BUITENLANDSCHE BERIGTEN, PER TELEGRAAF. der Straeten Ponthoz, adjudant des konings; Luxemburg: baron deBlochau- sen, minister van staat; de heer Schentiny, directeur-generaal van binnenl. zaken, en de heer de Lessel, president van de kamer; Wurtemberg: graaf Taubenheim. opper-stalmeester en baron Wallwaerth, stalmeester van Z. M. den koning van Wurtemberg, Nassau: baron F. von Bose, grootmeester bij het huis van de hertogin. De afgevaardigden der vreemde hoven en tal van hooge personendie de begrafenisplegtigheid van H. M. de koningin hebben bijgewoond, zijn aan staanden Donderdag door Z. M. den koning aan een diner ten hove genoo- digd, waaraan ook de leden der kon. familie en de buitenlandsche vorste lijke personen, alsdan aanwezig, zullen deelnemen. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier is beroepen dr. de Hartog, pred. te Rotterdam. ffii TS KUL A W». LONDEN, 15 Junjj. Van Afrika's Westkust wordt gemeld dat de koning van Dahomey de hem opgelegde boete van 500 vaten palmolie heelt afbetaald, zoodat de blokkade op 12 Mei geheel werd opgeheven. De zes oorlogschependie de kust blokkeerden, waren naar Cape Coast teruggekeerd. In West-Lancashire hebben de mijnwerkers den arbeid gestaakt. 20000 arbeiders loopen ledig en daardoor zijn nog 10000 anderen zonder verdiensten. De Express meldt dat de woning van den heer Shepstone, te Pretoria, verschanst en door eene sloot omringd en eene sterke wacht aangesteld is om zijn leven te beschermen tegen het volk, hetwelk zoo begeerig was om onder Britsch bestuur te komenvoordat de annexatie-proclamatie uitge vaardigd was. In de Debating Society te Bloemfontien is het onderwerp der annexatie breedvoerig besproken. Al de sprekers, onder wie de heer Brebner, supe rintendent-generaal van onderwijs, veroordeelden haar en de voorzitter, de lieer Buchenan, een der bekwaamste leden van het hooge geregtshof, sprak zijne volle overtuiging uit, dat zij zedelijk, wettelijk en staatkundig niet te regtvaardigen was. Ten slotte werd uitgemaakt, dat de Zuid-Afrikaan- sche republiek niet had behooren geannexeerd te worden. Zekere Thomas Crapo is den 28'ttn Mei te New-Bedfordin Massachu setts, met zijne vrouw naar Londen scheepgegaan in een vaartuigje van twintig voet lang, dertien duim diepgang en 1.62 ton, naar de eerstgenoemde plaats gedoopt. Eene ontzaggelijke menigte woonde het vertrek der beide waaghalzen bij, die tegen den 4llen Julij Engeland hoopten te bereikten. FRAWKRIJM. De algemeene begrooting-commissie heeft Dingsdag 11. eene vergadering gehouden, waarin de heer Langlois zijn verslag voorlas omtrent de begroo ting van oorlog, hetwelk goedgekeurd werd. Voorts heeft de voorzitter, de heer Gambetta, een brief voorgelezen van den minister van financiën, CaillaHX, waarin deze de commissie uitnoodigde om 1°. de credieten, ra kende de ffcompte de liquidation" te onderzoeken2°. van de overige finan ciële wetten die betreffende de directe belastingen af te scheiden, zoodat de algemeene raden in de gelegenheid zouden zijn in de zitting van Augustus de verdeeling der lasten te regelen. De commissie heeft door ha ren voorzitter aan de regering kenbaar gemaakt, dat zij, ja, uit vaderlands liefde de gevraagde buitengewone credieten voor oorlog en marine wil toe staan, maar weigert, verder het budget te behandelen, voordat de kamer over het nieuwe bewind eene beslissing genomen zal hebben. De prefecten hebben van den minister van binnenlandsche zaken last ontvangen, naauwkeurig toezigt te houden op de volksbibliotheken en alle boeken er uit te verwijderen, die onbestaanbaar zijn met de begrippen der morele orde. Voor het overige moeten de prefecten de volksbibliotheken, als openbare vergaderplaatsen, sluiten, indien dit om andere redenen noodig wordt geacht. De Moniteur berigt dat de minister van onderwijs verklaard heeft dat ieder student, die deelneemt aan eene staatkundige manifestatie, van de lijst der studenten geschrapt zal worden. De voorzitter van den Parijschen gemeenteraad heeft zich in hooger beroep begeven tegen het vonnis, waarbij hij tot 15 maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete is veroordeeld. Er is een genootschap opgerigt onder den naam van algemeene ver- eeniging voor de gevangenissen, waarvan het doel is het gevangeniswezen in Frankrijk te verbeteren. Men stelt zich voor, dat doel te bereiken, in de eerste plaats, door het instellen van op vaste tijden wederkeerende bijeenkomsten, waarop alle vraagpunten dienaangaande zullen worden be handeld, en voorls door zooveel mogelijk openbaarheid te verschaffen aan hervormingen, in het buitenland tot stand gekomen; en door de vereeni- gingen tot ondersteuning van ontslagen gevangenen en de commissiën van toezigt naar vermogen te steunen. Te Parijs is dezer dagen de hitte zoo groot geweest, dat van de 800 arbeiders, die op het Trocadéro met de werkzaamheden aan het tentoon stellingsgebouw bezig zijn, 600 den arbeid moesten staken. De aannemers laten niet meer toe dat hun werklieden enkel water gebruiken, maardeelen water uit, vermengd met gentiaansbitter of met rum. Bij Moutiers in Savoye, heeft een bergstorting plaats gehad, waar door een geheel dorp is overstelpt geraakt. SPANJE. In de cortes is door den markies de San Carlos en vijf andere afge vaardigden het volgende voorstel ingediend//De ondergeteckendenovertuigd, dat de stierengevechten een verderfelijken invloed op onze zeden uitoefenen en een schouwspel opleveren, een beschaafd volk onwaardig, hebben de eer, het volgende wets-ontwerp voor te stellen: Art. 1. De oprigting van nieuwe gebouwen voor stierengevechten en het herstel der bestaande, in verval ge raakte gebouwen is verboden. Art. 2. De regering zal zoodanige maat- regelen nemen als zij noodig oordeelt om de stierengevechten op leven en dood binnen een door haar te bepalen termijn af te schaffen." HIHTSCHLANII. In de Köln. Zeit. schrijft de bekende Jiul. von Wiekede: De Russen hebben reeds groote en in hare gevolgen belangrijke uitkomsten verkregen I en gaan met beleid naar een vast plan te werk. Hoewel geheel Abchasie in Turksch bezit gekomen is en de opstand in den Kaukasns zich meer en meer schijnt uit te breiden, zijn de omstandigheden in het centrum van het oorlogstooneeluit een strategisch oogpunt, den Russen thans hijzonder gunstig. Zij zullen echter nog vele moeijelijkheden te overwinnen hebben voordat zij zich in waarheid als volslagen overwinnaars mogen beschouwen. Naar men verneemt zal de regering naar het Russische hoofdkwartier een marine-officier zenden, als attaché, om de bestrijding van den vijand door torpedo's na te gaan. Andere mogendhedenzegt menzullen het zelfde doen. TURKIJE. Sedert de aankomst des keizers in het Russische hoofdkwartier heerscht er vrij wat beweging onder de troepen; onophoudelijk veranderen zij van standplaats, hetgeen men in verband brengt met de plannen omtrent den overgang van den Donau. De Turken zijn langs de geheele rivier wakende, daar zij elk oogenblik verwachten dat die overgang zal plaats hebben. WEENEN15 Junij. Een telegram uit Belgrado aan de Tol Corr. zegt: Servië blijft onder alle omstandigheden onzijdig; bij de opening der Skupt- schina zal in de troonrede de onzijdige houding van Servië nadrukkelijk door den vorst geconstateerd worden. WEENEN, 15 Junrj. Naar aanleiding van het onderzoek tegen leden der internationale is een ambtenaar van de bibliotheek der universiteit in hech tenis genomen, bij wien documenten in de Russische en Poolsche taal ge vonden werdenwelke voor alle gearresteerden zeer bezwarend zijn en het bewijs leveren van het bestaan eener internationale propaganda om de staatsinstellingen van Rusland en Oostenrijk omver te werpen. Vijf der arrestanten zijn ter beschikking van het geregt gesteld. PESTH, 15 Junij. In de zitting der kamer van afgevaardigden beant woordde Tisza heden de interpellatie van Iranyi. Na het doel van het memorandum van Berlijn, van de besluiten der conferentie van Konstanti- nopel en van het protocol van Londen uiteengezet te hebben, betoogde de minister-president dat deze stukken niet strijden met de belangen der Oos- tenrijksch-Hongaarsche monarchie. De regering stelde zich voorloopig liever aan verwijten bloot, dan dat zij eene politiek volgde, die met de belangen der monarchie in strijd zou zijn. Eene politiek in tegenovergestelde rigting van die, welke zij volgde, zou een oorlog ten gevolge gehad hebben, waarbjj de monarchie zeker nog nader betrokken geweest zou zijn. Met groote meerderheid verklaarde de kamer zich met het antwoord van Tisza voldaan. BERLIJN, 15 Junij. Graaf Karolyi vertrekt heden naar Ems. Hij heeft, naar het schijnt, de zekerheid, dat de ontwikkeling der Oostersche crisis de Oostenrijksche belangen niet zal benadeelen. In den toestand van maarschalk von Wrangel is eenige verbetering gekomen. NEW-YORK, 15 Junij. Naar men verzekert zal een nieuwe leening, ook in Europa, aangeboden worden, legen 16 Julij. ST. PETERSBURG, 14 Junij. De !\eue Zeit. zegt, dat ofschoon de buitenlandsche leeningen zeker ongerief opleveren, zooals het hooge bedrag van het commissieloon, de rentebetaling en de amortisatie in specie, de nu aangekondigde leening den wisselkoers zal bevoordeelendie op een onver klaarbare wijze gedaald is; want, behalve een gunstige handelsbalans,moet men erkennen dat de regering met de uiterste voorzigligheid is te werk gegaan bij de uitgifte van de credietbillctten voor den oorlog. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Gedachtig aan liet spreekwoord //de aanhouder wint", verzoek ik u ander maal een klein plaatsje, ten einde de bevoegde autoriteiten te wijzen op de massa stof waarvan wij langs 's Ileeren wegen zoo alle dagen kosteloos kunnen profiteren. Ik voor mij kan mij maar niet begrijpen, daar Leiden in het bezit is van een waterwagendeze maar zoo op den duur op stal blijft staan. Voorzeker heelt men bij het aankoopen daarvan dit plan er toch niet mede gehad. Waarom hem dan niet gebruikt? En daar ik nu toch bezig ben met stofvelen zouden gewis ongetwijfeld gaarne zien dat, evenals in andere groote steden, de asch en vuilnis voor 10 uur, ten minste in de voornaamste straten, des morgens werd opge haald, daar men dagelijks om een en twee uur die pracht-equipages op de Breedstraat enz. kan ontmoeten, die niet weinig, vooral met de tegenwoor dige warmte, de reukorganen onaangenaam aandoen, maar ook niet weinig de stof langs de wegen nog verder aanvullen. U dank zeggende voor de mij toegestane plaatsruimte, hoogachtend X. AKADE1HIE-NIEUW8. PROMOTIE AAN DE LEIDSGHE HOOGESCHOOL. Den 16de" Junij de heer J. J. Hartman, geb. te Blankenham, in de lette ren, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Studio, critica in Luciani Samosatensis opera. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6