Onder Lonneker had dezer dagen een vreesselijk ongeluk plaats. Een roggemaaijer trof bij ongeluk eene bindster zoodanig met de zeis aan het hoofddat zij op de plaats dood bleef. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat H. R. van Zomeren, woon achtig te Diever, in Drenthe, thans 80 jaren oud, voor dit loopende sai- zoen op nieuw eene groote jagl-acte heeft aangevraagd. Gedurende eene reeks van 60 jaren werd aan genoemden persoon eene dergelijke acte verleend. Men meldt uit LeeuwardenDe toestand van den landbouw geeft tegen woordig over het alg>meen reden tol tevredenheid. De meeste graansoorten staan vrij wel en btloven een goeden oogst. De vroege aardappelen vooral geven overvloedig en zijn wegens de goede prijzen als voordeelig geslaagd aan te merken. Van ziekte in dit gewas is hier tol dusver niets vernomen. De uitkomsten van den vlasbouwwaarmede men thans begonnen is te oog sten, vallen echter in sommige streken, zoowel wat de lengte van het vlas als de hoedanigheid daarvan betreft, niet mede. Zijn de voordeelen voor den veehouder over het algemeen, wegens de lagere prijzen van hel vee en van de boter, wel niet zoo groot als voor eenigen tijd, het vooruitzigt is niettemin beter dan om dezen tijd in hel vorige jaar. De hooibouw toch, die buitengewoon vroeg is afgeloopen, gaf voordeeiigc resultaten en hel is te voorzien, dal er, bij goed weder, nog veel hooi zal worden gewonnen. De graslanden toch slaan overal uitmuntend, zoodal hel voor bet weidende vee ook niet aan voedsel ontbreekt. Van hel ingehaalde hooi, dat krachtig en dus van beste qualitcit is. wordt cr echter veel aangetroffendat aan broeijen onderhevig is en bij gevolg veel waakzaamheid eischt. Op enkele plaatsen is reeds door hooibroeijen brand ontstaan. liet Russisch oorlogschip liogalyr; dat ecnige dagen in de haven van Vlissingen heeft gelegen, is van daar vertrokken. Omtrent het doel van het verblijf aldaar is niets bekend geworden; zij ontvingen en verzonden een aantal depêches in cijferschrift. De kommandant van den bodem heeft in al dien lijd het schip niet verlaten. Relreffende dit oorlogsvaartuig meldt de Midd. C.\ Onder hel élal-major bevindt zich ook een geestelijke, onder wiens leiding des avonds te acht uren de mis gehouden wordt, welke door het scheepsvolk met gezang, dat niet onwelluidend klinkt, begeleid wordt. Dat de herinnering aan de Hol- landsche zeelieden en scheepsbouwmeesters, aan wie de Russische marine haar ontstaan verschuldigd is, nog niet is uitgestorven, blijkt uit vele Rus sische zeetermen. Marsera, brauira. bezaansmast, kruiszeil, bootsman, stuurman, al deze woorden vindt men bij ben onveranderd terug. De Ilol- landsche admiraal Kruys, een hunner eerste bevelhebbers en de vriend van Czaar Peter den Groote (de overlevering zegt zelfs, dat de Russische oorlogs- vlag, het blauwe kruis op een wit veld, aan hem haar oorsprong dankt, doch hiervan willen de Russische officieren niet veel welen) is bij hen nog even goed bekend als onze Trompen en de Ruyters. De justitie heeft een instructie geopend tér zake van de op den 17den Julij jl. plaats gehad hebbende verkiezing te Rimburg (Limburg).'alwaar 8 tipzers verklaron l.n.mo mem ie ueuuen uligeuragi op Uen lieer C., (tie iiogtaiis bij hel opnemen der stemmen slechts 6 stemmen op zich verecnigde. Slembus en stcmbillettcn zijn in beslag genomen. Uerigten uit Paramaribo van 30 Junij melden o. a. het volgende: A au G. P. Heilbron en H. W. I). Donker Curtius is verlof verleend, gedu rende den lijd van drie maanden onderzoek te doen naar het aanwezig zijn van gouden en andere edele metalen in de Coppename. Aan de koloniale staten is door den heer Coloijo Relmonte een ont- werp-verordetiing aangeboden, houdende bepalingen ten aanzien van de vaart door bel kanaal van Saramacca. In de memorie van toelichting des wege wordt aangetoond, dat de bevordering van die vaart noodzakelijk is voor den houthandel in Suriname; die handel zal ongetwijfeld eene bron van inkomsten openeniu staal om de toekomst der kolonie op te helde ren en de welvaart van onderscheiden klassen barer bevolking op krachtige wijze te verzekeren. Tot op dezen lijd evenwel beeft deze industrie zoo niet geheel geene, zeer zeker zeer onbeduidende uilkomsten opgeleverd en hare ontwikkeling is stationair gebleven, zoo niet achteruit gegaan. De sia- tisliek van Rritsch Guyana bewijst echter wal de houthandel ook voor onze kolonie zal kunnen bcteekencn. Men leest iu de Hamburger Xachrichten.- De vervaardiging van den kunstmatigen Colorado kever in de chocolade-fabriek van Gebroeders Sloll- werek te Keulen wordt steeds op grooter schaal voortgezet. De in sierlijke doosjes met glasbedekking in natuurlijke grootte voorgestelde Colorado kever, met naauwkeurige namaaksels der cijercn, poppen en larven, in drie verschillende ontwikkelingsperioden, is, van eene beschrijving voorzien, niet alleen in geheel Duitschland, maar ook reeds in Frankrijk, Engeland, Ne derland, Denemarken en Zweden verspreid. Bij de ontelbare kleinere be stellingen, die der Stollwercksche labriek dagelijks geworden, kwam in den laalsten tijd eene uit Engeland van 10000 en eene uit Koburg-Golha van 1C00 doosjes. Verder werd dezer dagen eene overeenkomst betreffende hel leveren van 10000 doosjes voor de Peruaansche regering met de hoofd agenten voor Peru-guano te Londen aangegaan: ook zijn er onderhandelin gen gaande met de regeringen van Oostenrijk, Rusland en Zweden, welke al de scholen van de doosjes willen voorzien. Op Iret oogenblik zijn 185 personen, nagenoeg de helft van het geheele fabriekspersoneelmet hel ver vaardigen van doosjes bezig. 's GRAVENHAGE 31 Julij. De gezanten van Italië en Spanje begaven zich heden naar Amsterdam ter bezigligïng van de tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid. BUI TEN IA N DSC 11 li BKIIIC TMN B E Ij O I E. Het Hb'. ran Aniw. meldt: De Engelsclte bark Queen of the Fleet, kapt. Welling, van Baltimore met petroleum naar Antwerpen bestemd kwam Vrijdagnacht op de reede van Vlissingen aan. Op reis scheen dt beste cendragl onder de bemanning te hebben gehecrscht. Toen het schip op gemelde reede het anker liet vallen om er te overnachten, hadden vie; matrozen, waaronder G. Frank, de nachtdienst. Frank stond tegen den grooten mast geleund, toen plotseling een der schepelingen. Henry Cole zijn hut verliet, met een mes op hem toeschoot en hem een steek in dt rigting van het hart loebragt. Op bet geroep om hulp van Frank snelde de matroos Pratt toe en belette den moordenaar, een tweeden steek aan Frank toe te brengen, door hem een slag te geven op de hand. waarmede hij hei wapen voerde. Daarop keerde zich de woede van Cole legen Pratt en den ontving zes messteken in den rug, zoodal hij bewusteloos nederstortte. Twee matrozen maakten zich nu meester van den moordenaar, die, daar de misdaad aan boord van een vreemd vaartuig is gepleegd en alzoo h# Belgisch geregt niet bevoegd is hem te vervolgen, ter beschikking vu den Engelschen consul Ie Antwerpen gesteld is. De beide slagloffers zijg naar het gasthuis overgebragl. Pratt verkeert in hoogst gevaarlijken toestand, Si st m 6j a a; si». LONDEN 30 Julij In het lagerhuis is, bij de beraadslaging over hel nieuwe reglement van orde, een voorstel aangenomenbepalende dal voor het geval een lil tweemalen tot de orde wordt geroepen en van hem verklaard wordt, dat hij den eerbied voor den voorzitter uit bet oog heeft verloren, een voorstel zal kunnen worden ingediend om hem het woord niet meer Ie verleenen gedurende den verderen loop der zitting, noch in het openbaar noch inde commissien. Een dergelijk voorstel zal zonder voorafgaande beraadslagin» in omvraag worden gebragtnadat aan den tol de orde geroepen afgevaar- digde vooraf gelegenheid zal zijn gegeven tot hel afleggen van verklaringen. Volgens de Times is liet plan tot bezetting van Gallipoli door de rege ring' opgegeven. Zij zou zich bepalen tot het nemen van maatregelen ter bescherming van Engelsciie onderdanen De Standard blijft het tegenover gestelde volhouden, en volgens dat blad zouden noch Turkije noch Oosten- rijk daartegen bedenkingen hebben. Op verzoek van den heer Wballey heeft de regering aan hel parlement overgelegd den staat van kosten, op den slaat gevallen door het b-kende proces Tichborne. Deze kosten beloopen 60,074 19.4 (ruim ƒ720.000). Het grootste gedeelte geraakte in handen der advocaten, nl. 23.676.17il. Aai getuigen, agenten enz. werden betaald 18 712.6.1 papier en drukkosten eischtcn 10,268.5.11 het honorarium der stenografen beliep 3637 10.4 1'; aan de gezworenen werden 3780 uitbetaald. Onder een spoorwegwaggon welke op de "London and South-Western"- lijn dienst doet heeft een paar kwikstaarten een nestje gebouwd, waarit thans vier jongen worden groolgebragt. De waggon loopt vijfmaal daags lusschen Cosltam en Havant en legt te zamen 40 mijlen af. De stations chef te Cosltam deelt mede, dat gedurende de afwezigheid vau den trein liet mannetje mei blijkbare belangstelling den terugkeer van zijn gezin pleegt te verbeiden. r it a k h ïjt a. De aanspraak, door den maarschalk-president te Bourges gehouden, is te Parijs overal aangeplakt. Reeds zijn tien prefecten door uilgevers van dagbladen voor het geregt gedaagd wegens het schenden der wetten op de drukpers Door de Temps wordt medegedeeld dal onlangs een der nieuw aangestelde prefecten aan de ntaires en artdere ambtenaren van zijn district heeft te kennen gegeven dat zijne woorden geen adviezenmaar bevelen w aren en dat zij den wil der regering kenbaar maakten. Dc vijanden van de Fourtou. zeide hij, zijn alt de ketters: gij zult ze niet groeten. Wie zich in hel publick vertoont met mannen als dc republikeinsche afgevaardigden van dit departement, dien zal ik binnen 24 uur van zijn ambt ontzetten. Op volstrekte wijs moet gij van nu af met alle republikeinen breken, al zoudt gij ook alle familiebanden verscheuren, alle gevoel van dankbaarheid verstikken moeten. Een der aan wezigen maakte de opmerking dat dc meuschen geen papier op den rug dragen, waaraan men ze kon herkennen, lie prefect werd toen wattoezeef- lijker. Hij had er niet tegen dat men zich in het openbaar vertoonde met onbekende republikeinen, die iu een of ander vergeten dorpje woonden, maar hield vol dat elk ambtenaar, die met een bekend republikein ontging, onverbiddelijk en streng zou worden gestraft. De Courier de France is tot een maand gevangenisstraf en 2000 fr. boete veroordeeld, wegens beleediging van het ministerie. De uitgevers van bet Mot 'd Ordre en de Lan terne zijn ieder tot 5000 fr. boete veroordeeld, omdat zij artikelen bevatten van Rocbeforl; de regter nam aan dat de stukken in die bladen, welke steeds Xy geteekend zijn, door Rochefort ge schreven worden, welke lot een ontecrende straf veroordeeld is en waarvan dus geen stukken in Frankrijk gedrukt en verspreid mogen worden. De katholieke hoogeschool te Parijs heeft tot den minister een verzoek gerigt, ow erkend Ie worden als eene instelling van openbaar nut. Dit ver zoek zal in handen worden gesteld van den raad van hooger onderwijs, om te dienen van advies. Wordt hel ingewilligd, dan krijgt dc hoogeschool rcglspersoonlijkheidzoodat zij in regten zou kunnen optreden, schenkingen en legaten aanvaarden, bezittingen aankoopen enz, In den Mont-Valérien had Zalurdag morgen een ontzettend voorval plaats. Een kazemat, waar acht artilleristen bezig waren met het ontla den van oude houwitsers, is in de lucht gesprongen door het vuur vatten van het vaatje kruid, waarin de lading der houwitsers was overgestort. Het was eene vreeselijke ontploffing. Onmiddellijk ontstond er brand in den omtrek en er volgde eene nieuwe ontploffing van een twintigtal stuk ken, die binnen hel bereik van het vuur lagen. Toen de brand gebluscht was, vond men zes verminkte lijken. De zevende artillerist leefde nog toen men hem vond; maar eenige oogenblikken later was ook hij een lijk. Ue

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2