geleden is, maar de schade is niel te berekenen. Toen de militaire magt tot den aftogt gedwongen werd. waarbij een 25-tal manschappen omkwam, zwierven duizenden door de straten en langs de spoorwegen, verbrandende, vernielende en plunderende. l)e werkstakers hadden niets meer te zeggen, het was een oproer in den waren zin des woords. Ieder gebouw, waar wapens of ammunitie was te vinden, werd leeggeplunderd; spoorwegwagens met graan of andere levensmiddelen en petroleum geladen werden in brand gestoken; de stations en de omliggende hotels werden geplunderd. Het Union-depot werd in brand gestoken, en gedurende een geheelen dag werd er op groote schaal gerooid en geplunderd. 125 locomotieven en meer dan 1000 wagens, meestal met koopwaren beladen, werden verbrand. Eindelijk werd de toomelooze bende vermoeid. De geroofde drank deed mede zijne uitwerking. Velen werden daardoor onschadelijk, zij lagen smoordronken langs den weg. Van de lijdelijke onmagt der oproerlingen werd partij ge trokken. Met pistolen, knuppels en wat men maar maglig kon worden gewapend, en voortdurend versterkt, gelukte hel der burgerwacht weder veel wapenen en de 3 kanonnen meester te worden. De brandweer van Alleghany werd in de gelegenheid gesteld met blusschen te beginnen, hetgeen geen kleinigheid was, daar de spoorweg over 3 mijlen lengte met brandende wagens was bezet. tip de Pennsylvanialijn loopen passagiers!reinenmaar goederenvervoer is nog onmogelijk. Daar de lijn van llarrisbury naar Pittsburg nog in de magt der werkstakers is. konten de passagiers!reinen langs een omweg over de West Pennsylvanialijn Ie Pittsburg; daar z(jn twee treinen op elkander geloopen, waarbij zeven personen gedood en verscheidene gewond waren. In het begin bragt de staking van het goederenvervoer eene verhooging .der graanprijzen te weeg. Doch dit vervoer kan zeer geschikt te water ge schieden. Erger is het met het vervoer van petroleum Eene groote massa is te Pittsburg, de voornaamste stad van de petroleumraffinaderijverbrand, en meer dan 200 schepen liggen te wachten op eene lading van dit artikel. Door het depart, voor landbouw in de Vereenigde Staten wordt de tarweoogst op 325 millioen bushels, zijnde 50 miiliocn nteer dan ten vori- gen jare geschat. Voor ttihoer is beschikbaar 100 millioen. V it .11' K H IJ k. De quaestoren der ontbonden kamer van afgevaardigden hebben aan de dagbladen de volgende mededeeling doen toekomen; /'De minister van binnenlandsche zaken heeft in hel linll. des Comm. laten drukken, dat de 363 afgevaardigden, die de motie van 19 Junij tegen het kabinet van 16 Mei hebben goedgekeurd, evenmin bij de wapenschouwing van 1 Julij te genwoordig waren als de moordenaars en de brandstichers der Commune. Óm hel publiek een juist begrip te geven van het karakter dier nota. mce- nen de oud quaestoren der ontbonden kamer ter openbare kennis te moeten brengen, dal hun van wege den president der republiek gcene enkele toc- gangkaart voor de tent ten behoeve hunner ambtgenooteu ter beschikking is gesteld. 7,ij hebben slechts aan eenige afgevaardigden, aan tien, hoog stens aan twaalf, kaarten voor hen en hunne familiên kunnen uitreiken, en dit nog slechts daags vóór de wapenschouwing, dank zij de welwillend heid van de quaestoren van den senaat." De onder-prefect te Libourne heeft aan de ntaires van verscheidene plaatsen in hel arrondissement eene circulaire gezonden, waarin bij hun berigtdat de regering voornemens is een spoorweg van plaatselijk belang, die hunne gemeenten aan elkaar zal verbinden en een zijtak zal uilmaken van de lijn Parjjs - Saint-Denis-de-Pile, iu het arrondissement te doen aan leggen. Ik twijfel er geen oogenblik aan. schrijft de onder-prelectof gij zult de goede oogmerken van de regering ondersteunen, door de bevolking iu tuve gemeente begrijpelijk te maken, hoezeer Mac Mahon voor de belan gen en de behoeften des lands waakt. De Pays geeft aan de regering op nieuw raad om den staat van ljcleg af te kondigen. Zjj heeft daartoe hel regt en heeft de magt de onedele drukpers te muilbanden. Niet om de ,)lot d'ordre en Lanterne te onder drukken, welke beste bondgenoolen zijn en die men zou moeten uilvinden, zoo zjj niet bestonden; maar om de liép. Franp., de Debate, Temps, de XIX Siècle tot zwijgen Ie brengen. De ontslagen schoolmeester Autier, die den li11"1 April II. in de open bare zitting van den algemeenen raad in het dep. der Dröme den prefect en den secretaris trachtte te doorsteken, eerstgenoemde gevaarlijke wonden loe- bragl en bovendien in de daarop ontstane worsteling nog twee leden van den raad kwetste, is door het hol van assises tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. CL 1TSCH LAK II. Dezer dagen zou te Berlijn eene provinciale socialistische vergadering worden gehouden. In overleg met den procureur-generaal heeft de policie de daartoe vereischle vergunning geweigerd, daar zij. op grond der beslui ten van hel socialistisch congres te Gotha, als bewezen aannam dat het eenvoudig te doen was om de op hooger last ontbonden Duitsche socialisti sche arbeiderspartij onder een anderen vorm weder in hel leven te roepen. RUSLAND. Uit Biela is per telegraaf het volsrude officiële berigt ontvangen: Generaal Zimmcrmann meldt van 24 Juljjdal de Braila-stoomboot Nico- laas en twee oorlogs-kotters niet ver van Silistria op een klein Turksch kamp vuurden en de Turken dwongen zich terug te trekken. Daarop een Turkschen monitor ontmoetende, openden zij hun vuur; en toen dit tot zwijgen gebragt was, ging de monitor naar den wal. waarna zijne beman ning begon te landen, lntusschen kwamen van Silistria nog meer sloom- boolcn en Turksche monitors, terwijl op den oever eene vcldbatterij ver scheen. De [tussen trokken, het vuur beantwoordende, terug. Een Turk sche monitor kreeg belangrijke schade. Den 23™ gingen 5 Turksche moni tors van Rustschuk stroomafwaarts. De Russische batterijen Ie Slobosia schoten er drie in brand en een vierde in den grond. TURKIJE. Ten zuiden van den Balkan schijnen de Russen, nadat zij van den weg over het gebergte zeker zijn, zich onledig te houden met het verster ken der door hen ingenomen stellingen. De cavalerie doet aanhoudend ver- keuningstogten. Volgens een correspondent van de Times hebben alle verslaggevers van dagbladen en zelfs de Kransche en Engelsche militaire attache's hel Turksche hooldkwarlier moeten verlaten, omdat de opperbevelhebber een operatieplan had vastgesteld, welks bijzonderheden aan niet de minste kans van ontijdige openbaarmaking mogen blootstaan. De genoemde heeren waren naar Hasgrad gegaan. De op de nadering der Russen naar Ailri.iuopel en Konstaiitinopel gr- vlugle Muzelmannen vermoorden de Christenen waar ze die vinden. Te Jenisaghra hebben zjj de ergste wreedheden begaan, en uit Kavarna, een plaats niet ver van Varna gelegen, wordt gemeld, dat de Turken de Chris tenen zonder genade te lootten om hals brengen. De Turksche regering heeft laten opnemen hoeveel dorpen de Huss» in Bulgarije verbrand hebben en hoeveel personen daarbij zijn omgebri; 1° te Batak, een dorp van 100 huizen met 200 mannelijke en 300 vrou inwoners, zijn slechts 7 personen in hel leven gebleven; 2° te Balovi] een dorp van 250 huizen met 700 mannelijke en 1200 vrouwelijke inwon® is niet meer dan één, naar men meent, het bloedbad ontkomen; 3® te Kal Bouras, dat uit 100 gebouwen met 200 mannen en 300 vrouwen best® zijn twee inwoners den dood ontsnapt; 4" te Keslanbol, waar 150 hiiij eene bevolking van 900 zielen bevatten, zijn slechts 3 personen in het let. gebleven; 5" te Chems, met 20 huizen en 320 zielen, waarvan 200 vrouw;: ontkwam niet meer dan eene enkele; 6° te Toundscha zijn van 650 inwon; slechts 3 gespaard. Het aantal verbrande huizen der dorpen, die door bewoners op 's vijands nadering verlaten waren, bedraagt 820. Bij dt opgave wordt vermeld dat in 50 dorpen de Muzelmannen zich aandeüi hadden onderworpen en dat men nog niet weet hoe zij behandeld zijn. toevoeging geeft reden om aan te nemen dat de bovenbedoelde dorpen tegen de Russen hebben verzet. PER TELEGRAAF. WEENEN, 26 Julij. Aan de Pol. Corr. wordt uil Bucharest dd. 25de:> gemeld, dat het vierde Rumeensehe legercorps den vorigen nacht deu lioj was overgetrokken, ten gevolge van een formeel gesloten overeenkomsti; schen Rumenië en Rusland. Prins Karei zou mei het overige deel van leger morgen naar Ntcopolis vertrekken. De bevolking was gedrukt oi hel berigt van die overeenkomst, welker bestaan door de regering ontkend. In verscheidene districten heerscht de runderpest. Bij de Ru is een groote hoeveelheid beschuit bedorven door den regen. Aan hetzelfde blad wordt uil Belgrado heden berigt. dat de Skupsebt; de begrooting heeft goedgekeurd met een meerderheid van 108 stem® t e minister van financiën heeft ingediend het ontwerp eener leening twee millioen dukaten, aangegaan met buitenlandsche bankiers, oni waarborg van de mijnen en bosschen. Het Turksch garnizoen heeft Niscli ontruimd en is naar Sophia vcrlrokt- PESTII26 Julij. lieden werd een volksvergadering gehouden, w«li door 8000 personen, meest burgers, werd bijgewoond en door Pulsky leid. Kiralyi, Klapka en llelfy voerden het woord. Daarna werd i voorstel aangenomen, volgens hetwelk de vergadering de wijze, wan Rusland in Bulgarije oorlog voertafkeurtde vermeerdering van Ruslat magt onvereenigbaar verklaart met de belangen van Oostenrijk-llongarj en besluit de regering door een deputatie te verzoeken, dat zij aan det menschelijke wijze van oorlog voeren een einde make. PARIJS, 26 Julij. Het proces in de zaak van vrouw Gras is geèité met haar veroordeeling tol 15 jaren dwangarbeid; Gaudry is veroordeeld: 10 jaren gevangenisstraf. LONDEN. 26 Julij. De diplomatieke correspondentie over de Russisd wreedheden is verschenen. Eene depêche van Derby aan Lofttis behelst verslagen der Engelsche consuls, waarin worden geconstateerd de verscliii! keljjke moorden, door de Russen gepleegd, en waarin vrees voor tv» wraak wordt geuit. In eene depêche van Layard aan Derby wordt g«« dal de Sultan overtuigd is. dat de Russen besloten hebben alle Muzclm nen uil Ie rocijen, en dat hij er niel voor verantwoordelijk wil zijn, ind» weerwraak wordt genomen Layard merkte op, dat een ontzettende it antwoordriykhcid de I'orte zou drukken, indien het ook bij haar tot m den kwam. De Turksche ministers deden toen uitkomen dat niet Turli deu godsdienstoorlog verlangd had. maar de Czaar. WEENEN, 27 Julij. De Xeue freie Presse meldt het volgende; Midi; pacha. door den Sultan naar Konstaiitinopel ontboden, is van Plombiti vertrokken, om zich over Weenen derwaarts begeven. ST. PETERSBURG. 26 Julij. (dig. tel. li.) In een rapport van grot vorst Nikolaas worden de volgen.te teilen berigt: Toen de Turken, den 1} Julij, in de bergpassen van Shipskavan de zuidzijde aangevallen wan geworden, zagen zij zich in de onmogelijkheid met de verdediging cru voort te gaan. en heschcn zij de witte vlag De Russische troepen staakt! dadelijk het vuur. liet 3' en het 15' bataillon scherpschutters rukli vooruit om van de verschansingen bezit te nemen, maar werden doorn hevig schroot- en geweervuur aangevallen, dat den Russen zeer gevoelt verliezen toebragt. Toen den volgenden dag generaal Ahelef de stelling 1 zette, welke de Turken verlaten hadden, vond hij. naast eenige gekwek Turken, stapels hoofden van Russische soldaten, die in verschillendegera ten waren gekwetst of gevangen gemaakt. De militaire attachés on TVi/ies-correspondent werden geroepen om dit leit te constateren. Wal wreedheden betreft, waarvan de Bulgaren door de Turken worden belit mag de vraag gedaan worden, hoede Muzelmansche autoriteitenwell bij hel naderen van ric Rossen vlugtien, hebben kunnen constateren op zich zelve staande wraaknemingen, bedreven door Bulgaren gedurettl eeuwen onderdrukt? De Russen zijn niet bij magie die te beletten militaire attachés en de dagblad-correspondenten kunnen getuigen, dat il« Russische soldaten geen daad van wreedheid is gepleegd. ERZERUM26 Julij. liet centrum des Russhchen legers is in bewogii! en hieruit is af te leiden dal een ernstig gevecht ophanden is. NEW-YORK, 26 Julij. De toestand is over het algemeen gunstiger, sommige lijnen loopen de treinen weder. De meeting te New-York door 10000 personen werd bijgewoond, is rustig afgeloopeu. INGEZONDEN. EENE NOORDPOOL-KOUDE. Wij zjjn eene groote natie. Charles Gardiner esq™, een ijverig spoilt man. uit het graafschap Oxfordshire, die met zijn sloonijagl the Gloww op 29 Mei 1876 de reede van Cowes verliet om naar liet ïiooge noorden stevenen, bereikte den 29'1"1 Julij Novvaja-Semlja en de plek waar de bot» vallen van Barendsz' winterkwartieren zich nog bevinden. Daar groeit bemanning van the Gloicworm eene geheele partij «reliquiên" op, o a. oei het beroemde «Cedelken", door Willem Barendsz en Jacob Heemskerck ven ondertcekend. «De heer Charles Gardiner was zoo edelmoedig al gevondene aan de Nederlandsche natie ten geschenke aan te bieden." )l« leze daaromtrent het met zooveel zorg en warmte geschreven «Verslat Nova Zembla. van jhr ntr J. K. J. de Jonge. vVèl edelmoedig was dit geschenk, bjj zulk eene aanwinst voor on# natie. Het feit toch dat daar onze wakkere voorzaten overwinterd hebben blijft onvergetelijk bij jong en oud. Onze Nederlandsche regering heeft goedgevonden aan Charles Gardiner verecreu een gouden gedenkpenning als «een zigtbaar blijk en een blijvetü bewijs van tevredenheid" voor de opsporing van eene zoo belangrijke vertt meling voorwerpen, die hij aan Nederland geschonken heeft. Als eertijds de Staten van Holland eenige roemrijke daad wilden b* loonen, schonken zjj een blijvend bewjjs van erkentelijkheid Re edel-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2