COI KAKT. LË10SCHË r. 158. ZATURDAG 7 JULIJ. STADS-RE R1CIIT EN. OPROEPIiNG IN WEIDELIJKEN DIENST, van Milicien-Verlofgangers der lichting van 1874. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3./rauco p. p. 3.30, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.30, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, builen de expediliekosten. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prjjs der Advertcnliën is van 1—4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland, van den 18°° Mei II., A. N°. 1516/3 (2e afd.), Pro vinciaalblad N°. 39 Brengen ter kennis van de In deze gemeente gevestigde milicien-verlofgan gers der lichting van 1874, belioorendc tot liet bataljon Mineurs en Sap- peurs in het korps Pontonniers dat zjj, krachtens art. 125 der Militiewet, onder de wapenen worden geroepen en daartoe, de eersten op Donderdag den 12e" Juli aanstaande, de laat sten op Maandag den 16e° dezer maand, beide dagen des namid dags vóór vier uren, bij hunne korpsen tegenwoordig moeten zjjnin uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uit rusting door hen bij bun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappende eersten op deu 20'° Augustus, de laalsteu op den 24 Augustus daaraanvolgende, in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigdzich op Maandag den 9" Juli aanstaandedes voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden ter plaatselijke Secretarie, lot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinde ren aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig Ier plaatselijke Secre tarie behooren kennis te geven, in hel eerste geval, onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschieJt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en doorplaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 2 Juli 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Julij. De Staatscourant bevat een uittreksel van de verslagen der commis- sien van toezigt op den doortogt en het vervoer van landverhuizers, over 1876. Gedurende dat jaar hebben zich aan het bureau der commissie te Rotterdam aangemeld 2356 landverhuizers, en wel 598 Nederlanders, waar van waren: 310 mannen, 160 vrouwen, 59 jongens en 96 meisjes, en 1758 vreemdelingen, te weten: 894 mannen, 532 vrouwen, 162 jongens en 170 meisjes. Van deze vertrokken: 2298 naar Noord-Amcrika en wel direct 1758, via Liverpool 432, via Londen 56 en via Antwerpen 52, naar Australië via Londen 21, naar de Kaap de Goede Hoop via Londen 24 en naar Bra zilië via Liverpool 13. Het transport uit de andere Nederlandsche havens was in 1876 hoogst onbeduidend. De heer J. Tideman, te 's Gravenhagedeelde in hel Dagblad van Zuidholland en s Gravenhagevan 19 Mei 1875, mede, dat hij eene ver zameling van Nederlandsche kinderboekjes uit vroegeren en lateren lijd wilde vormen, om die, als zij ecnige beteékenis zou hebben verkregen, aan de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde aan te bieden. In hetzelfde blttd, van heden, komt, onder het opschrift //Kinderboekjes", een artikel van genoemden heer voor, die daarin meer uitvoerig op zijn voornemen Icrugkomt, opgeeft, welke boekje^, onder meerdere, dóör hem gezocht worden, zijn dank betuigt aan allen, die hem reeds het een en ander toe zonden, en zich voor zijne onbaatzuchtige poging in de medewerking van ben, die daartoe in slaat zijn, aanbeveelt. In de hoop dat het niet zon der eenig gevolg zal blijven, maken wij, evenals in der lijd van de eerste, nu ook van de nadere uitnoodiging des heeren Tideman volgaarne melding. Naar aanleiding van de door eenige heeren uit 's Gravenhage gedane oproeping om, als gcderikteeken ter nagedachtenis van de koningin, in de residentie een kinderziekenhuis tot stand te brengen en daaraan haar naam le schenken, herinnert het bestuur van het Sophia-kinderziekenhuis te Rot terdam, dat zoodanige instelling reeds te Rotterdam bestaat, en daarvan door de koningin ten vorigen jare de eerste steen is gelegd, liet bestuur ontraadt geenzins voor de Haagsclie instelling bijdragen te storten; maar zegt: schraagt in de eerste plaats het te Rotterdam bestaande gedenkteeken voor koningin Sophia. Door de commissie belast met het afnemen van het examen voor vroedvrouwen, zjjn als zoodanig toegelaten J. E. Ditmars uit Deventer, C. Diesel uit Rhenen, C. van Luyken uit Haarlem, E. J. C. A. Verhaar uit Balkbrug en J. L. M. Ditmarsch uil Utrecht. Bjj het dezer dagen aan de school der Kon. Ned. tuinbouwmaatschappjj Linnaeus gehouden eind-examen, is het diploma uitgereikt aan de hh.A. J. de Veer, van Amsterdam; Izaak Bulk, van Nieuwer-Amstel; 0. P. Koch, van Delft; J. Uitentuis, van Purmer, en D. G. Vervooren, van Leiden. Aan het groot nationaal Nederlandsch zangersfeest, dat te Nijmegen van 3 tot 6 Augustus zal gehouden wordenzullen 27 liedertafels met 800 zangers deelnemen. Mej. Gips uit Dordrecht, de heeren de Goey uit Leiden en Decker uit 's Bosch zullen zich als solisten doen hooren. Volgens het I) is op de leening groot een millioen gulden, dezer dagen uitgeschreven door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen, voor verscheidene millioenen ingeschreven. Alleen de aandeelhouders schreven in voor bijna achtmaal het bedrag, waarop zjj volgens de statuten voorkeur hadden. Blijkens bekendmaking in het Politieblad is sedert 2 July jl. te Har derwijk gedeserteerd een persoon, aldaar aangenomen onder den naam van Adalbert Kindel, uiterlijk tatsoenlijk. Op de aanhouding van dezen persoon, die reeds vroeger den naam van George RoUhaar had aangenomen, wordt bijzonder prijs gesteldhij wordt verdacht een uit Duitschland gevlugte crimineel veroordeelde te zijn, met name Johann Chlosta, wiens uitlevering wordt verzocht. Door curatoren van het gymnasium te Amsterdam is een adres gerigt aan den minister van binnenl. zakenwaarin de bezwaren worden uiteen gezet welke bij dat collegie zijn ontstaan tegen het bij kon. besluit van 27 April jl. vastgestelde leerplan voor de Gymnasiën. Hun hoofdgrief is, dal hel beginsel van art. 7 der wet op het hooger onderwijs, verdeeling bij kon. besluit van het onderwijs over de verschillende jaren van den cur sus, niet onbekrompen is toegepast, maar dat een vaste tred bepaald is, welke van jaar tot jaar onvoorwaardelijk moet worden gevolgd. Het gym nasium wordt daardoor, niet meer een kweekschool des verstands, maar een drilschool, waar van allen zonder onderscheid een bepaalde mate van kennis wordt gevorderd. Het Hbl. meldtMet het stoomschip Koning der Nederlanden is van Port-Saïd aangebragt, met beslemming voor Artis, een jong Abyssinisch leeuwtje. Dit is de ieeuw, die, volgens particuliere mededceling van den heer Schuver, door hem in Assouan werd gekocht. Het beest was buiten gewoon mak en lag als een hond aan de ketting in zijne kamer. Zijne Arabische vrienden hadden zeiden zulk een fraaijen en levendigen jongen leeuw gezien. Het gerucht gaat, dat hy later/herwaarts vervoerd wordende, een jong Arabier in het been beet. Maar dan schijnt een leeuw toch nog heel mak le kunnen heeten. Uit Apeldoorn meldt men dat de rcgelings-commissie voor de tentoon stelling, die aldaar in de vorige maand zou hebben plaats gehad, belang rijke moeijelijkheden ondervindt. Enkele personen hebben, wegens het niét doorgaan van die tentoonstelling, schadeloosstelling geëischt; sommige zelfs niet onbelangrijke sommen. De commissie heeft besloten aan een paar per sonen, wegens bijzondere omstandigheden, eene kleinere vergoeding aan te bieden. Rij weigering zal dc regter over den eisch hebben te beslissen. De som, die door deze schadeloosstellingen en andere voorbereidende werk zaamheden moet worden uitbetaald, bedraagt circa ƒ1000. Te Oalfsen ontdekte dezer dagen een rijksveldwachter-jagtopziener in een hakbosch een gedesèrleerdeii militair uit Harderwijk, üezen willende aanhouden, ontmoette hij zooveel verzet, dat hij zich verpligt achtte tot behoud van eigen leven den deserteur met zijn revolver in de beenen te schieten. Slechts met behulp van eenige boeren kon de deserteur, die den veldwachter trachtte te worgen, in hechtenis genomen worden. Hij is ge boeid naar Zwolle vervoerd. Woensdag II. is te Radewjjk, onder Ambt-Hardenberg, de bliksem ge slagen in een korenmolen. De molen is geheel afgebrand. Aan btusschen viel niet le denken. Het aanwezige koren is echter nog grootendeels gered. In het gehucht Makkum, nabij Reilen, zijn vijf huizen door brand vernield, terwijl van de inboedels slechts weinig kon gered worden. Een der eige-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1