LEI0SC1IE CII SI 11A A T. Iej VRIJDAG 27 JÜLIJ. STADS -BERICHTEN. 1* Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting 1877. BLNNENLANDSCIIE BERiGTEN. 1877. N°. 175. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de eipediliekoslen. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1. -, iedere regel meer 25 cents. li BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29"'° Jnni 1851 Staatsblad N". 85); Ml Doen te weten, dat het le Suppletoir kohier der plaatselijke directe belas ting over 1877 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 27,teD Juli jj tot en met den 94rD Augustus 1877ter Secretarie dezer gemeente (fman- ciëele afdeehng). van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 2G Juli 1877. E. KIST. Secretaris. LEIDEN. 26 Jnlij. lit In liet Staatsblad nM. 158, 159 en 160 zijn opgenomen de volgende kon. besluiten 1°. Besluit van 13 Julij 1877, tol nadere wijziging en aanvulling van het kon. besluit van 10 September 1864 Staatsblad n('. 93). houdende vaststel ling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Nederlaudsch lndië. 2°. Besluit van 17 Juljj 1877, ter uitvoering van art. 118 der wet van 28 April 1876 Staatsblad n". 102), tot regeling van het hooger onderwijs. Daarbij wordt bepaald, welke bewijzen van bekwaamheid zij, die vermeld zijn in artl. 116 en 117 dier wet, behooren te geven, alvorens tot de examens, bedoeld bij art. 84, te kunnen worden toegelaten. 3°. Besluit van 17 Julij 1877, ter uitvoering van art. 119 der wet van 28 April 1876 Staatsblad n». 102), tot regeling van het hooger onderwijs. I Daarbij wordt bepaald, van welke der examens, bedoeld bij art. 84 dier 1 wet, zijn vrijgesteld zij, die, op het tjjdstip van haar in werking treden, aan eene Nederlandsche hoogesehool den graad van candidaat verkregen hebben. De minister van marine heelt bekend gemaakt dat aan twee jongelie den van een gezond gestel, onderwijs genielende aan de polytechnische school te Delft, die, vóór zij hun 24stt levensjaar zijn ingetreden, in het bezit zijn van een der getuigschriften B, art. 61—64 der wet van 2 Mei 1863, en zoo door betoonden ijver als door lust in de studie en aanleg, den waarborg geven dal zij kundige en degelijke ingenieurs zullen worden, eene toezegging zal worden gegeven van eene benoeming tot adspirant- ingenieur der marine, nadat zij het diploma van scheepsbouwkundig ingenieur zullen hebben verkregen. De schouw burglokalen van de hh. Prot en Kistemaker en van de hh. Judels en Bouwmeester lokken voortdurend een talrijk publiek tot zich. Trouwens de daarin opgevoerde stukken, bij de eersten /'Een misdaad op den bodem der zee", bij de laatsten »l)e reis door Berlijn in 80 uren" zijn, gelijk wij reeds deden uitkomenallezins geschikt voor de kcrmis-gelegen- heid. Beide direction beijveren zich dan ook de meeste zorg aan die opvoe ringen te wijden. De heer E. Basch wist gisteren avond ook weder een talrijk publiek te boeijen door zijne vaardigheid in de goochelkunst en physische experimen ten. Met de meeste belangstelling werden gevolgd de bewegingen van het meisje"de Fakir", dat in een staat van gevoelloosheid gebragt en slechts met den eencn arm op een steunpunt leunende, door den heer Basch in verschillende standen wordt geplaatst en daarna ook zich langzaam van den grond verheft om in liggende houding eenigen tijd te verblijven. Aan deze verrassende voorstelling viel veel toejuiching ten deel. De zoo fraaije wer king der fonteinende lichteffecten en de tableauxdie de laatste atdeeling van hel programma uitmaken, werden ook nu weder bewonderd. Zij blijven als het ware altijd nieuw. Bij de voorstelling in het Milaneesch cirque van de hh. Priami en Pieran- toni op gisteren avond waren alle rangen weder goed bezeten het publiek gaf de ondubhelzinnigste blijken van voldoening. De proeven in de hooge rijkunst, in dezen circus gegeven, kunnen, zoowel wat vaardigheid als ele gance betreft, allezins wedijveren met hetgeen men in dit genre heeft gezien. De stads-gehoorzaal blyft gedurende de kermisweek eene geliefkoosde ontspanningsplaats voor het publiek. De zamenstelling van het gezelschap van den heer van der Heem werkt daartoe niet weinig mede. De verscheiden heid der kunstverrigtingendie worden ten uitvoer gebragt, de afwisseling in muziek en zang en de comische voordragten houden het publiek aange naam bezig. Miss Pola wekt door hare buitengewone kunstverrigtingen steeds de algemeene verbazing op. Te Amsterdam is gisteren gehouden de 61,,e jaarljjksche algemeene ver gadering van hel fonds Ier aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden. Het verslag meldt o. a. het volgende: De inkom sten over 1876 hebben bedragen eene som van ƒ98834.74. Behalve de renten van het kapitaal, die 52105 bedroegen en de opbrengst der collecte ad 31429.61%, zijn onder de inkomsten begrepen: een gift groot ƒ200 van Z. M. den koning, benevens de renten van het nationaal huldeblijk,ter gelegenheid van Zr M' 25-jarige regering, bedragende ƒ861804, voorts een legaat van wijlen den beer jhr. J. B. B. de Bellefroid, te Zulphen, groot ƒ1000, en een subsidie groot ƒ5000 van het rijk, ten behoeve van het invalidenhuis te Leiden. In het afgeloopen jaar werden aan 2278 deelge- regtigden ƒ7910027% aan gratificatiën en Waterloo-gift uitbetaald; 60 ver minkten uit den strijd met Atchin genoten, boven hunne gratificatie, nog eene verhooging uit 'skonings geschenk, tot een gezamenlijk bedrag van ƒ2076.50. De gezamenlijke kosten van het invalidenhuis te Leiden, waarin 75 man werden verpleegd, beliepen 26120.13% Aan onderhoud en ver betering van het gebouw is nagenoeg 4000 besteed. Het getal gegratifi- ceerden, gedurende 1876 in het fonds opgenomen, bedraagt 206; door overigden zijn er 192 declgeregtigden afgevallen. Het aantal sollicitanten bedraagt 1063. Ter beantwoording aan het doel van het fonds is over 1876 11475.33% meer uitgegeven, dan daarvoor aan renten, collecte, giften, legaten, enz. is ontvangen. De Staatscourant bevat het door prof. Buys Ballot, als hoofddirecteur, aan den minister van binnenl. zaken uitgebragt verslag betreffende de werk zaamheden aan het kon. Neder), mcterologisch instituut van 1 Junij 1876 tot 31 Mei 1877. Bij de tweede kamer zijn ingekomen wels-ontwerpcn tot wijziging van enkele bepalingen van het crimineel wetboek en van de reglementen van krijgstucht voor het krijgsvolk, zoowel te land als te water. Zij strekken voornamelijk tot afschaffing der lijfstraffen. Van eene nieuwe oplaag der door het dep. van binnenl. zaken uitge geven beschrijving met teekening van den Colorada-kever ryn thans exem plaren bij den boekhandelaar G. J. Mingelen te 's Gravenhage, en verder algemeen, verkrijgbaar gesteld tegen den prijs van 1 cent het stuk. Bij de veld-manoeuvreswelke, zooals reeds gemeld is, van den 20,", Augustus tot den l'"n September a. s. door de 1* divisie infanterie in de pro vinciën Utrecht en Gelderland zullen worden gehouden, zal door de aan ge melde divisie toegevoegde compagnie pontonniers eene pontonbrug over den Rijn bij Rhenen worden opgeslagen. Het stoomschip Hampton is op 25 Julij van Batavia naar Rotterdam vertrokken, en de Celebes is op 25 Julij te Aden aangekomen. Te llcllevoetsluis is Dingsdag nacht een varensgezel, naar men meent, uit wangunstdoor twee personen zwaar mishandeld. In bewusteloozen toestand naar zijne woning vervoerd, verkeert hij in bedenkelijken toestand. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen een schrijven van den directeur van 'skonings kabinet, inhoudende het berigtdat Z. M. zijne toestemming verleent om aan het Schapenplein den naam van Sophia* plein te geven. Gisteren ochtend had op het IJ voor Amsterdam een treurig ongeluk plaats. Eene jolwaarin twee personen gezeten warenzou aan eene voorbijstoomende sleepboot van den heer Goedkoop worden vastgemaakt, toen zij op eens dwars voor den steven van het stoomschip geraakte en in den grond gevaren werdwaarop beide opvarenden in de diepte verdwenen, Een hunner, de jollemaneen goed zwemmer, werd met inspanning door de bemanning der sleepboot gered, doch de tweede is daarbij om gekomen. Te Utrecht is gisteren de algemeene vergadering van het Nederlandseh onderwijzers-genootschap aangevangen. Zij werd geopend door den alge- meenen voorzitter van het genootschap, den heer W. Degcnhard, nadat de aanwezigen door den voorzitter der Utrechtsche afdeeling, den heer Ger-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1