Wildschut wien liet gegeven is gedurende een halve eeuw binnen hare wanden te arbeiden, in de versierde zetterij ontvangen, werden hem van de verschillende afdeelingen der drukkerij fraaije geschenken aangeboden, terwijl de directeur zijne felicitatie vergezeld deed gaan van de medcdeeling namens den minister van binnenlandsche zaken, dal ook dezen jubilaris eene gratificatie zal worden uitgereikt. Zaturdag namiddag had de schietoefening van officieren der schutterij alhier een hoogst treurigen afloop, door een ongeval, dat een menschenleven kostte. De korporaal-tamboer Veldhuyzen had zich uit zijn observatiepost aan het einde der schietbaan verwijderd en zich in een huisje bij zijne kame raden gevoegd, ten einde tegen den regen beschut te worden. Op tien terug weg naar zijn post werd hij bij den overgang van baan 2 door een juist op dal oogenblik gevallen kogelschot in den burk getroffen zoodal hij ernstig gekwetst in de nabijgelegen ververschings-inrigting werd gebragtwaar dr. Vinkhuyzen Jr. weldra de eerste heelkundige hulp verleende. Na op zorgvuldige wijze huiswaarts te zijn vervoerd mogt de tamboer slechts den nacht overleven vermits hij gisteren morgen aan de gevolgen zijner wonde bezweek. Men houdt het er voor dat de man hel slagtofier zijner eigen onvoorzigligheid is geworden. nui TUN LA N DSCi 1L iïKI ilGTUN Ti I A S SI HINDEN, 8 Ju lij. De hh. Jorissen. Paul Kruger en Doek, door de gewezen Transvaalsche regering naar Engeland gezonden om te protesteren tegen de aanhechting der republiek bij Engelsch gebied, werden Donderdag door lord Carnarvon, den minister van koloniën, ten gehoore ontvangen. Zij legden hunne ge loofsbrieven en een afschrift van het protest over. De heer Jorissen las, ook namens de beide andere afgevaardigden, een stuk voor, waarin hij het doel van hunne zending uiteenzette, en eene nadere gelegenheid verzocht tot het doen kennen van de wenschen en gevoeleus des volks. Lord Car narvon gaf daarop den afgevaardigden te verstaan dat het Ilarer Majesteils regering onmogelijk was, den door sir Th. Slicpstone genomen stap te her roepen; hjj legde echter veel belangstelling aan den dag in hel welzijn der provincie, en in de gevoelens en reglmatigc wenschen der ilollamische be volking. De minister beloofde alle aandacht te zullen wijden aan de ver- toogen, die over zaken betreffende het bestuur des lands tot hem mogten gerigt worden. Hij verklaarde zich bereid, met het oog hierop, de afge vaardigden spoedig nogmaals te woord te staan. Nadat de Porlugesche regering er in toegestemd had gemeenschappelijk met Engeland den slavenhandel aan de kust van Mozambique te onderdruk ken werd met dal doel een kruiser van het Britsche eskader naar de Westkust van Afrika gezonden. Aan boord bevinden zich een Engelsch consul en een Porlugeescli beambte. Het schip zal alle schuilhoeken van de slavenhandelaars bezoeken en de bevoegdheid hebben om op verdachte schepen nasporingen Ie doen, zelfs wanneer zij onder Portugesche vlag varen. in Britsch indië openbaart zich thans vrij wal sympathie voor den Sultan, in de moskeën wordt verhaald dat de Russen een kruislogt begon nen zijn tegen de Muzelmannen, en dat de Sultan geld noodig heeft. In alle groote steden zijn collecten voor hem gehouden, en in sommige geval len hebben de vrouwen hare jnweelen en sieraden gegeven ten bate van het hoofd barer kerk. Openbare gebeden voor hem zijn in tal van moskeën gehouden, en uit Mekka zijn duizenden vlugschriften en proclamaties aan gevoerd. die onder de bevolking verspreid wordenen waarin Rusland wordt gebrandmerkt als de vijand van den gcheelen Islam. De strjjd is geen strijd lusschen de halve maan en hel kruis, maar lusschen de halve maan en Rusland. Van Lancaster naar Market Harboro reed dezer dagen in een derde klasse-rijtuig een man met zijne vrouw en kind Te Batley verwisselden de echtgenooten hunne plaatsen wegens den logt. Naauwelijks was dit ge beurd, of een andere trein reed voorhij en plotseling werd het hoofd der vrottw van den romp gescheiden en twee compartimenten verder geworpen, terwijl die zijde van het rijtuig geheel werd opengescheurd. Rij onderzoek bleek, dat in den voorbijsnellenden trein een ijzeren staaf dwars gelegen had eu daardoor het onheil was veroorzaakt. Gelukkig zaten in het ge troffen rijtuig slechts een zevental personen; geen der andere reizigers kreeg letsel. Bij het verslag van de jury is de opmerking gevoegd, dal voorlaan grootere zorg moet worden gedragen hij het laden van platte wagens met staafijzer. .4 X H li ï.3 H.. Men wil weten dat de regering aan den voormaligen president der Vereenigde Staten Grant verzocht heelt onder de tegenwoordige omstandig heden Parjjs vooreerst niet te bezoeken. Men vreesde, zegt de Mém. Pol., dat onder de tegenwoordige omstandigheden een hulde zou gebragt worden aan den Amerikaanschcn president, welke niet alleen ten doel had hem te ceren. Van de 868 republikcinsche afgevaardigden, die in het bekende, manifest aan het Fransche volk verzet legen 16 Mei hebben aangeteckend, zijn tot dusver drie vrijwillig teruggetreden. Een vierde is den republikeinen door den dood ontvallen. Hel Joum des Déb. meldt, dat hjj de reeds vermelde regtsgeleerde commissie der reptiblikeinsche partij in hare üingsdag gehouden vergadering reeds twintig klagten zijn ingekomen wegens weischennis en misbruik van gezag van overheidswege. De commissie overweegt ook de quaestie der colportage, het vraagstuk betreffende den «ettelijken termijn van de ver kiezingen voor de nieuwe kamer, omtrent welk punt zij eerlang adviezen zal openbaar maken waarin de regten der burgerij eu van het uitvoerend gezag zullen worden aangewezen. Het vroeger reeds vermelde artikel van den Mun. unie. betreffen! de Bonapartislen, is hoofdzakelijk van den volgenden inhoud; Terwijlt kere Bonapartislische dagbladen, wier taal ver van constitutioneel is, voor organen der regering trachten te doen doorgaan, vertoonen zichJ lieden, die die bladen inspireren, voortdurend in de antichambres der j nisiers. Door hun ongedwongen houding, hun verwaten Hik. den faJ aren, vertrouwelijker, toon hunner gesprekken, doen zij alsof ze iny, raadgevers der ministers zijn en men zou waarlijk bijna denken dal ijj, thuis zijn. De radicale bladen hebben dadelijk van dit drijven der Boni partisten partij weteu te trekken tegen de regering en zij hebben »el| Welnu, wij verklaren ronduit dat, toen wij hel kabinet van 16 Mei keurden en het lot heden steunden, wij vast vertrouwden dathetjjj streng en zorgvuldig op hel wettig terrein der constitutie zou bonden dal geen partij in den ministerraad eenig overwigt zou uitoefenen. (f houden ons dan ook vast overtuigd dat geen der ministers zich leem leenen zal voor de woelingen van het om de heerschappij strijdend Bon pariisme. Het is intusschen waar, en het doet ons leed het te moeten g gen, dat de hoofden van die van nature anti-constitutionele partij in m dan een ministerie invloedrijke kennissen hebben en dal zij door deze, li ten weten der ministers, zich doen gelden, tot groot uadeel der regerin In deze omstandigheden ligt een gevaar, waarop wij wijzen willen en wait; de aandacht van het kabinet voortdurend gevestigd moet zijn. De Figaro vat op eene eigenaardige wijze den handschoen op i# Mac Mahon. De republikeinen vragen, zegt het blad, met welk regt; maarschalk tot het leger spreekt van den steun, dien hij daarvan verwit! enz. Omdat men hem daartoe aangesteld heeft. Toen men 24 Mei groot politiek man door een soldaat verving, was dat niet om dien soldi: als politiek man te doen optreden, maar opdat hij met behulp vank! leger de orde zou handhaven, welke door de politiek in gevaar werdf bragt. Dat noemt hij zijne roeping, eene roeping waarvoor hij had lui» bedanken, maar die hij, na die aangenomen te hebben, ten einde toe vervullen. Wat dat beteekent? Wel dat de maarschalk als men hemt: der een radicale kamer zendt, die even als de eerste naar buis zendt,! zoo telkens weder, zoolang de president en de senaat de beide onafzeib magten in den slaat blijven, steunend op het leger, de reglerlijke magft kerk en al de levende krachten des lands, en zoolang de kamer een li: chaam is dat voortdurend onbonden kan worden, totdat de kiezers «i verstandiger worden. Hel volk wete het: radicale afgevaardigden benoemt wil zeggen een eindcloozen strijd beginnen, altijd weder nieuwe verdagi: gen. ontbindingen en nieuwe verkiezingen uitlokken; vrienden van 51; Mahon stemmen, beteekent Frankrijk rust eu voorspoed schenken. BHÏT8CSILAS S. De dagbladen maken melding van een hoogst zeidzamen, ja welli: nog nimmer beleefden gedenkdag. Te Buer namelijk vierde de geestelijl Lappe zijn 70-jarig priester-jubiienm. Hij was 56 jaar pastoor te Buer, thans 98 jaar oud. en heeft op den feestdag nog de mis gedaan. Te Berlijn had dezer dagen het volgende plaatsEene dame in Potsdammerstraal was naar Kissingen vertrokken om daar de zomermaan* door te brengen. Hare woning was aan de zorg eener vrouwelijke dien: bode toevertrouwd. Een niet onderteekend schrijven, door de dame onltii gen bewoog deze terstond naar Berlijn terug te keeran. Zij was niet wt nig verwonderdtoen zij aankwam twee vreemde dames voor de raat harer woning te vinden. Zij schelde aan, en toen het dienstmeisje opentte en hare meesteres herkendebleef zij als door schrik verlamd staan. Spot dig bleek wat cr gebeurd was. Het dienstmeisje vond het jammer, dat mooije kamers zoo la g renteloos ledig stonden en had die daarom bijl: maand aan twee dames verhuurd. Zij was zoo voorzigtig geweest del* penningen te voren te innen, voor het bedrag had zij zich ceu niem kleedje aangeschaft. De huurderesscn en het dienstmeisje moesten oogti blikkelijk het huis ruimen cn mevrouw hare badkuur opgevenom zeltt haar huis tc bewaken. RC8L1N». Volgens de beriglen van den Donau zouden thans vier legercorpsen li rivier zijn overgetrokken, terwijl twee corpsen op den linker-oever tegel over Nicopolis blijven; in de Dobrudscha manoeuvreren twee legercorpsen, terwijl op den Donau ocver van Giurgevo lot Kalarasch ook nog een leger corps moet staan, zoodat volgens die opgaven het Russische Donau-iegerlil 9 legercorpsen of 270.000 man beslaan moet. Van een belangrijk gevel zullen wij we! niets hooren, zegt een correspondent, alvorens de Russti hunne depóts van levensmiddelen en ammunitie naar den regteroevcr hebbel overgebragt. Over het gebrek aan levensmiddelen werd ontzettend geklaag! en vooral de niet combattanten leden gebrek; een correspondent deelde lier mede. dat hij met eenigen zijner collega's gedurende 36 uren zonder eenit voedsel geweest was. De verliezen, welke hel Russische leger hij den Donau-overlogt bebbei geleden, worden thans officieel geschat op 15 verdronkenen, waaronlti 3 officieren, en op 300 gedooden, waaronder 6 officieren. Het aantal gt kwetsten wordt op 400 berekend, waaronder 7 officieren. Een officieel telegram uit Simnitza van 6 Julij meldt: Gisteren bezel ten dragonders en heden infanterie Biela. Gisteren bad bij de rivier It Jantra eene schermutseling plaats lusschen kozakken, huzaren en Tscher- kesseu. Majoor Liskewilsch en een kozak werden gewond, twee sneuvel den. De Tscherkessen werden verstrooid en lieten 10 dooden achter. De opperbevelhebber van hel leger in den Caucasus telegrapheerl van5 JulijGisteren kwant de koionnc van Erivan in de omstreken van Igdyfi om levensmiddelen en oorlogsbehoefte aan te vullen en later tot onlzet v» Bajazid op tc trekken, «alwaar ons garnizoen zich tot nu toe, hoewel om- singeld door 20 bataillons Turken en 10000 man ruiterij, slaande houdt. In een schrijven uit Weencn wordt de tegenspoed van het Russisch leger iu Azië aan de volgende redenen toegeschreven: Onderscheidene male»

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2