ft0. Ï77. MAANDAG 30 JULI J. BINNLN LA N DSCHG BKRIGTKN STADS-BEK ICHTEN. OPROEPING IN WERKEUJKEN DIENST, van Milicien-Verlofgangers der lichtingen van 1874 en I87S. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel.) Bij deze Courant wordt verzonden hladz. 4748 der Handelingen van den Gemeeenleraad (Ingekomen stukken). De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN. Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland, van den 18PD Mei II., A. N°. 1510/3 (2e afd.), Pro vinciaalblad N°. 39 Brengt ter kennis van de In deze gemeente gevestigde milicien-verlofgan gers o. der lichtingen van 1874 en 1875, behoorendc tot het regiment Grenadiers en Jagers, hel 3e en het 6e regiment Infanterie, b. der lich ting van 1874, die belmoren tot het le, 2', 4e, 5e, 7' en 8e regiment Infanterie, c. der lichting van 1874, behoorendc tot de regimenten Huzaren, d. der lichting van 1874, behoorende bij de kompagniën Hospitaalsoldaten, welke bij den staf der kompagniën waartoe zij belmoren, zullen moeten opkomen e. tier lichting van 1874, behoorende tot de regimenten Fcldartillerie en het regiment rijdende Artillerie, dat zij, krachtens art. 125 der Militiewet, onder de wapenen worden geroepen en daartoe op Zaterdag den 4fn Augustus aanstaande, des namid- j tlags xóór vier wen. hij hunne korpsen tegenwoordig moeten zijuin uniform gekleed en rooi zien van al de voorwerpen van kleeding en uit rusting door hen hij hun vertrek met groot verlof medegenomenalsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappendie sub a tot d vermeld, op den 7eD September daaraanvolgende, die sub e vermeld, op den 12fD dier maand, in het genot van onbepaald verlof worden hersteld dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, ziclt op Donderdag den 2'" Augustus aanstaandedes voormiddags tusschen 9 en 12 urenaan te melden ter plaatselijke Secretarie, tol het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van hel hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinde ren aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secre tarie belmoren kennis te geven, in het eerste geval, onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zonde kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en doorplaatsing ill de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 21 Juli 1877. v. d. BUANDELER. LEIDEN, 28 Julij. De Staatscourant bevat het tweede verslag van de commissie van 1 Augustus 1876 tot 31 Julij 1877 belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen voor aanstaande artsen en van hel natuurkundig examen voor aanstaande hulpapothekers. Wy vernemen dat de heer jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest gisteren avond op het kasteel Endegeest, in bijna 84-jarigen ouderdom, is overleden. Met leedwezen zag men in den Iaatsten tijd bet verscheiden naderen van den man, die tot in vergevorderden lecltijd nuttig werkzaam was. Als minister van buitcnlandsche zaken nam hij eenmaal eene plaats in onder de raadslieden der kroon en gedurende vele jaren trad lij] op als vertegen woordiger des volks, zoowel in de eerste als in de tweede kamer der stalcn-generaal. Als curator en later als president-curator der hoogeschool behartigde hij gedurende vele jaren hare belangen met eenen ijver, die hem aanspraak geven op de dankbare hulde der nakomelingschap. Nog versch ligt in het geheugen met hoeveel ingenomenheid hij het 300-jarig bestaan der hem zoo waarde akademie vierde en hoe helder van geest hij zich nog toonde hij de ontvangst der geleerdendie bij de viering van dat eeuwfeest uit alle oorden herwaarts waren opgekomen. Bij het hoog heemraadschap van Rijnland zal zijne nagedachtenis niet minder in hooge eere worden gehouden. Als hoogheemraad heeft hijzoolang hem zulks mogelijk was, de belangen van dat waterschap volijverig behartigd en dat hij daartoe, zelfs op hooge jaren, tegen geen arbeid opzag, getuigt het zoo vee) omvattende werk, dat betreflende het hoogheemraadschap van zijne hand het licht zag. Van hem mag gezegd worden dal hij aan het noblesse oblige waardiglijk heeft beantwoord. In de Haarl. Cour. leest men: Toen de keizer van Brazilië Maandag jl. 's rjjks museum van oudheden te Leiden bezocht had. zijn aldaar uit eene vitrine gestolen zes zeer antieke gouden ringen met kostbare stceneu van Egypiischen oorsprong. Naar men wil, werd de vitrine voor den keizer geopend, verzuimde men die weder te sluiten en van dat verzuim schijnt een behendige dief gebruik gemaakt te hebben. Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 46 tot 63 volwassen personen en 11 tot 13 kinderen. De commissie, in Mei 1862 op het hooge initiatief van Z M. den koning gevormd, om de slichting voor te bereiden van een schilderijen-museum te Amsterdam, heeft bekend gemaakt dat zij thans het oogenblik gekomen acht om hare taak neder te leggen en zich le ontbinden. Door het gewigtig en heugelijk besluitom op kosten van den staat een museum in de hoofd- siad op le ris ten - waarin de kunstschatten van rijk en gemeente op waar dige wijze kunnen worden verzameld en ten toon gesteld, is de reden van haar beslaan opgeheven. Over de bijdragenwaarvoor uit alle deelen des lands werd ingeschreven, wordt door haar niet beschikt. Zij, die hunne reeds gestorte bijdragen moglen wcnschen terug te ontvangenmoeten zich daartoe voor 1 September vervoegen ten kantore van de heeren de Vos en Zoonte Amsterdam. De Nederi. Vereenigiiig ter bevordering der belangen van Ncderlaudsclie inzenders op internationale Uiinbouw-lentoonstellingen berigl, in verband met haren oproepingsbrief lot deelneming aan de groote buitengewone tuin- bouw-tentoonsteiling, die bij gelegenheid der Rubensleesten te Antwerpen zal worden gehouden, dat, volgens officieel schrijven van den burgemeester aldaar, de door de maatschappij van Mons nedergelegde taak, is opgevat door eene inrigtings-commissie, onder goedkeuring en met medehulp van liet gemeentebestuur van Antwerpen. Zjj meent derhalve ter kennis te moeten brengen, dat het door de maatschappij van Mons uitgegeven pro gramma en de door onze vereeniging verspreide oproepingsbrief geheel van kracht blijven. De najaars-maiioeuvrcs der le divisie infanterie in Utrecht en Gelder land zullen van 3 Augustus tot omstreeks 1 September a. s. plaats hebben. Behalve de reeds gemelde troepen zullen ook dc leerlingen van den weten- schappeljjken cursus te Haarlem, alsmede de officiers-onderwijzers aan de manoeuvres deelnemen. Het bevel over dc artillerie-troepen, toegevoegd aan de le en 2e brigade, w ordt opgedragenrespeetivelijk aan dc majoors Schwartz van het 2e reg. veld-arlillerie en Gerard van Sijsen van het regiment rijdende- artillerie. Van 30 Augustus lot 1 September worden door dc vcld-bataillons van liet 8e reg. infanterie ecnige practische oefeningen in de velddienst gehou- houdenlot welk einde door die troepen gedurende ecnige dagen in de provincie Gelderland een bivouac zal worden betrokken. De heer van den Berch van Heemstede heeft uit verschillende plaatsen aan giften voor het Groen van Prinsterer (onds eene som van/5500 ontvangen; Maandag zijn door een windhoos 25 tenten, waaronder een hoofdoffi- ciers- en vier officiers-tenten, in de legerplaats bij Soestcrberg weggeslagen, en wel zoodat zij niet meer bruikbaar waren. Door de zorg van den luit.-kolonel-kommandant van het detachement veld-artillerie zijn onmiddel lijk maatregelen genomen om ander tcntmateriaal uit 's rijks magazijnen te Woerden te laten halen. Het noordelijk zendingsleest op bet buitengoed van baron van Heem' slra te Veenwouden is, naar men van daar meldt, goed afgeloopen. Ruim 11000 personen zijn tegenwoordig geweest. De feestzangen werden begeleid door de muziek van liet 1' reg. infanterie uil Leeuwarden en een corps uit Assen. Op drie onderscheiden spreekplaatsen werd door 11 per sonen het woord gevoerd. Bij de openingsrede van prof. Beets, wiens spreekgestoelte te laag stond, zoodat slechts een klein deel van het publick hem te zien kon krijgenontstond een geweldig gedrang, waarbij eenige vrouwen flaauw vielen. Met uitzondering van liet in elkaar zakken der tribune, waarop de Asser muziek had plaats genomen, kwamen er geen on gevallen voor. Te Haaksbergen is Dingsdag avond de schoorsteen der sloonibleekerij van dc bh. D. Jordaan Zoon door liet oiiwedcr geheel uit elkander gesla gen. Hoewel zelfs een gedeelte van hel rookkanaal uit den grond werd

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1