BUiTEiNLAiNDSCÏJE BERIGTEN, groeide. Aan schuiten ontbrak het er niet. Er bevonden er zich van allerlei soort. Marktschuiten, veerschuiten, dorpschuiten, kermisschuiten, turfschuitcn, zandschuiten, ook eene stoomboot en minstens een paar dozijn open pramen. Te vier ure stak dc eerste digt bevrachte schuit van wal en zoo ging het gaandeweg met de meesten. Daar waren schuiten waar men in het hol niet anders dan stijf aan elkander staande, zoo roerloos als de poppen in een wassenbeeldenspel, kon plaats nemen. Men staple in en de koesterende zonnestralen beschenen drie uren lang de respectieve krui nen van het Zielental. Die geen lust had om te varen kon rijden naar goedvinden. Er stonden ook disselwagensdie anders in den hooibouw gebruikt worden, netjes ingerigt om lieden weg te rijden. Dc open pramen hadden hel minste bezoek, want men voorzag dat de schipper, die geen jager had, zelf in de lijn zou moeten loopen en dat zou den overiogt te lang rekken. Men schikte zich echter vrij wel naar omstan digheden. Men schepte intusschen wat water, men zette «een bakje" koffij, of wel, men dronk onderwijl een glaasje citroen met suiker. Ein delijk kwam men dan toch ook weg11a accoord met een jager gelrofTen te hebben. En zoo was van de menschenmenigte en bet schuitental ten 6 ure geen spoor meer te vinden. In den namiddag kwam een deel van de vloot weer afzakken. De treurigheid stond niet op aller gelaat te lezen, waarmede dat deel bevracht was. Naarmate de avond daalde kwamen er schuiten afzetten, waarbjj de ingetogenheid onder de passagiers min of meer schipbreuk had geleden. De laatste schuit trok te middernacht met trom en harmonica den Vliet binnen Lamfers van oranje wapperden van de mutsen en aller armen waren opgeheven bij den aanhef van een brul lend lied. -- Voor het geregtshof te Amsterdam stond dezer dagen leregt een brie venbesteller, te Driebergen, beschuldigd van bet als agent der hooge rege ring verduisteren van bescheiden, hem in zijn betrekking toevertrouwd; meermalen gepleegd. De man had namelijk uit twee brieven telkens een muntbillet van f 10 genomen en zich bedriegelijk toegeëigend. Daar reeds vroeger verdenking op hem was gevallenhad de directeur van hel post kantoor een loozen brief gezonden aan het seminarie te Rijsenburg, met de bedoeling dat de brief den beschuldigde ter terugbezorging zou worden toe vertrouwd. Dat was geschied, doch de brief verdween. Eveneens een ander dergelijk schrijven aan een dame Ie Driebergen gerigt. De beschuldigde werd door den directeur overvallen en bekende. Hel hof veroordeelde hem tot eene cellulaire gevangenisstraf van 18 maanden. Naar men uit Zwolle meldt, maakt een 4 tal gezinnen van daar, tot de secte der Mormonen behoorende. zich gereed om deze weck naar Am sterdam te vertrekkenvan waar zjj met een groot gezelschap Mormonen op den 23,te0 dezer de reis naar Amerika zullen aannemen. Op eene boerderij te Varsseveld waren dezer dagen cenige werklieden bezig met het verplaatsen van houttoen een omvallende balk den 50-jari- gen zager J. zoodanig aan het hoofd trof, dat hij op de plaats dood bleef. Hij laat eene vrouw met 7 kinderen na. Te Tilburg is de stoomketel in de wollen-stoflen-labriek van de heeren Chr. de Wijs Comp. gesprongen. Geene persoonlijke ongelukken hebben daarbij plaats gehad, maar de muren, tusschen welke de ketel is ingemetseld, zijn uitgezet en bet dak boven den ketel is beschadigd. Naar aanleiding van het verhaal van zekere schatten, die te Mekka bewaard zouden worden om in tijd van nood de oorlogskosten voor Turkije te dekken, schrijft de heer W. HanegraalT, consul der Nederlanden te Djeddahaan de IV. R. C. dat er geene offerbussen in den vorm van graf tomben te Mekka in de Kaaba ol elders in Arabie bestaan: de eenigc offerbus aldaar is een gewone menschenhand, toebehoorende aan den shebie of bewaker van de Kaabawelke betrekking reeds sedert jaren is toever trouwd aan de leden van zekere te Mekka residerende familie. Die man is niet naïef genoeg om die gelden op te sparen voor eene oorlogs-conlributie. Een schat van 600 millioen franken zou beter in de Engelselie bank dan tc Mekka bewaard zjjn. //Summa summarmn" is er van al die schat ten-verhalen niets hoegenaamd aan. 's GRAVENJ1AGE 21 Junij. Bjj kon. besluit zijn benoemd lot rijks-ontvanger: te Noordwelle L. de Fouw, thans surnumerair ter inspectie Middelberg; te Wijcheu W. C. Kan telaar, thans te Aflerden en te Aflerden P. P. li. Hoefnagels, thans surnu merair te Maastricht; te Vlissingen G. M. A. Pastoors, thans te Kerkrade en te Kerkrade J. D. A. Hollwcg, thans surnumerair Ie Eindhoven; te Kou- dum A. L. Thierens, thans te Bladel en te Bladel G. C. Drooglever For- tuyn. thans surnumerair te Botterdam; te Smilde A. W Linssen, thans te Arcen en te Areen C. G. Bannier, thans surnumerair tc Rotterdam; te Eindhoven (buitengemeente) 11. J. van Ebbenhorst Tengbergenthans sur numerair te Amsterdam; te Rijp M. .1. Römer, thans tc Beilen en tc Beilen J. F. Mirandolle, thans surnumerair tc Amsterdam; tc Geldrop E. L. A. H. Ariëns, thans te Vcnray en te Venray C. Kok, thans surnumerair te Amster- j datn; te Makkinga J. Edema, thans commies ter inspectie Ie Amsterdam. Z. M. de koning heeft lieden aan dc verschillende vreemde vorsten en buitenlandsche afgezanten met dc heeren van hun gevolg, die ter begrafenis vat) 11. M. de koningin waren afgevaardigd, een groot diner aangeboden, i Behalve deze hooge vreemdelingen namen aan het gastmaal deel de prinsen van Oranje. Alexander, Hendrik, Krederik en von Wied, de vcrlcgenwoor- i digers der verschillende mogendheden bij ons hof, zoomede de waardigheid- bekleeders bij de hofhouding. De groothertog van Sakscn-Weimar keert lieden nacht naar Duitsch- land terug en prins Albert van Prnissen neemt morgen middag de terugreis naar Hanover aan. Aan het hotel I'aulez alhier is afgestapt dc heer von Schwartz Mohrenstein, nieuw benoemd secretaris bij het Oostenrijkse!) llongaarsche gezantschap alhier, ter tijdelijke vervanging van den legatieraad baron de Tttrcliheim, die zich met verlof naar het buitenland begeven zal. BHGELANI). LONDEN 20 Junij. In berigten uit de Vereenigde Staten wordt gemeld dal 10 gevangenen, leden van de //Trades-Union", beschuldigd van moord- en gewelddadigheden om hun makkers het werk te beletten, gepleegd in het Pennsylvania kool district, zullen opgehangen worden. Men heeft de uiterste pogingen aange- wend om wijziging in hun slral te brengen, doch te vergeefs. FRANiKRIJH. Bij het onderzoek van het ontbindings-voorstel in de afdeelingen van den senaat heeft de heer Victor Hugo aan- den minister van koophandel ge vraagd, wat de regering voornemens was na de ontbinding te doen, of het den staat van beleg zou al kondigen en of het officiële candidaten zou stellen? De minister verklaarde hierop geen antwoord te kunnen geven, aangezien de verantwoordelijkheid van den president der republiek hierbij betrokken was. In eene andere afdeeling kwam de heer de Lavergne tegen de ontbin ding op. Zij was in geen enkel opzigt geregtvaardigden de ontbinding kon zeer bedenkelijke gevolgen hebben. Hierop antwoordde de heer Clément kortweg, dat de senaat niet te oordeelen heeft over het geschil tusschen Mac Mahon en de kamer. Het was genoeg dat de maarschalk de ontbinding had gevraagd. De commissie van den senaat heeft de ministers de Broglie en de Fourtou gehoord. Zij hebben verklaard, dat alle gouvernementen aan de kiezers candidaten hebben genoemd, die de regering liefst gekozen zag, Ajs de kamer ontbonden wordtzal het kabinet evenzoo handeleu. Het zal den kiezers de candidaten aanwijzendie Mac Mahon aangenaam zijn. De Maandag en Dingsdag gehouden zittingen der kamer van afgevaar digden waren even rumoerig als die van Zaturdag. De republikeinen waren scherp in hunne uitdrukkingen, en de Bonapartisten onder aanvoering van de Cassagnac, voerden eene honende uiltarlende taal. Toen de heer de Choiseul zjjne reeds medegedeelde motie van orde had voorgesteld, stonden verscheiden van hunne zitplaatsen op en de minister van openbare werken verklaarde dat de motie het ministerie niet verraste, en dat het er nieis kwetsends voor zich in vond. De senaat zou spreken, en zoo de senaat de ontbinding goedkeurde, dan zou de natie uitrpraak doen tusschen de coalitie van alle groepen der linkerzijde en de coalitie van alle conservativen. Er is maar éénc partij in de kamer, die legen u overstaat, zeidc Gambetta. Het is de republikeinsche partij. Ja, bet land zal beslissen. De bewering van den minister van openbare werken zal hetzelfde gelach teweegbrengen als alle andere leugens. De voorzitter maande Gambetta aan zich nader Ie verklaren. Ik erken, antwoordde deze, dat bel woord, hetwelk ik gebruikt heb, niet parlementair is. Ik meende te zeggen: de beweringen in strijd met de werkelijkheid. Uit het dezer dagen verschenen rapport van de commissie van onder zoek naar de rekeningen van 1870 blijkt dat op bet tijdstip der oorlogs-j verklaring 146,000 man en 36000 paarden ontbraken, voor welker onderbond echter door de kamers de noodige sommen waren aangewezen. --De Parijsche Illustration bevat in haar nummer van Zaturdag 16 Junij een portret van de koningin der Nederlandenbenevens een korte necrologie, die met de volgende woorden eindigt: //Met haar is een der schitterende en groole persoonlijkheden, een der aantrekkelijkste karakters van het Europa onzer dagen heengegaan." In de Revue des Deux-Mondes van 15 Junij w(jdt de heer Ernest Renan eenige bladzijden aan de nagedachtenis van de koningin. TURK IJ E. Het Egyptische contingent is Ie Konstanlinopel aangekomen en onmid- dellijk naar Varna ingescheeptterwijl de aanvoerder prins Hassan nog voor- loopig de gast van den Sultan blijft om eerst later zijne troepen naar het oorlogslooneel te volgen. -- De heer Christies, de diplomatieke agent van Servië, heeft aan de Porie opheldering gegeven over het bezoek, door vorst Milan te Bucharest aan den Czaar gebragt. De beer Christies verklaarde, dat het hier slechts geldt een bewjjs van beleefdheid jegens den souverein van een der staten, die het verdrag van Parijs onderteckenden. Hij gaf toe, dal er in Servië een oorlogspartij bestond, welke vreesde, dat Rumenië de voordeelen zon plukken van de opofferingen, welke Servie zich had getroost. Hij ontkende evenwel, dal de Servische regering oorlogzuchtige plannen koesterde. Volgens te Bucharest ontvangen berigten wordt met de insluiting van Kars voortgegaan. Eenige dagen geleden deden de Turken een uitval in de rigting van Shankho, en werd een kort gevecht geleverd op dezelfde plek, waar de generaals Williams en Haimon in 1855 vochten. Dc Russische insluitingswerken aldaar zijn zwak en aanvankelijk schenen de Turken eenig voordeel te behalen. Doch de Russen herstelden zich spoedig en dreven den vijand binnen zijne versterkingswerken terug. Den slechten toestand der wegen was oorzaak dat het belegeringsgeschut niet spoedig genoeg voor Kars kon aangevoerd worden. OOIT-1ND1E BATAVIA. 16 Mei. Aan een door den militairen tevens eivilen bevelhebber Ie Atchin, den 10,rn gezonden telegram, wordt het volgende ontleend: Te Analaboe 24 April verraderlijke aanval op strand wacht; vier dooden, zeven gekwetsten. Idem 1 Mei één doode, negen gewonden, onder welke luitenant C. de Jongh. Twee compagniën derwaarts gezonden lot tuchtiging en versterking. 2e Luit- W. J. Flink in het hospitaal Palei Perak overleden. Gezondheidstoestand minder goed. Blijkens een rapport van den kommandaul van het stoomschip Curasao, heeft het volgende noodlottige voorval aan een drietal opvarenden van dien bodem het leven gekost. Op den 26,l,n April jl. verliet gemeld vaartuig de

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2