VRIJDAG 13 JÖLIJ N°. 163. STADS -BERICHTEN. BINNENLANDSCIIE BERICTEN. 1 iD+t* De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. 3.SO, mil het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3a, franco p. p. f3.83. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de cxpeditiekoslen. Afzonderlijke hommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, C Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1. -, iedere regel meer 25 cenls. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER £N WETHOUDERS van LEIDEN doen te «eten, dat de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den 1 ldfn April 1827 (Staatsblad N°. 17), benoemd tot liet onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen >an vrijstellingen uitsluitinglal vaceeren op het Raadhuis deter gemeente, op Vrijdag den 205l"> Juli aanstaande's namiddags te zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen 1». al de zoodanigenwelke aan de loling van dit jaar deel genomen hebhen 2". degenendie sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1843 tot 1851 ingesloten 3». zij, die ambtshalve zijit ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- meenen te hebben 4'. degenen, die na bunne indiensl -telling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het bataljon out lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld en 5». degenen die, volgens art. 3 L. en M. der AVet, als tot de nacht- of brandwacht behoorende, lijf- ol huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen out zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op hovengemelden dag, al ware het dat bij heil geen oproepings-biljet was ontvangenten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschuilen, geacht zullen worden geene leden tut vrijstelling te hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner M-ijesleils besluit van den 289,en Juni 1828 Staats blad N°. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nominers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingel jf I. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant a gekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. D. BRANDELERBurgemeester. Liiuen, 12 Juli 1877. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt by deze ter algemeene kennis, dat door hem op heden aan den Ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld het op den 10d"> dezer maand invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op hel personeel, dienst 1877/78, voor wijk V'l, zjjnde een ieder verplicht zjjn aanslag te voldoen op de wjjze bij de wet bepaald. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Letden, 11 Juli 1877. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 12 Julij. Door de commissie belast met het afnemen van het examen voor vroedvrouwen zijn als zoodanig toegelaten: G. M. Ekmeno, uit Hoorn; A. llnfkens, uit St. Jansstcen; E. Bakker, uit Vlieland, en W. de Vos, uit Zaamslag. Het stoomschip Torrington, van Batavia naar Rotterdam, is op 9Julij van Port-Saïd vertrokken. Blijkens het jaarverslag van den Nederl. consul te Port-Saïd was ge durende het jaar 1876 in den algemeenen toestand van dit ressort geene verandering gekomen. De eenige gewigtige gebeurtenis, welke heeft plaats gegrepen en waarvan de gevolgen zich eerst tater kunnen openbaren, is de opening van het Nederlandsche bandclsetablissement aldaar, dal. geslicht door Z K. H. prins Hendrik der Nederlanden, ten doel heefl de ontwik keling en de bevordering van den handel tusschen Egypte en de Levant met Nederland en zijne koloniën. De handel te Port-Saïd heeft zich, even als ten vorigen jare, bepaald lot: den invoer van steenkolen voor de sche pen en van eenige artikelen voor plaatselijk gebruik; den uitvoer van ka toenzaad den doorvoer met overscheping te Port-Saïd van eenige artikelen. De hoeveelheid ingevoerde steenkolen heeft omstreeke 280,000 ton bedragen. Blijkens de in het verslag medegedeelde bijzonderheden aangaande de scheep vaartbeweging door het kanaal van Suez, zijn door het kanaal gevaren; in 1876: 1395 koopvaarders en 66 gouvernemenlsschepente zamen 1461, metende 2,095,870 tonnen. Van de 1461 in 1876 door het Sucz-kanaal ge varen schepen waren er 60 onder Nederlandsche vlag. -- Uit Katwijk aan Zee meldt men dat in de vorige week 26 schuiten zjjn aangekomen. De buiteulekkers besomden ƒ100 lot ƒ160, de binnen- lfkkers ƒ40 tot /90 in zes dagen reis. Te Vlaardingen is de derde haringjager binnengekomen, aanbrengende 354% ton haring, waarvan 31 ton maaijes, zijnde de vangst van 55 schepen. Te Haarlem is gisteren de huishoudelijke algemeene vergadering van het hoofdbestuur en de algevaardigden van de vereeniging tol afschaffing van sterken drank gehouden. Er waren 35 slemhebbende leden tegen woordig. Na het uitbrengen van liet jaarverslag over 1876 en het goed keuren van de rekening over het afgeloopen en de begrooling voor het vol gende jaar worden herbenoemd als voorzitter van hel hoofdbestuur jhr. J. L. de Jonge en als secretaris mr. C. C E. d'Engelbronner, en verkozen als leden der commissie van redactie de hh. J. Herman de Ridder en H. B. Breyer. Er werd besloten, het hoofdbestuur uit te noodigen om zich met andere corporatien en de meest bevoegde autoriteiten in betrekking te stel len ten einde te Uitluiden eene geschikte gelegenheid tot herberging en verpoozing voor den zeeman te openen, waar geen sterke drank zal ver kocht worden. Hel hoofdbestuur verklaarde die laak te aanvaarden. Ver volgens kwamen aan de orde de op den beschrijvingsbrief aangekondigde voorstellen, o. a. dat van het hoofdbestuur, strekkende om aan de regering te verzoeken om, afgescheiden van eene herziening der patentwet, aan de stateu-generaal voor te stelleneene bijzondere belasting in te voeren op draukverkoop zoo in het groot als in het klein; het aantal drankwinkels (slijterijen, tapperijen en wat dies meer zjj) te beperken tot een matig cijfer, in verhouding tof de bevolking; vereenigde uitoefening van tappeiij met an dere winkelnering te verbieden; overigens de vergunning tot vestiging van drankwinkels (slijterijen, tapperijen en dergelijke) op te dragen aan de ge meentebesturen; die vergunningen, alleen verkrijgbaar voor mannelijke meer derjarige ingezetenen, in het volle genot hunner burgerlijke reglen, te on derwerpen aan een regt van ƒ25 tot ƒ500, in halfjaarljjksche termijnen vooruit te betalen, ten bate der algemeene armen ter plaatse, en herroepe lijk te verklaren in geval van herhaalde overtreding binnen twaalf maanden van plaatselijke of algemeene verordeningen op het stuk der tapperijen. Dit voorstel werd aangenomen met algemeene stemmen; alleen werden de woorden //ten bate der algemeene armen" geschrapt, en in plaats van «/ver ordeningen" werd het woord //rijkswetten" gesteld. C.) Te Amsterdam is gisteren door de policie eene vrouw gearresteerd, welke, in den nacht dronken te huis gekomen, zich met hare zuigeling, een aanvallig meisje, te slapen gelegd en hel wicht doodgedrukt had. In den morgenstond schudde eene buurvrouw de moeder wakker en vond het kind levenloos aan hare zijde. De loodsschoencr n°. 10, tijdelijk in gebruik bij de commissie voor het zoölogisch slation, kwam jl. Donderdag avond te Helder binnen, hebbende aan boord vijf leden der Dierkundige vereeniging. Maandag morgen had men Vlissiiigcn verlatendaarna langs de Zeeuwsche en Belgische kusten gekruist, was toen met gunstigen wind de Noordzee lot in het gezigt van Yarmouth overgestoken en had van daar over de Bruine Bank en de Bree veertien naar den Helder koers gezet. In hel geheel waren reeds veertien dreggingen gedaanwaarvan de resultaten bevredigend mogen genoemd worden. Vrijdag in den vroegen ochtend verliet het scheepje de haven weder om zjjn togt voort te zetten en den zeebodem benoorden de Noord- hollandsche en Fricsclie eilanden te onderzoeken. Aten scliryft uil Hatiem aan de IV. R. C.: Maandag ochtend ontwaarde men alhier dat in een arbeidershuisje, even buiten de stad, waarvan de be- woners afwezig waren, huilen- en bimienbraak had plaats gehad en dat alle laden eener cliiDonnière. een kastje en een kist waren opengebroken. De vrouw des huizes, hiervan onderrigt, kwam denzeifden dag nog terug en miste niets anders dan acht rijksdaalders uit een doosje, waarin zich twintig rijksdaalders hadden bevonden, liet is der policie gelukt de schul- tiigen, zijnde een in die buurt wonende daglooner en zijn ruim 16-jarige zoon, op te sporen, d:e dan ook reeds hebben bekend het feit bedreven te hebben. Zij zijn naar Zwolle overgebragt. De jeugdige gaauwdicf heeft mede nog bekend schuldig te zijn aan twee diefstallen, die voor eenigen tijd alhier hebben plaats gehad. Over Valburg ontlastte zich Zondag 11. een zoo hevige hagelbui, dat al de aldaar te ve'd staande tabak is vernield. De schade wordt op 60000 gulden geschat. Bij de oefeningen in liet kamp le Teteringen is een paard met zijn ruiter (een kanonnier) gevallen. Hel paard bleef op de plaats dood; de be rijder werd in gevaarlijken toestand naar hel hospitaal vervoerd.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1