IA N T. N°. 176. ZATURDAG 28 JULIJ. STADS-RE RICHTEN. BINNEN LANDSCHË BERIGTEN. UUITENLAiNDSCHË BERIGTEN. O, iS7r. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Hanêlelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prjjs der Adverlentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 ccnls. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doel te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 25"'° Juli jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht van Wijk IV, dienst 1877/8; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bjj de wel bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leides, 27 Juli 1877. v. n. BRANDELEB. LEIDEN, 27 Julij. Volgens de bij de tweede kamer ingekomen wets-ontwerpen tot wijzi ging van enkele bepalingen van het crimineel wetboek en van de reglemen ten van krijgstucht voor hel krijgsvolk zoowel te land als te water, zijn de militaire straffen, welke in de plaats der thans bestaande zullen treden, de volgende: A. hoofdstraffen: 1*. de doodstraf; 2". de militaire gevangenis straf; 3». de cassatie; 4". de militaire detentie, bijkomende straffeu: 1*. ecrloosvcrklaring; 2». vervallenverklaring van den militairen stand of van de betrekking van militair geëmployeerde; 3". ontzegging voor een bepaalden lijd van liet regl om bij de gewapende magt of als militairen geeniployeerdc te dienen; 4 de degradatie; 5°. de plaatsing in eene klasse van militairen aan eene gesirengere krijgstucht onderworpen. In het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te water worden de volgende wijzigingen voorgesteld: De straf van slagen, vastgesteld bjj het thans vigerende reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande, word! afgeschaft. De straffen van het cachot of gat, alsmede die van het provoost, worden, voor zooveel daartoe gelegenheid bestaat, in eenzame opsluiting ondergaan. Sluiting in de boeijen heeft plaats zonder kromsluiting. De straf van het wegzenden met een brielje van ontslag blijft gehand haafd, ook waar zij door het reglement vereenigd met de straf van slagen wordt bedreigd. Onder de straf van degradatie wordt in het reglement verstaan hel terug brengen van een onderofficier tol den stand van soldaat, met dien ver stande, dat hij bij goed gedrag op nieuw voor bevordering in aanmerking kan komen. De aan den lieer Gh. Gardiner, bjj kon. besluit van 13 Juljj jl.toe gekende medaille is van goud, nietende in middellijn 7 centimeter. Zij draagt op de voorzijde het welgelijkend borstbeeld van Z. M. den koning, met het opschrift: wilhelmvs. ui. xeerlaxdi.e. rex. lvxemb. m. dvx. Op de keerzijde leest men in een lauwerkrans: carolo. l. w. gardiner. axglo. qvia. res. a. navigatobibvs. barextsz. et. heemskerck. anno. mdxcvii. ix. ixsvla. xova. semb1a. reeictas. hvmo. coxgelata. ervit. et. xeerlandle. reddidit. d. d. rex. anno. MDcccLXxvii. Zij is vervaardigd door den stempelsnijder van 's rijks munt J. Ph. Menger. Zij is besloten in eene sierlijke in rcnaissance-stijl bewerkte doos van gekleurd en verguld leder, dragende in het midden het gekroonde naamcijfer van Z. M. den koning en ter wederzijde daarvan de jaartallen 1597 en 1877, en in de vier hoeken de eerste letters van de namen der beide zeevaarders In eene daarom passende mahoniehouten doos wordt de medaille den heer Gardiner aangeboden. [Stc.) De Staatscourant bevat het verslag over den toestand van het Neder- landsch museum gedurende het jaar 1876. Door den minister van financiën is vastgesteld hel plan der 295e staats loterij. Die loterij bestaat uit 21000 loten10500 prjjzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 3 September en gesloten op Zatur- dag 15 September aanst. De trekking der eerste klasse begint op 1 Octo ber, en de laatste 100 nommers zullen getrokken worden op Zaturdag 22 December. Men schrijft ons uit Alphen, van gisteren: Zij die Ie Nieuwveen na Det kennisbondeneens lekker meenden uit te slapenzagen zich deerlijk bedrogen. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd men gewekt door het brandalarm, en zag men de wagenmakerij van Jac». Dikmans iu laaije vlam staan. De vonken verspreidden zich over eene gehcelc rij huizen, <n slechts aan de flinke hulp van kermisreizigers is het te danken dat de brand jsich tot een perceel heeft bepaald. Het huis is verzekerd bij de Jong C". te Amsterdam, en de roerende goederen bjj de Nederlandsclie maatschappij van brandverzekering te Tiel. De schade wordt begroot op 3000. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 24 Julij van Aden vertrokken. Door den minister van binnenlandsclic zaken zijn, met ingang van 1 September e. k.tot de lessen aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers te Haarlem toegelaten 22 jongelieden. Ten gevolge van deze beschikking zal de cursus 1877/78 worden geopend met 86 kweekelingenvan welke 80 de gewone rjjks-toelage van ƒ300 zullen genieten. Door de regtbank te Amsterdam is een wisselwachter, die op 23 April jl. op den Ooster-spoorweg door het verkeerd plaatsen van den wissel aanleiding gaf lol eene botsing tusschen twee zandtreinen, waarbij een conducteur- remmer, die van den trein afsprong, het been brak, tot 8 dagen celstraf veroordeeld, lljj erkende, dat hij, hoewel geen wisselwachter en volstrekt niet bekend met de door dezen te vervullen werkzaamheid, den wissel had bediend. Hij was er eenige dagen vroeger naar toegezonden zonder te weten wat hij er te verrigten had. Volgens de N. Arak C. is door wijlen H. M. de koningin bjj testa mentaire beschikking aan hel weeshuis te Apeldoorn, waarvan zjj bescherm vrouw was, een legaat van ƒ1000, vrij van successieregtenvermaakt. De heer II. Bender, muziekonderwijzer te Deventer, is door den minis ter van bimenl. zaken, op eene jaarwedde van ƒ1000, benoemd tot tijdelijk leeraar in de zang- en toonkunst aan de rijkskweekschool voor onderwij zers aldaar. Te Almelo zijn gevankelijk binnengebragt twee personen, waaronder een Duitscher, onder verdenking dal zij, als wervers voor Atchin, valsche handteekeningen hebben vervaardigd. Te Goor zijn twee Duitschers, beiden r. k., betrapt op eene poging om de offerbus in de r. k. kerk te ledigen. Zjj begaven zich op de vlugt maar werden achterhaald. 's GRAVENHAGE, 27 Juljj. Door Z. M. zijn benoemdtot burgemeester der gemeente den Bommel de heer R. van Damtot burgemeester der gemeente Stad aan 't Haringvliet de heer ra'. C. van Mens, en tot burgemeester der gemeente Weert de heer A. J. Coenen. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. den vice-admiraal F. L. Geerling, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst op pensioen te stellen, onder dankbetuiging voor de vele, gewigtige en langdurige diensten aan den lande bewezen2°. te bevorderen tot vice-admiraalden schout-bij-nacht P. A. van Rees; 3°. met wijziging van het besluit van 15 April 1876, den schout bij-nacht jh'. J. 11. van Capellen, hoogstdeszelfs adjudant in gewone dienst, in het genot te stellen van het aan dien rang verbonden vast-tractement; 4®. te bevorderen tot kapitein ter zee, den kapitein-luit. ter zee jhr. A. C, van llaeftcn. ENCIDLltSll. LONDEN. 26 Juljj. In liet lagerhuis is, bij de verdere behandeling van het wels-ontwerp betreffende Zuid-Afrika, de zaak der Transvaal op nieuw ter sprakegebragt. Eenige leden keurden die goed als onvermijdelijk. Eenige lersche leden be streden die, er een wapen van makende ten bate van lerlands zelfregering. Een hunner, de lieer O'Donnell, beschuldigde de regering van tot den val der Transvaal in het geheim te hebben medegewerkt en noemde de inljjving dier republiek eene schending der goede trouw, niet in het belang van den vrede, noch van een goed bestuur. Hij meende, dat b. v. eene scheidsreg- terlijke uitspraak van Rusland niet ongepast zou zijn en sjmorde het huis aan om de regering te dwingen deze daad van onregt en trouweloosheid ongedaan te maken. Bij gelegenheid van een te Bradford gehouden feestmaal heeft John Bright eene redevoering uitgesproken, waarin hij elke poging om de Russen Ie beletten naar Koustantinopel op te rukken, afkeurde. Zulk eene poging zou aanleiding kunnen geven tot eene Europesche coalitie; en Engeland was zonder bondgenootec. Nadere berigten uit de Vereenigde Staten omtrent het gebeurde te Pittsburg schetsen daarvan een donker tafercel. Men hoopt dat hel ergste

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1