C OII It A A T. LEIDSCSIE WOENSDAG 25 JULIJ. BINNENLANDSCUE BERIGTEN, J Volgens bel N. v. d. D. zijn alle comptabele ambtenaren in Nederland bij ministeriële resolutie aangeschreven alle muulbilletten, die onduideljjk zjjn en niet alle kenmerken van echtheid //a prima vista" hebben, aan te houden tegen afgifte van een ontvangbewijs. Die muntbilletten worden dan door de bevoegde autoriteit gekeurd enwanneer zjj deugdelijk worden be vonden, aan den eigenaar teruggegeven. In het tegenovergesteld geval wor den z(j vernietigd. Neemt men de vroeger vermelde kenteekenen van valsch- lieid waar, dan moeten de billetten worden gezonden aan den officier van justitie; is een billet slechts verdacht, dan moet het regtstreeks aan den minister van justitie worden gezonden. 31°. 173, 1*77. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De pr(js der Adverlcntiön is van 1—4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 24 Julij. Heden zjjn le 's Gravenhagc door; den minister Heemskerk, in tegen woordigheid van een aanzienlijk aantal autoriteiten en genoodigden, de eereblgken aan de inzenders op de wereldtentoonstelling te Philadelphia uitgereikt. De minister Heemskerk en professor von Baumhauer wezen op den roem, door Nederland op deze expositie behaald. De gezant van de Vereenigde Staten bragt aan Neêrlands inzendingen allen lof. Benoemd zijn: lot kommandeur der orde van den Ned. Leeuw prof. von Baumhauer, president; tot ridders derzelldc orde de liceren van Kerkwijk en A. H. Eigeman, leden der hoofdcommissie. Bjj besluit van 13 Juljj 11. heeft Z. M.overwegende dat Charles Gar diner, te Goring (Oxfordshire), in 1876 eene belangrijke verzameling voor werpen. door Barenlsz en Heemskerck na de overwintering van 1596 en 1597 op Nova-Zembla achtergelaten, heeft opgespoord en aan Nederland ge schonken, en wenschende een zigtbaar blijk en een blijvend bewjjs van tevredenheid daarvoor te gevengoedgevonden aan Charles Gardiner te vereeren een gouden gedenkpenning, dragende aan de voorzijde Zr. M». beeldtenis, en aan de keerzijde een opschrift, ter herinnering aan het door hem gedaan geschenk. Gisteren avond werd in het schouwburg-lokaal van de hh. Prot en I Kisteruaker de eerste voorstelling gegeven. Bij hel binnentreden maakt de keurig nette inrigting van het lokaal een hoogst gunstigen indruk. He hh. Prot en Kistemaker hebben teregt begrepen dat ook in dit opzigt de eischen hooger mogen gesteld worden dan vroeger en zij hebben aan de eischen des tjjds op smaakvolle wijze weten te voldoen. He opvoering van //Een misdaad op den bodem der zee" schonk aan het vrjj talrijk opgekomen publiek de meeste voldoening. Over het algemeen mag aan de vertooners de lof niet worden onthouden dat zij zich goed van hunne zaak kweten en wat den tooneelmatigen toestel betreftwaarop het bij de uitvoering van dit stuk niet weinig aankomtmoet gezegd worden dat het geheel goed van stapel liep. Ofschoon volgens den titel het stuk een //drama" is, werden toch door de geestige uitdrukkingen van Friquetden matroos (de heel de Groot), by het publiek meer dan eens de lachspieren in beweginggebragt. Het Milaneesch cirque van de hh. Priami en Pieranloni, waarin gisteren avond mede de eerste voorstelling plaats had, was niet druk bezocht. De uilvoeringen in de hooge rijkunst en de proeven van paarden-dressuur, die reeds nu geleverd werden, toonden aan dat de reputatie, die het gezelschap reeds elders verkregen heeltniet onverdiend is. In menig opzigt was het geen men hier te zien kreeg, verrassend, en de clowns bragten, naar ge woonte, niet weinig bij om het publiek in de kleine pausen aangenaam bezig te houden. Gedurende de kermis zal ongetwijfeld ook de Slads-gehoorzaal een talrijk publiek binnen hare wanden lokken. Reeds gisteren avond was die zaal vrjj goed bezet. Het gezelschap, dat hier onder directie van den heer Th. van der Heem werkzaam is, verdient Imogen lof, en de groote verscheiden heid in de voordragten en voorstellingen is niet weinig aantrekkelijk. Miss Pola handhaafde gisteren avond op schitterende wijze haren gevesligden roemen haar viel dan ook de onverdeelde toejuiching van het publiek ten deel. De werkzaamheden van den heer Léonce wekten algemeen ver bazing en droegen niet minder de goedkeuring weg. De heer Joignerey toonde den naam van //le grand Hercule du monde" niet onwaardig te zijn. De krachtsinspanning, die hij ten toon spreide, was indrukwek kend. De gehouden voordragten voldeden over het algemeen zeer goed de costumes waren keurig en de muziek goed, terwijl, het orchest (Joor eene schoone bloemenversiering een verrassend gezigt opleverde. Over het geheel kan het oordeel niet dan gunstig zijn. Men mag dan ook verwach ten dat weinigen het lokaal onbezocht zullen laten. De heer Taverne zorgt naar gewoonte, ook nu weder om door flinke bediening en uitstekende consumptie-artikelen het den bezoeker aangenaam te maken. Men schrijft ons uit Katwijk van heden: Zaturdag II. zijn er 18 bin nenlek-schuiten met mooije vangst aangeweest, welke besomden ƒ85 a ƒ180, in 6 dagen reis. Ten gevolge van koopers van elders waren de vischprijzen buitengewoon hoog. Gisteren zijn er weder 7 schuiten op de haringvis- schcrij uitgegaantot heden zijn er 32 derwaarts vertrokken. D®. J. Alting. predikant te Heerde, heeft het beroep naar de Christ, afge scheiden gemeente te Katwjjk aan Zee aangenomen. De Staatscourant bevat het verslag van de natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen, ter beantwoording van twee vragen over de eigenschappen en de schadelijkheid voor de openbare gezondheid van het vuil van organischen oorsprong, dat in de steden wordt voortgebragt. Bij hel dep. van koloniën is per telegram uit Indië het berigt ontvan gen dat de Sultan van Djokjokarta is overleden. De gemeenschap op den telegraalkabel tusschen Penang en Singapore is hersteld. Blijkens eene bij de regering ontvangen officiële mededeeling uit Berlijn is het uitbreken der veepest geconstateerd op twee plaatsen in Silezië, en wel te Scharley in den kreits Beuthen en te Radzionkau in den kreits Tar- nowitz, regerings-district Oppeln. Het stoomschip Conrad is op 19 Julij te Batavia aangekomen. In de verschillende garnizoensplaatsen circuleren uituoodigingen aan de officierenten einde hij genoegzame deelneming aan Z. M. den koning een album met adressen van dank en waardering van de active officieren van I het leger aan te bieden, wegens het op nieuw door Z. M. gegeven konink- j lijk blijk van belangstelling in de onlangs opgerigte vereeniging van gepen- sioneerde officieren. Te Rotterdam had gisteren het jaarlijksch openbaar examen plaats van de kweekelingcn der inrigting voor doofstommen aldaar. Uit de bij die gelegenheid gedane mededeelingen bleekdat de cursus begonnen was met 98 leerlingen. Er waren bijgekomen 18, zoodat de inrigting thans 116 leerlingen telt, en wel 65 jongens en 51 meisjes. Omtrent het ondcrwjjs en de wijze waarop het door directeur en leeraren wordt verstrekt, werd zeer gunstige getuigenis gegeven. Zestien leerlingen zouden thans eervol worden ontslagen. Drie dezer leerlingen verlieten de inrigting, omdat zij, na vele geduldige proeven, onvatbaar voor verdere ontwikkeling bleken te zjjn. Men mag zich slechts verheugen, dat zij uit een zeer treurigen toe stand zijn opgeheven tot ordelijke, volgzame, blijmoedige kinderen, instaat zich over de eenvoudigste zaken in de zamenleving met anderen te onderhouden en geschikt om met nuttigen arbeid te worden bezig gehou den. Aanmerkelijk boven deze staan een tweetal andere, die evenwel ook door ongenoegzainen aanleg niet tot de hoogste afdeelingen der school kon den opklimmen. Met de overige 11 was dit wel het geval. Het examen bewees dat de ongelukkige kinderen, naar de mate van hunne vatbaarheid, op belangrijke wijze waren ontwikkeld en goede vruchten van het onder wijs hadden geplukt. Sommigen hadden het in het spreken zoo ver gebragt, dat men hen regt duidelijk kon verstaan. Toen aan de kweekelingendie de school verlaten, een getuigschrift en een souvenir was uitgedeeld, werd door een hunner een afscheidswoord uitgesproken. Te Amsterdam is door den hoofdcommissaris van policie, den heer m'. F. de Klopper, bij den burgemeester een voorstel ingezonden tot reorgani satie der policie in die gemeente. De begrooting der jaarlijksche kosten verbonden aan die reorganisatie, worden geraamd op ƒ626,300, terwijl die voor 1877 waren geraamd op ƒ288,136.50, zoodat de vermeerdering zou wezen ƒ338,163.50. Door wijlen den heer A. 11. Hafkenscheid te Amsterdam is aan de vereeniging van den H. Vincentius van Daulo aldaar een legaat van ƒ1000 vermaakt. Te Amsterdam heeft gisteren avond een commissaris van policie een inval gedaan in een tapperij op het Rembrandtsplein, alwaar gedobbeld werd. Dit dobbelen bestond daarin, dat er quasi potspel op het billarl werd ge speeld, doch inderdaad werd op dc ballen uit de billartmand zeer veel ge wed, zoodat er meermalen groote sommen werden verloren. Twintig per-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1