PER TELEGRAAF. over de linie Nikopoli-Widdin, Rakowitza-Nisch is verdeeld. De uitrusting laat zeer veel te wenschen over; het schoeisel is eenvoudig erbarmelijk en wanneer de Turksche soldaat nog niet geheel den moed laat zakken dan is het door zijn buitengewoon groot gevoel van pligt. Wat men in hel Westen zegt van Turksche matigheid kan alleen toepasselijk worden geacht op den gemeenen man. Bij de officieren is daarvan nagenoeg geen sprake. De Russen slaan niet bepaald als matig bekend, maar sedert ik hier ben zag ik stellig tweemaal zooveel dronken officiers en onderofficiers, als tijdens mijn verblijf in Rumenië. Wijn is den Turken verboden en daarom bedrinken zij zich doorgaans aan de gemeenste anizette (Raki.) RUSLAND. De correspondent van de Daily News bij het Russische leger schrijft Het plan der Turken is waarschijnlijk om het Russische leger stil te laten voortrukken, om het dan van Schumla uit in den rug en de flank aan te tasten. De Russen hopen dit, daar zij zich dan met de Turken in het open veld in plaats van achter verschansingen zouden kunnen meten. Tegenover een anderen vijand als de Turken zou het oprukken der Russen naar Tir- nowa, alvorens Rustschuk en Nieopolis genomen zijn, gevaarlijk zijn. Het zou eenvoudig onmogelijk wezen; maar nu zij slechts met de Turken te doen hebben, kunnen de Russen nog al wat wagen. Indien bijvoorbeeld de Turken nu een corps uit Schumla snel lieten oprukken en de naar Tirnowa marcherende Russische kolonne in de flank aanvielen, zou deze aanval voor de Russen hoogst noodlottig kunnen zijn. Een bijeentrekken op het punt, waar de Turken met overmagt aanvallen, zou onmogelijk zijn. Zij zouden de kolonne gemakkelijk in tweeën snijden en achtereenvolgens beide deelen verslaan. Maar er bestaat niet de minste waarschijnlijkheid dat zij dit zul len doen. Ongestraft breiden de Russen hunne linie over ongeveer 40 mijlen uit. Van eene andere zijde beweert men juist dat de Turksche opperbevelheb ber het plan zou hebben, door het bieden van slechts weinig tegenstand overmoedig te maken en tot onvoorzigtigheden uit te lokken. De. regering heeft bepaald, dat de kweekelingen der militaire scholen als officieren naar het leger zullen gezonden worden. Zij zullen voornamelijk naar Klein-Azië vertrekken, omdat het gebrek aan officieren zich daar het meest doet gevoelen. TURKIJE. Te Konstantinopel is men zeer ontevreden over de handelwijze van den opperbevelhebber van het Donau-leger. Daarentegen is thans de opperbevel hebber van het leger in Azië, olschoon vroeger verachtde held van den dag. Van de Caucasische kust zendt Ahmed-pacha, de bevelhebber van het Turksche eskader aldaar, berigt van een aanval van cavalerie en oorlogs schepen. Het was uitgelekt, dat een Russisch detachement, ongeveer 3000 man sterk, te Otschamtshir aan de rivier Kalinga bijeen was, om eenige dorpen, die zich bij de Turken aansloten, te tuchtigen. Eenige inboorlin gen rapporteerden dat de achterhoede van dit detachement geheel ongedekt was en aan eenige escadrons ongeregelde ruiters, onder aanvoering van Ahmed Komballah, wezen zij den weg door de bosschen tot digt bij de positie der Russen. Terzelfder tijd verlieten twee gepantserde schepen Suchum-Kaleh in zuidelijke rigling en bij het aanhreken van den dag voor de kust verschijnende, waar de Russen stonden, openden zij vuur. Op dit signaal sprong de ongeregelde cavalerie, die in hinderlaag lag, te voorschijn en maakte een charge op den vijand, die verrast de vlugt nam, met achter lating van 300 dooden en gewonden. Uit Bucharest meldt men dat Sulina door 9 Turksche schepen is ge. bombardeerd. waardoor groole schade werd aangerigt. Voor de Donau. monden zouden niet minder dan 20 Turksche stoombooten kruissenmet het doei om mogelijken toevoer aan de Russische troepen in de Dobrudscha af te snijden. 's GRAVENIIAGE, 14 Julij. De keizer en de keizerin van Brazilië zp ten 6% uur alhier aangekomen, begeleid door zijn gezant alhier. Aan het station werden HH. MM. begroet door den minister van buitenlandsche zaken en verschillende adjudanten des konings TIFLIS, 12 Julij. (Officieel.) De Turksche troepen, die bij Bajazid stre den, waren niet 30000. maar 13000 man sterk. MAINZ 13 Julij. De bisschop Ketteler is overleden. KONSTANTINOPEL, 13 Julij. Men gelooft, dat spoedig een wapenstilstand met Montenegro gesloten zal worden. De Russen zijn wel tot Tirnowa voortgerukt. maar al de passen van het Balkan-gebergte zijn door sterke troepenafdeelingen der Turken bezet. LONDEN, 13 Julij. Uit Erzerum wordt van gisteren gemeld: De poging der Russen, om Bayazid te ontzetten, eindigde na een gevecht van drie uren met hunnen aftogt. PARIJS, 13 Julij. Berigten uit Bucharest melden het volgende: "De op stand in den Caucasus wordt toegeschreven aan de onhandige politiek van grootvorst Michaeldie op het Armenische element gesteund en het in het leger en in de administratie opgenomen heeft. Naar de meening van prins Gort- schakoff zou men steun hebben moeten zoeken bij de notabelen van Mingreliü en Georgië, die dan hunne onderhoorigen in de bergstreken tot gehoorzaam heid zouden hebben genoodzaakt. Dat generaal Loris Melikofï voor een krjjgsraad zal teregtstaan is onwaar; waarschijnlijk zal hjj echter van zijn kommando ontheven worden. WEENEN, 13 Julij. De Pol. Corr. meldt dat al de hoofden van den op stand uit de Hcrzegowina den 15d0D te Ostrog moeten bijeenkomen, alwaar den ÏB^" ook vorst Nikolaas met een legercorps verschijnen zal. Voorts heiigl men uit Cettinje van gisteren, dat Suleiman-pacha nog steeds met 30 bataillons te Antivari staat. De Britsche consul te Scutari, de heer Queen, is in het hoofdkwartier van den vorst van Montenegro, te Orjaluka, aan gekomen. Ook houdt men het niet voor onwaarschijnlijk dat de vreemde diplomaten te Konstantinopel ter bevordering van het hetstel des vredes werkzaam was. Uit Belgrado wordt heden gemeld, dat Osman-pacha bevel heeft gekregen zich met een deel van zijn corps marschvaardig te houden, om, zoo noodig, het Servische grondgebied te bezetten. MADRID, 13 Julij. Orovio heeft last gegeven tot verdubbeling der som, die bestemd wordt tot betaling der coupons van de geconsolideerde en amor- tisable schuld. KONSTANTINOPEL, 13 Julij. Het Turksche eskader, dat Eupatoria bom bardeerde, is met een buitgemaakt schip hier binnengeloopcn. TULTCHA, 12 Julij. In weerwil van het protest van den consul vaa Italië, ondersteund door andere leden der commissie voor de Donauvaart, hebben de Russen schepen met steenen geladen bij de Doiiaumondingen doea zinken. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. c. DRaBBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6