1877. WOENSDAG I! AUGUSTUS. Hl NN EN LA N DSCïI E BERIGTEN, :®»S! en n Koj r leiif. 11°. 185. J)e (entrant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, me t het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 61—62 der Handelingen van den Gemeeenteraad Zittingverslag LEIDEN, 7 Augustus. In de maand .Inlij zijn binnen de gemeente Leiden geboren 119 kinderen, als: 67 zoons en 52 dochters, waaronder is begrepen cén twee linggeboorte. Overleden 101 personen, als: 13 mannen, 9 vrouwen, 40 zoons en 39 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Gehuwd 15 paren. Voor de dienst der gouv.-marine in Ned.-lndie zijn benoodigd eenige derde stuurlieden. Jongelieden, beneden den leeftijd van 24 jaren en bij voorkeur afkomstig van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, die genegen zijn zich als zoodanig te verbinden, kunnen zich, bij gezegeld request, tot het depart, van koloniën wenden. blijkens van den gouverneur van Curagao ontvangen berigten is de toestand der min gegoede ingezetentn van het eiland Aruba, door het ge heel mislukken van den oogst en gebrek aan werk, deerniswaardig en de nood aldaar zeer hoog geklommen. Door den gouverneur is cene commissie benoemd tot het inzamelen van liefdegaven, terwijl ook de gezaghebbers der bovenwindsche eilanden zijn aangeschreven, om door het houden eener collecte te trachten de hulpbehoevenden op Aruba cenigermate te gemoet te komen. Eene door de Curaqaosehe commissie aangekochte hoeveelheid levensmiddelen is bereids derwaarts gezonden, doch er ontbreekt nog veel om in den nood te kunnen voorzien. liet stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diepis op 6 Augustus van Napels vertrokken. De Drenthe is op 6 Augustus te Batavia aangekomen. Men schrijft ons uit Stolwijk: De hooibouw is in den Krimpenerwaard zoo goed als afgeloopen. Quaiiteit en quantiteit geven reden tot tevredenheid. Vroege aardappelen word n in overvloed gedolven. Zij laten niets te wen- schen over. De prijzen zijn laag. Schreef men eenige dagen geleden dat op sommige plaatsen de ziekte zich in de late aardappelen begon te verlootten bij ons wordt er gelukkig nog niets van gemerkt. Dezer dagen is men be gonnen met hel plukken der gelling. Jammer dat dit gewas niet zoo goed als andere jaren te velde staat. Over een van verschillende zijden ingekomen verzoek, om de zittingen van de synode der Ned. herv. kerk te dezen jare in het openbaar te houden, voor zoo ver zij gewijd zullen zijn aan de behandeling der aanhangige belij- denisquaestie en den lijd dezer zittingen vooraf in de Kerk. Ct. bekend te maken, is door den hooglceraar Kuenen een rapport uitgebragt, dat door de vergadering zoo spoedig mogelijk zal worden ter band genomen Tot predikant bij de herv. gemeente te Sprang is beroepen ds. Baart de la Faille, pred. te Leiden. Onlangs stapte een Engelsche tourist met zijn zoon te Londen op de stoomboot naar Holland, ten einde te Darmstadt te gaan visschen met den hengel. Het bad den schijn of in de wateren van heel het Vereenigd Ko ningrijk zich geen enkele visch meer opdeed. Zij waren van alles voor zien, op alles verdacht en droegen met zich wel geen zware, maar zeer omvangrijke bagage. Nergens anders dan op het dek van de boot verkozen zij te verblijven. De lucht en het water schenen hun eenige elementen te zijn. Toen de nacht aanbrak spreidden zij hun eigen legerstede, waartoe zij o. a. een paar dingen opbliezendie weldra den vorm van kussens ver kregen, om er zich het hoofd op neer te vlijen. Toen zij genoeg geslapen hadden drukten zij de lucht uit de kussens,, die, tot een klein pakje zaam gerold, zij vervolgens weer bij de andere bagage slopten. Ook waren zij voorzien van toestellen van gutta-percha, die dezelfde bewerking als de kussens konden ondergaan en den vorm van een blaas aannamen. In geval dat men soms een rivier zou willen overzwemmen, ten einde eene visch- rijker plaats te bereiken, worden deze blazen gebezigd om zich voor ver drinken te vrijwaren. De verscheidenheid en de menigte vischtuig, waarvan zij voorzien warenzouden moeijclijk te beschrijven zijn. Voor zulke aarts- visschers zinkt de roem van de Hollanders, die den naam hebben van groote liefhebbers te zijn en, met een bewonderenswaardig geduld toegerust, niet spoedig voor een verren togt terugschrikken, geheel in het niet. Gisteren namiddag, meldt de H. C.is de stoomboot Katicijk aan Zee, komende van Sparendam, tegen de spoorwegbrug bij het Bolwerk te Haar lem aangevaren. Dientengevolge zijn verscheidene passagiers omvergevallen en heeft e'e'n hunner eene wonde in het aangezigt bekomen en zijn verschil lende voorwerpen in het buffet gebroken. De brugwachter had den stuurman der boot toegeroepen, dat de brug gesloten was, omdat er een trein ver wacht werd, maar men heeft op de boot op die waarschuwing geen acht geslagen. Eenige passagiers zijn van de boot op de brug gesprongen, ten einde zich voor mogelijk gevaar te behoeden. Zaturdag II. dacht een sjouwerman te Utrecht een boer, die aldaar geregeld met aardappelen de markt bezoekt, eens behendig beet te nemen. De boer was reeds ter markt, doch zijne aardappelen moesten nog met eene marktschuit aankomen. Aan eenige zijner vaste kalanten, die zijne puike quaiiteit kenden, verkocht hij verscheidene mudden, welke hij na aankomst zou doen bezorgenwaartoe de genoemde sjouwerman werd aan gewezen. Deze vond hel echter voordeeliger bij een anderen boer aardap pelen van zeer geringe quaiiteit te koopen en die tegen betaling van den hoogeren prijs aan de kalanten te brengen. Deeds was Item dit bij enkelen gehikt, toen de inmiddels gewaarschuwde boer met een policie-agenlkwam aanrijdenjuist op bet oogeublik dat de sjouwerman weder bezig was, zijne aardappelen als die van den boer te slijten. De bedrieger werd on middellijk naar liet poiicie-bureau geleid. Te Utrecht was gisteren de molenaar Jacobs, van den korenmolen de Kat, bezig met de assen boven in den molen te smeren. Het schijnt, dat men verzuimd had die vooraf vast te zetten; althans, terwijl Jacobs zijn arbeid verrigtte, raakte de molen plotseling in beweging, met het noodlot- lig gevolg, dat het hoold van den ongelukkige geheel verpletterd werd. Hij iaat eene weduwe met twee kinderen achter. Uit de legerplaSts te Soesterberg wordt het volgende gemeld: In de afgeloopen week hebben de troepen veel last gehad van den regen en den wind, waardoor ook nogal schade aan werken en materieel werd toege- bragl. Er waren dagen, dat men tot aan de enkels door het water ging; thans heeft men door het graven van afwaterings-kanalen verbetering ge- bragt in den toestand. Die gesteldheid scheen van minder gunstigen in vloed te zijn op de jonge soldaten en velen klaagden over ongemakken; op een morgen meldden zich pi. m. 50 man als ziek aande dienstdoende officier van gezondheid bevond echter, dat het, althans met de meeslen, zoo een vaart niet liep en oordeelde dat zij wel konden blijven. De onlangs door het geregtshof te Arnhem wegens vergiftiging zijner huisvrouw tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelde ex-kastelein Thuis is in het buis van tuchtiging te Leeuwarden overleden. Van de 44 adspiranten. die deelnamen aan hel examen voor den 3dc0 cursus der kon. militaire akademie, hebben 23 geheel voldaan, zoodat zij zijn voorgedragen, om bij het wapen hunner keuze geplaatst te worden. Behalve deze 23 hebben er nog 9 aan het examen voldaan, doch daarbij niet dat nommer verkregen, waardoor zij bij het wapen, waarvoor zij aan vrage deden, eene plaatsing kunnen erlangen. Deze kunnen zich voor dat wapen aan den 2dïD cursus onderwerpen of bij een ander wapen in den 3,l,n cursus worden toegelaten, altijd voor zoover daarbij plaatsen beschik baar zijn. Te Vlissingen heeft gisteren avond een hevige brand gewoed op het terrein bij het havenstation, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, doch zich gelukkig tot een goederenloods heeft bepaald. De geregelde per sonen- en goederendienstzoowel naar Roosendaal als naar Engeland via Quecnhoro', is geen oogenblik gestoord. Aan de tweede kamer is ingediend een wets-ontwerp tot bekrachti ging door de wet van een gedeelte der overeenkomsten met de Ned. Indi sche spoorwegmaatschappij gesloten, betreffende: a. de overdragt van den spoorweg van Batavia naar Buitenzorg aan den staat voor ƒ5.000.000, 0. wijzigingen in de concessie voor den aanleg en de exploitatie van den spoor weg van Samarang naar Djokjokarta en Willem I, c. de versmalling van het bestaande spoor op den spoorweg van Samarang naar Djokjokarta en Willem I, d. de concessie aan de N. 1. S. M. voor den aanleg en de exploi tatie van spoorwegen van Djokjokarta naar Magelang en Tjilaljap en van Soerakarla naar Madioen. De bedoeling is dat de vier overeenkomsten niet dan alle met elkander in

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1