marine, en Gouin, matroos. Hel is de Engelsche stoomboot Glenarthney van Glasgow, die de redding der passagiers en der bemanning heeft bewerkt en ben naar Aden heeft overgebragt. Er zijn onmiddellijk maatregelen ge nomen om de schipbreukelingen zoo spoedig mogelijk naar Alexandrië en van daar naar Marseille te vervoeren. De Mei-Kong was een der grootste en der bes! ingerigte vaartuigen van de «-Compagnie des Messageries Mari- times"; het was sedert verscheiden jaren reeds in de vaart op Indië en China. Het schip moest in de eerste dagen van July te Marseille aankomen. De stoffelijke schade, door dit verlies veroorzaakt, wordt op tien millioen fr. geschat; het vaartuig alleen, zooals het van stapel geloopcn was, kostte vijf millioen. Daarenboven had het een kostbare lading aan boord, waar onder 197 balen zijde, 285 kisten thee, 6045 zakken zaad en 1713 ver schillende collies voor Marseille. 185 balen zijde, 13390 kisten thee, 971 zakken suiker en 1199 verschillende collies voor Londen. Voor het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam zijn, naar het IV. r. d. D. meldt, uit Engeland onderweg twee zeldzame gestreepte tijgers, van een soort als het genootschap tot hiertoe niet bezat. Het is een tijger van Malakka en een van China. Van den laatstcn, wiens huid met zeer vlokkig haar bezet is, een bewijs, dat hij in koude streken thuis hoort, hezit het zoölogisch kabinet te Leiden een opgezet exemplaar, dat reeds eldzaam heet. Het Jonge nijlpaarddat voor 800 aangekocht werd voor den zoölogi- schcn tuin le Londen, is in den besten welstand daar aangekomen. Groole moeite heeft het echier gekost zijn voedsters, de twee geiten, die haar log gen voedsterling naar den vreemde volgdenaan wal te krijgen. De Engei sche regering, die tot wering der veeziekte den invoer van levend vee uit Nederland verbood, eischle dat de geiten geslagt zouden worden voor den invoer of tcruggebragt werden naar Nederland. De toestand was moejjelijk. Zelfs de melk, die aan boord gemolken werd, was verdacht. Eindelijk werd echter door deze twee geiGn, ter wille van den voedsterling, die nog niet gespeend kon worden, een zeldzame uitzondering verkregen en moglen de dieren weder zelf haar taak vervullen. -- De gemeenteraad van Harderwijk heeft, op voorstel van curatoren van het Nassau-Veluwsch gymnasium besloten, aan den minister van binnenland- schc zaken mede le deelen, dat de kosten voor een volledig gymnasium de krachten der gemeente ver le bovengaan; dat men echter een pro gymna sium wil oprigten, wanneer daarvoor van rijkswege jaarlijks een subsidie van 7000 wordt verleend en het behoud wordt toegezegd van het thans aan de gemeente afgestane fonds voor instandhouding der gebouwen. Te Zwolle is in den nacht van Donderdag op Vrijdag 11. brand ont staan in de onbcwoo. de werkplaats van S. van Coevorden, die door de buren spoedig werd gebluscht. Daar een ingesteld onderzoek vermoedens van brandstichting deed rijzen, werd van Coevorden. koopman in oude boekenin hechtenis genomen. Bij het onweder, dal in de vorige week ook over de provincie Zeeland heeft gewoed, is te Sluis de bliksem geslagen in eenc schuur, waarin 30 personen eene schuilplaats hadden gezocht. De schuur werd in vlam gezet en twee personen doodelijk getroffen. Vrijdag II. werd voor de regtbank le Roermond de zaak behandeld betreffende de processie aan de kapel in 't Zand. Vjjf getuigen werden ver hoord. Mr. Cornelis, officier van justitie, concludeerde tot veroordeeling der gedagvaarden in de kosten. Pater Sweens, rector der kapel, droeg zijne eigene verdediging, zoowel als die van den kapelaan Moltu, voor. De uit spraak van het vonnis werd bepaald op 28 Junij. Tc Maastricht heeft men Zondag morgen, kwartier vóór negen uur. een sterke schok van aardbeving gevoeld, die de zich in de vertrekken bevindende voorwerpen hevig deed schudden. De schok w as van hel Zuiden naar het Noorden en hield circa 8 seconden aan. Dok over de Duitsche grenzen, lussehen Keulen en Aken, heeft ntrn eene aardschudding waargeno men. Tc Eschweiler was zij van dien aard dat spiegels en schilderijen aan de wanden heen en weder schudden. Op hel spoorstation aldaar ging het verschijnsel vergezeld van een onderaardsch gedruischalsof er een zwaar geladen wagen op het perron reed. Zekere M. uit Wylré is gevankelijk naar Maastricht overgebragton der beschuldiging van den rijksveldwachter Hollander den 19llr" Junij zwaar gewond te hebben. 's GRAVENHAGE 26 Junij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw den heer J. C. A. Jansen referendaris bij de algemeene rekenkamer. Door Z. M. is aan J. Krijnen, J. Dolk en A. Dik. te Zwaluwe, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van twee per sonen van een in zinkenden slaat verkeerend vaartuig, nabij het havenhoofd van den Moerdijk, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bjj kon. besluit van 22 Sept. J855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is aan J. Pb. Vendroux Rr., op zjjn verzoek eervol ont slag verleend als consul der Nederlanden te Calais, onder dankbetuiging voor de diensten door hem daarin aan den lande bewezen en is tot consul der Nederlanden te Calais, "buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd J. Ph. Vendroux Jr.tot dusver vice-consul aldaar. De luit. ter zee 2" kl. \V. II. Hofstede, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. D. J. Boom. Z. K 11. prins Hendrik begaf zich heden middag ten 3 ure naar zjjn lustslot Soestdjjk waar hij den zomer zal doorbrengen. ili-t geteglshof alhier heeft bevestigd bet vonnis der regtbank te Mid delburg in zake het aanvaringsproces lussehen de Deensche stoomboot J'hönix en het ijalkschip de drie Gebroeders. De hoogere regter was van oordeel, dat de regtbank op alleszins juiste gronden heeft beslist, dat de aanvaring aan het Deensche vaartuig is te wijlen. Te Loosduinen is eergisteren avond brand ontstaan in het huis vari den burgemeester, door onvoorzigtige behandeling van een pelroleumtoestel Het huis is geheel uitgebrand, doch de meubelen zijn geborgen. BUITEN LA lN I )SC HE BE BIGTEN IV B. LONDEN 25 Junij. Berigten uit de Kaapstad, van 5 Junij, melden hel volgende; Een ver zoekschrift aan de koningin, ingenomenheid uitdrukkende met de inlijving, wordt door leden van den Transvaaisclien volksraad en door de grondbezit- ters druk onderteekeud. Eene andere petitie verklaart dat de hh. Jorissen en Kruger slechts de minderheid vertegenwoordigen van het Transvaalsche volk. Deze beide heeren die naar Europa gaan om tegen de inlijving te protesteren, verlaten Kaapstad per stoomboot Dunrobin Castle. Sir Th, Shcpstone zou den 15(it" Potchefstroom bezoeken. Blijkens berigten uit de Vereenigde Staten heeft men zich daar van alle zijden terstond beijverd om hel door brand zoo zwaar geteisterde St, John te gemoet te komen. Van Montreal is een trein afgezonden met twee waggons brood1000 vaten meel en 200 vaten vleesch en spek. Halifax zond eene commissie met een trein met levensmiddelen en 10000 dollars, Yarmouth en Nova Scotia zonden de stoomboot Dominion en 15000 dollars. Bangor zond een trein met levensmiddelen en 3000 dollars; Chicago, dat vroeger door St. John edelmoedig geholpen was, zond 6500 dollars, levens middelen en kleeren Portland zond 6000 dollars en levensmiddelen. FRAVkSS a«ï 84. De president der republiek heeft aan 844 veroordeelden gratie, ver mindering of verligting van straf verleend. In de zitting der kamer van afgevaardigden van Maandag heeft de voorzitter, de heer Grévy, de kamer zijn dank betuigd voor de welwillend, heid, die zij hem heeft bewezen. Het land zal erkennen, dat de kamer in haar al le kortstondig beslaan zich verdienstelijk jegens Frankrijk heeft gemaakt. De heer Grévy las vervolgens het onlbindings-besluit voor. De kiezers zullen over drie maanden bijeengeroepen worden, t'e zitting was toen geëindigd. De linkerzijde riep: Leve de republiek! de regterzjjde hief den kreet aan: Leve Frankrijk! De bureaux van de vier groepen der linkerzijde hebben de volgende verklaring in het licht gezonden: De 363 afgevaardigden, die het votttm van wantrouwen tegen het ministerie van 17 Mei hebben uilgebragl, blijven in eene gemeenschappelijke gedachte vcreenigd en zullen, als de kiezers bijeengeroepen zijn, gezamenlijk en in één en denzelfden geest zich candi- daat stellen. Naar men zegt heeft de radicale vereeniging: «Union républicaine" be sloten geene eigen candidalen le stellen, tegenover de 363 onderteckenaars van het manifest der linkerzijde. L'Uniters, niet gerust over den uilslag der aanstaande verkiezingen, zegt dat Mac Mahonindien hij het goedvond, vóór 1880 nog eens, en ook voor de derde maal, op den senaat voor eenc ontbinding zou kunnen reke nen, om zich van eene kamer te ontdoen, die een hinderpaal is voor de staatkunde der contra-revolutie. De Bonaparlisten zuilen dit jaar den Bonapartistischen almanak l'Aigle, voorzien van een verkiezingscalei hismus, drie maanden vroeger dan gewoon lijk doen verschijnen. Het vonnis tegen den voorzitter van den Parijschen gemeenteraad, onlangs wegens het door hem op eene vergadering jte Saint-Denis gesprokene bjj verstek gewezen en waarlegen hij in verzet gekomen is, is door de regtbank bekrachtigd. Daar de beklaagde zich thans eerst zou verdedigen, heeft de behandeling der zaak groote belangstelling gewekt. Hij ontkende, daarover ondervraagd, de hem toegeschreven uitdrukkingen gebruikt te heb ben. Hij verklaarde niets anders gezegd te hebben dan dat z. i. de maar schalk besloten had geen coup d'cial le wagen, maar dat zijne raadslieden tot alles in staat waren. Hij ontkende het gebaar van mikken te hebben gedaan en protesteerde er tegen, dat men particuliere bijeenkomsten ver volgde. De veestapel in Frankrijk bestaat, volgens de laatste officiële opgaven, uit 11 millioen runderen, 24 millioen schapen en 5 millioen varkens. ITALIË. De minister van binnenlandsche zaken. Nicotcra. heeft den koning de wapenen van den onlangs gesneuvelden Siciliaanschen bandiet Leone aange bodeneen Engelschen revolver namelijk en eene Amerikaansche karabijn, waarmede niet minder dan 24 schoten achtereen kunnen worden gelost. Dit moordtuig heeft twee boven elkander geplaatste loopen; in den onder sten worden de 24 patronen gestoken, die door een hefboom en veer ach tereenvolgens voor den bovensten worden gebragt. B U I T C II LAAD. Uil Metz wordt gemeld dat de thans in Frankrijk hccrscheiidc stilstand in handel en nijverheid zich in die stad op hoogst onaangename wijze doet gevoelen. Metz wordt als het ware overstroomd door allerlei slag van hand werkslieden, uit de naburige Franschc departementen. De meeste fabrikanten in de oostelijke departementen hebben zich genoodzaakt gezien een gedeelte van hun arbeidend personeel le ontslaan en niet slechts den duur van den arbeidmaar tevens de loonen der nog aan hel werk gehouden arbeiders le verminderen. Betreffende hel vinden van colorado-kevers op een akker nabij Mul- heim a. d. Rijn. wordt het volgende medegedeeld. Dezer dagen heeft zich b{j den lieer Zimmermann eigenaar der steenkoolteer-fabriek te Mulheim, een man aangemeld met een doosje, inhoudende eenige keverlarven, die hij op een aardappelveld had gevonden. De man vroeg hem of bij die ook kende, en daar hel uiterlijk voorkomen der larven ten volle overeenstemde niet de beschrijving van die van den colorado-keverging de heer Zimmermann

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2