs der verschillende legercorpsen getnagligd aan de Israëlitische militairen, die hunne godsdienstige feesten ten hunnent wenschen te vieren, daartoe in de gelegenheid te stellen. Er zullen bij de aanslaande militaire manoeuvres aan officieren en ecu aantal manschappen veldflesschei) van hardglas ter beproeving worden uitge reikt, ten einde die, zoo ze voldoen, later algemeen in te voeren. lu de algemeene vergadering van het Nederl. Bijbelgenootschap dia Donderdag den 16d'n dezer gehouden is in het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente te Amsterdam, werd o. a. medegedeeld, dal twee nieuwe Bijbel uitgaven ter perse zijn: ééne daarvan, de Bijbel in roy. 8", wordt peri- coopsgewijs gedrukt. Door hel hoofdbestuur was een geschrillje uitgege ven, strekkende lot aanbeveling des genootschaps, onder dm titel: "Het Nederlandsch Bijbelgenootschap, in zijn aard en werkzaamheid geschetst." De afdeelingen Beverwijk, Hillegondsberg en Oudewater, misschien ook lJs- selmondegingen te niet; te Velseu en te llollandsche Veld werden nieuwe afdeelingen opgerigt. Het genootschap telt 3899 leden en 2776 begunstigers. Afgeleverd werden 11065 Bijbels, 1591 Oude Testamenten 20613 Nieuwe Testamenten, 202 afzonderlijke Bijbelboeken, 33471 exemplaren in het ge heel. Er werden maatregelen genomen om de militairen, die naar Oosl-lndië worden overgebragtgratis van Bijbels en Nieuwe Testamenten te voorzien, aanvankelijk met gunstige uitkomst. De afgevaardigde II C. Klinkerl werd tot vollooijing van zijne Maieische Bijbelvertaling naar ludië gezonden, maar keerde reeds spoedig wegens ziekte in het vaderland terug. De Soendanesclie vertaling des Nieuwen Testaments, bewerkt door den afgevaardigde S. Coolsma, wordt onder zijn loezigl hier te lande gedrukt. Voor de uitgaat «ener Sangirsche vertaling van hel Evangelie van Johannes, bewerkt door ■den zendeling F. Keiling, werd een subsidie verstrekt. Aan contributie werd ontvangen 33175.46% aan legaten ƒ4499.25, aan giften ƒ249.83, aan renten 4564.30%, aan verkoop van Bijbels enz. 8479.40%. Aan kosten van beheer werd uitgegeven 10618.25% aan druk- en bindloon van llollandsche Bijbels 15667.53% aan Oost-Indische Bijbelvertaling ƒ12829.75. De rekening sloot met een nadcelig saldo van 3860.68%. Door den gemeenteraad van Dellt is benoemd tot praeceplor bij het gymnasium aldaar de heer C. J. Eggink, lilt. doctorandus. Het vroeger medegedeelde voorstel van burg. en vveth. betreffende de personele toelagen aan enkele hoogleeraren bij de instelling van onderwijs voor de Indische dienst aldaar, is goedgekeurd. Aan burg. en weth. is opgedragen bij de regering de noodige stappen te doen en een subsidie van voldoend bedrag uit 'srijks kas aan te vragen, ten einde de tractcmenten later definitief te kunnen regelen. Door wijlen den heer J. Jansen is aan hel r. k. oude armenkantoor te Amsterdam een legaat van ƒ1000 vermaakt. Te Wageniugen is voor de betrekking van hoofdonderwijzer aldaar de volgende vuordragt opgemaakt: J. 11. llubregtse, te Leiden; 11. de Goede, te Deventer; Keen, te Wieringerwaard; tl. Brandt, te Gouda; J. Ruysink, te Zutphen, en ter Gouw, te Sommelsdijk. Te Steeuderen is eergisteren bij zwaar ouweder de bliksem geslagen in een onbewoond huis, waar de brand door de spoedige hulp der brandweer in zijn begin gebluscht werd. Op hetzelfde oogenblik werd ook een huis te Baak door den bliksem getroffen, hetwelk niettegenstaande de hulp van vier spuiten geheel afbrandde. Te Zwolle viel eergisteren het 13-jarig dochtertje van den landbouwer B. van eene plank in de sloot, alwaar zjj zeker zoude verdronken zjjn wan neer zulks niet was gezien door een 10-jarig zoontje van den werkmeester van den Bergdie haar ter hulpe snelde en haar met de kin op eene aan de sloot liggende plank boven water hield totdat zijne in de nabijheid spe lende broertjes hem kwamen helpen. Men meldt uit Assen: De Drentsche hoofd vaart is heden voor de scheepvaart weder geheel opengesteld. Tal van schepen zijn die vaart reeds op- en afgevaren, hetzij om turf te laden, hetzij om steen te lossen. Zoo lang de vaart gesloten was, moesten de schippers in vreemde veenderijen turf laden, hetgeen met groote kosten gepaard ging. De schroefstoomboo- ten, varende tusschen deze stad en Zwolle, zjjn heden weder afgevaren. 's GRAVENHAGE 18 Augustus. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer A. G. van Poeteren, kapitein bij de dd. schutterij te 'sG raven hage. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan R. Buys en M. A. van Buschbach, brand wachters te Amsterdam, J. Beckers, 2d,n timmerman aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, en aan K. Pieper, brugwachter te Groningen, wegens het redden van drenkelingen, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bjj besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Tot burgemeester der gemeente Zwijndreeht is benoemd de heer P. J. A. de Bruine, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeen ten Hoogwoud en Opmeer. Door Z. M. zijn ingetrokken eenige bij besluit van 1 Mei gedane benoe mingen van regter-plaatsvervanger in de arrond.-reglbanken te Maastricht Zwolle en Rotterdamalsmede van kantonregter-plaatsvervanger bij onder scheidene kantongeregten. Voorts zijn kantonregter-plaatsvervangers benoemd bij de kantongeregten te 's Hertogenbosch, Zevenbergen, Helmond, Arnhem, Wageningen, Njjmegen, Apeldoorn, Tiel, Zaltbommel. Schiedam, Ridder kerk, Goes. Tholen, Amsterdam (3C kanton). Helder. Hoorn, Haarlemmer meer, Breukelen-Nijenrode, Berlikum, llarlingen, Sneek, Bolsward, Heeren veen, Groningen, Appingedam. Onderdendam, Zuidbroek, Assen en Emmen Tot ambtenaar bij het openb. ministerie bij de kantongeregten in het arrond. Tiel is benoemd de heer mr. N. de Ridder, advocaat te Utrecht. -- Aan den heer H. G. Hammacher is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Grocde. Tot schoolopziener in het lle schooldistrict van Noordbrabant is be noemd de heer mr. W. H. E. baron van der Borch, te Ginneken, in de plaats van den heer m'. VV. A. 't Hooft, aan wien op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. De heer J. A. ter YVoldc, 1' teckenaar aan 's rijks werf te Am sterdam. is met het onderwijs in bet scheepsbouwkundig teekenen aan de polytechnische school te Dellt gedurende den cursus 187778 belast, met vergunning deze werkzaamheden gelijktijdig waar te nemen met die van eersten teekenaar aan 's rijks werf. Door Z. M. zijn bij het personeel der militaire administratie benoemd t tot luit.-koloneldirecteur van het magazijn van kleeding enz. te Amster dam. de onder-intendant lc kl. J. 11. van der Stuyt, directeur van het ma gazijn van klecding enz. te Woerden; tot majoor, directeur van het maga zijn van kleeding enz. te Woerden de onder-intendant 2' kl. J. W. Muller, thans belast met het toezigt over de militaire administrative inrigtingen te Utrecht; tot kapitein, magazijnmeester bij eerstgemeld magazijn, de kapi tein, administrateur van kleeding en wapening A. L. Smulders, van het 8e reg. infanterie. De officier van gezondheid 1' kl. H. J. Nieuwkerk, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord en belast met de waarm-niing def

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1