Hj JVOEGSELbchoorende tot de Lcidsclte Courant van Maandag 30 Julij 3877, JV". 377. PEK TELEGRAAF. De Temps verneemt dat in den jongslen ministerraad besloten is den dag dei' verkiezingen nog niet vast te stellen. De hh. Fourtou en Burnet zouden dringend vei .1 hebben, dat men reeds nu den 14'icn October vast stelde, maar de hertog Decazes verkreeg, dat men geen besluit nam, dat men later zou moeten lierroepeu. Ook schijnt te blijken, dal de ministers de lijst der officiële candidalen nog niet gereed hebben; zij zijn het onder ling en met de verschillende fractien nog niet eens kunnen worden. De Gaulois kondigt op hoogen toon aan, dat de Bonaparlisten zich van de andere conservatieve partijen afscheiden. De Bonapartistcnzegt dit blad, zijn uit het conservatieve bond getreden, of, om juister te spreken, ze zijn er uit gejaagd. Ilet bond is nu op slag dood. Wat slaat ons anders te doen dan de scheiding aan te nemen, die ons zoo hooghartig wordt aan gekondigd en op onze eigen hand werkzaam te zijnniet tegen de rege ring, maar buiten haar? De conservatieven moeten onverwijld in hun dis trict hunne candidaluur stellen en aan het werk gaan, niet om de officiële candidalen te bestrijdenmaar te doen alsof er geen officiële candidatures waren. Men wilde dat wij onze wapens is onbekende en verdachte handen zouden ncderleggen. Wij zullen ze bewaren om de demagogie te bestrijden en 's lands toekomst te redden. De Constitulionnel zegtHet conservative bond levert een schouwspel van verschrikkelijke verscheuring. Elke groep, waaruit hel bestaat, wendt zich tegen de andere met het schuim aan den mond en de vuist uitgestrekt. De gemeenteraad te Bourges, door den prefect bijeengeroepen om een crediet goed te keuren tot feestelijke ontvangst van Mac Mahon, heeft ge weigerd aan de oproeping le voldoen. Later is in de stad eene lijst rond gegaan tot vrijwillige inteekening voor die ontvangst. Tot dusver is daarop ingeschreven voor eene som van 5553 fr. liet hof van appèl heeft voor 1000 fr. ingeteekend. De radicale gemeenteraad van Marseille is ontbonden en vervangen door eene voor de helft uit Bonapartistenvoor de helft uil legitimisten bestaande regerings-commissie. Een legitimistisch advocaat is tot burgemeester benoemd. In den Faubourg Saint-Antoine te Parijs is brand ontstaan in de werk plaatsen van een fabrikant van gereedschappen, welke brand is overgesla gen op het daarbij gelegen weezengcsticht, dal indertijd door keizerin Eugenie is tot stand gebragt. De 330 meisjes, die er zich in bevonden, zijn alle gered. Het bovengedeelte van het gebouw is geheel vernield. De schade wordt op 400.000 fr. begroot. DD11SCI1LASO. De Landdrosty te Osnabriick heeft eene verordening uitgevaardigd ,- waarin bepaald wordt, dat ieder eigenaar of gebruiker van een aardappel veld voortaan op eene boete van 30 mark verpligt is, minstens tweemaal 's weeks op dat veld naar Colorado-kevers of broedsels van dit insect te zoeken en het gevondene onverwijld bij het plaatselijk bestuur in le leveren. Te Wernigerode liggen ruim 30 personeneenige zeer gevaarlijkaan triehinenziekte. Ook te Hasserode hebben zich gevallen van die ziekte voor gedaan. Bij onderzoek is gebleken, dat een slagter in eerstgenoemde plaats een door die ziekte aangetast varken had geslagt, waarvan hij de eene helft uitverkocht en de andere aan een handelaar te Hasserode heeft overgedaan, natuurlijk zonder voorzien te zijn van een attest van den vleeschkenrder. Ook in een paar andere geslagte varkens, bij hem aan huis gevonden, zijn trichinen ontdekt. Er is te dier zake een reglerlijke vervolging ingesteld. Te Munchen is dezer dagen een in aanbouw zijnde huis ingestort waarbij vijf personen het leven verloren. Eenige dagen later had hetzelfde ongeluk plaats in een andere straat, met het gevolg dal drie werklieden werden gekwetst. Thans is in een ander gedeelte der stad hetzelfde ge beurd. Bij de verbouwing van twee panden had menin weerwil der waar schuwingen van deskundigeneen stuk van den ouden muur laten slaan en een nieuw stuk er tegen aangemetseld. Dingsdag ochtend is het oude stuk bezweken en heeft het nieuwe medegesletpt, met het gevolg dat alles in- stortte, waarna een werkman dood en acht andere gekwetst uit de puin- hoopen zijn gehaald. Nabij Aschaffenburg sloeg Dingsdag morgen de bliksem in een regi ment dragonders, dat bezig was te exerceren. Een man en twee paarden werden op de plaats zelf gedood, een twintigtal manschappen werden min of meer ernstig gekwetst of verdoofd. BVSLANU. Naar men aan de Köln. Zeit. meldt worden in de Oostzee voorbe reidende maatregelen genomen tot bescherming der kusten. Te Helsingfors is het fregat Petropawlowsk benevens een aantal kleinere vaartuigen bezig torpedo's te leggen; aan den mond der Duna, de haven van Riga, is de ge pantserde batterij Kremlin aangekomen; bij VViborg zijn de versterkingen en de aarden werken gereed en de stoomboot llabotnik met 7 stoombar- kassen, welke daar in gebruik waren, zal zich thans naar Kroonstad be geven. De verdediging van de Oostzee is toevertrouwd aan den generaal- adjudant Butakoft, die zich op het oogenblik nog le Wiborg bevindt. Onder de kooplieden der Russische Oostzee-stedcn heerscht ontsteltenis, daar de Russische regering toch zeker niet zulke maatregelen tot bescherming dei- kust zou nemen, indien zij niet meende zich op een aanval door de Ëngcl- sche vloot te moeten voorbereiden. Ook wordt de scheepvaart door de tor pedo's belemmerd. De voorbereidende maatregelen voor het onder de wapenen roepen van den Russischen landstorm zijn nagenoeg alle genomen; voorloopig echter zal slechts de le klasse, die de oudgediende soldaten van hoogstens 40 jaren omvat, worden opgeroepen. De Festa, een voormalig handelsstoomschip, onder het bevel van den kapitein-luit. Baronoff, heeft bij Kustendje gedurende vijf uren gestreden met een Turksclien monitor, die ten slotte genoodzaakt was zich in bescha digden staat terug le trekken. Een bom ontplofte in den toren van den monitor. De Festa. wier roer gebroken was, keerde met schade naar Sebastopol terug. Twee officieren en negen matrozen zijn gesneuveld, zes officieren, waaronder de bevelhebber, en 17 matrozen gewond. Een officier is sedert overleden. TDRH1JE. Naar men uit Konstantinopel meldt wordt de val van den groot-vizier spoedig verwacht. Men achtte het zeker dat Abdul Kerim en lledif-pacha voor een krijgsraad zullen teregtgesleld worden. De Scheik-ul-Islam zou afgezet en vervangen zijn door Kara Efïendi. Te Adrianopel hebben de consuls eene nota aan den gouverneur over handigd, met het verzoek voor de openbare veiligheid zorg le dragen. De Italiaansche consul ried zijn landgenooten te vertrekken. De Russen hebben op vijf plaatsen de bruggen op de spoorwegiijn van Jamboli naar Philippo- polis vernield. Een deel van het Rumeensche leger gaat over den Donauen wel op verlangen van den Russischen opperbevelhebber. Volgens sommige berigt- gevers is het omdat de Russen bij I'lewna eene nederlaag hebben geleden volgens andere met het doel om Nicopolis door de Rumanen te doen bezet ten, ten einde meer troepen voor zijne operatiën legen Plewna beschikbaar le hebben. Plewna ligt op den weg naar den pas van Orkhania, die den ingang der vallei van Sofia vormt. Kunnen de Russen dien bergpas bezetten, dan zonden zij in slaat zijn de gemeenschap tusschen Sofia en Widdin af te snjjden en Nisch ernstig bedreigen. Voor Rustschuk moet thans, naar het schijnt, voor het oogenblik liet gevaar niet zoo groot zijn; want de Russen, ernstig bedreigd van den kant van Plewna, waar dezer dagen hevig werd gevochten, hebben eenige troe- pcnafdeelingcn, die bestemd waren om de belegeraars van Rustschuk te ver sterken, in de rigting naar Biela gezonden. Van liet oorlogstooneel in Azië wordt door den correspondent van de Times gemeid dat op 19 Jtilij een ruitergevecht plaats had, waarbij de Cir- cassiërs door de Russin verslagen werden. Wij zijn nu, meldt hij, op een hoog tafelland zuidelijk van Karrah Rara gekampeerd. Twee Russische kampen zijn daar en te Kizil-Kuppa, ongeveer 19 en 15 mijlen van ons ver wijderd. Dagelijks komen versterkingen aan, en manschappen en geschut zijn naar Gurzi-Boghas gezonden, om den weg naar het Olli-dal te verdedi gen. Ai'dahan is nog door de Russen bezet, limine werkeloosheid is ver wonderlijk. Onze troepen zijn rol geestdrift en goed uitgerust, maar de hospitaaidienst is boven beschrijving gebrekkig, daar geen enkele ambulance of draagbaar in het kamp is. NEW-YORK, 27 Julij. De werkstakers aan de Erie-en New-York-Central- spoorwegen hebben de verlaging der loonen aangenomen. Het comité der werklieden stelt een arbitrage voor om de werkstaking te doen eindigen. De mijnwerkers in het Lackawanna-dal staakten gisteren den arbeid. Te Chicago brak gistcien een nieuw oproer los. LONDEN, 27 Julij. Reut. Off. verneemt dat Sulciman-pacha bij Karabu- nar geslagen werd. Ilij verloor 10 kanonnen en trok op Adrianopel terug. De Russen sneden de verbinding tusschen Philippopoli en Adrianopel af. Si- listria werd door de Russen ingesloten. WEENEN, 27 Julij. Eene depêche van heden uit Cettinje aan de Pol. Corr. meldt; In den vroegen ochtend van heden werd de beschieting van Niksic van alle kanten geopend. De door de Montenegrijnen in de laatste dagen veroverde blokhuizen voor de vesting werden vernield. KONSTANTINOPEL, 27 Julij. De Fransche Consul te Kavala, de Griek- sclie consul te Burghas en de Fransche en Italiaansche consuls le Gallipoli hebben den ambassadeurs te Konstantinopel verzocht oorlogschepen naar die plaatsen te zenden, wegens de groole gisting onder de Mohamedaansche bevolking. ADRIANOPEL, 27 Julij. Twaalfduizend Russen zijn te Osmanbazar en hebben Kazan aan den voel van den Balkan bezet. De Porte verklaart dat Boltchik niet bezet is. maar daar slechts Russische verkenners verschenen zijn. Sedert gisteren wordt tusschen Redif pacha en de Russen slag gele verd. De Engelsche vloot van de Bésika-baai is vertrokken; hare bestem ming is onbekendmaar men gelooft dat zij op een krnistogt gaat. PARIJS, 27 Julij. De Estafette meldt betreffende de terugroeping van Midhat-pacha naar Konstantinopel de volgende bijzonderheden: «Daar de Sultan aan 's lands verdediging een krachtiger stoot wenscht te gevenheeft hij aan Midhat, die te Plombières was, laten vragenof deze geneigd is zijn ambt weder te aanvaarden. Midhat antwoordde met eene depêche van dezen inhoud"Ik ben bereid tot alle offers en wensch slechts te deelen in het gevaar waarin het vaderland verkeert. Met volkomene toewijding stel ik mij ter beschikking van Zijne Majesteit den Sultan." WEENEN, 27 Julij. Blijkens bij de regering hier ontvangen telegrammen is te Konstantinopel en Adrianopel het gerucht verspreid, dat Suleiman in zijne eerste ontmoeting met dé Russen niet gelukkig gevochten heeft. Tien bataillons en twee batterijen zijn aan de Turksche zijde in het vuur geweest. Suleiman verloor tien kanonnen en trok op Adrianopel. De weg van Philip popoli naar Adrianopel is door de Russen afgesnedenen zij staan ook bij Jamboli en tusschen Eskisaghra en Taiarbuna. Officiéél is deze tijding nog niet bevestigd; ook niet uil St.-Petersburg. PROGRA31MA VAM JlilZIEKDITVOERINGEM. Musis Sacrum. Zondag 22 July, des namiddags ten twee ure, door liet Muziekcorps der Leidsche Dienstd. Schuttergkapelmeester de Heer G. Locuer. 1c Afd.1. Marelie, J. Erler; 2. Ouverture «Mirella", Gounod; 3. //llcrbstfreuden", Walzer, Gungl; 4. Fanlaisie "Czaar und Zimmerman", Lortzing. 2e Afd.; 5. Grande Marelie de »Fausl", Gounod; 6. Ouverture «Banditenstreiche", Suppé; 7. Lied «O bitt' euch liebe Vögelein", Gumbert; 8. Fantaisie "La Figlia del Regimento", Donizetti; 9. "Arm in Arm", Galop, Kéler Héla. Xoïnerzorg. Dingsdag 31 Julij 1877, des avonds ten half zeven ure, directie 11. Völljiar. le Afd.; 1. "De Eendracht-Marsch", Völlmar: 2. Ouver ture de l'opéra "La Fète du Village Voison", Boieldieu; 3. »La Mousse des Ardennes", Fantaisie, Rinchard; 4 "Wiener Blut", Walzer, Strauss; 5. "Phi lemon et Baucis". Opéra dc Gouuod, Fantaisie, Dunkier. 2e Afd»C. Ouverture de l'opéra "Der Haidcschachl", F. von Holstein; 7. "Le Retour des Soldats", Intermezzo, Kücken; 8. "Meditation adaptée" au ler Prélude dc S. Bacil, Gouuod; 9. Fantaisie de l'opéra de Thomas "Le Songe d'une Nuit d'Eté", Buyssens; 10. 'Badinage", Polka, Sleenebrugen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRaBBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5