gen. Zelfs was zij aan herhaalde mishandelingen blootgesteld en den 6d,D Jnlij van 1865 ontdeed hij zich van haar op eene gruwelijke wijze en werd Bol Ie dier zake door het voormalig geregtshof in Zuidholland tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Gedurende zijn straftijd wist hij zich goed te gedragen, zoo zelfs, dat hem negen jaren afslag werden verleend. Middeler wijl was hij van zijne eerste vrouw gescheiden en na zjjn gevangenschap, als timmermansknecht te Alkemade werkzaam zijnde, trad hij andermaal in het huwelijk. Ook deze echt was verre van gelukkig, herhaaldelijk maakte Bol zich aan misbruik van sterken drank schuldig en moest het zijne vrouw ontgelden. Herhaaldelijk bedreigde hij haar ook in bijzijn van andere menscheu op vreesselijke wijze en dikwijls zag de vrouw zich ge noopt bij hare buren bescherming te zoeken. l)it was ook in het laatst van het vorige jaar het gevalmaar thans wilde de vrouw niets meer van hem weten. Welke moeite hij ook aanwendde haar weder bij zich te krij gen. zij bleel weigeren. Den 5df0 Januari], toen zij reeds eenigen lijd te Alphen in een gezin haar intrek had genomen en daar met naaiwerk in haar onderhoud voorzag, ontving zij weer bezoek van haar man, die schijn baar kalm haar nogmaals trachtte over te halen weder dc echtelijke woning te betreden. Wederom weigerde de vrouw en op eens sloeg hij met een mes in de hand zijn arm om haar hals. waardoor beiden op den grond vielen en de vrouw het mes met beide handen vastgreep. Bemerkende dat hij met hel mes zijn doel niet zou kunnen bereiken, trachtte de besch. door worging een einde aan het leven zijner vrouw te maken. Toegescho ten buren waren zoo verschrikt van het schouwspel, dal zij geen hand uit staken om den onverlaat van zijne vrouw af Ie rukken. Denkende dat de vrouw, die in bewusie'oozen toestand was geraakt, dood was. stond de booswicht op. zeggende: zie zoo nu zal zij mij den dood niet meer aan doen, en verwijderde hij zich na hel bloed zijner vrouw van handen en pet te hebben afgewasscheu. Voor den burgemeester van Alphen, die persoon lijk den beschuldigde in arrest nam. legde lijj al spoedig eene volledige ver klaring van schuld af. De vrouw herstelde langzaam van de ondergane be- leediging en was den 16,!c» Maart nog niet in slaat hare werkzaamheden te verriglen. Een vijftiental getuigen, waaronder twee deskundigen, werden in deze zaak gehoord. Allen waren zeer ten nadeele van den besch. en betoonden diep medelijden met de vrouwdie zich uu nog niet zonder hulp kan uit en aaiikleedeu. De beschuldigde uioest herhaaldelijk door den president tot toeluisteren worden aangespoord, daar hij. schijnbaar als ging hel hem niet aan. in tene houding tegenover de ten zijnen bezware afgelegde getuigenissen bleef. »lk weet er niets van" of //ik kan mij er niets van herinneren", waren dikwerf zijne eenige antwoorden. In eene uitvoerige rede betoogde adv.-gen mr. van der Hoeven, o a dat de eenmaal afgelegde bekentenis door de later aangenomen en heden volge houden houding van den beschuldigde in het minst niet werd verzwakt. Vooral met hel oog op de uitdrukking //nu zal ze mij den dood niet meer aandoen", moet hij toestemmend antwoorden op de vraag of de besch. het plan heeft gehad zijn vrouw van het leven te berooven. Al had men bier met eene poging te doen, zij was z. i. volmaakt gelijk, wel niet strafreg- telijk, maar moreel, met een voldongen misdrijf te stellen. De beschuldigde meende een moord te hebben gepleegd en eerst toen was hij tevreden. Op deze en meerdere gronden was adv.-gen. van meening dat eene zware straf over dezen man moest worden uitgesproken en eischle eene veroordeeling tot tuchthuisstraf voor den lijd van 25 jaren. Als verdediger trad op de heer mr. Pape. Hij kwam lot het resultaat dat z. i. niet bewezen is dat de beschuldigde zijne vrouw met een mes of door worging heeft willen doodeu. daar de middelen daarvoor gebezigd in geen geval den dood konden ten gevolge hebben. Ten slotte hoi ple de ver dediger dat het hof, even als hijovertuigd zal zijn dat in deze geheele zaak zeer veel overdreven is en dat eene vrijspraak op de verschillende pun ten van beschuldiging, hoogstens eene veroordeeling wegens moedwillige verwonding, zal worden uitgesproken. De uitspraak werd bepaald op aanstaanden Woensdag. BUI TEN IA NI >SC 11K BE 11IG I EN E X e E A IE l.O.NDE.N 9 Augustus Een telegram van den onderkoning van Britseh-Indië meldt dat de vooruitzigten in Madras veel beter zijn. fn de oostelijke districten van Bombay is vrij wat regen gevallen maar iu hel westen neemt de nood iu omvang toe. In het noordwest' 11 is ook regen beginnen te vallen en de be zorgdheid verminderd. Er wordt thans onderstand verleend: in Madras aan 957,000 personen door werkverschaffing en 839.000 zonder; in Mysore respectivelijk aan 48.000 en 151.000, in Bombay aan 248,000 en 149.000 personen. Volgens een berigt in de Weencr Pol. Corr., uil Pcizië over Bucha rest ontvangen zou de Emir van Afghanistanaan den aandrang van het volk toegevende, den heiligen oorlog tegen Engeland geproclameerd hebben. Hit Rome wordt aan de Daily News gemeld dat kardinaal Simconi den nuntius te Parijs instruclien heeft verleend hclrefl'endc Frankrijks bin nen- en buitenlandse!! staatsbeleidhem uitnoodigeudc den aartsbisschop van Parijs, kardinaal Guibert. aan te bevelen, met alle kracht der geestelijk heid dc verheffing van keizer Napoleon IV te bevorderen, omdat er, aange zien de bisschoppen grootendeels Bonaparlislischgezind zijn. Hendrik V in Frankrijk even onmogelijk is als Don Carlos in Spanje en de Orleansen on herstelbaar de volksgunst verloren hebben, gecnc andere keus overblijft dan tussehen het kcizcrrjjk en de republiek. Wal Frankrijks buitenlandsche be trekkingen aangaat, betreurt kardinaal Simeoni Mac-Malions hardnekkige onzijdigheid tussehen Rusland en Turkije, waardoor ook Oostenrijk, lot groot nadeel van de zaak der goede orde en der kerk, zijns ondanks tot onzijdigheid gedwongen wordt. Hoe jammerlijk een Europesche krijg ook wezen mogl, die zon. volgens den kardinaal, nog altjjd de voorkeur ver dienen boven den revolutionairen zondvloedwelke onder de volkeren aan het opkomen is en met de koningrijken de godsdienst zelve verslinden zou. Hel is, zegt de Standard, in de laatste dagen zeer merkbaar gewor den dat het hol te Weenen de beleekenis wcnscht te verminderen van dat- Rer.e, waartoe besloten is Het is nu half-oflicieel verklaard, dat er geen mobilisatie zal plaits hebben, dat enkel hel gewone grensleger versterkt zal worden, en dat Oostenrijk niet het plan heeft Servië ol Bosnië te bezetten, doch dat graaf Andrassy strikt zijn stelsel van onzijdigheid zal handhaven. Deze half-officiële verzekeringen moeten bijzonder onaangenaam zijn voor de llagyaren. die er vast op gerekend hadden, dat binnen 14 dagen hel geheele Ooslenrijk-llongaarsche leger en 150,000 Honveds in het veld zouden zijn. r H A ,4' U IA IJ Naar men uil Parijs aan de Londensche Daily News meldt zon heer Dufaure geneigd zijn te trachten een ministerie van verzoening te vor. men met behulp van het linker-centrum en van die leden der regterzijde welke zich slechts weinig geleend hebben tot de staatkunde van 16 Mei, De groep, die Dufaure aan het bestuur wil zien, wil daardoor eene gouver ncmcntele crisis voorkomen, die het gevolg kan zijn van de verkiezing® en die. naar de meening van bedoelde groep, tot ernstige gevaren zou knu- neh leiden. Het linker-centrum heeft echter genoeg ondervinding opgedaan om zich niet in dien strik te laten vangen. De warme ontvangst, die den heer Thiers Zondag in lle-Adam en oj het kasteel Slors te beurt viel, heeft bij de Bonaparlisten veel aanstoot gegeven. Het orgaan van Rouher, l'Ordre, zegt dat de oude heer ziel behoorde gereed te maken out voor den hoogst en regicr rekenschap zijn® daden te gaan geven, liever dan zich langer niet het in dc war sturend® wereldsche zaken bezig te houden. Het ministerie, dat direct niets tegen den ex-president ondernemen durft, wreekt zich op zijn portret, en heed den prelecten gelast overal den verkoop daarvan te verbieden. De pennestrijd tussehen de Bonaparlisten heeft opgehouden deCassagnat heeft de vlag gestreken en zwijgt thans. De heer Haussmann zal in Ajaccio zich candidaat stellen voor de kam® tegenover prins Napoleon. Hij handelt aldus op last van den keizerlijken prins. In de Peiites Affiches komt eene advertentie voor, volgens welke dt notaris Champetier de Ribes te Parijs eene acte heeft opgemaakt, waarbj dc hertog de Broglic, minister-president, de hem loebchoorende huizen in de Rue de Solferino en Rue de l'Universilé aan zijn zoon heeft verkocht voor de som van 1.385.000 fr. lie Parijsehe correspondent van de Kök Zeit., dit meldende, voegt er bij: Naar men zegt wil de hertog de Broglie al zijne vaste eigendommen verknopen, om zich te vrijwaren, indien men later schadevergoeding van hem moet verlangen. IB li I T S C I! B, A N I» Dezer dagen is te Dresden een sergeant veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, wegens misbruik van gezag jegens zijn onderhebbende man schappen. Door de officieren van zijn regiment is eene petitie bij den koning ingediend om gratie voor hem te verwerven, maar de koning heelt verklaard daarin niet te willen treden, dewijl hij hel dringend noodi; achtte een voorbeeld te stellen tot uitroeijing van ecu groot kwaad bij hel leger, namelijk de te gestrenge behandeling der manschappen door onder officieren Te Samara, in Rusland, heeft een geweldige brand gewoed, waardoor twee kerkgebouwen, het hotel van den gouverneur, het hoofdbureau van policie en het gebouw der bank in de asch zijn gelegd. Uit het laatstge noemde heeft men de gelden en de boeken kunnen redden. In het geheelI zijn 150 huizen vernield, T l 21 K IJ E. Een berigt uit Konstantinopcl meldt dat aan Suleiman-pacha. die 65000 man onder zijne bevelen heeft, bevel gezonden is om zich een dcortogldoor den Balkan te banen en ten noorden van hel gebergte zich als centrum met de legers van Mehemed Ali en Osmaii-pacha te vereenigen. Indien de Rus sische generaal Gurko besloten heeft den Schipka-pas tot eiken prijs te be houden, dan zal hij vrij wat moeite hebben aan dien last te voldoen, liet berigt dal aan generaal Gurko bevel is gegeven bedoelden pas op te geven is vrij onwaarschijnlijk. Volgens officiële depêches van Osman-pacha, gcdagleekend Plewna 8 Augustus, deployecrden 8 Russische balaillons infanterie en 8 escadrons ca valerie langs de wegen naar Sistova en Selvi en vielen Lowtcha aan. llcl garnizoen benevens 5 balaillons met cavalerie, deswege uit Plewna gede tacheerd, versloeg de Russen, die 300 dooden en het dubbele aantal gewon den op hel slagveld achterlieten. Uil Adrianopel wordt gemeld dal er groole ellende heerschl onder de Bulgaarsche en Turksche joden, die uit Eski-Saghra zijn gevlugt. In de omstreken vindt men er 10.000 a 15.000, waaronder 500 gewonden, en menigeen sterft van uitputting, dorst en honger, daar aan alles gebrek is. Wegens de groote nooddruft der gewonde soldaten kan slechts weinig voor die vlugtelingen gedaan worden. OOIT-INDIE BATAVIA. 6 Jnlij. Volgens het Ala. Out. is in dc laatste dagen geen belangrijk nieuws uit Atchin ontvangen. De gezondheidstoestand heel verbeterend, doch het cijfer van over de 1000 man in het hospitaal is nog zeer hoog. Eenige dagen geleden ontmoette men in een blad uit den Oosthoek de tijding vat: den kort op handen zijnden bouw van eene bamboe-kazerne voor 900 man te Malang, waar vóór het einde des jaars een deel van het Atchin-garnizoen zou intrekken; lezelfder tijd deed de Locomotief medeAeeling van een brief van den gouverneur-generaal aan den minister, waarin op algemeene verplaat sing der garnizoenen van de kust naar de hoogere streken werd aangedron gen, een punt reeds lang in verschillende publicaliën als hoogst wenschelijk aangeroerd. Van den controleur van Simpang Olim is hel berigt ontvangen dat zeven personen te Tandjong Semantoh werden gearresteerd, die, gewapend met klewangs, aan een patrouille de geweren poogden te ontnemen. De aan voerder daarvan, zekere Nja Oemar, wordt door hel openbaar gerucht aan gewezen als de dader van den moord op een soldaat te Tepin Tjidc. He zaak is in onderzoek. Uil de omstandigheid dat de radja en hoofden van Simpang Olim aangeboden hebben, voor den vermoorden schildwacht 1307S te voldoen, wordt afgeleid, dal de beschuldigde iemand is uit een gegoe den stand. De Atchinees Nja Moeda, aanvoerder bij den aanval op de onderneming der Nederl. handelmaatschappij te Deli, is door den radja van Edi ter duod veroordeeldwelk vonnis door middel van ophanging den 8en Junij in tegen woordigheid van den radja is voltrokken. De drie overige schuldigen zijn veroordeeld elk lot vijftien jaren dwangarbeid buiten den ketting. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den adsist.-resident van Poervvokerto J. H. C. vou Dijck; aan den 1'° en 3'" commies bij het depart, der burg. openb. werken 11. A. A. E. Deckers en C. A. de Dien Slierling; aan den referendaris bij het depart, van justitie mr. J F. Jas; aan den controleur 1' kl. toegevoegd aan den militairen tevens civilen hevelh. te Atchin J. J. Naeff; aan den buitengew. omgaanden regter in de 3C aid. op Java en Madura mr. J. Tijl; aan den 2'° commies bij het depart, van financiën B. Kleykamp; aan den opzigtcr le kl. bij den waterstaat J. D. Pasteur; aan den commies-boekh. op het resid.-kantoor le

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2