DONDERDAG 16 AUGUSTUS. STAD3-RERICHTEN. PATENTBLADEN. BlNlNENLANDSCHE DER1GTEN, -• K De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiön is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Iloofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1877/8 voor wijk IV, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad- buis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één lot drie uren, en wel tol en met Zaterdag 18 Augustus a. s.terwijl na bet verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen van die Wijk ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eisclien tien centf, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden. 15 Augustus 1877. DE FREMERY, Weth. 1» Burgemeester. LEIDEN, 15 Augustus. Te Amsterdam werd gisteren de 92sle vergadering van de maatschappij tol Nut van 't Algemeen in hel kerkgebouw der doopsgezinde gemeente geopend door den beer mr. C. Pijnacker Hordijk. In zijn inleidend woord beantwoordde de voorzitter de vraag wat de maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft gedaan tol verbetering van het lager onderwijs. Daarbjj werd op ecne beschuldiging, die men der maatschappij naar het hoofd wierp, dat zij ui. niet meer het «oude Nut" zou zijn, en wel voornamelijk met be trekking tot het onderwijs, en daarna in een uitvoerig beloog getreden dat dit niet bet geval was. Uil de geschiedenis van de bemoeijingen dezer maat schappij omtrent het onderwjjs trachtte spreker aan te toonen, dat, al had soms wel eenig verschil bestaan omtrent het doel der maatschappijnamelijk de ontwikkeling van het volk, over de middelen, namelijk verbetering van het schoolwezen en opvoeding der jeugd, altjjd de grootste eenstem migheid had beslaan. Na op de groote verdiensten van Nieuwenhttyzen voor het onderwijs gewezen te hebben, toonde hij den invloed aan, dien de maatschappij sedert haar ontstaan op het onderwijs heeft uitgeoefend zoo wel door adressen als door de' persoonlijke bemoeijingen van het bestuur. Spr. eindigde zijn rede met den wensch dal ook deze vergadering veel mogt bijdragen tot verspreiding van het beginsel, vermeerdering van het aantal leden, en naauwere aaneensluiting onderling. Uit het verslag van het hoofdbestuur aangaande den slaat der maatschappij en harer departementen en van zijne verriglingen gedurende het afgeloopen jaar bleek o. a.dal de maatschappij 330 aldeelingeu telde en het getal leden met 251 was toegenomen. Het doel der maatschappij om door middel van spaarbanken, volksbibliotheken, volksvoorlezingen enz. algemeen volks geluk te verspreiden, werd door het hoofdbestuur en de departementen voort durend beoogd. Uit het verslag van het hoofdbestuur aangaande de uitgeschreven prijsvragen bleek, dat de antwoorden op de prijsvraag over armverzorging waren gesteld in handen van eene commissie van 7 personen, en dat van de9antwoorden op de tweede prijsvraag, over de middelen tot ontwikkeling van het schoon heidsgevoeléén met goud was bekroond en één met eene premie van 100, behoudens enkele opmerkingen en verbeteringen. Het voorstel van het hoofdbestuur om openlijk dank te betuigen aan de commissievan wege de maatschappij belast met het onderzoeken der wetten op lager en middelbaar onderwijs, voor hel IA' gedeelte van haar uitgebragt rapport, en den wensch uit te spreken, dat de regering bij de mogelijke herziening van de wet van 2 M i 1863 hare gezette aandacht zal schenken aan het rapport, dat van wege bet hoofdbestuur aan de hooge staatsdienaren is toegezondenwerd met acclamatie aangenomen. Het voorstel van het departement Assen, om de bijdrage van ieder lid aan de algemeeue kas op ten minste ƒ1.60 en ten hoogste ƒ2 te bepalen, werd na breedvoerige discussie met groote meerderheid verworpen. Het stoomschip Friesland, van Rotterdam naar Batavia, is op 14 Aug. Sagress gepasseerd. De Hampton, op weg naar Rotterdam, is op 13 Aug. van Aden vertrokken. Maandag 20 Augustus a. s. zal voor het geregtshof te Amsterdam tcregt slaan Frans Leder, constabel (onderadjudant) bij dc Nederlandsche marine, beschuldigd van, aan boord van hel stoomschip Prins van Oranje in'het Suez-kanaal, den fuselier Wurich te hebben doodgeslagen ten gevolge van een twist b(j het kaartspel over drie centen. Beschuldigde heeft tot zjjn verdediger gekozen mr. J. Kappeyne van deCoppello, advocaat te Amsterdam. De pogingen om de collectie van Loon in de zalen Arti et Amiciltae te Amsterdam tentoon te stellen, zijn mislukt. De meeste schilderijen zijn reeds ingepakt en allen zullen binnen eenige dagen van den roem der oude Hollandsche schilderschool getuigen in het mttseHm van den koning der moderne geldmarkt te Parijs. Te Renkum is Zaturdag de bliksem geslagen in een arbeiderswoning, door twee gezinnen bewoond. Hij sloeg den schoorsteen in, die van het huis werd afgeworpen, verbrijzelde een vloersteen in eene woonkamer, nam daarna zijnen weg naar het achterhuis, doodde een konjjn, en zocht ver volgens een uitweg door een voorvertrek, waar hjj alle glasruiten op één na vernielde. Hoewel 7 personen zich te huis bevonden, heeft niemand j eenig letsel bekomen, en is er ook geen spoor van brand ontdekt: wel is eenig huisraad beschadigd. Nabij Giethoorn is de boeretthuizing van den veehouder H. Miggels, met al het gewonnen hooi, een prooi der vlammen geworden, waarschijnlijk I ten gevolge van het broeijen van het hooi. Ook een hooimijt in de nabij heid is verbrand. Onlangs werd melding gemaakt van de wreedaardige behandeling te Haulerwijk een trekhond aangedaanen het levend begraven harer 12 jon gen. Thans verneemt men, dat de politie een en ander heelt onderzocht en van het gebeurde proces-verbaal heeft opgemaakt. De Pr. Br. C. meldt het volgende: II. v. E.uit Hoogcveen, die te Assen in arrest was, beschuldigd van iemand tot het afleggen van een valsch getuigenis te hebben overgehaaldgaf Maandag II. zijn verlangen te ken nen om voor den officier van justitie te worden gebragt. Dientengevolge werd hij naar het parket van den officier gebragt. Toen hjj daarop, onder geleide van een rijksveldwachter, naar zjjne cel zou worden teruggevoerd, nam hij het oogenblik waar, dat hjj in de nabijheid was van de open staande voordeur van het geregtsgebouw en onlvlugtte zijn geleider. Deze liep hem na, roependé: «houd hem! houd hem!" Een voorbijganger greep den vlugteling bij zijn jas, maar deze liet den jas in de steek, en stormde het hótel-De Jong binnen, zijn vervolger hem achterna. In den tuin van het hotel gekomen, trachtte hij over de schutting te klimmen; maar zijn vervolger was hem te na op de hielen en had het geluk, hem bij de beenen te grijpen, en hem alzoo weder aan de justitie over te leveren. Op een school in Noordbrabant is door den hulponderwijzer een zon derlinge straf in praktijk gebragt. Een leerling werd opgelegd om binnen een bepaalden tijd 600 vliegen te vangen. Ter gelegenheid van het derde eeuwfeest der geboorte van P. P. Rubens, dat gedurende eene week te Antwerpen luisterrjjk gevierd zal wordenlevert de Précurseur een uit echte bron opgemaakte en door baron Gustave van Havre verstrekte naamlijst van de thans levende afstammelingen van den beroemden schilder, üp deze lijst slaan vermeld 556 personen, behoorende tot 120 familién, wonendein België, Frankrjjk Oostenrjjk, Italië en Amerika. Uit Zuid-Afrika ontvangt het IJbl. de volgende berigten, loopende tot 17 Julij. De gouverneur der Kaapkolonie heeft tot den kommandant van tiet Nederlandsch eskader in de Simonsbaai een eigenhandig schrijven ge- rigt, om zijn leedwezen te betuigen over het afsterven van H. M. de koningin der Nederlanden. Z. Exc. heelt levens den consul-generaal van ons land te Kaapstad verzochtalle Nederlanders in de Kaapkolonie ia zijn naam te condoleren. Het parlement der Kaapkolonie zet rustig de behandeling der inwendige aangelegenheden voort. Van de Transvaal is niets te melden. De Zoeloe koning Cetywaye woedt tegen de inlandsche Christenen. De pennenstiijd in Kaapkolonie over de aanhechting der Transvaal duurt voort: het Folks- blad blijft die ondanks alle voorstellingen onregtvaardig heeten en verdedigt president Burgers. 's GRAVENHAGE15 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den luit. ter zee 2' kl. L. R. Koo lemans Beynen tot het dragen van de Arctic Medal, hem door de koningin van Groot-Britannië en Ierland geschonken, ter herinnering aan den door hem medegemaakten togt met het Engelsch ontdekkingsjagt Pandora naar de Noordelijke IJszee; aan de voor de dienst in Indië bestemde soldaten

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1