lEIDSCfilE COURANT. 1877. WOENSDAG 20 JUNIJ. BINNENLANDSCHE BEUIGTEN, I)e Courant verschijnt (lagelijhs, Zonen ttesldageu uitgezonderd. De prijs der Courant is per vicrendtel jaars f 3.franco p. p. f 3.30, met het Verslag der Handelingen van den Cttneetileraad f 3.35, franco p. p. f3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f "2.U0 'sjaars, buiten de expeditiehosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 3 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Adverlrnlitin is van 14 regels 1. iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 19 Junij. Er beslaat gelegenheid lot verzending der correspondentie naar Nederl. Oost-lndie, door middel van het stoomschip Drenthe, van de Rolterdamsche Lloyil, waarvan het vertrek uil Rotterdam op den 23*len Junij aanst. is be paald. Rebalve voor Batavia zal met deze gelegenheid mede eene brieven maal voor Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren belmoren uiterlijk in den avond van den 22>tel1 Junij, en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens vóór 10 ure te Rotterdam aangekomen te zijn. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 17 Junij van Suez vertrokken. -- Na afgelegd examen zijn toegelaten als leerling-apotheker de hh. B. J. II. Grcvers, F. J. J. Hanssen, M. A. Roepman, F. J. YVolfl. A. N. Vechl- I mann, II. J. Hiipscher en verder de dames J. Grendel, G. Slheeman, D. E. Arentz, M. C. van der Linden en B. van Gelder. De minister van oorlog heelt benoemd: lol voorzitter der commissie, ten overslaan van welke dit jaar te Breda hel examen van toelating tot de kon. militaire akademie zal worden afgenomen, den hoogleeraar dr. J. J. de Hollander; tot leden de hh. dr. L. Aronstein, J. L. Cluysenaer en G. van Aller, leeraren aan de kon. militaire akademie; den leo luit. der artillerie N. C. Grotendorst en den leD luit. der infanterie M. 11. J. Plantengabeiden werkzaam aan de kon. militaire akademie; en voorts de hit. J. Versluys, YV. Kreling, dr. H. Brongersma, J. II. Dijkman, JU. J. A. Masthofl, J. YV. Bonte, B. Dingemans, dr. V. A. Julius, dr. G. J. Dozy, C. F. Koch en C. van Kempe Valk, leeraren aan verschillende hoogcre burgerscholen; lot secretaris, den 1'° luit. der infanterie .1. van den Berg, werkzaam aan de kon. militaire akademie. De provinciale staten van Zuid Holland zullen in de aanstaande zomer vergadering o. a. behandelen: Adressen van het bestuur der Haagsche ver- ceniging tot bescherming van dieren, strekkende lot ondersteuning van hel I verlangen naar wetsbepalingen lol bescherming van vogels, hunne nesten en ejjeren; id. van ingezetenen der gemeenten YVoerden, Rietveld en Bar- woudsvvaarder om verbetering van het vaarwater de Oude Rijn, van af de brug Ie Zwammerdam iot aan YVoerden, en id. een brief van ged. staten, betreffende de verbetering van het vaarwater tusschen de groole Zttidhol- landsche rivieren en stroomen, en het IJ of Noordzeekanaal; subsidie aan bet genootschap Mathesis Scienliarum Genitrix te Leiden, enz; voorts een voorstel lot regeling van hel pensioen der ambtenaren, die met ingang van 1 Jauuarij 1877 aan de dienst van den provicialen waterstaat zijn ver bonden. Dat voorstel strekt om dien ambtenaren rcgl op pensioen te ver benen op 65-jarigen ouderdom; bij het bekomen van wonden of gebreken in en door de uitoefening hunner functionwaardoor zij volstrekt ongeschikt worden, of die na 10 jarige dienst op verzoek eervol zijn ontslagen uit hoofde van ziels- of ligchaamsgebreken. liet bedrag van hel pensioen is 1/30 der jaarwedde, vermenigvuldigd met hel aantal dienstjaren, maar nooit minder dan 1/3 en nooit meer dan 2/3 der jaarwedde Aan de orde is ook de benoeming van 6 leden (periodieke aftreding) en een buitengewoon lid der gedep. staten en van twee leden der eerste kamer. Te Dellt zullen morgen bij de bcgrafenisplegtigheid van II. M. de koningin 103 treinen aankomen, waarvan de eerste des morgens ten 3 u. 30 min. Onder Zwjjndrecht is Zaturdag II een jongmensch bij het baden ver- dronken. Te Tiel is in den nacht van Zaturdag op Zondag een diefstal gepleegd bij een zilversmid. Met een scherp werktuig hebben de dieven eene opening in een groote spiegelruit gemaakt en eene menigte gouden horloges en andere sieraden ontvreemd. Zeer vroeg in den morgen was van den diefstal reeds aangifte bij de policie gedaan, die uit eeltige aanwijzingen meende te mogen opmaken dat de dieven den weg naar Nijmegen waren ingeslagen. Bij het aan dien weg gelegen dorp Loenen gelukte het den commissaris Hardenberg dan ook, bijgestaan door adsistenten, twee Duitschers in han den te krijgen, die, met revolver:, en dolken gewapend, zich niet dan na eenige worsteling gevangen gaven, en inderdaad in hel bezit bleken te zijn van de gestolen voorwerpen. In de fabriek van de hh. van Gerreviuk Zonen, op Berghuizen bij Hattem, is. tengevolge van eigen onvoorzigligheideen werkman, Bijster bosch genaamd, tusschen de machine geraakt en op treurige wijze omge komen. Vrijdag II. had in de buurtschap Deuriiingen onder YVeerselo een droe vig voorval plaats. Terwijl de persoon van A. L. zich met een wagen, bespannen met twee paarden, in de onmiddellijke nabijheid van den staats spoorweg bevond, passeerde juist een trein, waardoor de paarden schrikten en op hol wilden gaan. De voerman geraakte hierbij op den grond en werd zoo door de verschrikte dieren getrapt en gekneusd, dat men hem bewusteloos naar huis heelt gebragt. Den volgenden morgen is hij aan de bekomen wonden overleden. Hij laat vrouw en drie nog jeugdige kin deren na. -• Uit llarlingen meldt men dat Zaturdag avond, even buiten de stad op den straatweg naar Midlum. een per spoortrein uit Duilsclilaud aangekomen persoon is aangehouden, verdacht van diefstal eener belangrijke som gelds, die dan ook in zijn bezit werd bevonden. De regtcrlijke magt te Maastricht heeft zich Zaturdag naar Eysden be geven, alwaar een persoon zoodanig is mishandeld, dal men voor zijn leven vreest. De dader geeft voor uil»®ilfcerdediging te hebben gehandeld. 's GRAY'ENIlAGE Itnunij. Tot controleurs der dir. bel. en van het kadaster zijn benoemd: te Rotterdam de heer A. R. YVitkop Koning, thans te 's Boschte 's Bosch de heer R. Nieolaï, thans landmeter 3e ld. bij hel kadaster te Arnhem. Tot bewaarder van de hypotheken en het kadaster te Maastricht, is benoemd de heer A. G. F. Holtrop, thans te Assen. Aan den heer dr. P. T. F. Houben, te Thorn, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Noordbra bant en Limburg, en de heer dr. J. H. A. llaffmans, te Roermond, is in zijne plaats benoemd tot lid van genoemden raad. De luit. ter zee 2" kl. J. A. II. Beek, dienende aan hoord van het wachtschip te Hellevoetsluiswordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2,le kl. E. D. Kits van Heyuingen. Heden middag 3% ure werd door Z. M. audiëntie verleend aan graaf de Taubenheim, opperstalmeester,en baron van YVöllwarth-Lauterburg, stal meester van Z. M. den koning van YVurtemberg, vertegenwoordiger van dien souverein in den lijkstoet. Beide missionarissen zijn gisteren avond aan het Hotel Paulez afgestapt, waar heden met hetzelfde doel de hertog Frans van Teek. als vertegenwoordiger van II. M. de koningin van Engeland, is aange komen, begeleid door den gezant van Hare Britsche Majesteit bij ons hof en diens legaiie-secretaris, den heer Howarp, die den voornamen reiziger te Rotterdam begroette. Hertog van Teek zal heden avond bij Z. M. den koning worden toegelaten, Nog is voor deze gelegenheid alhier in buitengewone zending bij Z. M. aangekomen André de la Riva-Agtiera, eerste kamerheer van Z. II. den prins van Monaco. Ter bijwoning van de plegtige begrafenis op morgen is alhier nog aangekomen Z. K. H. prins Herman van Saksen-YVeimar-Eisenach, schoon broeder van wijlen II. M. de koningin. --De hoofdcommissaris van policie alhier, de heer van Schermbeek, zal morgen, als commissaris van rijkspolicie, den lijkstoet van het Huis ten Bosch tot Delft te paard volgen. Ter herinnering aan den slag van YVaterloo was gisteren, zooals dit gewoonlijk elk jaar plaats heeft, door een onbekende een bloemenkrans ge legd op het voetstuk van hel standbeeld van Z. M. koning YYillem II; ter gelegenheid van den dood van 11. M. de koningin was de krans ditmaal met rouwstrikken opgemaakt. In de vergadering van 25 Mei jl. heeft de hooge raad. overeenkomstig de voordragt van heeren advocaten Ie 'sGravenhage, tot leden van den raad van toezigl en discipline voor de orde van advocaten bij den hoogen raad bij periodieke aftreding, herbenoemd mr. G. M. van der Linden, en tot vervulling der vaca'ure, ontstaan door de benoeming van mr. P. L. F.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1