4 4I. 1*77. DINGSDAG 7 AUGUSTUS. STADS -BERICHTEN. BINiNENLANDSCHE BERIGTEN. N°. l&i* De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.S0, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.33, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, builen de expediliekoslcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. He prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels ƒ!.•-, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 18 der wet van den 14<1^° September 1866 {Staatsblad n°. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krjjgsvolk in de transporten en leverantibn voor 's Konings legers ol vestingen gevorderd Doen te weten, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor hel verleenen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komen, is opgemaakt, op de kleine Pers van het Raadhuis aangeplakt en van heden, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. Wordende tevens in herinnering gebracht dat bij voormelde wet aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot ruiling met of uitbesteding bij de op de l|jst voorkomende personen, van de inkwartiering en het onderhoud, mits zij van den wensch daartoe kennis geven aan den Burgemeester vóór dat de uitreiking der biljetten aan de manschappen is geschied, bij gebreke waarvan z|j verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne woning. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de J.eidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 6 Augustus 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Augustus. Aan het eindexamen der hoogere burgerscholen in Noordholland heb ben 41 candidaten deelgenomen. Hiervan zijn er 8 afgewezen. Alle leer lingen der 5de klasse onzer hoogere burgerschool hebben het diploma ver kregen. Hunne namen zijn: A Couvée, W. Koopmans van Boekeren, I. E. Couvée, G. de Waal, D. J van Gelder, E. Kamp, C. Sjjlhofï, P. du Ricu Fzn II. C. llzig Heine, A. van Wetering, G. van der Harst, A. F. Rudolph, F. G. Netscher. Verder is het diploma verleend aan: Dieperink, Kloos, Kruimel, Muller, Peters, van Raadshoven, van Rtiyven, den Tex, de Vogel, Wakker en Wethman, allen te Amsterdam; Hoogvliet, van Hoorn, Postma, van Haarlem; Coster, Hamburger, Huisken, Janzen, Kroon en Visser, van Alkmaar. De collecte ten voordeele van de Noordpool expeditie heeft in deze ge meente opgebragt de som van zuiver 255.50. Onder dit bedrag waren begrepen 94.50 van kwartjes-inschrijvingen door de leerlingen van de beide scholen voor middelbaar onderwjjs en van die onder de directie van de hceren Japikse en van Wijk, en van de dames Jesse, Winkler en lloitsema. Op het initiatief van den heer A. J. Servaas van Rooijen te Utrecht, heeft zich daar ter stede eene commissie gevormd tot het picgtig en fees telijk gedenken van den 300sl,D verjaardag der Unie van Utrecht in 1579 gesloten, welke commissie op den 24'1"1 Julij II. eene vergadering hield, waarbij genoemde heer als tijdelijk secretaris fungeerde. In die bijeenkomst werden eenige denkbeelden ontwikkeld, onder anderen de herstelling van den kloostergang der Utrechlsche academie, het oprigten van een gedenk- leeken voor Jan van Nassau, en het organiseeren van feesten op den gedenkdag. Later en wel op den 2deD Augustus werd eene nieuwe verga dering gehouden, waarbij men de zaak een stap verder bragt en het besluit nam zich van de medewerking te verzekeren van personen, die geschikt zijn aan dit voornemen het karakter eener nationale zaak te verzekeren. Wij hopen later op deze belangwekkende aangelegenheid terug te komen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partjjen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 20.50, ƒ4.20 en 2.10 en de laagste prijzen 20.00, ƒ3.70 en ƒ2.00. Door de policie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen eene dienst meid, die zich in hetrekkeljjk korten tijd bij verschillende ingezetenen ver huurd en aldaar den zoogenaamden godspenning ontvangen had. Zulks zal voor velen eene waarschuwing zijn. Hedenvoormiddag viel een jongentje van 3% jaren, dat zich met an dere knapen, die zich met visschen vermaakten, aan den Vliet, nab|j de Naakte Sluis bevond, in het water. Terstond kwam er veel hulp opdagen, doch het mogt niet gelukken het jongentje spoedig te redden. De pogingen die men, ook van geneeskundige zjjde, deed. om den drenkeling, die einde- Ijjk gevonden en bij den tuinbaas van Vreêwijk ingebragt was, bjj te bren gen, bleven vruchteloos. Het jongentje was dood. De troostelooze moeder, op het Levendaal woonachtig, was voor een half jaar weduwe geworden. Aan de Middelb. Cour. wordt het volgende medegedeeld: Dingsdag ochtend is een groote koffer per diligence van IJzendjjke naar Breskens ge- brjgten met de Scheldeboot van half zeven overgevoerd naar Vlissingen om vervolgens per spoor te Leiden bezorgd te worden. Het adres lnidde eenvoudig«Leidend'. 11. L. RoggeOude Singel." De koffer kwam eerst Donderdeg ochtend ten 10 ure aan het adresvanwege het expeditie- kantoor Van Gend en Loos. Oogenschyniyk was alles in orde. De beidé sloten waren digtmaar de lippen der sluitingen waren van boven los. De schroeven, «aarmede ze op het koffer-deksel bevestigd waren, bleken er uitgedraaid te zijn. Zonder veel moeite kon het deksel worden opgeligt zonder de sloten te openen. Het touwwerk van het deksel was op beidé plaatsen beschadigd, op eene w(jze, alsof men bij het openen een beitet had gebruikt. Bij de opening bleek terstonddat de kofler open was ge weest. Een doek, die over alles was gespreid, was, ineengerold, in een hoek gestopt en de kleedingslukken werden meerendeels op andere plaatsen gevondendan waar men ze gelegd had. Kortomer moest in gesnuf feld zijn. Volgens het Hbl. bestaat de collectie schilderijen van de familie van Loon, aan baron Rothschild te Parijs verkocht, uit de volgende stukken: Twee levensgroote portretten van Willem Daey, magistraat van Alkmaar, en zijn gemalin, door Rembrandt; een Adriaan van de Velde; een Gerard üou; een tuin-sluk van P. de Hoogh; twee kleine stukken van Potter; stuk ken van E. de Wit, A. Cuyp en J. van der Ulft; van P. Wouwermans, «Lot en zijne dochters"; van Terburg, «Een heer en dame"; van Moucheron en van de Velde, een fraai stuk; van G. Metzu, «Damesportret"; van van Tol, «Meisje met een kat"; van N. Maes, «Een boerendeern": van van lluysum, twee bloemstukken; van T. van Uchterveldt, «De muziekles"; van G. Schalken, «Jongen een guitaar bespelend'; van J. van der Heyden, «Kerk"; van Jan Steen, «De verloren zoon", en twee kleinere stukken; van Jan Baptist Weenix, «Twee Italiaansche landschappen"; van Wijnants en Wouwermans, «Een groot landschap'; van Cuyp, «Koeijen by zonsonder gang"; Isaac van Oslade, «Landschap"; K. du Jardin, «Vee"; Both, «Land schap"; Lingelbach, «Landschap"; Wouwermans, «Een legerkamp"; A. van de Velde, «Vee met boeren en landschap"; Berghem, «Landschap"; Wouwermans, «Ruiters voor een dorpsherberg"; de Lairesse, twee stuk ken, waarvan een «Antonius en Cleopatra"; G. Metzu, «Dame en heeren"; A. van Ostade, «Kermis"; Weenix, «Dood wild"; van Huysum, twee fruit stukken; van Aalst, «Een doode haan"; J. Verkolje, «Een tamboer, dame en heer"; van der Helst, «Portret van admiraal de Liefde, benevens nog andere stukken van van de Velde, Both en van der Heyden. Verder meldt genoemd bladWij vernemen tevens dat baron Rothschild zal betalen éc'n millioen achtmaal honderdduizend gulden (ƒ1.800.000), dat de koopsom binnen drie weken moet zijn gekweten en binnen dien tijd wegens het risico natuurlijk ook de schildcryen moeten zijn weggehaald. Het f'adertand deelde mededat de regering onderhandelingen had ge opend omtrent den aankoop der collectie voor het Rijk, maar by defpmilie weinig medewerking ontmoetteen door het berigt van verkoop aan een vreemdeling werd verrast. Na onderzoek gelooven wijdat deze mede- deeling in den grond der zaak juist is. Althans zijn door particulieren ernstige pogingen aangewendom in later overleg met de regering de ver zameling voor ons land Ie behouden. Er was natuurlijk lijd noodig, om deze plannen te doen slagen en voor zooveel mogelijk en noodig was daar van aan belanghebbenden kennis gegeven. Eenklaps echter werd vernomen, dat een bod van den heer Rotschild was aangenomen. Men meldt aan het U. D.: De werkzaamheden aan 's rijks munt zullen waarschijnlijk niet vóór 1 September een aanvang nemen; de stoom ketels aan die rijks-inrigting worden, zooals gemeld is, nagezien en voor zooveel noodig hersteld. De werkzaamheden zullen aanvangen met dep muntslag van zilveren pasmunt, waarop binnenkort de eerste aanmunting van bronzen speciën zal volgen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1