BIJVOEGSEL, behoorendc tot de Leidsche Courant van JUaandag H3 Julij db~>7, Jï". d7ó. STADS-BEK1CUTEN. OPROEPING IN WEPKEUJKEN DIENST, van Milicien-Verlofgangers der lichtingen van 4874 en 1875. PATENTBLADEN. BINNENLANDSCI1E BERIGTEN, De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den lieer Commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland, van den i8"> Mei II., A. N°. 1516/3 (2' afd.), Vro- vinciaalblad N°. 39; Brengt ter kennis van de In deze gemeente gevestigde milicien-verlofgan gers o. der lichtingen van 1874 en 1875, behoorendc lol het regiment Grenadiers en Jagers, het 3' en hel 6e regiment Infanterie, b. der lich ting van 1874. die behonren lol het 1', 2', 4'. 5e. 7' en 8e regiment Infanterie, c. der lichting van 1874. behoorende tot de regimenten Huzaren, d. der lichting van 1874. beboorende bij de kompagniëu Hospitaalsoldatenwelke bjj den staf der kompagniën waartoe zij behooren, zullen moeten opkomen e. der lichting van 1874. behoorendc tot de regimenten Veldartillerie en het regiment rijdende Artillerie, dat zjj, krachtens art. 125 der Mililiewet. onder de wapenen worden geroepen en daartoe op Zaterdag den 4'" Ausustus aanstaande, des namid dags róór vier uren, bij hunne korpsen tegenwoordig moeten zjjnin Uniform gekleed en voorzien van al de voortcerpen ran kleeding en uit rusting door hen bij Itiin vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappendie sub a tot d vermeld, op den 7September daaraanvolgende, die sub e vermeld, op den 12'° dier maand, in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden niigenoodigd. zich op Dondeidng den 2" Augustus aanstaandedes voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden ter plaatselijke Secretarie, tol het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van hel hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat. bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinde ren aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secre tarie behooren kennis Ie geven, in hel eerste geval, onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zonde kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en doorplaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leider, 21 Juli 1877. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen dat de nog onafgehaalde patent bladen van Inlandsche kramers en schippers benevens de patenlbladen der koffiehuishouders, slijters en tap pers, in een der vertrekken van het Raadhuis verkrijgbaar zijn van Maandag 23 tot en met Zaterdag 28 Juli e. k.des namiddags van 1 tot 3 uren. Dat -verder, gedurende denzelfden tjjdaldaar kunnen worden afgehaald de patenlbladen-. van alle overige gepatenteerden voor zooveel betreft de wijken I, II en III. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden. 21 Juli 1877. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 21 Julij. De Staatscourant bevat het verslag der commissie van 1 Augustus 1876 tot 1 Augustus 1877 belast met het alnemen der geneeskundige en tand meesters-examens. Blijkens dat verslag zijn voldoende bewijzen van be kwaamheid om tot arts te worden bevorderd geleverd door 29 candidate». Aan 34 candidaten is het getuigschrift uitgereikt bedoeld bij de laatste alinea van art. 6 der wet. Als tandmeester zijn toegelaten 7 candidaten. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 49 tot 63 volwassen personen en 9 tot 14 kinderen. Zooals reeds vroeger is medegedeeld zal de aldeeling Wassenaar-Voor scholen op 28 en 29 Augustus te Voorschoten eene tentoonstelling houden van vee-, land- en tuinhouwvoortbrengselen. Op 28 Aug zal de tentoonstelling geopend worden ten 11 ure des voormiddags; alsdan wordt ook het vee tentoongesteld. Des namiddags van 1 tol 5 ure zal de tentoonstelling opge- luisterd worden door eene muziekuitvoering van de stafmuziek van hel A"c reg infanterie. Op 29 Aug. wordt de tentoonstelling weder ten 11 ure opengesteld, en zullen er alsdan volksspelen plaats hebben, zooals riugrijden. i touwtjespringen en ringsteken, terwijl de reeds genoemde stalmuziek zich gedurende den geheelen namiddag en avond zal doen hooren. Des avonds zal het dorp geïllumineerd worden. De laatste spoortreinen zullen op beide i dagen aan het slation Voorschoten ophouden. Het stoomschip Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 19 Julij j van Suez vertrokken. Naar de Zutph. Cour. verneemt is den kruisheeren van St. Agatha de pacht geregtelijk opgezegd. De ontruiming moet 1 Januarij 1878 plaats hebben. Den 1" Julij jl. is door J. B. te 'sGravenhage in de bus van hel post- I kantoor gestoken een brief, geadresseerd aan J. B. te Soerendonk, inhoudende een mitntbillet groot ƒ10, u°. 377. V. G.. welke brief niet door den geadres- seerde is ontvangen. Ook een van den Haag verzonden brief inhoudende een bankbillet groot ƒ40, geadresseerd aan den heer P. te Amsterdam, is niet aan hel adres bezorgd. De algevaardigden ter algemeene vergadering van de maatschappij tot bevordering der nijverheid hebben gisteren een togt naar Umuiden gedaan, hun door het dep. Haarlem aangeboden. Het weder, schrijd de H. C., begon op te helderen, toen ten 10 ure de muziek het sein gaf en de twee met vlaggen versierde booten vertrokken van hare aanlegplaats op het Spaarne bij de Damstraat. Op de eerste waren directeuren en afgevaardigden en een aantal andere genoodigdeu met hunne dames; op de tweede bevonden zich die leden der maatschappij, die zich aangemeld hadden om den togt mede te maken. Er woei een stevige noordwestenwind, maar de lucht werd al helderder en de togt voldeed uitstekend aan het doel. Toen men IJmuiden naderde, werd op de eerste boo: een dejeuner aangeboden, terwijl men ook op de tweede zich van het uooilige voorzag, en daarna werd aan de gasten in de keus gelaten om op eene zeeboot de haven rond te varen, of aan wal te gaan en wat op de hoofden te wandelen. Een goed aantal van hen liet zich door de deining der golven, die tamelijk sterk was, niet afschrik ken en ging op de zeeboot over, waarop zjj hel genoegen hadden, zich tot vlak aan zee te laten brengen. Men keerde niet terug vóór een paar kolossale polven een aantal der passagiers doornat gemaakt hadden, wat natuurlijk niet weinig tot de algemeene vrolijkheid bijdroeg. Inlusschen lie pen zjj, die zich op de hoofden wat ver gewaagd hadden, ook niet gan- sc hel ijk vrij en kregen hun deel van het zeewater. Toen allen weêr aan boord waren werd de teri.gtogt aanvaard. Uit Amsterdam meldt men dat de keizer van Brazilië onvermoeid is in het bezoeken van al de merkwaardigheden aldaar. De stad wordt door hem in alle rigIineen doorkruist. Ook wordt gemeld dat Z. M. eergisteren avond als gewoon toeschouwer plaats nam op eene bank in Grader's zomerschouw- burg in de Plantage en dat locaal niet verliet voordat de voerstelling was atgcloopen Hij heeft ook een uitstapje gedaan naar Zaandam en Broek in Waterland. Het geregtshof te Leeuwarden heeft B. J. J. G.oud 36 jaren, laatst verpleegde te Veenhtiizenveroordeeld lol 7 jaren tuchthuisstraf, ter zake dat hjj den li"11 Mei jl. een biief geschreven heeft aan den burgemeester van Deventer, waarin hij mededeelde het huis van den burgemeester in brand te zullen steken, indien deze hem niet een bankbillet van 25 zond. Volgens de Tijd heeft eene mystificatie-decoratie, die den algemeenen spotlust gaande maakte, te Vlissiugen eenige dagen geleden plaats gehad. Den gezagvoerder van een der mailbooten nI heelt men ridder gemaakt van de Orde van Verdiensten, omdat, zoo luidde de officiële kennisgeving, hij onlangs den hertog van Kent, die van de begrafenis onzer beminde koningin naar Engeland terugkeerde, zoo bijzonder voorkomend en met de noodige égards op zijn schip had ontvangen. Hel gekste van die historie is. dal die soi-disaul hertog niemand anders was dan een chocolade-koopman, dien men voor den echten hertog hield en die zich alle attenties en ovatiën liet aanleunen. Bijzondere brieven uit Zoulpansberg aan de Transvaalsche Volksstem melden dat de meerderheid der Kaffers het nieuwe bestuur vriendschappelijk heelt aangenomen, doch dat de verandering van bestuur hunne gezindheid jegens eikanker niet verbeterd heeft. Er is oorlog uitgebroken tusschen de twee magtige opperhoofden Pafuré en Secondo, wier kralen gelegen zijn aan de noordoostelijke grens der Transvaal, in hel district en onder de jurisdictie van den commissaris van Zoulpansberg. Een groot kommando van Pafuré was er in geslaagdSecourio te overrompelen en hem en zijn zoon gevangen te nemen. Zij werden vervoerd naar de kraal van Parfuré, alwaar zij. volgens Kaffcrwet, werden geslagt enz. enz. Voorts liep er een gerucht, dat de oorlog ook in het land van Moselikatze was uitgebroken. 'sGRAVENIlAGE, 21 Julij. Door Z. M. is aan den heer H. F. G. Wagner, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontheven van hel door hem bekleedc ambt van gou verneur van Curagao, op zijn nader verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lauds dienst. Gebukt onder de vreeselijke beschuldiging van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd nam gisteren ochtend ter teregtzitting van het geregishof te 'sGravenhage in de bank der beschul digden plaats de 25-jarige arbeidster uil Zaamslag, J. v. L., wier betraande cogeii duidelijk bewezen, dat zij zich bew-.sl was van de zwaarte van hare daad, maar ook berouw had daarover. Snikkende bekende zij, dat zij buiten echt reeds moeder zijnde van een driejarig kind, in het begin van dit jaar wederom bespeurde dat zij zwanger was en het voornemen had opgevat zich van het kind bij zijne komst te omdoen, daar het onderhoud daarvan, bij de zorgen voor haar ander kind en hare moeder, haar te be zwarend zoude zijn. Den 28',I'D Maart jl. pleegde zij de misdaad. Tol den Mei wist zij die verborgen te houden, maar dien dag bekende zjj den brigade-kominandant der marechaussée te Axelwien een gerucht om trent de misdaad was ter onre gekomen en die daarop een onderzoek instelde, wat zij gedaan had en wees hem de plaats aan waar zij hel wicht had in den grond gelegd. Genoemde brigade-kommandant bragt het lijkje op het gemeentehuis en deed het door deskundigen geregtelijk schouwen. Het on derzoek der deskundigen was wegens de ontbinding zeer moeijelijk, maar blijken dat het kind niet kon geleeld hebben waren door hen niet gevonden. A(iv,-gen. mr. Gregory achtte het eene gelukkige bepaling dat de doodstraf ook voor kindermoord was afgeschaft daar dikwijls eene kindermoorde nares evenveel medelijden als straf verdient. In dit geval treedt echter naar zijn oordeel het medelijden niet op den voorgrond. In aanmerking nemende de wijze waarop de besch. hel levenslicht van haar kind heeft uitgeblazen, eischte de adv.-gen. de veroordeeling van de besch. tot 5 jaren tuchthuis straf. Als verdediger voerde mr. Wtiewaall het woord, die zich alleen be paalde tot de vraag: heeft hel kind geleefd? In eene korte rede beant woordde pleiter die vraag in ontkennenden zin. Zelfs de deskundigen waren niet verder gekomen dan lot een vermoeden, dal het kind geleefd had. De uitspraak werd op aanstaanden Woensdag bepaald. Het Vad. verneemt, dal. in een gehouden bijeenkomst van ondertee kenaars der circulaire betreffende de oprigtiug van een kinderziekenhuis, ter nagedachtenis van II. M. de koningin, men zich na discussie met nage noeg algemeene stemmen heeft vereenigd met het navolgend besluit: 1°. Tot verwezenlijking van hel denkbeeld, bij de circulaire van Junij II. in hoofd trekken aangegeven, zal men pogingen in het werk stellen lot oprigting van een kinderziekenhuis te 'sGravenhage als stichting ter nagedachtenis van H. M.'koningin Sophia. 2°. Het kinderziekenhuis zal bestemd zijn, zoowel tot verpleging van zieke kinderen als tot opleiding van kinder ziekenverpleegsters. een en ander zonder eenig onderscheid van godsdienstige gezindheid. 3°. Ten einde de instelling zoo goed en zoo spoedig mogelijk aan haar weldadig doel te kunnen doen beantwoorden en verzekerd te zijn daartoe steeds voldoend personeel let' beschikking te zullen hebben, zal, het/ij voor tijdelijk of blijvend, een overeenkomst kunnen worden aangegaan met de vereeuigiug voor ziekenverpleging te 'sGravenhage. 4°. Een comité te benoemen, aan hetwelk de uitvoering van het plan tot aan de optreding van een definitief bestuur wordt opgedragen. De muziekuitvoering en het vuurwerk op het stedelijk badhuis hadden gisteren avond duizenden naar Scheveningen gelokt. Bij die talrijke be zoekers voegden zich later de p. m. 200 spoorwegbesluurders. die hunne tweedaagsche werkzaamheden, met een vriendschappelijken maaltijd in het Oranje-hotel hadden besloten. Het vuurwerk voldeed zeer goed, vooral de zeer juist afgebeelde locomotief, die een verrassend gezigt opleverde. De heer Rnysch, de bekwame pyrotechnicus, kon dan ook geen toepasselijker hulde hebben uitgedacht

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5