LEIDSCHE Cft n IIAft' T. 1-877. M'. 191. WOENSDAG 15 AUGUSTUS. ST ADS-BKR ICÜTEN. B1NNENLANDSCHE BEBIGTEN. X. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.80, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.39, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiön is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 63- den Gemeeenteraad Ingekomen stukken -54 der Handelingen van De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet le welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld een op den 10|1<D Augustus jl. invorderbaar verklaard kohier van het patent recht van de Wijken VII, VIII en IX en de restanten; zijnde een ieder ver plicht zijn aanslag op den bij de wel bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 14 Augustus 1877. DE FREMERY, Weth. 1» Burgemeester. LEIDEN. 14 Augustus. Voor de benoeming van een conrector bij het gymnasium alhier wordt door hh. curatoren dier instelling aan den gemeenteraad aanbevolen de heer dr. J. C. VollgralT, te Haarlem. Wat betreft het voorstel van burg. en weth. om de aangrenzende ge meenten te doen bijdragen in de kosten van het lager onderwijs in verhou ding tot het aantal hier schoolgaande kinderen uit die gemeenten, is de commissie van financiën van gevoelen dat burg. en weth. daarbij van een juist beginsel zijn uitgegaanmaar naar hare overtuiging zon men op dit oogenblik althans dat beginsel niet gestreng behoeven vast te houden en zou men voorloopig met het aanbod der bedoelde gemeentebesturenom eens bijdrage te geven van 10 per jaar, genoegen kunnen nemen. Eens klaps eene bijdrage van 25 te vorderen zou misschien voor de betrokken gemeenten te drukkend zijn en nadeelig werken op het schoolbezoek. Het Staatsblad n". 164 bevat het kon. besluit van 3 Aug. jl., betrek kelijk de verzending met de post van opene kaarten ter bestelling van boe ken enz., volgens het tarief der gedrukte stukken. Met uitbreiding van het bepaalde bij vroegere besluiten, zullen, te rekenen van 1°. October aanst., opene kaarten ter bestelling van boek- en plaatwerken, dag- of weekbladen, tijdschriften en muziekstukken op den voet van gedrukte stuk ken met de post kunnen worden verzonden, zoodat schriftelijke bijvoegingen of veranderingen, onderstrepingen of doorhalingen op de gemelde kaarten zijn toe te laten, een en ander overeenkomstig de daaromtrent door den minister van financiën te geven nadere voorschriften. Het stoomschip Celebes is op 12 Augustus te Batavia aangekomen. Volgens de Arnh. C. is aan den heer dr. J. J. Cornelissen, rector aan het gymnasium te Arnhem, een professoraat bij de universiteit te Amster dam aangeboden, doch heeft hij daarvoor bedankt. De heer A. A. van Bemmelendirecteur der Rotterdamsche diergaarde, is benoemd tot eerelid van het kon. zoölogisch genootschap Natura Arlis Magistra te Amsterdam. De vereeniging van Nederlandsche boekhandelaren heeft hare jaar- lijksche algcmecne vergadering te Amsterdam gehouden, onder voorzitting van den heer D. A. Thieme, van 'sGravenhage. Uit diens verslag bleek, dat de vereeniging zeer in bloei toeneemt, voortdurend haren invloed deed gelden tot het regelen van quaesliën tusschen de uitgevers in Nederland gerezen, zoodat men buiten processen bleef, en de vereeniging ook in an dere opzigten zorgde voor vele belangen onzen nalionalen boekhandel en letterkunde betreflende, als o. a. bleek uit de eindelijk ingediende wet op het auteursregt. De vereeniging telt thans 426 ledenwaarvan circa 100 heden uit alle oorden des lands waren bijeengekomen. In plaats van de aftredende bestuursleden Tj. van Holkema en D. A. Thieme werden door de vergadering benoemd de heeren J. L. W. Seytlardt, te Amsterdam, en J. K. Tadema, te Haarlem. Den lsle der volgende maand zal van hel koloniaal werfdepot te Har derwijk per spoortrein over Utrecht en 's Gravenhage naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 150 man. benevens 10 onderofficieren, om dienzelfden dag te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkend stoomschip Prinses Amalia. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den luitenant-kolonel der infanterie van het 0. I. leger J. P. van Lier. Nabij Delft is gisteren avond zekere van Kalkert, 30 jaren oud, woonachtig te Rijswijk, werkzaam bij den spoorweg, van een zandwagen gevallen, waarna eenige waggons hem over het lijf zijn gereden, hetgeen onmiddellijk zijn dood heeft veroorzaakt. Zijne vrouw was met familie naar de Rotterdamsche kermis gegaan en werd met den laatslen trein te rugverwacht. Van den Helder wordt gemeld dat in het Noord-Hollandsch kanaal de lijken zijn opgevischt van een man en vrouw, die zich. blijkbaar met het doel om een einde aan hun leven te maken, met een koord aan elkander hadden gebonden en zich, na het afleggen van hunne hoeden, in het daar ter plaatse zeer ondiepe water hadden gestort. Des avonds te voren had deze en gene hen zien wandelen. Men weet niet waar zy tehuis behooren. Zij hadden geene papieren of andere aanwijzingen bij zich. De man, schijn baar 30 a 35 jaar oud, met zwaren knevel, droeg een halsboord met de letter N. Aan den wijsvinger der vrouw stak een gouden ring, waarin de letters F. W. N. gegraveerd zijn. Volgens een later uit Rotterdam te Nieuwe Diep ontvangen berigt was de verdronken persoon sedert jaren de getrouwe geemployeerde eener fabriek aldaar en was hij thans door zijn patroon ontslagen. Ten einde raad, schijnt de wanhoop hem tot deze onzinnige daad te hebben gedreven en sleepte hij waarschijnlijk de vrouw in zijn zelfmoord mede. Omtrent het gebeurde in de Boterstraat te Utrecht deelt het ti. D. mede, dat de bedoelde tapper, zekere K., Vrjjdag avond zijne vrouw op hare slaapkamer aan een drooglijn hangende had gevonden. Onmiddellijk schjjnt hij de vrouw los gemaakt en op den grond gelegd te hebben, althans hij riep terstond zyn buurvrouw, die haar dan ook dood op den grond vond. Vrouw K. had kort te voren met haren man twist gehad en eenige oorvijgen van hem ontvangen. Zy schijnt uit verdriet of in een vlaag van zwaar moedigheid terwijl haar man in de gelagkamer wasdoor ophanging een einde aan haar leven te hebben gemaakt. Door de loopende geruchten, de verwarde antwoorden van R. en de omstandigheid, dat de vrouw door de policie en eenige buren op haar bed dood gevonden werd, met de duidelijke kenmerken van ophanging, gevoegd bij de oneenige levenswijze van dat echtpaar, schijnt de policie er toe geleid te zijn om een onderzoek in te stellen en K. aan het bureau te ontbieden om hem te verhoorenmaar na dat verhoor is hij weer vrij gelaten. Te Steenwijk had Zondag avond voor het huis van den tapper Resing, buiten de Woldpoort, een snijpartij plaats. Zekere K gaf aan S.beide zonen van ingezetenen aldaar, twee diepe steken met een scherp werktuig, een in den regter- en een in den linkerarm, en alsof het op moord toege legd was, een snede van 11 centimeters aan den hals, loopende van het regter- naar het linkeroor, die bij geluk en zeker zonder toedoen van den dader nog niet doodelijk was. doch een erge bloedstorting ten gevolge had. Tegen den dader, die zeer ongunstig bekend staat, is proces-verbaal op gemaakt. Men meldt uit Frederiksoord: De aanhoudende zware regenbuijen van de laatste dagen zijn in deze streken bepaald nadeelig voor de rijpe df rijpende vruchtboomen. Vooral de gemaaide, doch nog niet binnengehaald^ rogge heeft veel te lijden. Het meest echter ondervinden de aardappelen den nadeeligen invloed van het thans heerschende weersgestel; zoel. soms heet weêr en bijna aanhoudende regen werken zamen om de sedert 1845 waargenomen ziekte eiken dag zigtbaar grootere afmetingen te doen krijgen, Voor 2 a 3 weken werd naauwelijks iets van ziekte waargenomenthans ziet men algemeen het zwarte, verflenste loof en neemt bij den dag het be derf ook in den knol toe. De onderwijzeres der bewaarschool in de Sophiastraat te Groningen heelt eene klagt wegens laster ingediendnaar aanleiding van de in de Groninger couranten tegen haar ingebragte beschuldiging van mishandeling van een kind. Dezer dagen begaf een veenarbeider, nabij Stadskanaal woonachtig, zich des nachts ten 2 ure met zijne vrouw naar het veen, een dienstmeisje achterlatende met twee kleine kinderentoen ongeveer een uur later een groot manspersoon aan huis kwam en ingelaten wilde worden. De meid weigerde, waarop de indringer hel raam inklom, de beddeuren digtsloot, het kabinet opende en daaruit f 5 en een zilveren reukdoosje ontvreemdde. In dat kabinet lag ook een boekje met het geld voor een vracht turf, het welk de dief liet liggen. De dienstmaagd verkeert door den schrik in zorg- wekkenden toestand.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1