LEI DSC IIE €01111A AT. VRIJDAG 3 AUGUSTUS. 18?;. M\ 181. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, Cents. De prjjs der AdvertentiCn is van 1—4 regels ƒ1.--, iedere regel meer 25 cenls. - ----- .l - s jaars Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 4950 der Handelingen van den Gemeeenteraad [Ingekomen stukken). ST A DS-BEK ICHT EN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld een op den SI11'» Juli jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht van Wijk V, dienst 1877/8; zjjnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de l.eidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leides, 2 Augustus 1877. v. d. BRANDELER. BINNËNLANDSCHE BERIGTKN. LEIDEN, 2 Augustus. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad zijn ingekomen adressen van de hh. dr. Vollgrafl en d'. Brusekamp, om tot conrector hjj het gymnasium te worden benoemd. Door den voorzitter werd overgelegd liet rapport van de raadscommissie in zake het Utrechtsche jaagpad. Aan de orde was het verzoek van E. J. en P. 11. Hoos, betrekkelijk eene verlenging van de pacht van haardasch enz. Volgens de voorwaarden der verpachting willen de adressanten, na verloop van den pachttijdultimo Augustus 1878, nog voor vijf jaren de pacht aangaan, maar zonder ver- hooging van 1/5 der pachtsom, zooals bjj die voorwaarden was bepaald. Overeenkomstig de adviezen van burg. en weth. en van de commissie van fabricage is op dal verzoek afwjjzeud beschikt. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan N. C. Offeuberg, als hulponderwijzer in de gym nastiek, en aan F. J. van de Ransouals hulponderwijzer aan de school n". 1 voor minvermogenden. Het verzoek van de ondernemers van publieke verkoopingen van roerende goederen, betrekkelijk de heffing van marktgelden voor het innemen van gemeentegrond, lokte eenige discussie uit. Adressanten verzoeken de laatstelijk vastgestelde verordening niet op hun bedrijf toepasselijk te verklaren, en, zoo niet, hen dan aan te slaan als uitdragers, die e'én ceut per vierk. nieter betalen. Burg. en weth. en ook de commissie van financiën adviseerden tot verwerping van dat tweeledig verzoek. De heer Dercksen wees er op dat bedoelde verkoopers sedert jaren, minstens 50 jaren, een gedeelte der te verkoopen goederen, dat niet in huis kon, op de straat mogten étaleren voor korten tijd, om die goederen te veilen. Tot nu toe was daarop geen acht geslagen en men meende dal de verordening daarop niet toepasseljjk was. Burg. en weth. beroepen zich thans op de verorde ning van 1876, maar daarmede was geene verandering in de zaak gebragt. Er is geen andere toestand geboren, alleen is de zaak beter omschreven. Volgens spreker zóu de toepassing der verordening in dien geest groote moeijelijkheden opleveren. Het gold hier eene exceptie, omdat men niet weet hoe lang de grond zal worden ingenomen. Zoo echter hel eerste ge deelte van het verzoek niet kon worden toegestaan zou hij gaarne het tweede gedeelte aangenomen zienwant het gold hier het kleinste van den kleinhandel. De lieer Bijleveld was van meening dat de bedenkingen, door den heer Dercksen in het midden gebragtbij naauwkeurige overweging geen steek konden houden. De tegenwoordige toestand had reeds 50 jaren geduurd, maar het was geen regt slechts eene stilzwijgende toestemming; de positie kon met de verordening in de hand niet gehandhaafd worden. Vroeger kwam in de verordening niet voor het woord //of elders", maar iii de verordening van 1876 wel die woorden waren er zonder tegenspraak ingekomen. Hjj zag de groote moeijelijkheden bjj het toepassen der bestaande verordening niet in; zoo dit het geval was, dan zou het kunnen leiden tot wijziging. Eene exceptie had hjj in het onderhavige geval niet kunnen ontdekken. Het denkbeeld om de verzoekers niet 2 maar 1 cent per v. meter te laten betalen was door den heer Dercksen ondersteund, maar het was den spreker onverklaarbaar hoe zij zouden kunnen gerangschikt worden onder uitdragers en verkoopers van vodden. Bij hem was de vraag gerezen of in deze zaak niet toepasselijk moest verklaard worden de verordening van 5 Maart 1857, betreffende het innemen van gemeentegrond, volgens welke voor het nederleggen van steen, bouwmaterialen ol goederen elke maand 20 cenls wordt geheven. Na re- en dupliek van de genoemde heerenzeide de voorzitter nog dat aan de toepassing van de verordening van 1857 wel was gedacht, maar burg. en weth. waren van meening dat op al hetgeen uitgestald wordt om te verkoopen de verordening betreffende de marktgelden moest toegepast worden. Eene toevallige omstandigheid had aanleiding gegeven tot de ontdekking dat dit tot hiertoe ten opzigte van de bedoelde ondernemers niet had plaats ge had. Het advies van burg. en weth., lot afwijzing van het verzoek, in stemming gebragt, werd aangenomen met 13 stemmen tegen 1. Vervolgens werd nog op het verzoek van B. Kret, tot verlenging van de stoep voor zijn huis op de Zijdgracht, gunstig beschikt, en goedgekeurd de voordragt tot vaststelling van den grondslag voor de berekening van het pensioen van gemeente-ambtenaren. Heden had ten raadhuize alhier de aanbesteding plaats van: 1'. het leggen van zinkbekleedingen met looden bramen bjj drie openbare scholen, waarvan als laagste inschrijver,voor de som van ƒ664, aannemer is gewor den C. Alkemade Jr.aannemer te Noordwjjk; 1'. het vernieuwen van een Irontschoorsieenpjjp op het hoofddak van het raadhuis met aanbehoorende werkzaamheden; als eenige inschrijver is hiervan aannemer geworden G. Rietbergen, metselaar alhier, voor ƒ650; 3». het verwen der Korenbeurs en van de achter- of binnengcvels van de bank van leening, in twee percelen; het eerste perceel is gegund aan B. van Kleef, verwer alhier, als eenigen inschrijver, voor 487, eu het tweede perceel is aangenomen door D. J. van Amerom, verwer alhier, als minsten inschrijver, voor ƒ124; 4°. eenige r: rnieuwingswerken aan de Naakte Sluis en het maken van nieuwe vallen bjj de brug over den Ouden Rijn aan de Bakkersteeg, in twee percelen; van het eerste perceel is als laagste inschrjjver aannemer geworden S. van Leeuwen, timmerman alhier, voor 520, terwijl het tweede perceel niet is gegund. Gisteren avond omstreeks 8 ure geraakte een jongen aan de Mare nabjj de Klaresteeg in het water. De heer van Wensen Jr.woonachtig op den Ouden Singel, zich op die hoogte bevindende, begaf zich te water en had het geluk hem behouden aan wal te brengen. De dezer dagen door Z. M. den koning tot 2e luitenants benoemde onder-officieren zullen den 5'° dezer bij hunne corpsen worden in dienst gesteld. Bjj het hoofdcomité voor de uit te zenden Nederlandsche expeditie naar de Poolstreken is dezer dagen eene bijdrage van ƒ1000 ingekomen. De gever van die aanzienlijke som wil onbekend blijven. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 1 Augustus van Porl-Saïd vertrokken. Men schrijft uit Utrecht aan de Standaard: Aan 's rjjks munt alhier zijn dezer dagen afgeleverd 25000 heele en 7000 halve centen. Of dit nvt de nieuwe bronzen munt is? Neen, het zjjn nog onze oude, koperen cen ten, die wel niet vóór Nieuwjaar door bronzen zullen worden vervangen; halt Augustus hoopt men deze laatsten te gaan slaan. Te Katwijk aan Zee zijn Zaturdag de laatst varende 7 kantschuiten aangeweest, die van j 60 tot ƒ145 besomden, in 6 dagen reis. De visch- prjjzen zijn steeds hoog. Door 4 schuiten zal de verschvisscherjj nog eenige dagen worden uitgeoefend. Maandag zijn weder 5 schuiten op de haring- visscherij uitgegaan. 39 schuiten zijn nu derwaarts vertrokken. Volgens ontvangen berigten is een bejaard matroos van Katwijk, na eene kortstondige ziekte te Aberdeen overleden; nog een zieke, die herstelleqde is, ligt in hel hospitaal. Door den gemeenteraad van Delft is, op voorstel van burg. en weth-, aan den lantaarnopsteker J. Ham als blijk van tevredenheid over de door hem betoonde waakzaamheid en aan den dag gelegden ijver in den nacht van Zaturdag op Zondagbij hel bespeuren van brand in de Nieuwe kerk ten geschenke gegeven een zilveren horlogie met toepasselijke inscriptie. Bij de toelichting van dit voorstel zeide de voorzitter dat men dien gemeente beambte dank moest betuigen voor zijne hulpvaardigheid en vlugheid, waar door nog grooter ramp dan in 1872 was voorkomen. Tevens bragt hjj hulde aan de diensten door de policic bij die gelegenheid bewezen. Te Amsterdam is gisteren, onder voorzitterschap van m'. D. J. baron Mackay, de algemeene vergadering gehouden der vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnjjvcrhcid in Nederland. Zij werd geopend met eene hoogst belangrijke rede van den voorzitter, die op duidelijke wijze het doel van de vereeniging, haar streven en de aanvankelijk verkregen uit komsten uiteenzette.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1