jongens en 477 meisjesop de bijzondere scholen 937 jongens en 1234 meisjes, waarvan kosteloos 464 jongens en 804 meisjes. De kosten van het openbaar lager onderwjjs bedroegen over 1876: jaarwedden en toelagen 81807.27s, onderhoud van scholen en schoolmeubelen met inbegrip van de kosten voor nieuwe schoollokalen 10561.76sschoolboeken en schoolbe- hoeften ƒ6769.80, vuur en licht ƒ2822.08, vergoeding voor gemis van vrije woning ƒ2100, bijdragen tot het pensioen der onderwijzers ƒ107, kosten der schoolcommissie ƒ200, kosten voor opleiding van onderwijzers, kweek of normaalscholen 4815.26s, andere uitgaven (voor het onderwijs in de gymnastiek) /3081.35s, te zamen ƒ112,264.54. De schoolgelden hebben be dragen 28956.75. De plaatselijke schoolcommissie zegt in haar verslag: Wij achten ons gelukkig met lof te kunnen gewagen van den jjver waar mede hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen hunne gewigtige taak vervulden. Mag voornamelijk aan hunne bekwaamheid en paedagogische geschiktheid de bloei worden toegeschrevenwaarin hel openbaar lager onderwijs in deze gemeente verkeert, en mogen de goede vruchten, welke dat onderwijs oplevert, voor een groot deel aan hnn ingespannen arbeid worden toegeschreven, wij stellen er prijs op te vermelden, dat hunne taak niet weinig gemakkelijk werd gemaakt door den bijstand van het hulpper soneel, waaraan ten opzigte van ijver en ontwikkeling een woord van lof niet mag worden onthouden. De kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, eene inrigting waarop de gemeente trotsch mag zijn, ging voort veel nut te slichten voor het lager onderwijs. Dij den aanvang van den nieuwen cursus 1876/77 wa ren aanwezig 52 hulponderwijzers, waarvan behooren lot de openbare scho len van Leiden 32, bijzondere scholen in of bij Leiden 11, scholen van het rijk 2, openbare scholen van naburige gemeenten 7; 47 hulponderwijzeres sen, waarvan behooren tot de openbare scholen van Leiden 32, bijzondere scholen in Leiden 8, buiten betrekking 5, huisonderwijzeressen 1, openbare school eener naburige gemeente 1. Op de openbare bewaarscholen beliep het aantal leerlingen gemiddeld 976 tegen 874 in het vorige jaar, alzoo eene vermeerdering van 102 kinderen. Op de kweekschool tol opleiding van bewaarschoolhouderessen beliep het getal kweekelingen 44. dat der kinderen op de bewaarschool 100. Er is thans plaats voor 7 kost meisjes, waarvan drie plaatsen door jufvrouwen oit Antwerpen zijn ingenomen, eene door een meisje uit 's Hosch en eene zou betrokken worden door een meisje uit Nijmegen. De twee overige plaatsen zouden, hoopte men, spoedig ingenomen worden ten gevolge van het uitschrijven van twee beurzen, welwillend door een stadgenoot met dat doel gegeven. 's GRAVENIIAGE 13 Jnlij. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer Gerlach, inspecteur der staatsspoorwegen, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Bij den rijkstelegraaf zijn benoemd tot telegraphist le kl. J. Hoffman, J. A. 11. Wissink, O. VV. van der Bjjll, C. L. I.ütkebiihl Jr.J. C. Her mann, N. F. MetzD. Hoffman en A. A. Waldorp, allen thans tele graphfisl 2*' kl. De luit. ter zee 2' kl. jh'. R. W. J. van Pabst van Bingerden en de scheepsklerk J. Langereis, uil O. I. teruggekeerdzijn op non-activiteit gesteld. Naar men verneemt is de majoor van het wapen der infanterie A. M. Sicrcvelt, tot dusverre toegevoegd aan den luit.-generaal Mac Leod, inspec teur van dat wapen, ber.oemd tot luit.-kolonel bjj het 2' reg. in garnizoen te Grave. Z. K. H. prins Frederik is heden avond ten 7% ure uit Neuwied alhier teruggekeerd. Heden was men druk bezig met het uil hel water halen van de ver vaarlijke steenklompen van liet gisteren in de vaart gestorte gedeelte der in afbraak zijnde Boschbrug. De werklieden werden bijgestaan door een liersoondie herhaalde malen in een duikertoestel te water ging en met goed gevolg den bodem van deze hinderpalen voor de vaart bevrjjdde, zoo dat schuiten van minder groolen diepgang konden doorgaan. ÜUITENLANDSCIJE BEBIGTEN. BELGIE. Het Hbl. ran Antwerpen deelt de volgende gebeurtenis mede, die te Westmalle heeft plaats gehad. Zekere Jan Apers, van 30 jarigen leeftijd, oudste zoon van de wed. Apers, rjjtuigverhuurster te Antwerpen, had jl. Maandag twee heeren naar het klooster van La Trappc te Westmalle ge- bragt. en spande des avonds uit bij den herbergier Schaerlaekcn. Apers vroeg een glas bier, en naauwelijks was hij gezetenof de broeder van den herbergier, Cornelis Schaerlaekentrad binnen. Onder voorwendsel dat hij zijn broeder Martinus iets te zeggen had, riep hij dezen in een naburige kamer. Naauweljjks was de deur achter de twee broeders geslotenof men hoorde de dubbele ontploffing van een vuurwapen. Martinus riep: «help! help! ik ben gewond!" Jan Apers en een ander persoon snelden den her bergier te hulp. De lamp, welke in de kamer brandde, was door hel schot uitgedoofd en in de duisternis worstelden de beide broeders op den grond. Men greep den aanvaller en stiet hem de gelagkamer binnen. Martinus bleek ligt in den hals verwond. Jan Apers voegde toen Cornelis Schaerlae ken toe, dat liet schande was, zijn broeder te willen vermoorden. »Ua!" zeide daarop de misdadiger, «gjj trekt partij voor mijn broeder!" en onver hoeds haalde hjj een tweede pistool te voorschijn, hetwelk hij op den onge- lukkigen Apers afschoot, die, in het hart getroffen, dood nederviel. De moordenaar nam nu de vlugt; een landbouwer snelde hem na. doch eens klaps wendde Cornelis zich om, loonde zijn pistool en dreigde den man insgelijks met den dood, zoo hij nader durfde komen. De boosdoener vlugtte naar Antwerpen en werd daar gevat. Hij toont veel berouw over den moord wHet is jammer." zegt hij, »dal het mijn broêr niet was, die viel, in plaats van den ongelukkigen Apers." ft S «i K i, A JS .4». LONDEN, 12 July. Op een der kaden te Dublin, digt by de Liverpool-docks, is een colo- rado-kever gevonden. Het dier zat op een touw en was buitengewoon groot. De dieven die onlangs den posttrein tusschen Calais en Parijs besta lenzijn thans bekend. Hel zijn Engelschen. Ongelukkig kunnen zij in Londen vrij rondwandelen, nog altijd in het bezit van de gestolen 1,500.000 frs. De misdaad is in Frankrijk gepleegd en het feit is van dien aard, dat het Iractaat van uillevering hier niet van toepassing is. Den bestolenen zal niets anders overblijven dan de waarden voor eene bclangrjjke som van de dieven terug le koopen. FRAKHRIJN. Uit de door het regeringsblad medegedeelde opgaven omtrent de op brengst van de middelen over liet eerste halfjaar van 1877 blijkt de invloed van den stilstand in alle zaken, die allerwege is op te merken De terug gang is vooral in de opbrengst der directe belastingen te bespeuren; in die van de indirecte veel minder gevoelig, doch het meest waar deze belastin gen uit handels-transactien voorlvlocyen. De minister de Fonrtou heeft eene circulaire aan de prefecten gezon den waarin hij hun gelast in liet openbaar niet anders te verschijnen dan in ambtskleeding. Ditzelfde geldt van de onder-prefecten en secretarissen- generaal en raden bij de prefectuur. La Defense, het orgaan van den bisschop van Orleans, zegt ongun stige berigten tc hebben ontvangen uit vele departementen, die het blad vrees inboezemen voor het welslagen der verkiezingen in anti-republikein- schen geest, liet blad is van meening dat de prefecten te weinig jjver ontwikkelen. De Orleanisten loonen zich zeer ontstemd over de aanmatigingen, die de Bonapai'lislen zich - al meer en meer veroorloven. De Mon. unit. zegt ten dien aanzien: Wij verklaren dal wy ons bij de verkiezingen niet anders dan op den bodem der staatsregeling plaatsen en derhalve slechts zulke conservativen lot candidatcn kunnen aannemen, die den naam van conser vatief waardig zjjn. Als zoodanig kunnen wij de Bonaparlislen niet erken nen, die in de tegenwoordige moerelijkheden slechts een middel zien om het keizerrijk tc herstellen en die, zich met dat doel van de verkiezingen willende bedienen, zich bij de conservativen aansluiten met het voornemen, om hun 's daags na de verkiezingen den rug toe te kceren; alzoo nadat zij, om eene gewone uitdrukking le. bezigen, door hen de kastanjes uit het vuur hebben laten halen. KUIL4N D. Een officieel berigt bevat het volgende: Uit Alexandropel wordt van 9 July gemeld, dat generaal Loris Melikoff, vernemende dal nagenoeg het geheelc leger van MoUkhlar-pacha op Kars aanrukt, het bombardement van Kars voorloopig slaakte. Hjj zond zijne stukken geschut naar Kuzukdara en Alexandropel; trok zijne cavalerie bij Chadjevali en zijne infanterie bjj Zalm bijeen. Hoe het eigenlijk met den opstand in den Caucasus gesteld is, ligt nog in liet duister. Naar Turksche berigten te oordeelenzou die opstand van gewigt zjjn, maar van eene andere zijde wordt gemeld dat de inval der Turken weinig te beduiden heeft. Al spoedig lagen zij overhoop met hunne bondgenootende AbchaziCrs, wat niet uitblijven kon. daar het dezen slechts te doen is om roof, welke de Turken hun niet kunnen verschaffen. Twee hoofden der Abchaziürs, die al te lastig waren en altijd weer om geld, rid derorden en bevordering kwamen, zijn door den pacha van Siichum-Kalé een kop kleiner gemaakt en van de overigen staan er ouder verdenking van met de Russen te onderhandelen. De Russen naderen met 30000 man en waren al over den liodor. Hier en daar zjjn bewoners van den Caucasus in opstand gekomen, maar deze pogingen werden spoedig onderdrukt. De beschuldiging betrelfende het schieten op hospitalen en inrigtingen van het Roode Kruis wordt van Russische zijde wederlegd door de bewe ring dal die zaak alleen den Turken te wijten is. die geweigerd hebben hunne voor het Roode Kruis bestemde, met eene roode halve maan versierde, vlaggen van een onderscheidend kenteeken te voorzien. Die weigering is oorzaak, dat de Russen bij geene mogelijkheid de oorlogsvlaggen der Turken van de andere, die de veiligheid hunner ambulances enz. moeten waarbor- en, onderkennen kunnen. TGKK I.Ï E. Als antwoord op de proclamatie van den Czaae aan de Bulgaren zal de Sultan eene proclamatie tol hen riglen. De afkondiging van dit stuk wordt elk oogenblik verwacht, Hel is, volgens den te Konstanlinopel gevestig- den correspondent van den Londenschen Standard, zeer gematigd opgesteld en de inhoud komt hoofdzakelijk op het volgende neder: Aan de Bulgaren worden onder het oog gebragt de rampen, welke diegenen zich berok kend hebbendie hun vertrouwen in Rusland steldenhun wordt ver klaard dat Rusland hun de vrijheid niet kan schenken, daar het die zelf niet bezit; overal waar de Russen zijn tusschen beide gekomen, hebben zij niets anders gedaan dan puinhoopen opgestapeld; de Sultan belooft aan de Bul garen dat zjj weldra verlost zullen worden van den gecselwaaronder zjj lijden, nl. den vijandelijken inval, en onder een nieuw regeringstelscl van regtvaardigheid en gelijkheid vrede en welvaart zullen herkrijgen. Naar men zegt hehben de Sultan en zjjn broeder uil particuliere mid delen 25 millioen fr. ter beschikking van den minister van oorlog gesteld. Uit Konstanlinopel wordt gemeld dat men daar hartelijk blijde is, ein delijk de Circassiürs en Zeybecks naar het tooneel van den oorlog te hebben zien vertrekkendaar hun gedrag in de hoofdstad tot allerlei klaglen aan leiding gaf. Eene deputatie van westerlingen werd tot de regering gezon den, om haar te bedanken, dat zjj Konstanlinopel eindelijk van deze plaag had verlost. Omtrent de operatien der Russen aan den Boiiau wordt aan de Dailg Te

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2