leidsciie cih ramt. i$?r. WOENSDAG lil JULIJ. M°. 167. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.90 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1. -, iedere regel meer 25 cents. - STADS-BE RICH TEN. SCHVTTEniJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijenvan den lid™ April 1827 (Staatsblad N°. 17), benoemd tot het onderzoeken van en heslissen omtrent de redenen san vrijstellingen uitsluitingzal vaceeren np het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 20"™ Juli aanstaande's namiddags te zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen 1». al de zooaanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hehhen 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1843 tol 1851 ingesloten 3». zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- meenen Ie hebben 4". degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben verkregen, alsmede die hij hel bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 5'. degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wetals tot de nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen om rich voor gemelde Commissie te vervoegen, op hovengemelden dag, al ware liet dat bij hen geen oproepings-hiijet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan oiet verschijnen, geacht tullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28"™ Juni 1828 Staats blad N«. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers gelrokken hebben, bij de Schutterij zulten worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. D. RRANDELERBurgemeester. Leiden, 12 Juli 1877. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BER1GTEN, LEIDEN, 17 Julij. Hll. MM. de keizer en keizerin van Brazilië met gevolg hebben heden deze stad bezocht. Ten 9 ure uit 's llage alhier aangekomen hebben I1H. MM. bijna den geheelen dag gewijd aan de bezigtiging der verschillende musea en verdere merkwaardigheden. Bezocht werden het raadhuis, het museum van natuurlijke historie, het museum van oudheden, het ethnogra- pltisclt museum, de akademie, de hortus botanicus, het anatomisch en het physisch kabinet, het chemisch laboratorium, de akademische bibliotheek, het stedelijk museum in de Lakenhal, het akademisch ziekenhuis, het mili taire detentieliuis, de Pieterskerk en den Burg. H. M. de keizerin heeft echter niet al de genoemde plaatsen bezocht. Lang vertoefde zij in het stedelijk museum, alwaar zij en haar gevolg hunne namen teekenden in het album. Z. M. de keizer werd steeds vergezeld door den heer burgemeester, die de vorstelijke personen reeds aan het station had ontvangen. In de senaats kamer der hoogeschool werden HH. MM. opgewacht door den reclor-magni- fictts. den secretaris van den senaat en eenige professoren, en in de ver gaderkamer van hh. curatoren werd hun een collation aangeboden. Te midden van den logt namen HH. MM. eenige oogenblikken rust en stapten daartoe al aan het heitel du Lion d'or op de Breedesiraat. Bij de heden gehouden verkiezing van 8 leden van den gemeenteraad (periodieke aftreding) zijn opgekomen in de l"e afdeeling 325 van de 747 kiezers, en in de 2a* afdeeling 302 van de 921 kiezers; in het geheel 627 van de 1668 kiezers. Te Leiderdorp zijn bij de heden gehouden verkiezing van leden voor den gemeenteraad 100 van de 130 kiezers opgekomen. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 15 Julij van Napels vertrokken. De Madura, mede op weg naar Nieuwe Diep, is op 15 Julij kaap Carboeira gepasseerd. De Torrington, op weg naar Rotlerdamvertrok op 13 Julij van Malta. Onder de prijsvragendoor de kon. Belgische akademie uil geselt reven komen de volgende voor: 1. Een geschiedenis van Jacnba van Beijeren, gravin van Henegouwen, Zeeland en Holland, vrouwe van Friesland. 2. Wel ken invloed hebben de Nederlandsche dichtkunst en de Dnitsche dichtkunst °P elkander uitgeoefend in de middeneeuwen? (Prijs: gouden medaille en €00 fr. voor N". 1 en 2). 3. Geschiedenis van het Nederlandsche proza vóór Marnix van St. Aldegonde. (Prijs: 1000 fr.) De antwoorden kunnen in de Nederlandsche laai geschreven worden. De batierijen van liet reg. rijdende artillerie, te Amersfoort in garni zoen zullen in het laatst dezer maand het kamp te Milligen betrekken en tot Seplcmber a. s aldaar gekampeerd blijven. Naar men verneemt staat deze maatregel in verhand met de voorgenomen desinfectie van het kazerue- gebouw aldaar, na hel heerschen der granuleuse oogziekte. De telegraafkabel tusschen Singapore en Penang is onklaar geworden. De herstelling wordt spoedig verwacht. Te Amsterdam is Zaturdag II. de 47* algemeene vergadering gehouden van het genootschap van leeraren agn de Nederlandsche gymnasia en hoo- gere burgerscholen, onder voorzitterschap van dr. Halbertsma, rector aan het gymnasium te Haarlem. Er waren 23 leden aanwezig, waaronder vjjf eereleden. Uil het verslag van den secreiaris, d'. F. de Boer, bleek dat het gewone gelai leden, met inbegrip van 5 nieuwe, 50 en dat der honoraire 43 bedraagt. De rekening en verantwoording van den penningmeester, J. II. Meijer, gaf een voordeelig saldo van ƒ206 aan. De 48* vergadering zal te Amersfoort plaats hebben onder de leiding van d*. D. Burger aldaar. Den heer dr. W. II. D. Suringar, wien op zjjn verzoek eervol ontslag werd verleend als rector van het gymnasium te Leiden, werd met algemeene stemmen het eerelidmaatscliap aangeboden. Hij behoorde reeds tot de op- riglers in 1830 B(j de bespreking van zaken, het onderwijs betreffende, werd met betrekking tot hel kon. besluit tol hervorming van het onderwjjs aan de gymnasia na eene breedvoerige gedachtenwisseling de volgende motje aangenomen: liet genootschap verklaart na bespreking van het leerplan, vervat in het kon. besluit, dat het niet voldoet, in de praktijk zal bljjken vele bezwaren op te leveren en de belangen van het hooger onderwijs niet te bevorderenmaar dat men het niet raadzaam acht zich daarover per adres tot de regering te wendenvóórdat de ondervinding nadere nitspraak zal hebben gedaan." De viering van het eeuwfeest van de Ned. maatschappij tot bevorde- ri g van nijverheid is gisteren te Haarlem aangevangen. Des avonds ten 7 ure kwamen op het stadhuis de directeuren der maatschappij en de afge vaardigden der departementen bijeendie in den loop van den dag uit alle oorden des lands in de feestelijk met vlaggen versierde stad waren aange komen. In de raadzaal werden zij ontvangen door den burgemeesterde wethouders en eenige leden van den gemeenteraad van Haarlem. De burge meester, de heer E. A. Jordens, rigtte tot hen een hartelijken welkomst groet, die door den heer dr. A. Vrolik, voorzitter van hel hoofdbestuur der maatschappij, werd beantwoord. De eerewijn werd daarna aan heeren di recteuren en afgevaardigden aangebodendie zich vervolgens naar de Buiten- Societeit «Trouw moet blijken" begavendie welwillend door het beeluur der sociëteit voor hen was opengesteld. -- Te Amsterdam zijn de van gemeentewege opgerigte aanplakborden ia liet openbaar verhuurt! voor den tijd van 3 jaren, ingaande 1 Augustus, voor de som van ƒ5666 in het jaar, aan Gebr. van Es, aldaar. Door het geregtshof te Arnhem is Rcindina Weeninklaatstelijk dienst bode hij den brievengaarder te Dieren, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huisveroordeeld tot twee jaren cellulaire gevangenisstraf. Deze dienstbode had beweerd, dat, tijdens de afwezigheid van haar meester, een vreemdeling, die voorgaf een vriend van dezen te zjjn, iu diens woning was gekomen en zich meester had gemaakt van negentien gouden tientjes. Negen er van werden later nog bij haar gevonden. Men meldt uit Zwolle: Onder haar. die dongen naar de subsidiën en voordeden, van ge meentewege aan de meisjesschool in de Bloemendalstraat verhonden, zijn, na afgelegde proeven van practische bekwaamheid en op grond van inge wonnen inlonnatiën. liet meest in aanmerking gekomen de dames S. H. W, van Goor den Oosterlingh, secondante te Leiden; M. J. L. Smits, hoofd onderwijzeres Ie Assen; J. J. C. IMiilippona, hoofdonderwijzeres te Uden bij Boxtel, en A. C. 11. Boodhnyzenonderwijzeres te Amsterdam. In eene ge houden raadsvergadering is aan eerstgenoemde de subsidie toegewezen. Zondag morgen ontstond er I rand in hel huisbewoond door detj timmerman J. Leek, in de gemeente Obdam. Het geheele huis stond iu korten tijd in de vlammen. De brandspuit der gemeente was spoedig ter plaatse aanwezig, doch men kon niet beletten dat het aangrenzend gebouw, eene broodbakkerij, bewoond door C. Deen, mede een prooi der vlammen

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1