zendelinggenootschap geopend in de Doopsgezinde kerk, onder voorzitting van d'. W. Th. vau Griethuysenvan Rotterdam. De voorzitter wees in eene korte toespraak op de bctcckenis van een genootschap, dat blijkens zijne levensverschijnselen wel oud, maar geenszins afgeleefd is, en drukte het vertrouwen uit, dat het volhardend, geloovig zamenwerken van zijne leden meer en meer bevorderlijk zal zijn aan de komst van het Godsrijk in Nederlandsch-Indië. De oudste kweekeling van het zendelingshuis zal, na afgelegd examen voor de commissie voor de Indische kerkenzijne in structie ontvangen en in de openbare vergadering afgevaardigd worden, om eerlang naar Java te vertrekken. Het getal kweekelingen en adspirant- kweekelingen stond in September met twee vermeerderd worden en zou dan zes bedragen. De commissie tot het nazien der rekening over 1876 bragt haar gunstig verslag uit, waaruil bleek, dat de uitgaven ƒ8837340, de gewone ontvangsten /84360.25y2 bedragen hadden, dat echter boven dien lol dekking van het tekort des vorigen jaars nog 711756.28% en voor de scholen 8207 27 was ingekomen. De 100!tt algemeene vergadering van de Ned. maatschappij lot bevor dering van nijverheid werd gisteren te Haarlem geopend, met eene korte toespraak van den voorzitter dr. A. Vrolik. Hij deelde mede een schrijven van gelukwcnsching van Z. M. den koning waarin deze te kennen gaf, tot zjjn leedwezen de feestviering niet te kunnen bijwonen. HH. KK. HH. de kroonprins en prins Alexander waren evenzeer door den rouw over de koningin verhinderd; prins Hendrik zal de feestviering op Woensdag bijwo nen. Brieven van gelukwensching van de Hollandsche. de Geldersche, de Zeeuwsche en de Drentsche maatschappijen van Landbouw werden voorge lezen. Een dergelijk schrijven is ingekomen van de verecniging van en voor Nederl. industriëlen en andere; ook van onderscheidene buitenlandsche vereenigingen. Door den algemeencn secretaris, den heer F. W. vanEeden, werd verslag uitgebragt van de verrigtingen van directeuren sedert de laatste algemeene vergadering. Het ledental der maatschappij bedraagt op dit oogen- blik 2112, het getal der departementen 30 en dat der donateurs 90. Daarna werd door verschillende commissien verslag uitgebragt. Een voorstel van liet hoofdbestuur om door de maatschappij een drietal wetenschappelijk gevormde jongelingen, een chemicus, een botanicus en een zoöloog naar Ned.-lndie te zenden, ten einde de voortbrengselen op verschillend gebied te doen waarderen en handel en nijverheid in te lichten omtrent de voordeelen, die de toepassing daarvan zou met zich brengen, werd. na uitvoerige discussie, in de nadere overweging van het hoofdbe stuur aanbevolen. Ecu tweede voorstel lot het uitschrijven van jaarlijksche wedstrijden onder ambachts-induslriëlen werd aangenomen. Besloten werd tot het uitschrijven van de volgende prijsvraag De Nederlandsche maatschappij Ier bevordering van nijverheid looft uit hare gouden medaille en vijf honderd gulden uit de kas der maatschappij, aangevuld met eene bijdrage van de onlangs opgeriglc vereeniging voor de belang, n der kolonie Suriname en door de regering, zoodanig, dat over een bedrag van minstens ƒ4000 kan worden beschikt, aan hem. die de best ge keurde, volledige beschrijving geeft: 1°. van den toestand, waarin zich de kolonie Suriname op dit oogenblik bevindt, en zulks wel uit staatkundig, staathuishoudkundig en nijverheidsoogpunt. 2°. van de middelen, die zouden kunnen aangewend worden, zoo van staatswege als van de zijde van groote handelsligchamen, groothandelaars en van het Nederlandsch publiek, om den toestand van gezegde kolonie op te hellen uit het verval, waarin die zich op dit oogenblik schijnt te bevinden. Aan den gemeenteraad van Amsterdam is incidenteel medegedeeld dat de heer Hopman van d°n minister van binnenl. zaken de opdragt heeft aauvaard, om zooveel mogelijk Hembrandls Anatomische les voor verder vei val te behoeden, welk stuk maar al te zeer blijkt in vroegercu lijd min der oordeelkundig behandeld te zijn. Hel libl. zegt reeds vernomen te hebben, dat liet zeer de vraag is, of dit meesterstuk nog zal kunnen wor den gered. Eenigc jaren geleden werd het stuk verdoekt en de wijze, waarop dit is geschied, schijnt ons te bedreigen met hel verlies van een der schoonste schilderijen ter wereld. Te Amsterdam zijn door wijlen den heer N. Nosse de volgende legaten vermaakt: een, a '10000. ten behoeve der kerkgebouwen van de Ned. Iierv. gemeente, een, mede a 10000. aan het fonds voor den aan-of opbouw van een nieuw diaconie-weeshuis derzcllde gemeente, en een, a /3000, aan het het binnen-zieken-gaslhuis. Uit Velp meldt men aan de N. R. C.: Dingsdag middag brak een felle brand uit in de zoogenaamde kazerne, eene vereeniging van vijl huis jes. Spoedig deelde zich de vlam ook mede aan het belendend winkelhuis. Aan blusschen viel niet Ie denken. Een paar glazenspuiten van de buren moesten de naastgelegen woning vochtig houden. Toen alles verbrand was, kwam de brandweer aan. Te Vlissingen is Maandag teruggekeerd de loodsschoener n". 10, die met eenige leden van de Nederl. dierkundige vereeniging gedurende 14 dagen een kruistogt in de Noordzee heeft gemaakt. Bljjkens het verslag van den toestand der gemeente Leiden over 1876 ver keerde de volks-zangscl'.ool der maatschappij tot Nul van 't Algemeen, wal het aantal leerlingen betreft, in een bloeijendeu toestand. Het getal leerlin gen bedroeg 265, vt-rdcild in drie klassen, waarvan de hoogste 134 en de middelste 73 leerlingen. Splitsing van die beide klassen was gebiedend noodzakelijk, aangezien een zoo groot aantal leerlingen niet te gelijkertijd met vrucht kan worden onderwezen. In afwachting van de regeling der financiële aangelegenheden werd daartoe voorloopig besloten, terwijl de onderwijzers zich tol het geven der meerdere lessen met de meeste welwil lendheid bereid verklaarden. Overigens was de Financiële toestand alles be halve gunstig te noemen, lu het belang van bet loffelijk doel der instelling, die zich reeds een aantal jaren met eere staande hield was hel te hopen dat zij door krachtigen financiëicn steun in het leven mogt worden gehou den. Omtrent de burgerzaugschooi wordt mede een gunstig getuigenis afge- legp. Ook daar is het aantal leerlingen weder stijgende Het bedroeg ijj waarvan 62 in de Is" of laagste, 52 in de 2de en 38 in de 3d« klas waren geplaatst. Betreflende het armwezen wordt medegedeeld dat over het algemeen Ij worden verklaard dat de toestand der behoeltigen bleef vooruit gaan,it wijl zich in vele takken van nijverheid gebrek aan werkvolk voordoet, i een gunstig verschijnsel wordt aangemerkt dal het bezoek van het stedelr werkhuis niet toeneemt. Het getal bezoekers toch bedroeg in 1876 sleci 85 gemiddeld per dag. tegen 99 in 1875. In de slads-bank van lceiii( zijn in 1876 gelost 42073 panden voor ƒ196,587.50: aan interest daarvo, ontvangen 7398.983; verkocht 1672 panden voor 5663 50; aan inter? daarvoor ontvangen ƒ836.395; voor administratieloon werd ontvangen 15783 het overschot op verkochte panden door verjaring aan de bank verva||| bedroeg ƒ343.27; interesten van in prolongatie uitgezette kapitalen 52l.6|| Beleend werden 40925 panden voor 193.416 50; aan jaarwedden der ambten werd uitbetaald 5500: aan administratieloon ƒ1184 06, aan der meente voor huur der lokalen ƒ900. liet kapitaal der gemeente in de bat; bedraagt thans ƒ80000. liet aan de gemeente uil te keeren dividend draagt ƒ2093.465. uitmakende ongeveer 2ya pCt. van het kapitaal. Omtre den geregelden gang van de administratie en de wijze waarop de beambk zich van hunne taak kwijten, leggen commissarissen der bank een gunst getuigenis af. Niets wordt verzuimd wal strekken kan om hel publiek gerieven en tevens op de goede bewaring der panden, op naauwkeari administratie en op het stipt beheer der gelden met de meeste naauri tendheid toe te zien. Bezwaren van eenige beleekenis of klagtcn van k langhebbenden zijn dan ook in hel afgeloopen jaar niet voorgekomen. Bij de spaarbank van het dep. Leiden der Maatschappij lot Nut van 'ti gemeen is het bedrag der inlagen geweest ƒ178266 985, het bedragd terugbetalingen ƒ115804.25, het kapitaal aan de inleggers verschuldigdi hel einde van het boekjaar bedroeg 351175 575. De bezittingen der spa bank, wat het hoofdkapitaal aangaat, vertegenwoordigden op het einden het boekjaar eene waarde van 351175 573. Als nieuwe inleggers ij ingeschreven 832, en het aantal inleggers aan liet eind van het boekjt bedroeg 3592 Bij de spaarkas, mede beheerd door liet Nul, was het at lal inbrengers 390. die 2555 35 inbragtcn; 9 inbrengers en 35.90 up dan in het vorige jaar. 's GBAVENIIAGE 18 Julij. Z. M. heeft benoemd tol ridder 3* kl. van de orde van den Goé Leeuw van Nassau den gepens. luit.-kolonel der cavalerie R. A. I.. Peleri bestuurslid en secretaris der kon. vereeniging van gepens. officieren van k Nederl. leger. Door Z. M. is de kapitein 11. Mooy, administrateur van kleeding wapening bij bet 5» reg. infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen gesit en is eervol ontslag uil de militaire dienst verleend aan den met verlof kii te lande aanwezigen officier van gezondheid 1' kl. van hel leger in Ncè Indië A. J. H. van der Mijll Dekker, en aan den met verlof hier Ie lan> aanwezigen kapitein-kwartiermeester van het leger in Nederl. Indië W. Doorn. De heer van der Mijll Dekker voornoemd is levens benoemd l officier van gezondheid bij hel kon. militair invalidenhuis op Bronbeek. Z. M. de keizer van Brazilië heeft gisteren avond in zijn hotel HH.El HH. den prins van Oranje, prins Alexander, prins en prinses Albert n Pruissenzoomede de adjudanten van laatstgenoemden prins ontvanst Daarna verleende de monarch aan verschillende voorname personen hunne dames audiëntie. De hooge vorstelijke personen hebben heden ochtend de residentie verlat# Per llollandsch spoor van 8.50 vertrokken zij naar Haarlem, omnaeenki oponthoud aldaar zich naar Amsterdam te begeven, waar Z. M. eenige dag denkt te vertoeven. Z. K. H. prins Frederik deed de hooge bezoekers uil't leidc tot aan het station, en nam aldaar van hen een hartelijk afscheid. Voor de verkiezing van twee leden iu den gemeenteraad Ier vervul der twee lusschentijds opengevallen plaatsen, zijn ingeleverd 1631 sten* letten, waarvan geldig 1615: volstrekte meerderheid 808. Hiervan bckst men L. E. Uyttenhooven 773, mr. C. D. W. I'ape 627, jhr. F. A. P. Willi 579 en J. P. de Bordes 509tusschen welke vier candidaten eene herstel mirig zal moeten plaats hebben. Bij de periodieke verkiezing zijn alle aftredende gemeenleiaadsleden li# kozen, behalve de heer llanlo, die 712 stemmen bekwam en in hersiet rning komt met den heer Koster, die 788 stemmen verkreeg. De afgevaardigden ter algemeene vergadering der vereeniging vu Duitsche spoorwegen zjjn beden grootendeels hier Ier stede aangekom» lieden middag hielden zjj eene voorloopige bijeenkomst tot liet nemen vu voorbeieidende maatregelen voor de algemeene vergadering, die morgenii hel gebouw voor kunsten en wetenschappen zal worden geopend. Hiiuk werkzaamheden zullen door eenigc vriendschappelijke zauienkomsleii en uil stapjes worden afgewisseld. 11ITMAMiSClïï: WilliGTLN. R .1 ïi ïi JJ Bi. Dc president der republiek zal tegen bet einde dezer maand na» Elicnnc vertrekken, om er dc fabrieken te bezigligen. Vervolgens zal lij zich naar Bourgcs begeven, ten einde aldaar de tuighuizen in oogensclM' te nemen. Hij zal ook nog eenige andere plaatsen bezoeken. De Mon. unie. en dc Fran fain beweren dat er oneenigheid ontsta» is tusschen den heer Gambelta en de intransigente!! Naquel, Louis BI» enz. Velleden week heeft eerstgenoemde volgens de Francais in grook woede eene vergadering van het republikeinscbe verkiezings-comite' verla ten dreigende niet meer te zullen terugkomen en zelf de verkiezingen» zullen leiden. De bureaux der verschillende groepen der linkerzijde hebben zich M een algemeen verkiczings-comité gevormd.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2