LE1»S€IE II It A N T. IS//. A". 101. WOENSDAG fl JÜLIJ. BINNENLANDSC1IE BE BIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de expediliekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertent idn is van 1—4 regels fl.-, iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN10 Julij. Uilslag der verkiezingen voor leden van de eerslc kamer der staten- generaal Z'iidhollaud. Herkozen T. i\ Viruly, met 71 van de 77, en mr. A. Blussé, met 67 van de 78 stemmen. Noord holland. Gekozen jh*. Teding van Berkhout en herkozen dr. E. C. Biichner. Utrecht. Herkozen jhr. mr. J Huydecoper van Maarsseveen. Gelderland. Herkozen m'. G. II. baron van Itheinen van Rhemenshuizcn met 41 van de 57 stemmenen gekozen jhr. 11. A. D. Coeneumet 30 van de 58 stemmen. Overijssel. Herkozen C. T. Storkmet 36 van de 42 stemmen. Friesland. Herkozen jhr. mr. van Eysinga, met 35 van de 39 stemmen. Groningen. Gekozen mr. W. de Sitter, lid der staten en oud-bnrgemces- ter van Groningen, met 25 stemmen. Het aftredend lid Cremers had 15 stemmen. Noordbrabant. Gekozen P. Smitste Stratummet 32 stemmenJ. tie Brain, te Ginnekenhad 23 stemmen. Zeeland. Herkozen mr. G. .1. Pické, met 30 van de 31 stemmen. Limburg. Herkozen jlt'. u.r. E. B. H. Michiels van Kessenich. De minister van binnenlandsche zaken heelt bekend gemaakt: 1». dat in de maand September e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van diplomata voor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundige examen voor hulp-apothekers, het tweede natuurkundig examenof van aclen van bevoegdheid als hulp- apotheker, en apotheker in art. 16 der wet vermeld. Oag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te wordeu toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Augustus e. k. schriftelijke opgave doen aan den voorzitter der commissie van examenvoor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam; voor het tweede na tuurkundig examen, den hoogleeraar dr. D. Iluizinga, te Groningen; cn voor het practisch examen van hulp-apotheker cn de examens van apotheker, den hoogleeraar dr. W. F. It. Suringar te Leiden. 2". dat in den loop der maanden September, October, November en De cember e. k. gelegenheid zal gegeven worden lot het afleggen der examens, ter verkrijging van eene ac;e van bevoegdheid als arts cn van ecne acte van bevoegdheid als tandmeester. Dag en plaats dier examens zullen nader wor den bekend gemaakt. Zij, die lot de examens wenschen te worden toege laten voor 1 November, moeien daarvan voor 25 Augustus; zjjdie het examen na 1 November wenschen af te leggen, lusschen 1 cn 15 October schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. L. C. van Goudoever te Utrecht. Bij het inslaan van den bliksem Zaturdag 11. In de woning van mej. de wed. Fischer op den Ouden Rijn is, naar wij later vernemen, die wo ning even als de daarnaast gelegen woning van den heer C. P. van Sons- beek, niet onbeschadigd gebleven. Bjj de wed. Fischer is een gedeelte van het dak weggeslagen en van een schoorsteen een stuk afgerukt; binnen 'shuis zijn verscheiden glazen verbrijzeld. Bij den heer van Sonsbeek is mede een stuk van het dak afgeslagen en zijn het plafond en het'jbehangsel beschadigd. Aldaar sloeg de bliksem ten laatste in een put, en in zijnen loop werden op eenen koperen ketel verscheiden bullen gedrukt. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Nieuwe Diep, is «p 8 Julij van Suez vertrokken. Den 28,lt0 dezer zal van hel koloniaal werfdepot te Harderwijk naar Rotterdam vertrekken een detachement suppletie-troepen sterk 150 man benevens 10 onderofficierenom dienzelflen dag aldaar over te gaan aan boord van het stoomschip Friesland. Ilet bevel over dat detachement is opgedragen aan den lcn luit der infanterie A. E. Moyaart, die voor 5 jaren bij het 0. I. leger is gedetacheerd. Men meldt uit Amsterdam: 1111 KK. 11II. de prinsen van Oranje en Alexander hebben in het strengste incognito, beiden in burgerkleeding, de tentoonstelling van kunstnijverheid bezocht. De ptinsen werden in de ves tibule ontvangen door onzen burgemeester, vice-voorzitter der regelings commissie, cn den heer Leonard Wolterbeek, voorzitter der uitvoerings commissie, en waren vergezeld van de heeren van Goens, adjudant van prins Alexander, en Fransen van de Putte, lid van de tweede kamer. Zij werden door den burgemeester aan de leden der regelings- en uitvoerings commissie voorgesteld en ontvingen uit handen van den secretaris, den heer J. G. Mijnssen, een exemplaar van den door den heer P. H. Witkamp be werkten catalogus, gebonden in zwart fluweel met zilver. Geruimen tjjd vertoefden de prinsen in de keurig ingerigte zalen, vergezeld door den bur gemeester en de leden der commission, waarbij wij nog opmerkten den commissaris des konings in Zuidholland, den heer PincoHslid van de eerste, en den heer van Wassenaer van Catwijck, lid van de tweede kamer, enden burgemeester van Botterdam. Herhaaldelijk gaven de prinsen hunne hooge ingenomenheid zoowel met hgt ingezondene als met de rangschikking te kennen. Zij keerden ten ruim 3 uur naar den Haag ierug, van waar zij ten ruim 12 uur waren vertrokken. HH. KK. 1111. beloofden hun bezoek te hervatten. In het tentoonstcllings-gebouw trekt zeer de aandacht een in het midden der groote zaal geplaatste prachtige kiosk, die verschillende inzendingen uit onderscheidene landen bevat, en onder de galerijen verscheidene kamers, geheel met ingezonden meubels, tapijten enz. gestoffeerd. Er worden nog enkele belangrijke inzendingen uil het buitenland verwacht, die door bij zondere omstandigheden vertraging ondervonden. Zoodra deze zijn aange komen zal de catalogus aangevuld en op nieuw gedrukt worden. De groote nationale wedstrijd voor schutter-, burger- en militaire har monie- en fanfare-muziekcorpsen, in het park Tivoli, te Utrecht te houden, is bepaald op 6, 7 en 8 September. Volgens het uitgegeven programma, vastgesteld door de regelings-commissie, is de verdeeling als volgt: Op Donderdag 6 September heelt plaats wedstrijd A. I. Voor schutter en burger-harmonie-corpsen uit steden van 5000 tol 20000 inwoners. Uit te voeren stukken zijn: 1. Ouverture "Festival", Leutner; 2. Fantaisie, naar keuze; 3. Marche, bij beschikbaren tjjd, naar keuze. II. Dezelfde corpsen uit sleden van 20000 lot 40000 inwoners. De uit te voeren stukken zijn: 1. Ouverture "Zauberflöle", Mozart; 2. Fantaisie, naar keuze; 3. Marche, bij beschikbaren lijd, naar keuze. Op Vrijdag 7 September heeft plaats wedstrijd D. I. Voor schutter-, bur ger- en militaire fanfare-corpsen. De uit te voeren stukken zijn: 1. Ouver ture "Une lête champêtre", Labory; 2. Fantaisie, naar keuze; 3. Marche, bjj beschikbaren tijd, naar keuze. II. Voor militaire harmonie-corpsen. De uit te voeren stukken zijn: 1. Ouverture //Egtnont", Beethoven; 2. Fantaisie, naar keuze; 3. Marche. hij beschikbaren tjjd, naar keuze. Op Zaturdag 8 September heeft plaats wedstrijd C. Voor schutter- en burger-harmonie-corpsen uit steden boven de 40000 zielen. De uit te voeren stukken zijn: 1. Ouverture vEurianthe", Weber; 2, Fantaisie, naar keuze; 3. een stuk, bij beschikbaren tijd, naar keuze. Naar men verneemt heeft de boekweit, die in het noorden des lauds over duizenden hectaren in blad staal, in den laalsten tijd door stortregens en hagelslag veel geleden. In den nacht van Zaturdag op Zondag is brand ontstaan in een hooi berg, staande bij de woning van den landbouwer Feije, onder Heemslede. Eene schuur en een groot gedeelte van de woning zijn eene prooi der vlam men geworden. Een varken, een geil en eenig pluimgedierte zijn verbrand. Alleen de woning en de schuur wareii verzekerd. Naar men uit Tiel meldt is de levering van kersen voor Engeland voor dit jaar geëindigd. De pachters hebben slechte zaken gemaakt, want nog geen tiende deel van wal in andere jaren werd opgekocht is dezen zomer verzonden; de prijs per half kilo, in den beginne 13 ct., daalde spoedig tol 6 en werd eindelijk 5 ct. Men meldt uit Bemnitl: Zondag namiddag kwam er een ligte onweers bui over ons dorp, gepaard met zwaren regen, waarop hagelslag volgde, met de treurige uitkomst dat het meerondeel van de prachtige akkers met tabak iu weinige oogenblikken door hagel zwaar geteisterd werd. Slechts zelden heeft de hagel om dezen tijd van het jaar zoo lang aangehouden. Te Deventer voer eergisteren een sleepboot met ecne baggermachine door de schipbrug. De baggermachine stootte tegen de schipbrug, waardoor deze van het vaste gedeelte werd losgerukt. In de buiten-socieleit zou een concert gegeven worden, zoodat op dat oogenhlik juist veel menschen op

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1