LKIUM ill: II I) IIA N T. 1*77. DINGSDAG 31 JULM. N°. 178. §TADS -BERICHTEN. r BIN N E N L A NI) SC 11E B E III G T E N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Fe prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.33, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de cxpediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der Advertcntién is van 1—4 regels ƒ!.•-, iedere regel meer 25 cenls. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 2dt" Augustus 1877des namiddags te twee uren. 1». Verzoek van E. J. en P. II. Hoos, betrekkelijk eene verlenging van de pacht van haardasch enz. (143 en 149) 2». Idem van U. C. Olïenberg, om ontslag als hulponderwijzer in de gym nastiek. (144) 3». Idem als voren van F. J. Van de Ransou, als hulponderwijzer aan de school n". 1 voor minvermogenden. (145) 4<. Idem van de ondernemers van publieke verkoopingen van roerende goe deren, betrekkelijk de heffing van marklgclden voor hel innemen van gemècntegrond. (146 en 150) 5». Idem van B. Kret, lot verlenging van de stoep vóór zijn huis op de Zijdgracht. (148) 6". Voordracht lot vaststelling van den grondslag voor de berekening van hel pensioen van gemeente-ambtenaren. (147) LEIDEN, 30 Julij. Er beslaat gelegenheid lot verzending der correspondentie naar Ne- derl. Inilië, door middel van het stoomschip Friesland van de Rotterdam- sche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 4,lr" Augustus aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia zal mede met deze gelegenheid eene brie venmaal aan Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlyk in den avond van 3 Augustus en de brie ven den daaropvolgeuden dag, 's morgens vóór 11 ure, te Rotterdam aan gekomen te zijn. Ter aanvulling van de regelen, die wij naar aanleiding van het over lijden van jhr. Gevers van Endegeest nederschrevenmoge de opgave van eenige jaartallen hier nog volgen. De heer Gevers van Endegeest werd ge boren te Rotterdam, 25 Aug. 1793, promoveerde te Leiden 14 Dec. 1816, was lid van de tweede kamer der staten-generaal van Oct. 1838 lot Febr. 1849 (in 1842/43 voorzitter), lid van de eerste kamer der staten-generaal van Febr. 1849 tot Aug. 1850, weder lid van de tweede kamer van Oct. 1850 tot 1 Julij 1856 (in 1855/56 voorzitter), minister van buitenlandsche zaken van 1 Julij 1856 tot 18 Maart 1858, curator van de Leidsche hooge- school van 1853—1876, hoogheemraad van Rijnland van 1858 tot 1871. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij parljjen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 35.00, 18.00, 3.70 en 1.85 en de laagste prijzen 35.00, 17.50, 3.50 en 1.80. Te Amsterdam had Zaturdag op het IJ de wedstrijd plaats van de kon. Nederl. zeil- en roeivereeniging. Bij den wedstrijd van jagten, boeijers enz. lang op de waterlijn boven 6 tot en met 8 meters (n°. 16 van het pro gramma), is de prijs, een voorwerp in zilver of ander metaal, aangeboden door de kon. Ned. jagt-club te Rotterdam behaald door de Herstelling van den lieer P. A. lloos alhier. Op de Zaturdag te Voorschoten gehouden paardenmarkt waren ruim 100 paarden meer aangevoerd dan anders hel geval is, zoodat het aantal nu ongeveer 800 beliep. Er waren een menigte knappe paarden, doch handel was er bijna niet; ook voor buitenlandsche rekening ging er niet «m, hetgeen wel eene uitzondering maakt. De buitenlandsche kooplieden doen echter op het platteland voldoende zaken om van lieverlede paarden markten te kunnen ontberen. De prijzen waren zeer hoog. Voor een acht- tands-paard o. a. werd te vergeefs 300 geboden en zoo ging het naar evenredigheid met koets- en werkpaarden. De boeren toonen zich zeer vasthoudend. Het land is duur, de huur is hoog, het hooi niet goedkoop; dus voeren zij nog liever hunne paarden mede naar huis dan over een te deelen verschil van ettelijke guldend heen te stappen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat ter benoeming van hoogstens 25 adspirant-landmeters van het kadaster, in de maand Sep tember e. k.te 'sGravenhage een examen zal worden gehouden. Die tot dal examen wenscht te worden toegelaten kan zich voor 20 Augustus e. k. met overlegging van de vereischle stukken tot den minister wenden. De Staatscourant bevat het verslag van de commissie, in 1877 belast geweest met het afnemen der examens van leerling-apotheker (apothekers bediende). Van de 64 candidaten is slechts aan 25 de acte van bevoegd heid uitgereikt kunnen worden, en wel aan 10 vrouwelijke en aan 15man nelijke candidaten. Het stoomschip Voorwaarts is op 28 July van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken en de Stad Haarlem is op dien dag te Batavia aangekomen. In de heden te 's Hage gehouden zitting van den geneeskundigen raad is besloten bij den minister van binnenl. zaken aan te dringen op de opne ming in het wets-ontwerp tot regeling van het lager onderwijs van de eer ste oefeningen in de gymnastiek als verpligt leervak. In eene bespreking omtrent de vervalsehing van levensmiddelen is van verschillende zjjden ge constateerd dat de klagten daaromtrent zeer overdreven zijn en dat her baalde onderzoekingen geene ol weinige beteekenende vervalsehing aantoonden. Naar aanleiding van het medegedeelde berigtbetreffende een diefstal in het Museum van Oudheden te Leiden, meldt d'. C. Leemans, de directeur van die instelling, aan de H. C. het volgende: "In uw blad van heden is een berigt opgenomen, betreffende den onlangs in het Rijks-Museum van Oudheden gepleegden diefstal van zes gouden ringen van Egyplischen oor sprong. Het feit is waar, maar de daarby door uwen berigtgever mede gedeelde bijzonderheden zijn volstrekt onnaauwkeurig. De keizer en de keizerin van Brazilië hebben het museum niet op "Maandag jl." (den 23",'n dezer), maar op Dingsdag d n 17de0 bezocht. De vitrines met de Egyptische ringen en andere kostbare versiersels zijn voor of bij dat bezoek niet ge opend geweest; ik heb zelf, eerst de keizerin, later den keizer, met hun gevolg rondgeleid, en om tijd te besparen, die vitrines of lessenaars niet getpend of doen openen; van een verzuim van sluiting by of na het bezoek kan dus geene spraak zijn. De ontdekking van den diefstal had plaats op Maandag 23 jl.dus op den zesden dag na het bezoek der hooge reizigers en het feit heeft vermoedelijk plaats gegrepen op één der onmiddellijk voor afgaande dagenZaturdag 21 of Zondag 22waarop het museum voor alg<e- meene, vrije bezigtiging openstaat. Het spreekt van zelf, dat onmiddellijk al het mogelijke is en nog wordt verordend om de daders op te sporen en de gestolen voorwerpen terug te bekomen. Om dat doel te bereiken, acht ik het beter, de vermelding van verdere bijzonderheden en opmerkingen thans nog terug te houden." Te Amsterdam ontving Woensdag II. iemand, op de Keizersgracht over de Westermarkt woonachtig, een brief, waarin twee personen hem gelast ten Donderdagavond om 9 uur een som van ƒ25 aan hen op de Wester markt te doen afgeven, daar anders de Toode haan op zijn dak zou worden geplaatst." Het gevolg van die mededeeling was, dat op den bepaalden tijd een persoon door den bedreigde naar de aangeduide plaats werd gezonden en ook spoedig met twee mannen, die zich als schrijvers van den brief kenbaar maakten, in gesprek gewikkeld was. Hij bood hun tien gulden aan, daar 25 wel wat veel was. De heeren meenden dat zij het daarvoor ook wel konden doen, namen het geld en werden op hetzelfde oogenblik door drie agenten van policie in arrest genomen. Later bleek, dat een derde persoon, niet bij de aanneming van het geld tegenwoordig,de tweede ondergeleekendc van den brief was. Hy was spoedig in arrest, daar hij zich juist dienzelfden avond aan een der policie-bureaux om nachtverbljjf aanmeldde. Te Amsterdam ontstond Zaturdrg avond twist tusschen twee broeders, 12 en 14 jaren oud, over een knipmes, waarbij de jongste deu oudsten eene diepe en gevaarlijke wonde in de linkerzijde toebragt. De dader begaf zich op de vlugt, maar werd den volgenden morgen door zijne moeder aan het policie-burcau gebragt. Zekere A. Dael, een in- en uitbreker bij uitnemendheid, die verleden jaar, na op onderscheidene inbraken betrapt te zjjn, als soldaat uit de po- liciekatncr te Arnhem wist te ontsnappen en later, na in Dresden gevangen genomen te zijn, den nacht vóór zijne uitlevering uit de gevangenis te Emmerik wist te outvlugten. is eindelijk te Andijk nabij Hoorn aangehou den en naar Arnhem overgebragt, waar hij tevens als deserteur zal leregt staan. Hij had zich te Andijk als timmermansknecht verhuurd. Te Francker blijft de typhus nog steeds bij voortduring heerschen. In de afgeloopen week is 1 persoon door die ziekte aangetast en daaraan overle den; 2 personen zijn hersteld en 5 zijn nog in behandeling, waarvan 2 in het ziekenhuis. Sedert 1° Janitarij jl. zijn aangetast 138 en daarvan zjjn 29 overleden. Donderdag II. kwam te Groningen een arbeider uit Leeuwarden, in de meening aldaar werk te zullen bekomen. Onderweg vernemende dat

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1