BUlTENLAiXDSCllE BE BIGT EN. PER TELEGRAAF. eigen schuld ei; sprak beklaagde vrijomdat daarvan in deze geen sprake konde zjjn. Door wijlen den heer C. C. Renard is vermaakt aan het R. K. Oude Armenkantoor te Amsterdam een vierde gedeelte zijner nalatenschap, ter waarde van ongeveer 25000en aan hel R, K. Oude Mannen- en Vrouwen huis St. Jacob de helft dier nalatenschap. Onder Sloten in Noordholland is Dingsdag morgen een man door den bliksem getroffen en gedood. In den Akcrpoldcr bij Sloten is de bliksem langs den mast van een schip en verder door het voorste gedeelte geslagenzoodat de stukken hout wijd en zijd verspreid werden en het schip in den grond geboord werd. De schipper en zijne vrouw kwamen met den schrik vrij en vonden nog even de gelegenheid om hunne kleederen te redden. Drie baggerlieden sloegen achterover en een geraakte in het water zonder echter eenig letsel te beko men; de stok van den baggerbeugel van den laatste was geheel gespleten en ter hoogte, waar hij de hand gehouden had, zwartgebrand. Te Hoorn heeft een commies zijne vrouw met een mes een gevaar lijken steek loegebragtdie, ware hij een weinig dieper geweest, den dood onmiddellijk ten gevolge zou gehad hebben. Men zegt dal die echtgenooten anders goed met elkander leefden, maar dat de man aan aanvallen van krankzinnigheid lijdt. Hij is in verzekerde bewaring genomen. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft lot leeraren aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd: in wis- en werktuigkunde, C. Mensinga, doc torandus te Groningen; natuurkunde en cosmographie, dr. H. Haga, te Arnhem; scheikunde en natuurlijke historie. dr. VV. Burck, te Leiden; ge schiedenis en aardrijkskunde, J. D. van Noppen, teGorinchemNederlandsch en Hoogduitsch, M. van Westreenen, te 'sllagc; hand- en lijnleekenenD. Lako, te Middelburg; gymnastiek, II. C. Uilenberg, te Leiden. Uil Meppel meldt men dat er tegenwoordig een belangrijke verzending is van rundvee, inzonderheid vette en drachtige koejjen, die tegen hoogen prijs, tol zelfs 300 per stuk, door buitenlandsche commissionairs worden opgekocht. In 14 dagen tijds zijn uit de provinciën Groningen, Friesland en Drenthe meer dan 3000 stuks verzonden. De Pr. Dr. en Asser C. deelt het volgende mede: In den nacht van Zaturdag op Zondag heeft er op het Aardsche Veldonder de gemeente Assen weder een ergerlijk tooneel plaats gehad lusschen een paar broeders en hunne vrouwen. Een der mannen, K. Ph., is daarbij met een scherp werktuig (naar men zegt een gebroken flesch. met welker inhoud men zich gezamenlijk eerst had vrolijk gemaakt) op erge wijze in het aangezigt ver wond; zijn regteroor was doorgesneden, rondom een der oogen bekwam hij een vrjje diepe wonde, terwijl een groot gedeelte van de onderlip hem w as doorgebeten en er los bij hing. Zijn broeder J. Ph. moet eeuige sne den over en door de handen bekomen hebben. Zondag morgen te 4 uur trok eerstgenoemde in persoon, op boote voeten en blootshoofds, letterlijk met bloed bedekt, naar doctor van der Vegt, ten einde zijn hulp te ver zoeken, aan welk verzoek deze heeft voldaan. Onder het aan elkander naaijen van oor, lip enz. viel de patient, die anders volstrekt niet als bui tengewoon zenuwachtig bekend staat, driemalen in zwijm. 'sGRAVENHAGE, 14 Junij. Door Z. M. is aan de voor de dienst in Indiê bestemde soldaten C. A. Slichting en G. II. Möller, van het koloniaal werfdepot, vergunning ver- leend lot het dragen van hel IJzeren Kruis 2' kl.hun door den koning van Pruissen geschonken, en van de Duitsche medaille, ingesteld ter herin nering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71, en aan eerstgenoem- den levens van het Pruissische herinneringskruis voor het deel nemen aan den veldtogt tegen Oostenrijk in 1866. Rij hel dep. van binnenlaudsche zaken zijn tol hoofdcommies benoemd de hh. J. Margadant en mr. N. J. van IJsselsteyn, beiden thans commies bij dat departement. Tot adjunct-commies bij de algcmeene rekenkamer is benoemd de heer A. C. van Wachem, thans eerste klerk. Tot burgemeester der gemeente Ezingc is benoemd de heer L. J. Si ratingh. De heer J. Goedhart, te Zutphen. is benoemd tot schoolopziener inliet derde schooldistrict van Gelderlandde heer mr. Ph. van Blom te llee- renveen, tol schoolopziener in het vijfde schooldistrict van Friesland, en de heer VV. It. van der Veen, te Joure, tot schoolopziener in het zevende schooldistrict van Friesland. Aan den heer T. J. H. Mannconsul der Nederlanden te Lnbeck is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dankbe tuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. Door Z. M. is de ritmeester jhr. VV'. van Loon, van het 4e reg. httza- ren, op pensioen gesteld, en zijn bij het wapen der cavalerie benoemd: bij het lc reg. huzaren, tot 1'" luit., de 2e luit. N. J. Erzey, van het corps; bij het 3' reg. huzaren, lot 1,D luit., de 2' luit!. 11. F. D. Braams en L.G. baron van Boetzclaer, beiden van het corps; bij het 4' reg. huzaren, tot ritmeester 2C kl.de lc luit. L. B. LocfF, van het corps. Voorts zijn de 1' luit. VV. Cool, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, en de le lull. P. P. J. Lignac, van het 4' reg. infanterie, in hunnen rang overge- i plaatst bjj het leger in Ncderl. IndiC. -- De prins von Wied wordt aanstaanden Zondag alhier verwacht tot bijwoning van de begrafenisplegtighcid van 1). M. de koningin. Eenigc dagen daarna zal Z. D. 11. met zijne gemalin en kinderendie sedert den afgeloopen winter op het Huis de Pauw verblijf hielden, naar Neuwied terugkeeren. In dc residentie is aangekomen en aan het hotel den Ouden Doelen af gestapt de heer Philippe da Motta d'Azeveao Corrêarcgerings-commissaris van Brazilië. Men verneemt dal de openbare vermakelijkheden, die wegens het over lijden van 11, M. de koningin waren gesloten, op Zondag 24 dezer zullen mogen worden hervat. N ELAS'D. LONDEN. 13 Junij. In het lagerhuis heeft de heer Truro de regering geïnterpelleerd over stoute rooveryen, die op den groolen weg. die over de Blackheath loopt, nog tot de gemeente Londen behoorende. in de laatste weken hebben plaats gehad. Mannen, die er als heeren uitzagen, hebben onderscheidene rijtuigen aangehouden of gepoogd aan te houden. Iiy persoonlek was, ofschoon sedert lang in de nabijheid der beruchte heide wonende, nooit aangerand; hij had op de heide nooit een roover, ofschoon ook nooit een policie-agent ontmoetmaar vijfmaal had men in zijne woning ingebroken. Lord Beau- champ verzekerde, namens de regering, dat er behoorlijk maatregelen ge nomen waren om de rooverijen tegen te gaan. In den nacht van Maandag op Dingsdag heeft boven Londen een hevig onweér gewoed. In het lagerhuis begonnen op eens al de electrische schel len te luiden, die 'slands vertegenwoordigers plegen op le roepen tot stem men. Uit rook- en leeskamers kwamen de verbaasde leden aansnellen. Toen bleek het dat de bliksem de schellen in beweging had gebragt. The Echo, de plannen voor hel Leidsch academie-gebouw bespre kende, drukt dc hoop uit, dat het oude gebouw moge gespaard blijven als herinnering aan de vele mannen van Europeschen naam, die daar leerden, aan de velen, die daar gevormd werden, maar vooral om de senaals-kamer met zijn verzameling portretten van groote mannen die antieke zaal is voor die portretten veel beter plaats dan elke nieuwe galerij door een modern architect ontworpen. FRANHR IJ H. De Bien public zal vervolgd worden, omdat het blad heeft medege deeld, dat de directeuren der spoorweg-maatschappijen geheime bevelen had den ontvangen betreffende het mobiel maken van troepen. Volgens het Joitrn. off. was die mededeeling geheel onwaar; ofFicieuse bladen verzeker den dat dergelijke bevelen elk jaar gegeven worden en niet thans, maar reeds vijl maanden geleden aan de directie» der spoorweg-maatschappijen gezonden werden. Volgens de Fratipais is de gemeenteraad te Domène, dep. Isère, door eene municipale commissie vervangen is, aangezien geen der raadsleden in terimair de opengevallen betrekking van maire heeft willen waarnemen. Er zijn weder drie personen aangehouden, die indertijd bij verstek door de krijgsraden wegens deelneming aan de handelingen der commune veroordeeld werden. Een van de drie bekleedde den post van gedelegeerde van het 102e gelcdereerde bataillonde tweede was luitenant bp een batail- lon communards en de derde was zekere Caroline S.knoopenmaakster, die deelgenomen heeft aan de plundering van de zusterschool Rue St. Bernard. In de zaak van een spoorwegongeluk, dat eenigen lijd geleden op den Noorderspooi weg plaats iiadheelt thans de regtbank le Rijssel uitspraak gedaan over de schadevergoedingen aan de nagelaten betrekkingen. Aan dc vijf minderjarige kinderen Becquet is wegens den dood van beide ouders voor elk kind 120,000 fr. toegekendbovendien aan mejnfvrouw Bccquet 30000 fr. wegens bekomen verwondingen. t>l!IT»GULAN». Te Halle is in den ouderdom van 78 jaren overleden de bekende god geleerde dr. A. Tholuck. De wachtmeester Stolt, lid van hel personeel, door den keizer belast met het overbrengen van geschenken aan den Sultan van Marocco, heeft aldaar op eene treurige wijze het leven verloren. Tol dc geschenken be hoorde o. a. eene ijsmachine, die door middel van ammoniakgas in werking moest worden gebragt. Alvorens naar Marocco op reis te gaanhad Stolt zich door den fabriekant te Halle omtrent de constructie en werking der machine dc noodige inlichtingen doen geven, ten einde de hofbedienden des Sultans in staat te slelien, naar eisch er mede om te gaan. De beide eerste proefnemingen aldaar ten hove gelukten ten volle, doch bij de derde opende Stolt, terwijl de toestel in volle werking was. de luchlprop, nieltegen- j staande hij in de Item bekende gebruiksaanwijzing ten ernstigste daartegen j was gewaarschuwd. Het gevolg was, dat hij niet slechts door het plotse- ling uilstroomendc ammoniakgas heiige brandwonden in het gelaat en aan de borst verkreeg maar bovendien hel gas inademde. Na een lievig lijden is hij vijf dagen later bezweken. RUSLAND. Door de Russische regering is bevel gegeven de jongste ligting van 218.000 man zooveel mogelijk le bespoedigen. In het laatst van December werden slechts 108,000 man dezer ligting onder de wapenen gebragt, en uit dezen maatregel blykt het voornemen der regering om zich op alle ge beurtenissen voor te bereiden, TURKIJE. Naar men uit Konslantinopel meldt is een duizendtal paarden van weelde ten behoeve van het leger gcrequireerd. Ingevolge hare bevoegd heid voortvloeijende uit den afgekondigden «heiligen oorlog", zou de rege ring voornemens zijn beslag te leggen op de zilveren sieraden in dc uios- keën en op de looden bekleedsels van die en andere openbare gebouwen. BERLIJN, 13 Juny. In de financiële kringen te dezer slede wil men wetendat aan eene dadelijke uitgifte van de nieuwe Russische leening in het geheel hier niet gedacht wordt. WEENEN, 13 Junij. In een schreven uil St. Petersburg aan de Pol. Corr. wordt het berigt tegengesproken, dat Schnwalof! een half officiële nota van Gorlschakoll aan lor.l Derby heeft overhandigd. De laatste nota van lord Derby, die door het kabinet te St. Petersburg als scherp is be schouwd en niet overeenkomstig het diplomatiek gebruik, is tot dusver on beantwoord gebleven. Schuwaloff, naar Engeland lerugkeereudewerd ge- magtigd te verklaren, dal Rusland niets wiidc ondernemen tegen het Suez- kanaal of Egypte.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2