Volgens bel verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1876. door burg. en weth. aan den gemeenteraad aangeboden, bestond de werkelijke bevolking op 31 Dec. 1876 uit 41298 zielen 19737 mannen en 21561 vrouwen, waaronder zijn begrepen 831 mannen en 80 vrouwen van het garnizoen. De bevolking was sedert hel vorige jaar toegenomen met 574 zielen. Betreffende het archief wordt medegedeeld dat zyn aangekocht: 1°. Reke ning van mr. Gerard Meerman, als schout van Leiden, van den 21s,c0 Oct: 1702 tot den 12de0 1705, groot 82 bladz.; 2°. Schriftelijk rapport van mr. David van Royen (secreiaris van Leiden en levens secretaris van de heeren curatoren der Leidsche hoogeschool) nopens het «Begin en voortgang der Publique Bibliotheecq" der hoogeschool volgens resolutie van den 10den April 1742, groot 60 bladz. en door hem zelvcn onderleekend. Het onderzoek naar de Logementen der slemhebbende steden te 's Gravenhage, alwaar Leiden haar groot en klein logement had (thans de Besogne-kamer), is voortgezet geworden. Het resultaat daarvan is nu onlangs door de Verecni- ging voor de geschiedenis van 's Gravenhage uitgegeven. Onder de verdere onderzoekingen, die er plaats hebben gehad, belmoren die over het geslacht van van Mieris, voornamelijk over Jan Bastiaans van Mieris, den diamant slijper en de drie schilders Frans van Mieris (den ouden), Willem van Mieris en Frans van Mieris (den jongen), alsmede over den schilder Jan Potheuck (geb. 1626—1669). Een onderzoek naar de Fransche Réfugiés, die zich na de herroeping van het edict van Nantes te Leiden hebben nedergezet, is nog niet afgeloopen. liet stedelijk museum werd, behalve de Zondagen en den S"1'" October, waarop de entree kosteloos geschiedt, door 2932 personen bezocht, waar voor is ontvangen ƒ293 20. Hel museum is met twee geschenken verrijkt geworden, als: 1". Van den lieer A. Verhoog, metselaar en aannemer, een gevelsteen, waarop drie beeldjes voorkomen, afkomstig van het afgebroken gebouw der zeepziederij van den heer Dros, in de Bnrgsleeg. 2". Van den heer D. Engelberls, student te Leiden, twee op glas geschilderde wapens van Cornelis Willemszn llasitts (f 1596) en Johan Pietcrszn van der Maer- sche (f 1743), beiden schepenen van Leiden. Voor het museum zijn enkele voorwerpen aangekocht. Uit het stedelijk archief zijn de oude misboeken uil de helft der 16' eeuw naar het museum overgebragt, en zullen daar onder glas tentoongesteld worden. De gemeente-commissie van hel Ned. hervormd kerkgenootschap heeft zich bereid verklaard aan het museum in bruik leen al te staan de vlag, die jhr. Picter van der Does (vicc-admiraal en schout van Leiden) in 1588 op een der Spaansche schepen van de onover winlijke vloot heeft veroverd en die sedert dien tijd in de Pieterskerk is bewaard gebleven. B[j de opgave der werken door de gemeente verrigt, wordt o. a. medege deeld dat de vroeger aangevangen verbetering der riolen zooveel mogelijk werd vervolgd en voltooid. Herhaaldelijk openbaarden zich toestanden, welker verbetering dringend noodig was en evenmin hielden de aanvragen op om van gemeentewege een gunstig gevolg van ruimingen binnen 's huis mogelijk te maken. In het algemeen hieven de ingezetenen niet ten achte ren om hunnerzijds tot ruiming in de woningen over te gaan. Gelijk van den aanvang al deed zich het rioleersysteem van Liernur als voortreffelijk kennen. De lediging der privaten was geregeld in 3 a 4 uren afgeloopen, zonder dat eenige iets beteekenende verstopping in de trechters, tak- en hoofdbuizen of andere grondwerken van reservoirs als anderszins voorkwam. De ijzeren machine-schoorsteenpijp, de zuigperspomp, benevens de injector van het stoomwerktuig vereischten vernieuwing. 4696 hectoliters stofïen werden verzameld en afgeleverd, eenc opbrengst van ƒ471.06 opleverende, tegenover de exploitatiekosten ad 1641.33, waaronder bovengenoemde ver nieuwingen begrepen zijn. De aanvoer van duinwater ging geregeld voort. De langdurige droogte in de maanden Julij en Augustus, waardoor een waterverbruik ontstond lol ecue hoeveelheid grooler dan tot dusverre het geval geweest was, veroor zaakte eenc dubbele inspanning om de reservoirs ten allen tijde gevuld te houden, hetwelk met weinig uitzondering plaats had. In dc genoemde maanden alleen werden 496.80 ktib. meiers, gelijkstaande met 49608 em mers, aangevoerd. Tengevolge hiervan werd de oorspronkelijk op dc be grooting uilgetrokken hoeveelheid van 5000 kub. meters met 856 kul), me ters overtroffen, terwijl de aanvoer 1066 kub. meters meer bedroeg dan in 1875. 's GRAVENHAGE. 12 Julij. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer ,1. Verloop Cz.ingenieur by den Ned. Rijnspoorweg, benoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon en tot ridder dier orde den heer G. Rademakerstationschef van de llol- landsche ijzeren spoorwegmaatschappij alhier. HH. MM. de keizer en keizerin van Brazilië zullen Zaturdag namiddag in de residentie aankomen, komende van Brussel, waar Dom Pedro en zijne gemalin, een dag na hun vertrek uit Engeland zullen vertoeven. Z. K II. prins Hendrik wordt uit Socstdijk alhier verwacht, teneinde den keizer van Brazilië te begroeten. De minister van binnen), zaken heeft lieden een bezoek gebragt aan i: de nijverheids- entoonstelling te Amsterdam. Bij de tweede kamer zijn ingekomen twee wets ontwerpen, als: 1°. lot bekrachtiging der dading met de gezamenlijke eigenaren der goederen af komstig van de voormalige ambachtsheerlijkheid Wolfaartsdijkover grond en water in en voor den Schengepolder. Bij dit wets-onlwerp is te gemoet gekomen aan de bezwaren, die de tweede kamer den 21,I,D Maart jl. tot verwerping van het eerste ontwerp hadden geleid; en 2°. tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Coevorden, van een per ceel voormaligen vestinggrond aldaar. Die verkoop, tegen 45 cents per vierkante meter, zal strekken om drie nieuwe gemeentescholen, met onder- wyzerswoningen, te Coevorden te doen bouwen. In de zitting van de provinciale staten van Zuidbolland van gisteren is ook goedgekeurd de conclusie van het rapport der commissie over het voorstel van gedep. stalen omtrent de quaestie tot verbetering van het vaar- water tusschen de groole Zuidhollandsche rivieren en stroomen en het Noordhollandsche Y of Noordzeekanaalovereenstemmende met dal van ge- dep. staten, nadat eene wijziging in de redactie, door den heer Buys voor gesteld met 40 legen 14 stemmen was aangenomen. Aangenomen werden ook een ontwerp besluit lot den verkoop eener inschrijving in het groot boek der 2fe pCt. Nat schuld, ten name der provincie Zuidholland, de regeling van de pensioenen der ambtenaren van den prov. waterstaat; een ontwerp-besluit om aan den koning voor te dragen heffing der opcenten op de belastingen, en de begrootingen voor de kosten van hel provinciaal be stuur en voor de provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1878. De gewone zomervergadering der prov. stalen is vervolgens door den voorzitter, in naam des konings, gesloten. - Eene treurige plegtigheid had gisteren ochtend plaats. De stoffelijke overblijfselen van den Zondag jl. zoo noodlottig omgekomen korporaal tam- boer der dienstd. schutterij J. Reifenberg werden op dc begraafplaats Eik en-Duinen met militaire eerbewijzingen ter aarde besteld. Op het lijkkleed wasbehalve de wapenen van den overledeneook de bronzen medaille, licrn geschonken wegens twaalfjarige getrouwe militaire dienst, nedergelegd. Op de begraafplaats hadden zich eenige officieren der schutterij vereenigd, om den overledene de laatste eer te bewijzen. Bij de geopende groeve bragt dc officier, die de troepen kommandeerde, hulde aan de nagedachtenis van den ontslapene en roemde hem als braaf soldaat en edel echtgenoot en huis vader. Korporaal Reifenberg een laatst vaarwel toeroepende, voegde spr. er tevens bij dal de Haagsche schutterij zooveel zij vermogtvoor zijn nagelaten weduwe en kinderen zou zorg dragen. BUiTENLANDSCUE BEBIGTEN. E GELA 1»: LONDEN, 11 Julij. De inlijving van den Transvaal is in het lagerhuis ter sprake gebragt, bij de behandeling der «South Africa Bill", een wets-ontwerp dat ten doel heelt de naauwere aaneensluiting der Zuid-Afrikaansche koloniën te helpen bevorderen. De heer Lowther en anderen verdedigden die inlijving, alleen uit het oogpunt der noodzakelijkheid; zij was onvermijdelijk tot bescher ming van hel Brilsche gebied tegen het gevaar van een inlandschen oorlog. De schuld van den ingelijfde!) siaat bedroeg 220.000 tot bekostiging der troepen-beweging was 25000 noodig, en nogmaals 25000 lot rente- aflossing op de schuld. Aan den anderen kant mogten de natuurlijke hulp bronnen des lands geroemd worden als zeer rijk; hel klimaat was uitmun tend, en de mijnen van goud, koper, ijzer en lood, gedeeltelijk reeds geopend, waren geschikt tot verdere ontginning. De hh. Dilke en Courtney keurden de inlijving af, als zijnde eene omkeering van de wijze politiek van vóór 20 jaren, toen het gebied langs de Oranje rivier afgestaan werd. De Transvaalschc republiek zou, aan zichzelf overgelaten, al hare moeye- lijkheden te boven gekomen zijn; zij zou welvarend en duurzaam, een goede nabuur en welligt een te waarderen vriend zijn geworden. Sir Shepstone had de voorwaarden niet nagdccfd, onder welke hem vergunning was ge geven de Transvaal te annexerenhij had dc toestemming der kolonisten niet verkregen. Zijne daad was eenc oneer voor Engeland, en zij zou ten laatste ern gevaar worden. Te Londen zijn in het jaar 1876 geboren 127.015 kinderen en over leden 77411 personen. Te Wantagenaby Oxford zal Zaturdag a. s. het standbeeld worden onthuld, hetwelk men aldaar ter cere van koning Alfred den Groote heeft opgerigt. De koning is aldaar geboren. De prins en prinses van Wales zullen dc plegligheid bijwonen. Dc firma Oldroyd Brothers en tapijtfabrikanten te Huddersfield, heeft haar betalingen gestaakthet passief bedraagt 280.000 De berigten uit Britsch-Indië zijn nog niet zeer gunstig. Den 28lU' Junij werden nog aan 322.927 noodlijdenden aan de «Bombay Relief Works" i werk gegeven terwijl in Madras meer dan een en een kwart millioen menschen door den Staat onderhouden worden de prijzen der levensmiddelen waren nog voortdurend stijgende, llóngcrsnood-dysenlerie doodde dagelijks hon derden menschen, niettegenstaande de krachtsinspanning der regering, en liet zelfopofïerend werk van ambtenaars en geneesheeren. Terwijl men in Bombay den hongersnood geëindigd acht, is in Madras de toestand dus nog hoogst ongunstigen met vurig verlangen ziet met naar regen uit. De brand welke de stad St. John in Amerika vernield heeftbragt een schade teweeg van meer dan vijftien millioen dollars. Bij verschillende verzekeringmaatschappijen was voor een bedrag van 5% millioen dollars verzekerd. Reeds worden krachtige maatregelen genomen om de stad Ie herbouwenen de voornaamste ingezetenen hebben een plan beraamd dat waarschijnlijk de goedkeuring der regering ontvangen zal. Zij willen de huizen houtwerven en pakhuizen herbouwen zonder dc assuranliepennin- gen te gebruiken, welke zij wenschen te behouden als kapitaal, om hunne zaken te hervatten. Daarom wenschen zij kapitaal bijeen te krijgen voor het vormen van een bouwvereenigingwelke ieder in slaat zou stellen door jaarlijksche stortingen, zijn huis te betalen. Aan de gemeentelijkepro vinciale en landsregering wordt gevraagd dit kapitaal Ie waarborgen en, naar het schijntis men daartoe geneigd. rnANHRIJK. Volgens Havaa is het tydslip der verkiezingen nog niet vastgesteld. Ook is de lijst der officiële candidaten nog niet verschenen. De heer Rouher is naar Chislehurst vertrokkenwaarschijnlijk met het doel om de imperia listische lijst gereed te maken en die vervolgens aan de Broglie en de Four-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2