BUITÉNLANDSCI1E BEBIGTEN. PER TELEGRAAF. Door wijlen den heer J. F. Dielz is vermaakt aan hel natuurkundig genootschap te Zutplien de som van ƒ1000, vrij van successieregtcn, Te Veenhuizen is een der verpleegden in hechtenis genomen, die van brandstichting wordt verdacht. Even buiten Maastricht had eergisteren tusschen twee arbeiders aan de nieuwe haven eene hevige woordenwisseling plaats, die er mede eindigde dat de een den ander met een spade de hersenen verbrijzelde. Te Vught, nabij 's Bosch, brak Maandag avond in een huis, bewoond door twee gezinneneen hevige brand uit. Het gehecle huis is in de asclt gelegd. De brand nam zoo snel toe, dat eene zieke vrouw met moeite uit het huis is kunnen gered worden. Volgens approximative opgave vau de waarde der Maandag verbrande goederen, gebouwen enz. te Vlissingen zou de schade een som van 235,000 bedragen, in plaats van van 100,000, gelijk eerst is gemeld. 'sGRAVENHAGE, 9 Augustus. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzers 1. W. Se- gaar, W. P. llillen, S. van Rijubach, J. M. Nieuwboer, J. J. A. van Gogh H. O. van der Mey, W. van der Veen, A. Knoppen, J. Postma en A. J. J. H. van Riemsdijk gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3e kl. voor de dienst daar te lande. -- Gisteren stond voor het hof alhier teregt een persoon, van beroep lithograaf, die wegens eene veroordeeling als militair ter zake van diefstal van de militaire dienst buitengesloten, in Januarij van dit jaar een verlofpas van een ander wist meester te worden, om zoodoende weder in de gelede ren te worden opgenomen. Dat gelukte hem in den beginne maar al te goed, daar hy, onder opgave van de in dat stuk bedoelde persoon te zijn, zich Ie 's Hage bij de veld-artillerie deed aannemen als stukrijder 2ekl. Het dientengevolge opgemaakte contractzoomede de hem voorgelezen krijgs artikelen onderteekende hy met den geleenden naam en ontving vervolgens zijn handgeld van ƒ60, met welk geld hij zich naar Dordrecht begaf, waar hij reeds daags daarna in volslagen dronkenschap werd gearresteerd. De eisch voor dezen dienslluslige was 3 jaren gevangenisstraf en vier boeten van 50. Zijn verdediger, mr. Schouten, verzocht een niet te zware straf voor zijn cliënt. E K E 5., A W U. LONDEN, 8 Augustus Volgens berigten uit de Kaapstad is sir Theoph. Shepstone tot luil.- gouverneur benoemd over de voormalige Transvaalsche republiek. Te Belfast is eene ernstige rustverstoring voorgevallen bij gelegenheid van eene manifestatie ter viering van O'Connell's geboortedag. Verscheiden huizen werden vernield en een vrij groot aantal personen gekwetst. De rust werd eerst hersteld nadat militairen waren aangerukt. -- Berigten uit Canada melden dat het armhuis te Simcoe is afgebrand, waarbij 17 der bewoners zijn omgekomen. Men leest in de Army and Nary Gazette: De koning van Dahomey heeft zich aan uitbundige vreugde overgegeven, toen hij het verlies vernam van de vaten palmolie, die hy verpligt was geweest aan Engeland te leve ren als schatting voor de slechte behandelingdie hij Engelsche onderdanen had aangedaan. To: n hij vernam dat de Sirius, het schip, dat hel tweede gedeelte der schatting zou komen halen, schipbreuk geleden had, kende zjju vreugde geen perken meer. Hij schrijft beide voorvallen toe aan zijn toovermiddelen en acht zich thans almagtig tegenover zijn vijanden. Hij zal dus zeker nog eigendnnkclyker gaan handelen dan vroeger, want hij beschouwt de laatste blokkade als een échec voor Engeland. Deze blokkade kostte hem niets, en tot nog toe heelt Engeland er niets mede gewonnen. Iedereen gelooft dat hij het tweede gedeelte der schatting, welke hem opge legd was, doch door de kooplieden van zyn rijk voor hem hijccngebragt werd, niet aan Engeland zal uitbetalen, doch eenvoudig voor zich zelf behouden. De Morning Post heeft uit St. Petersburg het berigt ontvangen dat men aldaar zeer terneergeslagen is. Om de geestdrill op te wekken heeft het gouvernement een triomftogl met de te Nikopoli veroverde tropeën laten houden. De garde is uit hel kamp van Krasnoe Selo teruggekeerd en wordt onmiddellijk naar den Donau gezonden. Te Petersburg is veel armoede; 3000 woningen slaan leeg. De inschrijving op de binnenlandsche leening van 200 millioen is gesloten, maar men durft het resultaatniet bekendmaken. Voort durend wordt papieren geld legen dalenden kffers uitgegeven Sedert het begin van den oorlog is voor 126 millioen roebels in omloop gebrast. FRAIRHtJ H. Voor de ontvangst van vorstelijke personendie tijdens de in het vol- geude jaar te houden wereldtentoonstelling aan Parijs een bezoek zullen brengen worden reeds toebereidselen gemaakt. De koning van Nederland zal aan den kant van de Avenue du Roi de Romein een hem toebehoorend liólel, zijn intrek nemen; de koning der Belgen bij de Avenue Montaigne, eveneens in een eigen liótel; de koning van Spanje in hel hotel Basiiewski het Spaansche gezantschapsgebouw, en de koning van Portugal in de Avenue du Bois de Boulogne; de groothertogin Konslantijn heeft haar hotel in de Avenue Fricdlanden de kroonprinses van Brazilië met haar gemaalgraaf d'Eti, zullen in de rue de Berry gaan wonen. Gok de koning van Zweden en verscheidene andere vorsten hebben aan Parijs in 1878 een bezoek beloofd. De reservetroepen zijn tegen 20 Aug. opgeroepen en zullen den 10d,° Sept.. na drie weken in plaats van eene maand onder de wapenen geweest te zijn, weder naar huis gezonden worden. Men wil hierin een bewijs zien voor de bewering, dat de verkiezingen in October zullen gehouden worden. Hel syndicaat van de Purijsche pers heeft een protest opgemaakt tegen de administrative maatregelen betrekkelijk de colportage van dagbladen, waardoor, volgens de onderteekenaren, inbreuk wordt gemaakt op de waar borgen voor den eigendom van de dagbladen. De leden van het syndicaal zullen dat protest mondeling bij den minister van binnenlandsche zaken toelichten. Sommige prefecten zyn ijverig in de weêr kofïïjhuizen of herbergen te doen sluiten. Te Marignano is op last van den prefect een kofFijhuu gesloten, omdat het door republikeinen bezocht werd. De koffijhuishouder, een zekere Gay, tegen wien gedurende de twintig jaren dat hij het koffij. huis hield, nooit eene klagt was gerezen, is door dien maatregel broodeloos geworden; Copin, prefect van het dep. Yonne, heelt last gegeven lot hel sluiten der herberg van zekere weduwe Maindron omdat zij gehuwd wis met een man, die na de staatsgreep van 2 December naar Cayenne gede porteerd werd. Bij een onderzoekdat de onder-prefect van Avallon teg huize eener weduwe te Chaslel Censoir, eene herbergierster, liet instellen, stelde de maire zich voor haar in de bres. Hij bad den onder-prefect mede lijden te hebben met de oude vrouw, die eene kleindochter, het kind vu haar overleden dochter, te verzorgen had, en door het sluiten harer lier. berg tot ellende moest vervallen. De prefect Copin schorste hierop den maire wegens zijne onbehoorlijke bemoeijing en ontbond den gemeenteraadomdn deze zich niet tegen de door den maire gebezigde woorden had verklaard »II1T§C1ILAV E». Te Nordhausen is een arbeider, die een in de nabijheid van de spoor baan gelegen boomgaard bewaakte, op gruwelijke wijze om het leven gebragt Des nachts had men in de nabijheid hulpgeroep gehoord//sla mij liever dood!" had men hooren kermen. Ongelukkig waren zij die het hoorden, te bevreesd om te onderzoeken van waar het hulpgeschrei kwam. 's Morgens vond men op den spoorweg hel misvormde lijk van den ongelukkige. De beenen ei armen waren nog gebonden zoodat het duidelijk bleek dat men den man oj den spoorweg had vastgebonden. De oogst in Oostenrijk-Hongarije ovcrtrell zcifs de zeer gunstige ver- wachlingen. Men berekent, dat dit jaar voor 300 millioen aan granen uil- gevoerd zal kunnen worden. In de Nordd. Allg. Zeit. wordt gemeld dat Sundswall, zeehaven ii de Bothnische golf, de stapelplaats van den Zweedschen houthandel, o| nieuw door een verschrikkelijkeu brand is getroOen. Volgens een telegram uit die stad, door gemeld dagblad ontvangen, is op den 2e" dezer brand ontstaan in een houtzaagmolen, gelegen in de vijfde wijk, ten gevolge waarvan de naastbijstaande huizen door de vlammen zijn aangetast, waar door 18 straten een prooi van hel vernielend element zijn geworden. Het vuur is nog niet gebluscht, en woedt nog voort in het westelijke gedeelte der stad, maar is met inspanning van alle krachten in hel oostelijke ge deelte der stad bedwongen. Uit Warschau meldt men aan de Pol. Corr.Alle beschikbare troe pen in het district Warschau zijn naar den Donau gezonden. De groolt spoorlijnendie naar het Zuiden loopen hebben aanschrijving onlvaugei aan de hoofdstations barakken te laten bouwen, waarin de troepen gedu rende hel transport ondergebragt kunnen worden om van het noodige voedsel voorzien te worden. TCBH IJ E. Betreffende den stand der legers wordt het volgende gemeld: Osman- paclia moet, vooral in cavalerie, niet onbelangrijke versterkingen ontvan gen hebben. Aan het gemis van een voldoend aantal ruiters wordt liet toegeschreven, dat hij de verslagen Russen niet vervolgde, maar ook na de ontvangen versterkingen gaat hij nog zeer voorzigtig te werk, want tot den 2,lt,, Augustus was hij in het front nog niet uit de sterke posities van Plewna en Lowlcha voorlgeruktslechts liet hij door zijn linkervleugel Rahova en door den rcgtervleugel Selvi bezetten. Dienzelfden dag stonden de Russen weder in de posilien, welke zij vóór den slag innamen, name lijk op de heuvclenrij tusschen Trestnik en Peredim. op 18 kilometer af stand van Plewna, terwijl hunne voorposten van deze plaats slechts 8 kilo meter verwijderd waren. Sedert schijnen zij echter tot op den linkeroever van de rivier Osman teruggetrokken Ie zijn. Men verneemt voorts dat in een grooten krijgsraad Ie Biela beslist meel wezen, dal de Russen tot de aankomst van versterkingen zich ten strengste tot de rielensie zullen bepalen. De krijgsraad, voor welken Abdul-Kerim-pacha, gewezen opperbevel hebber van hel Donau-leger, Redif-pacha, gewezen minister van oorlog, llamdy-pacha, kommandant van Sislowa, en andere generaals moeten teregt staan, zal weldra gehouden worden. In het keizerlijke iradé, waarbij hunne dagvaarding gelast wordt, leest men onder de overwegingen; Aange zien de Russen onlangs bij Sislowa over den Donau zijn getrokken, zonder ernstigen tegenstand te ontmoeten en, na van eenige vlekken en dorpen in die omstreken bezit genomen te hebben, ten laatste de gelegenheid hebben gevonden den togt over den Balkan te voltooijen; aangezien deze results- i ten. welke van zulk ecu aard zijn dat zij de militaire eer van het rjjk be- nadeelen, aan niets anders te wijten zijn dan aan achteloosheidaan de slechte maatregelen, die verordend, en de slechte bevelen, die gegeven waren, enz. De Weener Presse bevat een schrijven uit Tirnowa over den moord der Christenen te Lovca en naburige dorpen op 26 Julij. Van de 4000 Christenen ontsnapten slechts 300 den dood. De mecsten waren reeds uit Lovca gevlugt, toen de Baschi-Bazoeks de list gebruikten, de kerkklokken te luiden. De vlugtelingen, dit hoorende, werden gerust gesteld, daar zij in de mcening verkeerden dat de stad zich weder in de magt der Russen bevond. Zij keerden terug en werden meêdoogenloos Ier dood gebragt. WEENEN, 8 Augustus. De Pol. Corr. bevat een telegram uit Belgrado, waarin gemeld wordt dat eene deputatie uit Bosnië aan den Czaar te Biela

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2