zameu 197513, zjjnde 6612 meer dan in het vorige jaar. Het aantal vee, dat vervoerd is, was: 1192 ossen en stieren, 7370 koeyen en vaarzen, 2610 kalveren en varkens, 44130 schapen en lammeren. Het telegraafkantoor te Leiden verzond en ontving in 1875 50725 en in 1876 56449 berigten. De opbrengst was in 1875 ƒ9945.425 en in 1876 ƒ9924 553. De oorzaak der mindere ontvangsten in 1876, vergeleken by 1875, moet worden gezocht in het aantal verzonden kaarttelegrammen 1 Jauuarij 1876 ingevoerd. Er werden namelijk behandeld 7645 kaarttele grammen, waarvan de prjjs is ƒ0.20. By de stormschade in het laatst van 1876 bewees dit kantoor gewigtige diensten, om de telegrafische gemeen schap in hel algemeen te helpen onderhouden en bevorderen. In een staat betreflende de posterijen in Leiden gedurende 1876 wordt medegedeeld dat zijn verzonden: 659,118 stuks brieven, 322,453 sinks druk werk, 18268 stuks binnen- en buitenlandsehe postwissels ten bedrage van ƒ334,194.68, 10131 stuks stalen en monsters. 9895 stuks aangeteekende brieven naar het binnen- en buitenland, 378 stuks aangeteekende brieven naar het binnen- en buitenland met aangegeven geldswaarde ten bedrage van 186.564.825, wegens ingevorderde quilaiitiën uitbetaald ƒ29849.925. Aangekomen: 20915 stuks binnen- en buitenlandsehe postwissels ten bedrage van ƒ411.439.80. 14879 stuks binnen- en buitenlandsehe aangeteekende brieven. Ontvangen negens quitantiën een bedrag van ƒ24579.303, ter- wjjl het debiet van postzegels, briefkaarten enz. bedraagt 68439 915. 's GRAVENHAGE20 July. Tot burgemeester der gemeente Bussum is benoemd de heer P. Langer- huizen Lz.burgemeester der gemeente Huizen, ten einde beide betrekkin gen gelijktijdig te hekleeden: voorts is benoemd tot burgemeester der ge meente Mesch de heer P. J. Thennissen, en tot burgemeester der gemeente St. Pieter de heer J. P. 11 Geulen. Tot amanuensis hij de kon. bibliotheek alhier is benoemd de heer mr. J. H. D. Kraeutler. Naar men verneemt wordt Z. M. de koning in de tweede helft van de volgende maand, omstreeks den verjaardag van Z. K. II. prins Alexander, van HD» buitenlandsehe reis in deze residentie terugverwacht. i liet geregtshof alhier behandelde heden de zaak eener dienstbode uit Bodegraven, die zich in hel laatst van September 1875 te Barwoutswaarder schuldig maakte aan diefstal van ƒ100. ten nadeele van den vader baars meesters; in January van dit jaar door middel van braak eene harer ken nissen te Leiden van haar koralen ketting met gouden slot berooide en later weder te Bodegraven dienende zich den toegang met een valschen sleutel tot de secretaire baars meesters verschafte en daaruit o. a. een bank- billet van ƒ60 ontvreemdde. Hoewel in de instructie volledig te hebben bekend ontkende zy heden de ketting met behulp van braak te hebben ver kregen. Daar zij niet uit armoede, maar uit weelde, gelijk zij zelf bekend heeft, tot het plegen der diefstallen was gekomen, was adv.-gen. Gregory van meening dat zij tol eene zware straf moest veroordeeld worden en rc- quireerde voor deze besch. 4 jaren gevangenisstraf. Mr. Pekelharing wees op eenige verzachtende omstandigheden en verzocht de oplegging eener cel lulaire straf. De uitspraak is bepaald op Woensdag aanst. De vcrccniging van Duitsche spoorwegbesturen heeft heden hare be raadslagingen over verschillende onderwerpen voortgezet. Na den afloop der vergadering verceuigen zich de leden aan een gemeenschappelijk diner in het Oranje-hotel te Scheveningen. Z. Exc. de minister van binnen), zaken, de leden van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten, zoomede de heer Michaèlis, directeur der spoorwegen, daartoe door de besturen der Nederl. spoorwegen uitgenoodigd, zullen daaraan deelnemen. Naar men met zekerheid verneemt is, uit hooide van den staat zijner gezondheid, door buig. en welh. aan dr. Campbell, directeur van den Fran- schen schouwburg, tooneeljaar 1877/78. toegestaan om die directie onder zjjnc verantwoordelijkheid voor hem te doen waarnemen door den lieer A. .1. ltefossez. thans opera-directeur te Dijonouder den titel van administrateur. nu ITEN I ,A NI >SC!I E HEI UG TEN ESitS El, A SS. LONDEN 19 July Daily Ketcs vindt de beweging in Nederland ontstaan over de annexatie van den Transvaal zeer natuurlijk. De Transvaalsche boeren toch spreken dezelfde taal en zijn zeer gehecht aan de belijdenis van de oude Nederland- sche gereformeerde kerk. Het blad kan daarom wel begrijpen, dal het zeer moeijclijk is voor de Nederlanders om de beweegredenen te waarderen, die Groot-Briltatinic er toe gebragt hebben om de republiek Ie annexeren. Zij moesten echter, toen zy formeel protesteerden tegen de annexatie, bedacht hebben, dat er andere belangen in Zuid-Afrika op het spel staan dan die der llollandsche boeren, zoowel van de Kaflerstammrn als van de Britsche koloniën die beiden zeer door de jongste gebeurtenissen in de Transvaalsche republiek bedreigd werden. Het blad vertrouwt bovendien, dat een juist begrip van hun eigen belang de Amslerdamsche flnancie-manncn cr toe zal brengen om vrede met de annexatie te hebben. De annexatie zal in elk geval ten gevolge hebben dat dc financiën van het land op beteren voet komen. F H A N k H IJ k. De verdeeldheid onder de auti-republikeinsche partijen ten opzigle der verkiezingen blijft aanhoud) n. De Bonaparlisten beweren dat het reeds ge noeg is lot die partij te belmoren om officieel candidaal te zjjn. De aan wijzing der officiële candidate!) is voor de regering een waar struikelblok. Door de republikcinsche bladen wordt gewezen op eene daad van verre gaande willekeur, die dezer dagen door de overheid verrigt werd, uamclyk een verbod aan de schoolmeesters van sommige kantons der Vendée. Deze hecreii waren sedert lang gewoon hunne halve vacanticdageu bij beurten in elkanders woningen door te brengen en zijn thans door den prefect u genoodigd, zich te onthouden van deze bijeenkomsten, welke hen op nood looze kosten jagen en hun aan onaangename uitleggingen zouden kum] blootstellen. De maire te Nesle, een plaatsje in Cote-d'Or, heeft den onder-prelt V3n zijn arrondissement het volgende geschreven: »Ik heb opgehoudent bulletin des Communes op de muren van Nesle te laten aanplakkensedt het de 363 afgevaardigden aanvaltdie de verstandigste parlementaire mee derheid uitmaakten, welke Frankrjjk ooit gehad heeft." 9FANJE. In eene in de Gaceta opgenomen circulaire van den minister van fin ciën zegt deze dat de geldelijke verpliglingen van den staat hem heilig,, en dat hy dienvolgens heelt gelast in de eerste plaats te betalen, coupons der 3 en 6 pCt. schuldbrieven vervallen van 30 Junij en Julij ig tot en met 31 Dec. 1876 en lJan. 1877, overeenkomstig de voorschrift, van art. 2 der wet van 21 Juli II. Deze circulaire heeft een gunstigen,, druk gemaakt in de financiële kringen. Pil 1TSCII LAK» Te Opladen, in de Rijnprovincie, is de dynamielfabriek in de lm gevlogen. Er zijn vijf werklieden omgekomen en vier zwaar gekwetst. TllllHIJE. Gelyk te verwachten was. wordt het berigt van den corresponds van de Londensche Daily Telegraph, betreflende hel terugslaan der Rus, by den Balkan, onjuist genoemd. De Russische generaal Gourkho moetiJ wel degelijk bezuiden den Balkan staan. De overlogt geschiedde door ds pas van Feredschisch Derbend, een smal voetpad, tusschen den Schipkaji en dc IJzeren poort gelegen, dal niet tol de gewone Balkan-passen g«n' kend wordt en zelfs voor voetgangers zeer moeijelijk begaanbaar is. dJ weg was dcor de Turken niet bezet, en dat de Russen dien bezigen kot den, dankten zij aan de hulp van Bnlgarendie zich vrijwillig als wegtrd zers aanboden Generaal Gourkho trok met zijne voorhoede den 13J" Tirnowa, ging denzelfden dag over den Balkan, verraste den 14d'° een a den uitgang van den engen pas bij het dorp Khankisi staand Turksch bt- taillon en marcheerde nu op Kesanlyk, in den rug van den vjjand, die dn Schipka-pas bezet heeft. Twee sotniën kozakken bereikten Jenisaghra e vernielden de telegraafleiding op den weg van deze plaats naar Slivno. fir, 1511" ontstond een gevecht. Kozakken vochten tegen Baschibozouks, wis Turksche infanterie te hulp snelden. De Turken boden echter slechts tegen stand tot de aankomst van het door generaal Gourkho te hulp gezoude regiment Kasansche [dragonders. De Russen maakten een vaandel eu ut schcidcne wapenen buit. In een berigt uit Konstantinopel wordt gemeld dat er aan de Balk» passen nog hevig gevochten wordten dat de uitslag nog onzeker is. De Weener Nette Freie Pt esse ziet gevaar voor het Russische leger ii de handelwijze van den opperbevelhebber. Overmoedig geworden, zegt dal blad, door de goedkoopc en meestal blocdclooze resultaten, welke het tot dusverre had, is nu ook het laatste greintje voorzigtigheid afgelegd, li plaats van met geconcentreerde magt voort Ie rukken heeft het nu ook in Bulgarije, evenals vroeger tot eigen nadeel in Armenië, het recept van ge i neraal Loris-Melikoff gevolgd en zijne legercorpsen als een waaijer uil el- kaar geschoven. Eene divisie bjj Nikopolts, eene by Plevna, een corps bij Tirnowa met voorposten te Selvi en lol aan gene zyde van den Balkan ei twee corpsen met het front naar Rustschuk, ziedaar dc over een halven cirkel van 70 Duitsche mijlen uitgestrekte opstelling van het Russische leger De inneming van Nicopolis geschiedde door drie divisiëndie aangevoeril werden door den luit.-generaal Krudencr. Behalve 6000 gevangenen zijn dl stukken geschut buitgemaakt, benevens 2 Turksche monitors. De gevangen genomen bassa's zijn Achmed en Hassan. Dc strijd duurde van 's oqhtoniti 5 tot 's avonds 9 ure. Hit Konstantinopel wordt gemeld dal 20000 man geregelde troepen en evenzoo veel vrijwilligers naar Adrianopel zijn vertrokken. Dc bevolking van die plaats komt reeds in massa naar de hoofdstad. PER TELEGRAAF. LONDEN, 19 July. In het lagerhuis zeide de heer Bourke, dat de wreed lieden door de Russen gepleegd evenzeer onderzocht eu daarvan rapporten opgemaakt zullen worden als indertijd ten aanzien van de Turksche gruwe len in Bulgarije geschied is. BUCHAREST, 19 Julij. De Russen hebben lieden Czernavodo bezet, na dat het door de Turken in brand gestoken en verlaten was. De Turken trokken op Silistria terug. LONDEN, 19 Julij. Aan Rent. off. wordt uit Erzerutn gemeld,' dat generaal Loris-Melikofl zijn tcruglogt te Kuruk-Dara slaakte, waar hij versterkingen van Alexandropel verwacht, waarvoor grootvorst Michael met den grootsten ijver werkzaam is. WEENEN, 19 Julij. Een telegram van heden uit Bucharest aan de Pui Corr. meldt, dal de Turken Czeruavoda in brand staken en op Silistria terugtrokken. De Russen bezetten Czeruavoda en maakten zich van den spoorweg naar Kustendje meester. KONSTANTINOPEL. 19 July. Hobarl-pacha heeft hevel ontvangen de be langrijkste punten op de Russische kust der Zwarte zee te bombarderen. ADRIANOPEL. 19 July. De Russen trekken voorwaarts en vernielden den spoorweg bij Jenisaghra. LONDEN, 19 July. Hoogerhuis. Lord Stralheden vroeg mededeeling van Engelands antwoord op de circulaire der Porte over den aanval en de han delingen van Rusland. Lord Gramille weigerde in discussie hierover te treden, liet bewerendat de Kussen wreedheden hebben gepleegdrust op losse vermoedens. Lord Derby zeide, dal een antwoord op de Turksche circulaire niet bestaal. De Eugelsche legatie te Konstantinopel heeft den invloed niet, welken zij zou hebben, indien Engeland aan Turkjje steun ver-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2