BIJVOEGSEL, bchoorende tot de Leidsche Courant van JUaandag 2 Julij dS77, JV". ó53. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEIDEN, 30 Junij. Wij vestigen volgaarne de aandacht op de hierachter voorkomende aan kondiging van het plaatselijk comité alhier voor de Nederlandsche Noordpool expeditie. Gelijk men weet stelt men zich voor de uitrusting van een schip naar de Noordpoolstreek, om op Nova-Zembla en andere plaatsen eenvoudige gedenkteekenen op te rigten ter herinnering aan de ontdekking door Neder landers in die streken gedaan. Wie kent niet de geschiedenis van den stou ten togt van Barendz en Heemskerk, en wie was niet met eerbied vervuld voorden ondernemingsgeest, den moed en de volharding door hen en hunne togtgenooten ten toon gespreid? Mag hun naam der vergetelheid worden prijs gegeven? Neen! het tegenwoordige geslacht kan nog goedmaken wat vroeger werd verzuimd, en mogen andere natiën zich later verdienstelijk hebben gemaakt om onze kennis van die streken uit te breidenhetgeen de Nederlanders reeds in vroegeren tijd, te midden van zoovelemoeijelijkheden, hebben verrigt, mag daardoor niet in de schaduw gesteld worden, maar moet op de plaats zelve in levendige herinnering blijven. De pogingendie daartoe aangewend worden, zullen gewis bij onze natie een gunstig onthaal vinden en ook Leidens ingezetenen zullen zich gaarne daartoe bereid tonnen, vooral nu het plaatselijk comité slechts eene geringe bijdrage vraagt en daar door een ieder in de gelegenheid stelt lot de zoo bij uitnemendheid nationale zaak mede te werken. In de departementsvergadering van het Nut van 't Algemeengisteren avond gehouden, werden in overweging genomen de punten ter beschrijving voor de in Augustus a. s. te Amsterdam te houden algemeene vergadering. Als afgevaardigde was door het departementsbestuur aangewezen dr. H. G. Hagen en als diens plaatsvervanger mr. M. H. A. Lismanlerwjjl de verga dering uit haar midden benoemde als mede-afgevaaadigde den heer J. A. van Djjk en als diens plaatsvervanger dr. W. Palmer van den Broek. Voorts werden, met het oog op de uitbreiding, eerlang aan de werkzaamheden der spaarbank te geven, lot commissarissen, behalve het thans in functie zijnde getal, benoemd de hh. J. J. Hubrecht, mr. M. d'Aumerie, mr. A. van llet- tinga Tromp en A. P. M. van Oordt. Verder werden gekozen: tot commis saris der volks- en burgerzangscholende heer S. B. Vos; tot commissaris der leesbibliotheek, de heer P. R. Damsté. en tot commissaris der spaarkas, de heer L. Maas. Aan het slot der vergadering herinnerde de voorzitter, de heer W. T. Werst, dat hjj, met prof. van Geer aan de beurt van altreding zijnde, dus heden avond voor het laatst de eer had gehad de vergadering te mogen lei den. Bjj het terugzien op het hjjna twintigjarig tijdvak, waarin hij in ver schillende betrekkingen in het bestuur zitting had, was het hem eene be hoefte den leden dank te zeggen voor de hunnerzijds steeds ondervonden welwillendheid, met de verzekering dat, of hjj al dan niet ooit weer aan deze tafel zou geroepen wordende bloei van dit departement hem steeds de levendigste belangstelling zou blijven inboezemen. Hedyn morgen ten 10 uren had op de kweekschool voor zeevaart, alhier, de overgave plaats van het kommandement van de bij die inrigting g< stat ioneerde kanonneerboot, n°. 16. De plegligheid had plaats in tegen woordigheid van de commissie van oppertoezigt en beheer en het geheele personeel aan de kweekschool verbonden. Nadat de voorzitter, dr. A. Rutgers v. d. Loeff, een afscheidswoord had ge sproken tot zestien knapen, die de inrigting verlaten om hunne verdere op leiding op Zr. M'. opleidingsschip tfassenaer te erlangen, rigtte ZEd. het woord tot den vertrekkenden opperschipper J. de Vogel, die, na ruim vjjftig jaren het vaderland op 's lands vloot trouw en eerlijk te hebben gediend en een roemrijk deel te hebben genomen aan verschillende expeditien en tal rijke zeetogten, de laatste tien jaren aan het hoofd dezer inrigting had ge staan, en in dien tijd niet alleen veel bijgedragen had tot den bloei der inrigting, maar zich ook volkomen de achting en sympathie van allen had verworven. Daarna verwelkomde de voorzitter in een korte, doch krachtige toespraak den nieuwen opperschipper en kommandant J. de Bruyn. Als een blijk van sympathie en achting der commissie ontving den opper schipper J. de Vogel een souvenir, waartoe ook een paar oud-leden der commissie hadden bijgedragen. Ook van de zijde der onderofficieren en jongens, ontving de waardige man een stoffelijk blijk hunner hoogachting en toegenegenheid. Heden namiddag omstreeks 5 uren liet de brandklok zich hooren. Er was brand ontslaan bij den boek- en papierhandelaar de Lincel, firma Matveld, op de Hoogewoerden wel op den snipperzolder, die echter door gepaste maat regelen spoedig werd bedwongen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 47 tot 65 volwassen personen en 9 tot 15 kinderen. Blijkens berigt van Zr. M". minister-resident te Konstantinopel heeft de Turksche regering het verbod van uitvoer van granen uit de provincie Aï.lin (Smyrna) ingetrokken en den uitvoer van granen uit de havens van Jaffa en Ghaza (op de Syrische kust) tot nader order verboden. Dit verbod zal beginnen te werken op een door de plaatselijke overheden te bepalen en nader bekend te maken dag. Noglans zal eene uitzondering worden ge maakt ten behoeve der contracten, die vóór de uitvaardiging van het ver bod zjjn gesloten. Blijkens eene aanschrijving van den minister van oorlog aan de kom- manderende officieren der corpsen zal ieder militair, aan wien een vervroegd ontslag uit de dienst wordt verleend, steeds gehouden zijn, vooraf de schuld aan te zuiveren, welke hij ten laste van het kleeding- en reparatiefonds mogt hebben, en zulks ongeacht alle andere voorwaarden, welke voor het verleenen van zoodanig omslag uit de dienst mogten worden gesteld. Het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op28Junjj van Suez vertrokken; de Koning der Nederlanden, op weg naar Nieuwe Diep, is op 29 Junij Kaap Vincent gepasseerd. Te 'sGravenhage is door een dertigtal mannen van verschillende rigtin- gen het plan ontworpen tot het oprigten van een gedenkteeken voor wijlen H. M. de koningin. Ofschoon hulde brengende aan het door den heer Door man reeds gedane voorstel tot het oprigten van een standbeeld, geloovenzjj echter te mogen vertrouwen dat die heer en die hem steunen gaarne ook op andere wijze hun denkbeeld zullen verwezenlijkt zien, indien hun bljjkt. dat daarbij meer nog in den geest der diepbetreurde koningin ware te han delen. Met een beroep op de herinnering dier velenwie de eer te beurt mogt vallen te hooren hoe koningin Sophia zoo dikwijls hare vurige wen- schen uitsprak voor de belangen van Neerlands volk, die haar zoo na aan het hart lagen, stellen zij voor aan het diaconessenhuis te 'sGravenhage, onder directie van mevrouw S. K. de Bronovo, tot welks uitbreiding dezer dagen geldelijke ondersteuning werd gevraagd, een kinderziekenhuis en aan de vereenigde inrigting, zoo het vergund wordt, den naam van de onver getelijke ontslapene koningin te verbinden, die inrigting openstellende voor personen van elke gezindheid zoowel in als buiten 's Gravenhage. De vorstin had de diaconessen-inrigting lief, zooals bij herhaalde vriendelijke bezoeken bleek. Dat nog geen kinderziekenhuis bestond, gaf aan haar moedertijk ge voel voor het volk een dikwerf geuit gevoel van onvoldaanheid. Vrijmoedig onderwerpen zij dit denkbeeld aan liet oordeel van allen, die er gaarne toe willen bijdragen om op duurzame wijze de nagedachtenis te eeren van haar, die ons, helaas! ontviel. Te Amsterdam had gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van stemgeregtigde deelhebbers in de Nederlandsche handelmaatschappij. Daarin is door den secretaris der maatschappij verslag uitgebragt over het jaar 1876, waaruit o. a. blijkt, dat de winsten beliepen f 2,816.000(waarvan ƒ1,150,000 aan provisie, 810.000 aan intrest, 456.000 aan de factorij); na aftrek der verliezen op goederen in Japan, door failissementen en door onkosten, bljjft 1,957,000 te verdeelen over, zoodat den aandeelhouders 5.3 pCt. kan wor den uitgekeerd. Het reservefonds is tot 78.700 geslegen. In de vergadering van de maatschappij tot bevordering der geneeskunst, te Groningen gehouden, zijn ter vervanging van de drie aftredende leden van het hoofdbestuur gekozen: dr. de la Faille, van Groningen, dr. Sasse, van Zaandam, en prof. Tilanus jr., te Amsterdam. In plaats van prof. Boogaard, overleden, is tot algemeenen penningmeester benoemd dr. Juda, te Amster dam. Tot leden van de commissie voor de statistiek zijn benoemd; de hh. d". van Cappelle, Stratingh Tresling en Teixeira de Mattos. De leden heb ben en corps een bezoek gebragt aan het monument te Heiligerlee. Uit het verslag van hel veeartsenijkundig staatstoezigt over 1876 bljjkt, dat in dat jaar in 110 gemeenten 1723 runderen, tegen 2227 in 1875, door longziekte zijn aangetast. Almaking van verdacht vee had menigvuldiger plaats dan in 1875 Er werden afgemaakt 822 verdachte runderen. Gedu rende 1876 kwamen in het rijk 55 gevallen van hondsdolheid of vermoede lijke hondsdolheid voor. Omtrent de zaak van den landbouwer te Waddinxveenverdacht van zijne vrouw te hebben vergiftigd, wordt aan de N. R. C. gemeld, dat de lijkschouwing en verdere instructie aanleiding gaven om den verdachte aan te houden en naar Rotterdam over te brengen, evenals sommige deelen van het lijk der overleden vrouw. Heden morgen is van het koloniaal werfdepot te Harderwijk over Utrecht en 'sGravenhage naar het Nieuwediep vertrokken een detachement suppletie-troeoen sterk 125 man, benevens 8 onder-officieren, om daarna onmiddellijk te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java ver trekkende stoomschip Celebes. De regtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den officier van justitie legen den heer J. de Decker. Het hem feitelijk ten laste gelegde achtte de regtbank wettig en overtuigend bewezen. Zjj ver klaarde den beklaagde schuldig aan het hem ten laste gelegde feit, en ver oordeelde hem tot één jaar eenzame opsluiting en ƒ1000 boete. Op de heden te Amsterdam geopende hondententoonstelling waren een 200-tal honden van verschillende rassen aanwezig, waaronder zeer schoone exemplaren. Aan P. Dingjan, te Leiden, is eene tweede prijs, bronzen medaille, voor een bulldog toegekend. De twee gestreepte tijgers uit Malakka en China, meldt het N.v. d. D., zijn in den besten welstand door Arlis ontvangen. Voor de zeeleeuwen was sinds eenigen tijd in den dierentuin een rots met een ruim bassin in aan bouw. Weldra zullen de zeeleeuwen naar dit verblijf overgebragt worden en dan zich tusschen de rotsspleten waarschijnlijk meer in hun element gevoelen dan in een gewoon bassin. Door de bewoners der Plantage werd tol dusver vaak geklaagd over het geblaf, dat deze dieren onafgebroken uit- stooten. Daartegen bestaat wel een middel, maar het werkt slechts tijdelijk. Men geve ze een paar dozijn panharingen in de kom, en ze zwijgen...; gedurende een half uur. Te Apeldoorn zijn twee groote papierfabrieken van de hh. v. Garven en Pannekoek een prooi der vlammen geworden. Aan blusschen viel niet te denken. Beide waren tegen brandschade verzekerd. Te Frederiksoord heeft Woensdag voormiddag een onweder gewoed vergezeld van zwaren regen en hagel. De woning van een vrijboer werd getroflen en in de aseh gelegd. Twee kinderen, 14 en 12 jaren oud, werden min of meer getroflen, doch gelukkig niet gevaarlijk. Van den inboedel is een gedeelte gered; al het overige, waarbij het pas geborgen hooi, ging verloren. Door de arrond.-regtbank te Roermond is uitspraak gedaan in de zaak van den kapelaan Mottu en pater Sweens, waarbij het de vraag gold, of en wanneer eene wettige processie van vóór 1848 haren gewonen loop wij zigen mag. De regtbank was van oordeel, dat de genoemde geestelijken hebben "gehandeld in strijd met de wel", en veroordeelde hen in de kosten van het geding.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5