BIJVOEGSELbchoorende tot de Leidsche Courant van JUaandag 25 Junij ó877N*. d47. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, BU1TENLANDSCLIE BERIGTEN, h si <a m n, a m bs. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag den 28",tn Juni aanstaande. LEIDEN, 23 Junij. Blijkens het door de commissie van financiën uitgebragt rapport kan deze zich niet vereenigen met het door burg. en welh. ondersteund voorstel van commissarissen der gasfabriek, om den prijs van het gas van 10 cis op 8 cis per kubiek meter te brengen. Zij twijfelt of de daarvoor aange voerde omstandigheden de prijsverlaging midden in hel dienstjaar kunnen reglvaardigen. Zij stelt voor in den prijs van het gas vooralsnog geene ver andering te brengen en de voorstellen lot prijsverlaging aan tc houden. Door mevrouw wed. van Os, onlangs te Utrecht overleden, is eene som van duizend gulden gelegateerd aan de christelijke school voor on- en minvermogenden alhier. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 51 tot 61 volwassen personen en 12 tot 15 kinderen. De gemeenteraad van Utrecht heeft het voorstel van den heer VerLoren betreffende het Leidsche jaagpadstrekkende om tot eene ontbinding te komen van de te dier zake bestaande vennootschap met Leidenen Woerden, aangenomen met 24 stemmen tegen 1. Het verzoek van de Leidsche schip pers om ontslagen te worden van de betaling van het padgeld, a 1 per reis, is afgewezen. -- Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is bevorderd tot arts: de heer L. F. Boekelman candidaal-arts. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het examen is uitgereikt aan de hh. J. 11. A. Nier- meijer, med. doctorandusen H. J. Hubertcandidaat-arts. Na afgelegd eindexamen zijn de volgende leerlingen van 's rijks vee artsenijschool te Utrecht tot veeartsen bevorderd: E. Brilman, te Noord broek; J. de Jongh, te Goes; H. van der Linden, te Alphen a/d. Rijn; J. H. van Oijen, te Dordrecht; A. D. Üosterbaan. te Apeldoorn; H. C. Rei- mers, te Dalen; G. J. C. van der Starp, te Dordrecht. Het stoomschip /Meikon/>, van de Messageries Mar., van Shanghai naar Marseille met de mails van Batavia tot 31 Mei, is te Bas Hafoonnabij Kaap Guardafui ingang Straat Bab-el-Mandeb, den 17"1 Junjj gestrand. De pas sagiers en equipage zijn gered, doch de mails verloren; het schip is verlaten. Blijkens opgave van het ministerie van binnenlandsche zaken zijn in de maanden Maart, April en Mei jl. alleen in de provincie Limburg gevallen van hondsdolheid voorgekomen, namelijk in de maand Maart in elke der gemeenten Bingelrade. Swalmen en Echt een geval en in de maand Mei in de gemeente Maastricht twee gevallen en te Gulpen een geval. Te Swal men werden twee menschentwee hondentwee schapen en twee kippen gebeten en te Maastricht een kind en een paard. Dat dit voor de gebeten personen noodlottige gevolgen heeft gehad is niet gebleken. Door de arrond.-regtbank te Rotterdam werd gisteren de behandeling voortgezet van de reeds vermelde zaak van J. de Decker Gzn.van de firma van Zeylen en Decker, beschuldigd van poging tol opligting. De substituut- officier mr. T. J. Noyonzette de zaak uiteen, zooals die gebleken was uil de voorhanden bescheiden en de door de getuigen afgelegde verklaringen. Zjjne conclusie was dat de schuld van den beklaagde daardoor bewezen werd, en daar het hem ten laste gelegde feit onder de strafwet viel, con cludeerde hjj lot zijne veroordeeling in eene cellulaire gevangenisstraf voor 1 jaar en ƒ1000 boete of subsidiair 15 dagen cellulaire gevangenis. De ver dediging van den beschuldigde werd voorgedragen door den heer mr. J. C. Reepmaker, die in het breede trachte aan te loonen dat de beklaagde niet schuldig was aan het hem ten laste gelegde feit en dus op vrijspraak aan drong. De uitspraak is bepaald op 29 Junij a. s. Donderdag 11. stond voor het geregtshof te Arnhem teregt Theodoras Schut, berucht geworden door den te Zwolle in de likeurstokerij van de hh. van Deventer C°. gepleegden diefstal en het afvuren van een revolver op de policie-beamblendie hem wilden aanhouden. De beklaagde bekende den diefstal, maar het schot was alleen door hem gelost om de agenten te verschrikken. Het verhaalde van de agenten was eene romantische inklee ding van het gebeurde. Wegens het ernstige van het feit en de verdorven heid van den beschuldigde, eischte de advocaat-generaal het maximum dei- straf, eene tuchthuisstraf van 26 jaren en 8 maanden. Ambtshalve werd de beschuldigde verdedigd door den heer mr. van Capelle. De uitspraak is be paald op Donderdag aanst. Bij het manoeuvreren met de treinen van de Staats- en Oosterspoor wegen bij de lunetten op de lloutensche vlakte liep eergisteren avond een vrijstaande machine van den Oosterspoorweg achteruit, tengevolge waarvan een drietal met reizigers bezette coupées van twee rijtuigen werden bescha digd. Een reiziger bekwam een weinigbeduidende wonde aan de handen. Bij het vertrek van een sneltrein uit Arnhem wilde dezer dagen een conducteur op de loopplank stappen. Hij trad echter misen geraakte met een zijner beenen tusschen het perron en de loopplank, ten gevolge waarvan dit verbrijzeld werd. Te Dalfsen ontstond Donderdag morgen een hevige brand bij den slager en winkelier Widvank. Twee huizen werden in weinig tijds in de asch gelegd. Onder Steenderen is in.den nacht van Woensdag op Donderdag brand ontstaan in den molen, toebehoorende aan den molenaar K.welke molen geheel is afgebrand; de vonken deelden zich aan de zich in de onmiddellijke nabijheid bevindende woning van den bakker V. mede, die evenzeer met eenig huisraad door den brand is vernield. In de gemeente Druten heeft Donderdag 11. een hevige brand gewoed, waardoor in korten tjjd drie woningen in de ascli werden gelegd, te Asten werd mede eene woning, door twee gezinnen bewoond, een prooi der vlam- ®en, benevens een os, een schaap en gereedschappen. Op Zuid-Beveland heeft Donderdag avond een hevig onweder gewoed. De bliksem sloeg in het huis van den burgemeester te Kapelle, hetwelk geheel uitbrandde. Slechts eentge meubelen uit het benedenhuis zijn gered. De vader van den burge- j meesier, die niet het volle gebruik zijner ledematen heeft, werd mei moeite gered. In geen 80 jaar had er in die gemeente brand plaats gehad. De heer en dame, die te Harlingen zijn aangehouden wegens een dief stal in Dnitschland gepleegdzjjn bij onderzoek gebleken onschuldig te zijn. Signalement en bijzondere omstandighedenwaarin deze personen zich be vonden, hadden alïe aanleiding gegeven om hen te verdenken. Te Wanroy, nabij Boxmeer, heeft een 10-jarige knaap met een lucifer brand geslicht in een schop van den landbouwer A. Mooren, tengevolge waarvan die schop, een schuur en woonhuis een prooi der vlammen zijn geworden. Hij had dit gedaan, omdat hel 9-jarig zoontje van Mooren den hond tegen hem opgehitst had. De jeugdige boosdoener is gearresteerd. 'sGRAVENllAGE, 23 Junij. Door Z. M. zijn benoemdin de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, tot ridder eerste klasse prins Maurils van Qldenburg en hertog van Teek; in de orde van de Eikenkroon, tot groot-officier de hh. Gevaerts van Simonshaven, hofmaarschalk van wijlen H. M. de koningin. Vinkhuyzcn, lijfarts des konings; tot commandeur de hh. van Pabst van Bingerden, kamerheer van wijlen H. M. de koningin, kapitein Paschkoff, adjudant van prins Peter van Uldenburg, kapitein graaf van Schulenburg, holmaarschalk van prins Albrecht van Pruissenlot officier de hh. van Reede van Oudts- hoorn en Taets van Amerongen, kamerheeren van wijlen II. M. de koningin, Vinkhttyzen, geneesheer bij het hof des konings. Blom Cosier, geneesheer te 's Gravenhage. kapitein von Kotze en kapitein von Jagow, adjudanten van prins Albert van l'ruissen, prins Otto zu Sayu Wittgenstein, Berleburg en von Pabrieux, adjudanten van den groothertog van Saksen-Weimar. Z. M. heeft, ter zake der krijgsverrigtingen tegen Atchin, en dat wel bijzonder gedurende het tijdvak tusschen November 1875 en Augustus 1876, benoemd: tot ridder 4' kl. der Militaire Willemsorde: den l"n luit. der in fanterie F. C. A. J. Schnelle, den officier van gezondheid 2' kl. P. J. L. Döring, den 2eD luit. van den barissan van Bangkalian raden Ario Setio Negoro, den luselier 11. G. van llalderen, en den inlandschen fuselier Wi- rokromo; en tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw: den officier van gezondheid 1' kl. P. W. A. Beijen, sedert bevorderd tot dirigerend officier van gezondheid 2e kl.voorts zuilen bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol worden vermeld: de le luit. der infanterie T. J. F. N. de Sleenhuyzende 2e luit. der infanterie J. A. Vorst, sedert be vorderd tot len luit.; de sergeanten der infanterie W. J. Suiringa en L. Bec ker. de sergeant der artillerie S. Vrins, de fourrier der infanterie H. I. Bijleveld, de korporaal der artillerie H. Keizer, sedert gegageerd. en de fuseliers W. van de Klomp, B. Kooy, A. Krakeel en W. de Wilde, de twee laatstvermelden sedert gegageerd. Z. M. heeft den heer W. L. Scheltus, sedert 25 jaren secretaris der gemeente Amersfoort, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Aan den heer M. Ypey is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris van policie te Groningen. Bij de rijkslandbonwschool zijn benoemd: tot leeraar de heer A. van der Ent le Wageningen, en tol tijdelijk leeraar de heer D. H. te Wechel te Deventer. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen: tot luitenant ter zee le kl. de luitt. ter zee 2' kl H. Nijgh en J. Haremaker; lot officier van admi nistratie le kl.de officieren van administratie 2' kl. P. F. van Wage, J. C. de Vriese, J. Beijer, F. T. Courier dit Dubekart, L. F. C. Seelking, J. G. Bebelaar en M. D. L. Hertzveld, en lot officier van administratie 2e kl. den officier van administratie 3e kl. W. E. Muller; en den hiervoren bevor derden officier van administratie le kl. L. F. C. Seelking, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst te ontslaan. Gisteren heeft Z. M. de koning de leden der vorstelijke familie aan een diner vereenigd. Aan 's konings tafel zalen de prinsen van Oranje, Alexander, Hendrik, Frederikvan Wied, prins Albert van Pruissen en de hertog van Teek. Z. K. H. prins Albert van Pruissen heeft heden middag ten 4% ure uit Voorburg de terugreis naar Duitschland aangenomen. De overige afge zanten van vreemde rijken ter begrafenis van H. M. de koningin hebben heden de residentie verlaten. -- De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleeenen. Voor het geregtshof alhier stond gisteren teregt een boerenknecht uit Ottd-Vossemeer, M. v. d. K. genaamd, wegens een diefstal ten nadeele zijns meesters. Den 4den Maart jl. alleen met eene 17-jarige dienstbode op de hofstede werkzaam zijnde, deden zij hunne bezigheden onder het zingen van psalmen. Toen de meester uit de kerk thuis kwammaakte de vrome zanger groot misbaar, er was iets gebeurd wat hij niet durlde zeggen. Bij onderzoek bleek dal het cylinderbureau des meesters met groot geweld was opengebroken en er eene som van ƒ200 a 300 uit was ontvreemd. De verdenking viel wel dadelijk op den knecht, maar deze wist het door pra ten en ontkennen zoover te brengen, dat men de onnoozele 17-jarige dienst bode begon te verdenken, die dan ook eindigde op de vele haar gedane vragen te bekennen, dat zij den diefstal had gepleegd. Het geweten van den waren schuldige, den knecht, was toch niet gerust, langzamerhand kwam hij tol de bekentenis dat hij hel bureau met een hakmes had openge broken en hel geld had gestolen. Op zijne aanwijzing werd het geheele bedrag op hel erf van zijn meester in het hooi teruggevonden. De advocaat- generaal mr. van der Hoeven achtte hel gelukkig dal er weinig zulke types van schijnheiligheid en huichelarij bestaan, die onder het zingen van psalmen het plan opvatten om hunne meesters te bestelen. Het was z. i. noodzake lijk een zware straf over den besch. uit te spreken en hij eischte eene ver oordeeling tot zes jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. van Voorthuy- sen, wees op cenige verzachtende omstandigheden en verzocht de oplegging eener geringe straf in eenzame opsluiting. Het hof veroordeelde heden den beschuldigde tot 5 jaren tuchthuisstraf. Gisteren middag is een horologiemakers-bediende in hechtenis geno men omdat hij door hem ter herstelling aangenomen horologiesmen spreekt van een twintigtal, óf naar de bank van leening bragt óf verkocht, liet laatste leidde lot de ontdekking van deze handelingen. Volgens eene vertrouwbare opgave bedroeg het aantal personen Dings- dag, Woensdag en ('onderdag jl. langs den Rijnspoorweg te 's Hage heen- en teruggevoerd 39544. LONDEN, 22 Junij. Uit Philadelphia meldt men aan de Timesdat men in de grensplaats Nez Percé, Oregon, berigt had ontvangen, dal de tot dusver den blanken welgezinde Indianen in het territoir Idaho kolonisten hadden omgebragt. Generaal Howard vertrok onverwijld met alle beschikbare troepen der waarts. Nez Percé ligt in het westen van Idaho aan de Zalmrivier, eene

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5