LEIRSCIIE CO II RAMT. VRIJDAG 29 JUNIJ. 151. BliNNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijhs, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. ƒ3.5O, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.ÖO 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertent iën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 ccnls.| LEIDEN, 28 Junij. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is mededeeling gedaan van een schrijven van den minister van binnen), zaken betreflende de rege ling van de zomerdienst op den llollandschen spoorweg. Wat betreft een vroegen trein naar 's Hage zou, bij wijze van proef, verandering in de dienst worden gebragt; maar de verdere bezwaren waren van niet zoo overwegend belaDg om, met hel oog op andere belangen, wijziging in de dienst te brei.gen. Door den voorzitter werd medegedeeld dat de voormalige agent van policie H. Vergunst, die zich vroeger bij herhaling tol den raad had gewend, thans was overleden. Hij stelde voor aan zijne weduwe voor dit jaar eenesomvan 25 uit te keeren, zijnde de helft van de toelage, die burg. en weth. voorgesteld hadden hem te verleenen. Dienovereenkomstig werd besloten Van dr. van der Mey en dr. Michaëlis waren verzoeken ingekomen om benoemd te wor den tot rector van het gymnasium. Van mej. S. C. Wijnstroom was ingekomen een adres tot het brengen van wijziging in haren aanslag in de plaatselijke directe belasting. Op voorstel van den voorzitter werd daarop terstond afwijzend beschikt, omdat het kohier reeds was vastgesteld. Van den ad junct-marktmeester is ingekomen een verzoek lot verhooging zijner jaar wedde. De voorzitter deelde nog mede dat bij de verkiezing van leden voor den gemeenteraad in het hoofd-stembureau zitting zullen hebben de hk. Juta en van der Lith en in het onderbureau de hh. de Fremery, als voor zitter, Krantz en van Wensen. Tot onderwjjzer 2e kl. aan de school n®. 1 voor onvermogenden werd be noemd H. J. Oonk, te Dockum. Tot commissaris van de bank van leening werd op nieuw benoemd de heer H. W. F. Bakker, en tot bestuurders van het werkhuis werden op nieuw benoemd de hh. D. A. Sehretlen, A. C. Leembruggen en II. P. J. van Wensen. Bjj het in behandeling brengen van het voorstel betreflende eene memorie van den heer Scheltema in zake de gasfabriek, welk voorstel strekte om die memorie niet onder de bij den raad ingekomen stukken op te nemen, als bevattende geen eigentlijk gezegd voorstel, verklaarde de heer Scheltema dat zjjne bedoeling was geweest hel oordeel van den voorzitter te vernemen of dat stuk kon opgenomen worden; zoo niet, dan zou hij het hebben laten drukken en aan deleden hebben rondge deeld. Thans nu er twee ingrijpende voorstellen betreflende de gasfabriek aan de orde waren gesteld, zag hij het nut vau het drukken niet meer in en zou hij de beslissing aan de vergadering overlaten. De voorzitter zeide dat hjj, met den heer Scheltema sprekende, gedacht had dat hij een voorstel wilde indienenmaar na het stuk te hebben ingezien was hij met de wet houders van oordeel dat het geen voorstel inhield en dus niet in het verslag kon worden opgenomen. De heer Scheltema betoogde dat zijne memorie eene nieuwe zaak betrof, het was eene nieuwe poging om in de administratie der gasfabriek verbetering te brengen. De heer Bijleveld vroegol er overwe gend bezwaar was de behandeling van n®. 7 der aan de orde gestelde pun ten te verdagen en inmiddels het stuk te laten drukken, ten einde licht te ontsteken en daarvan profijt te trekken. Ofschoon de heer van Iterson het stuk gelezen had moest hjj het gevoelen van den heer Bijleveld ondersteu nen. De heer de Fremery verklaarde zich hiertegen. Men zag meermalen dat op den dag wanneer er eene beslissing in eenige zaak zou worden ge nomen er nog bezwaren werden opgeworpen. Op de begrooting was uitge trokken ƒ53000 als winst van de gasfabriek, en het was gebleken dat dit c|jfer de goedkeuring wegdroeg, men verlangde niet minder, maar ook niet meer. Naar het zich liet aanzien zou die winst dit jaar /23000 meer zijn. Men moest niet vergeten dat de gasverbruikers sedert 1848 een millioen in de gemeentekas hadden gebragt en hij achtte het den tijd daarin verande ring te brengen. De heer de Laat de Kanter verklaarde dat hjj de memorie van den heer Scheltema meer dan eens had gelezen; hij had er in gevon den eene opgave der redenen, die den heer Scheltema er toe geleid had den de vergadering, waarin de rekening der gasfabriek werd behan deld, niet bij te wonen, en verder slechts een napleiten over twee zakenwaaromtrent de raad reeds had beslist. Het opnemen in het verslag zou dus een gevaarlijk precedent opleveren. Wat het uitstellen der zaak betrof, met volle waardering der gronden van den heer Scheltema, had hij met schrik vernomen dat deze nog meer licht wilde doen op gaan; op die wijze werd de afdoening van zaken steeds vertraagd en alles op de lange baan geschovenop grond dat bet een uitsteUen ad calendas graecas zou zijnzou hjj zich daartegen verklaren. De heer Bijleveld verklaarde nog geen voorstel te hebben gedaan, maar slechts eene vraag. Wat betreft de meening van den heer de Fremery dat de gas verbruikers niet langer mogteu worden gedrukt, wanneer de raad den prijs van het gas te hoog achtte, dit argument beteekende nietsmen zou hetgeen te veel betaald was, kunnen restitueeren. Wat betreft de memorie van den heer Scheltema. deze leverde zjjns inziens niet slechts eene nabetrachting, maar ook wenken voor de toekomst. Dat de zaken soms waren vertraagd door het indienen van memoriën door den heer Scheltema. was geen argument om nu maar te zeggen: wij zullen verder maar van die memoriën geen ken nis nemen. De heer Scheltema herhaalde dat bij geen voorstel gedaan had en ook niet verzocht had het stuk te doen drukken. Den heer de Kanter zou hij nu nog niet beantwoorden, eerst dan wanneer de memorie publiek was ge maakt. De memorie betrof eene administratie, die thans nog meer verbetering behoefde dan vroeger; in deze zaak had hij veel tegenstand ondervonden. De heer de Fremery erkende dat er geen onoverkomelijke bezwaren aanwezig wa ren tegen het uitstellen der behandeling, dat was in vele gevallen zoo, maar hij moest herinneren dat de verordening, betreflende het beheer der gasfabriek eerst onlangs was vastgesteld en om binnen een jaar na die vaststelling daarin reeds verandering te brengen, achtte hij nadeelig. De heer van Iterson verklaarde het eens te zjjn met den heer de Fremery dat het tegenwoordige cjjfer van de winst der gasfabriek als nor maal c|jfer moest behouden bljjven, en dat, bijaldien dat cjjfer wordt over treden. er maatregelen moeten genomen worden om tot den normalen toestand terug te keeren; maar om daartoe de volle overtuiging te hebben, zou hij zooveel mogeljjk licht willen ontvangen, en daarom was hg voor het drukken der memorie. Hij was het eens met den heer de Laat de Kanter dat de heer Scheltema zjjne bezwaren in den raad had kunnen brengenmaar hij achtte zich daardoor niet verantwoord. Ook de heer Cock drong er op aan de behandeling der zaak uit te stellen en de memorie te doen drukken. Het voorstel van burg. en weth.om de memorie niet te doen drukken, werd ten slotte met 12 tegen 10stemmen verworpen. Op het verzoek van P. Kooreman, ter bekoming van gemeentegrond aan de Langegracht, werd afwijzend beschikt en dat van mej. J. Felix, tot afstand van grond aan de voormalige Penshaltoegestaan. Daarna kwam in behandeling het voorstel tot wijziging van het reglement houdende bepalingen omtrent het gebruik van gas door particulieren. Daarbij werd voorlezing gedaan van een adres door een groot aantal ingediend, ter ondersteuning van dat voorstel. De heer Bijleveld stelde voor dit punt, als mede punt 16, daarmede in verband slaande, aan te houden tot na het drukken der memorie. Op verzoek van den heer de Fremery bepaalde hij zich echter tot het eerste. Over dit voorstel, in stemming gebragt, staak ten de stemmen, 11 voor en 11 tegen. Op het verzoek van N. van der Meer, lot het legger, van een stoep, werd gunstig, en opdat van den heer mr. G. L. Jansma van der Ploeg, om resti tutie van betaalde hondenbelasting, werd afwjjzend beschikt. Het voorstel van commissarissen der bank van leening betrekkelijk de reorganisatie van het ambtenaars-personeel werd in al zjjne onderdeden goedgekeurd. Dientengevolge wordt aan den tegenwoordigen taxateur een eervol ontslag verleend en hem een wachtgeld toegekend van ƒ880. De voordragt tot onderhandschen afstand van de tienden onder Leiderdorp en eene suppletoire begrooting van het Ned. Israëlitisch armbestuur, dienst 1876, werden goedgekeurd. Het verzoek van concessionarissen der Leidsclic duinwaterleiding, om water te leveren aan ingezetenen van Katwijk, Valkenburg en Zoeterwoude, vond bezwaar. De heer Eigeman meende dat men bij den aanleg de pijpen ziende, teregt of ten onregte, vreesde of er wel toevoer van water genoeg zou zijn. Als de toevoer voor Leiden niet genoeg was, dan moest dat daarbuiten ophouden, en in dien zin wilde hij eene bepaling vaststellen. De heer de Kanter zeide dat er bij de concessie in voorzien was dat er genoegzaam toevoer van water moest zijn. Na eenige discussie werd, op voorstel van den heer Bijleveld, bij de inwilliging van het verzoek, de be paling gevoegd dat die vergunning geenc verandering zal brengen in hel bepaalde bij de concessie. Op het verzoek van J, van der Kamp en A. W. van den Akker, om uit-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1