C IIR A A T. 1*77. DONDERDAG 9 AUGUSTUS. STADS-BE RICHT EN. BlNiNENLANDSCHE BERIGTEN. i°. 186. De Courant verschijnt dagelijhs, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. Pc prijs der Advertenliën is van 1—4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. Be BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 71"» Augustus jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht van Wijk VIdienst 1877/8; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Én wordt deze door plaatsing in de Leidiche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 8 Augustus 1877. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 8 Augustus. Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 19 leer lingen aan de rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Belang hebbenden zijn uilgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden iHssclien 1 en 15 September e. k. kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zij hare woonplaats hebben, voor Zuidholland dr. L. 1. Egcling, te 's Gravenhage. Ter gelegenheid van de feestenwaarmede binnen kort de driehon derdste gedenkdag van Rubens geboorte te Antwerpen zal gevierd worden, zat op Zondag den 19"" dezer aldaar een //Arlislisch Congies" worden geopend. Om daartoe te wordeu toegelaten moet men voorzien zijn van eene kaart op naam. van den 15"» dezer af te verkrijgen bij den //Cercle arlistiquelittéraire et scientiflque", Arembergstraat26, te Antwerpen. Bet congres zal bestaan uil vijf sectien, van wetgeving, van aeslhetika en wijsbegeerte, van kunst, van bouwkunst en van geschiedenis, leder zal in zijne eigene taal het woord mogen voeren. Leden genieten o. a. eene prijs vermindering van 50 pCt. op de Nederlandsche spoorwegen. De te behan delen vraagpunten betreffen o. m het eigendomsregt op kunstwerken, maat regelen tegen namaak, de bcieekcnis van Rubens voor de kunst, den invloed der democratie op de kunst, aanmoediging van schoone kunsten van staats wege, de eerbiediging van de Iraditien der nationale bouwkunst, enz. Van 20 tol 24 Augustus a. s. worden door de veldbataillons van het 5' reg. infanterie, het le bataillon van hel 1' reg. infanterie en het 1' ba- taillon van het 2e reg. infanterie, in het noordoostelijk gedeelte van Noord- brabant ecnigc practische oefeniagen in de velddienst gehouden, tot welk einde in de genoemde landstreek een bivouac zal worden betrokken. Aan genoemde troepen zullen worden toegevoegd twee escadrons van het 2' reg. huzaren en twee sectiën van het le reg. veld-artillerie. De manoeuvres zul len onder de leiding van den kommandant der 3e divisie infanterie plaats hebben. Door tusschenkomst van den heer A. Vinkhuyzen te 's Gravenhage zijn van den Ist'» luit. van het Nederl.-lndisch leger, den heer A. E. Mooijaart, voor het rijk ten geschenke ontvangen de na te noemen voorwerpen, door hem uit Alchin ter gelegenheid der tweede expeditie medegebragt: een zand- looper uit de Missigit van Kampong Djawa, tegenover Penajoeng; een rijimat (talisman), gevonden bij een verslagen Atchinces. Deze djimdt was opge vouwen en in harst besloten (ter grootte van een platte boon) en werd ge dragen in een zakje op de bloote borst; een bidsnoer, behoord hebbende aan een neergeschoten hadji, die de geloovigcn tot den strijd aanzette. Deze voorwerpen zijn opgenomen in de verzameling van het Nederl. Museum te 's Gravenhage. De te 's Gravenhage op 8 Julij 18G3 overleden gepens. luit.-generaal A. F. J. F. J. baron van Omphal heeft bij uitersten wil verlangd, dat zijn in 1861 door den kunstschilder de Bloeme vervaardigd portret door de erven van de langstlevende zijner zusters aan de rijksverzameling van kunstwer ken van moderne meesters te Haarlem zal worden geschonken. Thans, nu de laatst overgeblevene zuster van den generaal is overleden, is genoemd portret in die rijksverzameling opgenomen. Het libl. kan, volgens nadere verkregen inlichtingen, thans met zeker heid mededeclcn, dat de collectie der familie van Loon niet voor/l,800,000, maar voor ƒ1,500,000 is verkocht. Volgens de Amsl. C. zijn door de policic te Amsterdam in de afgeloo- pen week zeer veel personen naar de gevangenis overgebragt. Het getal gearresteerden van 29 Juljj tot en met 4 Augustus moet ongeveer vijltig be dragen. De cellulaire gevangenis is dan ook geheel vol. Te Pernis is het treurige berigt aangebragt, dat de matroos v. V., ten gevolge van het onstuimige weder, over boord geslagen is en zjjn graf in de golven gevonden heeft. Hij laat eene vrouw met 5 jeugdige kin deren na. Te Leeuwarden had Maandag II. de achtste openbare uitvoering plaats van het Nederlandsch gymnastiek-verbond. In den ochtend ten 9% ure kwamen de deelnemers aan de uitvoering, ongeveer ten getale van 200, in het locaal »van der Wielen" bjjeen, waar zjj door den voorzitter van het verbond werden begroet. Nadat eene repetitie van vrije oefeningen was ge houden, trok de stoet ten 12 ure in optogt naar het stadhuis, waar depu- taliën uit de verschillende vereenigingen door den waarnemenden burge meester van Leeuwarden werden verwelkomd. Ten 2 ure werd op het "Zaailand" de uitvoering gegeven onder leiding van den heer H. F. Schmidt, die door een groot publiek werd bijgewoonden die in alle deelen als zeer goed geslaagd mag worden beschouwd. De Belgische bond was vertegen woordigd door zijn president, den heer Mignet, terwijl vele bekwame tur ners van de German Gymnastical Society van Londen, de Cercle Gymnas tique de Chenée bij Luik. de Union Gymnastique d'Angleur en de Sociélé de Gymnastique La Francliimontoise van Verviers aan de uitvoering niet weinig luister bijzetten. Des avonds werd in den Prinsentuin een concert gegeven en aan de turners de herinneringsmedaille aan het feest uitgereikt. Aan het einde van het concert werd een prachtig vuurwerk ontstoken. Te Dokkum is de vorige week een paard, en te Akkerwoude zijn 3 runderen in de weide door den bliksem doodeljjk getroffen. Omtrent den brand, die te Vlissingen gewoed heeft, deelt de Midd.C. het volgende mede; Maandag nacht is er brand ontstaau in een met stroo geladen waggon, staande tusschen den overdekten gang van het havenstalion te Vlissingen en de groote houten loods aldaar. De vlam deelde zich mede aan de loods en den overdekten gang en weldra stond alles in lichtclaajjc vlam. Daar in de loods eene partij goederen van de mailboot geborgen was, waaronder ligt brandbare stoffen, vond de vlam krachtige bondgenooten zoodat dan ook spoedig de loods met al wat daarin was en een deel van den overdekten gang vernield waren. De zoogenaamde pontonhal en het havenstalion hebben niet geleden. Te vjjf ure ongeveer was men den brand meester. Bij nader onderzoek is geblekendat verbrand zijn de genoemde houten loods, 60 meter groot, waarvan een compartiment was verhnurdaan de maatschappij "de Schelde" en de vier andere aan de maatschappij "Zeeland", een gedeelte van den overdekten gang ter lengte van 120 meter, en negen waggons. De verbrande goederen waren opgeslagen in de loods en grooten- deels uit Engeland aangebragt met de stoomboot Stad Breda. Zjj bestonden uit verlwaren, katoen, zijde, tapijten enz. Ook is een groote voorraad scheepsbenoodigdheden verbrand. De schade wordt globaal geraamd op on? geveer 100,000, waarvan 30,000 voor het rijk en ƒ5000 voor de ver brande waggons. Te Vlissingen heeft een kind van ongeveer 5-jarigen leeftjjd, dat bij gelegenheid van de kermis een verwdoosje ten geschenke had gekregen, een stukje van die verw ingeslikt. Den volgenden morgen is het ten gevolge daarvan overleden, De verw moet van een giftige stof zijn geweest. 's GRAVENHAGE 8 Augustus. Tot notaris le Edam is benoemd de lieer A. H. Cramer, cand.-notaris aldaar. Tot directeur van het postkantoor te Oosterbeek is benoemd de heer P. VV. H. Provó Kluit, thans in dezelfde betrekking te Voorschoten. Aan den heer R. van der Voort is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van inspecteur van den waarborg op de gouden en zilveren werken bij het dep. van financiën, tevens belast met de con* tróle-dienst hjj het kantoor van waarborg te 'sGravenhage, onder dankbe tuiging voor de vele en trouwe diensten den lande bewezen, en als zoodanig is benoemd de heer P. 11. Vreede, thans essayeur van den waarborg op de gouden cn zilveren werken te Leeuwarden. Aan den heer II. Vrancken is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver* leend als ontvanger der registratie voor de geregtelyke en administratieve akten en domeinen te Maastricht, met dankbetuiging voor de diensten, ge* durende ruim 50 jaren aan den lande bewezen. Aan den Oost-lndische.n ambtenaar J. Brondsemalaatstelijk telegraphist

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1