HUITEN LA NDSCIIE BEHIGTEN PER TELEGRAAF. bijeen te komen: 1". tot verkiezing van twee leden der eerste kamer, en 2'. tot behandeling vau verschillende reeds voor afdoening vatbare punten. Het gisteren door de provinciale staten vastgestelde adres van rouw beklag aan Z. M. den koning luidt als volgt "Sire De staten der provincie Zuidholland, ter zomervergadering opgekomen, wenschen allereerst Uwer Majesteit, nevens de beluigingen hunner hulde, die van hun rouw aan te bicden, over den onherstelbaren slag, die Uwe Majesteit en het vaderland heelt getroffen. Heeft het Gode goedgedachtSire, Hare Majesteit onze geëerbiedigde en hoogvereerde koningin van deze aarde weg te nemen, de staten van Zuid holland beseffen ten volle, hoeveel door dat betreurd overlijden voor Uwe Majesteit en haar huis verloren ging. Niet alleen echter het koninklijk gezin, Sire, ook geheel het Nederland- sche volk, en niet het minst de inwoners dezer provincie, zijn in droef heid gedompeld, waar zij zich eene vorstin zagen ontnemen, die den troon, waarop hel der Voorzienigheid had behaagd haar te doen plaats nemen, versierde met deugden zóó schoon, en boedanigheden, zóó edel, dat zij in waarheid tot eene moeder voor haar volk was geworden. Mogt Zuidholland. Sire, gedurende meer dan het vierde eener eeuw het voorlegt genieten de door alle rangen en standen zoo geliefde koningin in zijne hoofdplaats te zien zetelen, en op ieder gebied den invloed van haar liefderijken aard en haar zeldzame gaven te leeren kennen en hoogschatten, wij, de vertegenwoordigers van dat gewest, gevoelen hel dan ook ten leven digste welk eene leegte haar, naar menschelijk oordeel te vroegtijdig, ver scheiden, in zoo menigen kring van wetenschap en kunst, achterlaat, en hoe diep zij zal worden gemist door hen, die, nimmer te vergeefs, bjj haar troost in lijden e i steun in tegenspoed zochten. De dankbare lielde van duizenden door baar beweldadigden en de meest opregtc waarderi g van allen, wier hart klopt voor wat goed is en edel, zullen dan ook. Sire, voor immer verbonden zijn aan de nagedachtenis eener vorstin, die zich eene onvergankelijke plaats heeft verworven in de herinnering harer onderdanen. Moge het Opperwezen, Sire, Uwe Majesteit en haar geslacht in Zjjne ge nadige bescherming nemen!" Heden is de algemcene vergadering van hel Algemeen Nederlandsch Vredebond alhier gehouden. Daarin werd door den secretaris, mr. G. Belin- lante, verslag over de lotgevallen en verriglingen van den bond in 1876 1877 uilgehragt. Dat verslag vangt aan met te wjjzeu op de vreesselijke verwoestingen en op liet verlies van menschenlevenswaarvan de wereld helaas! weder getuige is, nu het oorlogsgeschul in het oosten van Europa en in Klein-Azie wordt gehoord, en waarvan zelfs onzijdige volken de treurige gevolgen ondervinden. In het verslag wordt dan ook de vraag op geworpenmaar tegelijk wederlcgddie men thans niet zelden hoort: waarloc dienen toch deze vredebonden, waartoe de getuigenissen tegen den krijg, nu de oorlogen elkaar met bijkans nooit gekende snelheid en wreed heid opvolgen? Onder anderen wordt daartegen er op gewezen dat de vrede bonden niet de vermetelheid hebben de rol van de staatkunde op zich te nemen, tol de regeerders te spreken, maar dat het daarom niet minder pligt is, stemmen van verzoening en van vrede tusschen rassen en volken ledoen vernemen; de openbare meening is toch de eenige kracht, die de vijand schap stuiten kan, een einde maken aan het wantrouwen tusschen de ver schillende staten, aan de schrikbarende wapeningen. De vredebonden kun nen hetgeen hel product is van hel werk der eeuwen niet met een toover- slag omverwerpen. Onmiddellijk invloed te oefenen op de buitenlandsche politiek kunnen en willen zij niet. Daarom zijn zij niet overtollig, zij kun nen integendeel veel goeds slichten, de kern uitmaken van hen, die tegen den oorlog gekant zijn. Eerst naarmate de zedelijke kracht der aanhangers van den vrede wint, kan de werkzaamheid hunner verecnigingen meer en meer vruchtbaarder zijn. Vervolgens wordt stil gestaan bij de gesteldheid van hel Nedcrl. vrede bond. In weerwil van de inkrimping van hel getal zijner afdeelingen, is j" het getal zijner leden niet zeer verminderd. Er wordt bij sommige teleur stellingen ook gewezen op eenige gunstige verschijnselen; voorts getreden in vergelijking met de werking en krachten van buitenlandsche vredebon den. In evenredigheid van zjjne vermogens, kan men niet zeggen dat het Nedcrl. vredebond stil had gestaanvan geen belangstelling in zijn doel had doen blijken, al was dit ook minder in het oog gevallen. Dit wordt nit- j voerig aangetoond ten opzigte van 1°. het geschil tusschen Nederland en Venezuela en 2". den oorlog in het Oosten. Dr. de Hartogpred. Ie Rotterdam heeft voor het beroep van de Ned. herv. gemeente alhier bedankt. Gisteren zijn de weduwe II.. wonende in de Waterloostraat, hare jonge kinderen en de naaister, na het middagmaal, allen door hevige be- naauwdheden overvallen ten gevolge van het gebruik van salade, die onwil lekeurig met een vergiftstol zou zijn bereid. Op raad van den inmiddels ter hulp geroepen geneesheer zjjn de lijders naar het gasthuis vervoerd. Het gevaar is nog niet geweken. Op het gerucht dat bjj dit geval misda dige bedoelingen in hel spel zouden zijn, heeft de policie een onderzoek ingesteld, hetwelk geene de minste aanwjjzing voor dat kwade vermoeden opleverde. E W E L, A M LONDEN. 3 Julij. De «Tower Hamlets Radical Association" heeft tot den heer Glad stone een schrijven gerigt, waarin zjj hem verzoekt het aanvoerderschap van de radicale partij op zich te nemen. Hierop heeft de heer Gladstone geantwoord, dat hü niet wenseht gerekend Ie worden tol de radicalen, hoewel hij de wettigheid en nuttigheid van eene radicale groep in de libe- rale partij erkent; en voorts dat hij noch voor het oogenblik noch voor het vervolg plan heeft de leiding van eenige politieke parljj of groep te aanvaarden. F H A M K K I a R. Het Journ. off. bevat de volgende nota: Daar de kamer van afgt. vaardigden geweigerd heeft de vier directe belastingen voor 1878 goed te keuren, waardoor de gewestelijke raden in de onmogelijkheid gesteld zijn hunne taak in de zitting van Augustus te vervullen, zoo zal de regering de verkiezingen voor de uittredende leden van de gewestelijke raden niet doen plaats hebben vóór de daaropvolgende zitting, legen het einde van het jaar, De minister de Fourtou heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij don prefecten de beweegreden voor de daad van 16 Mei bloot legt, t.w het tegengaan van de staatkundige en maatschappelijke desorganisatie, het tegenhouden van Frankrijk op eene noodlottige helling. De president roept de conservativcn van alle partijen op om hem te ondersteunen waar hj 's lands instellingen wil doen eerbiedigenen de prefecten moeten bij de verkiezingen de openbare mecning voorlichten. De regering heeft het regt de candidaten aan te wijzen, die haar zullen steunen, en die, welke haar zullen bestrijden. De prefecten moeten den president alzoo helpen in de vervulling zijner taak, die hjj tot der. einde zal volbrengen, in de reddiig van Frankrijks toekomst, trots de fouten der partijen. Wederom zijn 58 ambtenaren van de rcgterlijke magt ontslagen ol verplaatst, waaronder drie procureurs der republiek. Door de Bonapartisten is te Parijs een kiescomité gevormd onder lei. ding van den heer Rotther. Ook de legitimisten en Orleanislen hebben der gelijke comités in het leven geroepen. Het doel is zich met elkander ii betrekking ts stellen, ten einde de krachten bij de verkiezingen niet te ver snipperen. De overeenstemming is echter tot dusverre niet verkregen. De Fran pais heeft berekend, dat de nieuwe verkiezingen, door hel vermeerderd gebruik van postzegels, het blad schat dat er 80 millioei extra in het verkiezingstijdperk zullen gebruikt worden, den staat eene bate van 3,600,000 Ir. zullen afwerpen. En hierop, zegt het blad, heelt men bij het opmaken der begrooting niet gerekend. TURK IA E. De correspondent van de Köln. Zeil. te Konstantinopel meldt dat hen uil gesprekken met invloedrijke personen, o. a. met den grootvizier, dei minister van builenl. zaken, enz., eene algemeene moedeloosheid gebleken was. Laatstgenoemde verklaarde hem uitdrukkelijk, dat de Porte vrede sluiten zou. ook op slechts eenigermate aannemelijke voorwaarden, doch op hulp van Engeland bleef hopen. Het wantrouwen tegen Oostenrijk is, altijd volgens den berigtgever, onder de Turkscbe staatslieden algemeen, doelt geen hunner is van zijne positie genoeg verzekerd om een vast plan li kunnen doorzetten. Aan het ministerie van oorlog heerschte de grootste verbijstering en onbekendheid met den staat van de eigene zoowel als van de Russische magt. De Porte heeft bij de groote mogendheden wederom eene klagl iage diend over wreedheden, door de Russen in Azië gepleegd. Zij beweert, da; de Russische soldalen bloedverwanten van hen. die in het Tnrksche leger dienen, zonder meèdoogen voor leeftijd ol geslacht, mishandelen, hunm dorpen uitplunderen en sommigen, van alle kleederen beroofd, naar Kars hebben gejaagd. De overtogt van Russische troepen over den Donau Ie Tiirnu-Marga- relli, waarvan vroeger gesproken is, heeft niet plaats gehad. Het was slechts eene schijnbeweging om de aandacht der Turken van een ander punt af te leiden. De Russen hadden drie batterijen boven de stad; twee mortier-batterijen en een van zware 24ponds achterladers. Daaruit werd voortdurend gescholen en de Turken antwoordden met alle magt, meenendi dal zij den overtogt verhinderden, die inmiddels bij Sistowa tamelijk ruslij plaats had. De Russen braglcn eene brug uit, vlak tegenover Nikopoli. Natuurlijk werd deze spoedig door de Turken vernield. Ook marchceii een corps naar den oever, als om zich in de booten te begeven, en men zou geloofd hebben dat de overtogt zou beginnen zoo natuurlijk werd door de Russen gespeeld. Er gebeurde ten slotte niets en toen men te Turn» vernam, dat de overtogt te Zimnitza gelukt was, kreeg het 9ie corps beul derwaarts te marcheren, terwijl de overigen te Turnu bleven, om daar de stellingen en de batterijen te verdedigen. - Volgens den berigtgever van de Londenche Daily News heelt er bj de operaties om ook bij Turnu-Margarelli den Donau Ie lorceren, een ge vecht plaats gehad tusschen vier Russische torpedo-booten en een Turkscbe monitor, die door zijn goed onderhouden vuur onder de Russen op dei Rumeenschen oever en onder de gereed gehouden booten en vlotten ontzag gelijke schade aanrigtte. Deze monitor manoeuvreerde met bewonderens- waardigen tact, naauwkeurigheid en snelheid en alle pogingen der torpedo- booten, die een hardnekkig geweer- en mitrailleuse-vuur te doorstaan had den, om een spar-torpedo aan het schip te brengen mislukten; zjj moest» ten slotte den strijd opgeven. Van Russische zijde vermoedt men dat dt gezagvoerder geen Turk, maar een Engelschman was; het was een slank jong man met blonden baard, en met onverstoorbare kalmte stond hijmet zijne handen in de zakken, op het dek zijne bevelen te geven. Na het eindt van den strijd zag men hem niet meeren daar toen ook de monitor wf stoomde, vermoedde men dat hij gedood of gewond was. Rustschuk is thans door de inwoners bijna geheel verlaten. De huizen zijn meestal vernield of zwaar beschadigd door het beschieten der Russen dat dagen achtereen met zwaar geschut plaats had. BERLIJN, 3 Julij. Prins Bismarck, die heden nacht van Schönhausen terugkeerde, is heden namiddag naar Friedrichsruh gereisd. RUCHAREST, 3 Julij. Prins Tscherkaskivoorloopig gouverneur van Bul

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2