BUITEN LA N DSC 11E DELICTEN. PER TELEGRAAF. de Vereeniging van den H Vincenlius a Paulo aldaar een som gelegateerd van 25000. Te Dedemsvaart is reeds een 12-jarige knaap, die zich bij liet baden in de zoogenaamde Marktwijk te ver had gewaagd verdronken. Te Nuland is in de vorige week eene vrouw, verslaafd aan sterken drank, dood voor haar bed gevonden, badende in haar bloed. Men ver moedt, dat zy eene beroerte heeft gekregen en uit het bed is gevallen. Aan misdaad schijnt niet te kunnen worden gedacht. Een trein van Hasselt naar MaeseyckZaturdag het station Hasselt binnenrijdende, werd op zijde gelroflen door eene machine van den Grand Central Beige, juist ter plaatse waar de drie lijnen naar Eindhoven zich splitsen. De machine is zwaar beschadigd, een rijtuig is verbrijzeld, een ander zwaar gehavend. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. 's GRAVENHAGE 11 Junij. Door Z. M. is aan mr. C, Th. baron van Lyndcn van Sandenburg, minister van justitie. vergHnning verleend tol hel dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van de Kroon van Italië, hem door den ko ning van Italië geschonken. Door Z. M. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan F. 11. Stobbe, als ontvanger der dir. bel. te Hulst; voorts zijn benoemd: tol ont vanger der dir. bel. te Asten c. a.F. F. C. Leclercq. thans te Heythuyzen; lol ontvanger der registratie te Zevenaar, J. R. Immink, thans surnume rair; tol ingenieur-verificateur van hel kadaster: W. F. Bruinier, J. J. Slaterus, E. Barenbroek, J. P. L. Soutendijk, allen thans landmeters lckl. J. W. Bencdic, thans 2' kl.en A. W. E. Kwisthout, thans controleur der dir. bel. De luit. ter zee 2' kl. P. D. A. Frankamp, dienende ais officier van politic bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt overge plaatst aan boord van het fregat met stoomvermogen Evertsen, en ver vangen door den luit. ter zee 2e kl. D. Hordijk, dienende aan hoord van evengenoemden bodem. Z. M. de koning heelt Zaturdag namiddag ontvangen de gezanten der verschillende staten bij hel Nederlandsche hof, voor zoover in de residentie aanwezig, vergezeld van de secretarissen of attaché's bij hunne legatiën, tol het aanbieden hunner condoleances met het ovei lijden van Hd. gemalin. Z. M. de koning zal morgen middag ten half zes ure het collcgie van den Imogen raad der Nederlanden in audiëntie ontvangen tot het doen van r uw beklag bij hel overlijden van II. M. de koningin Gok Luxemburg zal betuiging van deelneming doen wegens het over lijden der gemalin van den groothertog. Eene deputatie van vier leden, met. baron de Blochausenpresident van het bewind, aan het hoold, zal bij de familie rouwbeklag doen en het gouvernement bjj de begrafenis- plegtigheid vertegenwoordigen. Naar men verneemt heelt Z. M. de koning van Belgic tot hetzelfde doel aangewezen Hd. adjudant, den gepensioneerden generaal der artillerie graaf van der Straten Ponthoz. De grootmeester en de kamerheer van 11. M. de koningiu, graaf van Randwijck en jhr. van Pabst van Bingerden, die jl. Maandag van hier naar Sluttgarilt vertrokken tot bekendmaking van hel overlijden onzer beminde vorstin, aan het Wurlembergsche hof, zijnna volbrenging dier droevige missie, Zaturdag alhier teruggekeerd. Zr. M\ ministers hebben ook Zaturdag in eene audiëntie aan prins Hendrik hunne condoleances gedaan. De minister van justitie baron van Lijnden van Sandenburg zal zich den 21 a. s. naar Marienbad begeven, ten einde aldaar geruimen lijd in het belang zijner gezondheid te vertoeven. -- Door de commissie uit het geregtshof zijn Zaturdag als candidaat-no- larissen toegelaten de hh. S. J. van den Bergh en W. T. P. Marlens Ie 's Hage en mr. P. A. Post Uiterweer te Delft, liet voorjaars-examen is hiermede geëindigd. De kapitein der kon. militaire kapel, de heer Dunkier, heeft, lot herstel van gezondheid, van Z. M. den koning voor onbepaaldeu tijd verlof verkregen cm zich naar hel buitenland te begeven. BELGIË. In December 1875 werd zekere van Hoven, landbouwer te lieer (Lim burg) door de regtbank te Maastricht vervolgd wegens bedriegelijke bank breuk en valschheid in geschrifte, doch had zich door de vlugt naar Amerika aan die vervolging weten te onttrekken. Door de Belgische justitie insgelijks wegens het maken van valsche wissels vervolgd, werd hij op aan vraag van het Belgisch gouvernement in Minnesota aangehouden en in Januarij II. door de Vereenigde Staten aan Belgic uitgeleverd. Woensdag jl. werd die zaak voor het hof van assises te Luik behandeld, met het gevolg dat gemelde van Hoven van alle regtsvcrvolging ontslagen en onmiddellijk in vrijheid gesteld werd. De Brusselsche predikant Anel is volgens de mededeeling der Tndep. Beige, te Anthée, in Namen, het voorwerp geweest van willekeurige han delingen. Hij had zich op verzoek van verscheidene ingezetenen, die de protestantsche evangelie-verkondiging verlangden te hooren, naar Moren- villc, onder Anthée, begeven en gebruikte er met een bijbel-colporteur bij een der schepenen des middags den maaltijd, toen een gendarme, zonder tnagligïng binnendringende, zjjnc papieren eischte te zien en hem, daar hij slechts visitekaartjes bij zich had, uitnoodigde, hem naar Anthée te vol gen, op zijn protest hem zelfs met de handbocyen dreigende. Ook de col porteur, wiens papieren volkomen in orde waren, zag zich genoodzaakt mede te gaan en beiden moesten verscheidene uren in een vertrek van het gemeentehuis onder bewaking doorbrengenwaar zyals waren zij gevaar lijke landloopers, in verhoor werden genomen. Eerst na de ontvangst eener depêche van de policie uit des herren Anets woonplaats werden zij losgela ten met nadrukkelijke waarschuwing om geen voet meer in Morenville te zetten. Deze zaak is door den heer Frère-Orban in de kamer tot het voor werp eener interpellatie gemaakt, waarop de minister van justitie ant woordde, dat hij eene deswege bij hem ingekomen klagt naar het parket verwezen had, met verzoek om onverwijld rapport, hetwelk aan de kamer zou worden medegedeeld. FRANHRUK. Dej Moniteur beval de volgende nota: Sommige dagbladen beklagen zich dat hel kabinet niet handelt; maar zij vergeten te zeggen wat het moet doen, om te handelen naar hunnen wensch. Indien men van het kabinet van 16 Mei maatregelen heeft verwacht, die geschikt zijn om den stroom van het radicalisme te stuiten, dan komt het ons voor, dat men het niet van werkeloosheid kan beschuldigen. Wat hun aangaat, die van het kabinet ecoups de force" gehoopt hadden, welke de partij-mannen bevredigd, maar het land iu rep en roer gebragt zouden hebben, wij erkennen dat zjj teleurgesteld moeten zijn, en. gelijk alle conservativenverheugen wij er ons over. De staatkunde van het kabinet is afhankelijk van de gebeurte nissen; maar men kan verzekerd zijn, dat het ministerie even waakzaam als vastberaden zal zijn om de orde, de gerustheid het vertrouwen op der. dag van morgen constitutioneel Ie verzekeren. De minister van openbaar onderwijs heeft aan de prefecten in een ver trouwelijke circulaire inlichtingen gevraagd omtrent de staalkundige gevoe lens van de ambtenaren der universiteit, de rectors, de inspecteurs, de professoren enz. De Temps had liever gezien dat de minister onderzoek deed of de methode van onderwijs goed is, de laboratoriën goed zijn ingerigt, en de studie overal in overeenstemming is met de eischen der wetenschap. De bureaux van de drie groepen der linkerzijde hebben eene vergade ring gehouden, waai in besloten is bij de wederbyeenkomst der kamers eene interpellatie tot de regering te rigten. Gambetta zal die uit naam der lin kerzijde ontwikkelen. Voorts zal men een krachtig adres in antwoord op Mac Mahon's boodschap vaststellen, maar de vorm zal gematigd zyn. In het adres zal men Mac Malton buiten het geding laten, aangezien hjj, krach tens de staatsregeling, niet verantwoordelijk is voor de regeringsdaden. De bisschop van Nantes is te Rome overleden. RtlITSCHLANO. Op 3 Junjj heelt in het Zwitsersche kanton Waadtland een hevige storm gewoed, gepaard met donder, hagel en wolkbreuk. Onder anderen zjjn te IfTerlen ruim honderd zware boomen uit den grond geslagen. Alle telegraaflijnen in de omstreken zijn vernield. Verscheidene wijngaarden, ook in andere gedeelten van het kanton, zijn verwoest. Men heeft aldaar hagelsteenen gevonden van 25 millimeter middellijn. Op sommige plaatten is de bliksem in de huizen geslagen. Ook een gedeelte van Beijeren is dien dag door storm en onweder geteisterd. RUSLAND. Naar men aan de IV. freie Presse meldt zou de keizer van Rusland zich verklaard hebben tegen den overlogt over den Donau, vóórdat door de verbetering der Rumeensche spoorwegen de verpleging voor het Russische leger aan den Donau verzekerd was. De Czaar zou ook nog al aanmerkingen hebben gemaakt op de levensmiddelen die aan het leger worden verstrekt. Volgens een correspondent van de Kön. Zeil. moet het brood meer op ge bakken klei dan iels anders gelijken. Met het scherpste mes was er geen stukje af te snijden. TURKIJE. Van het ministerie van builen), zaken is de volgende mededeeling uit gegaan aan den Turkschen ambassadeur te Londen: In mijne dépêche van den 2"1 meldde ik u, dat de Monteuegrijnen op drie punten tegelijk oprukten. Suleimaii-pacha, opperbevelhebber van het leger in de Hcrzegowina. viel hen aan op de hoogten, die zjj bezet hadden lusschen Oreata en Krstac. Na een hardnekkig gevecht namen de keizerlijke troepen zoowel die posities als hel fort van Krstac. Na die nederlaag braken de Montenegrijnen de belegering van Diztstop op. Nehmed-Ali-pachakommandant van Novi B izar, heeft ook de Montenegrijnen verslagen en onze troepen hebben Achvik Bala, op een uur afstand van het Montcnegrijnsch grondgebiedbezet. In deze verschillende gevechten leden de Montenegrijnen grootc verliezen. De opstan delingen hebben drie inwoners van Isbozz gevangen genomen en hun de neuzen, lippen en armen afgesneden. Zij hebben ook een kind het hoofd afgesneden en twee mannen en twee vrouwen, tot de Christelijke gods dienst behoorende, gedood. Terwjjl de Russen aan den Donau gereed slaan de Bulgaren uit hunne verdrukking te verlossen, worden, naar men meldt, door hunne Rumeensche vrienden de grootste schandalen tegen de Joden gepleegd. Volgens berigt uit Czernowitz zyn in de Jodenwijk te Dorobani 150 huizen geplunderd en 90000 ducaten door de aanvallers geroofd. Drie Israëliten werden daarbij gedood en 24 zwaar gewond. Twee personen waren later wegens deze schandelijke gebeurtenis aangehouden. Volgens beriglen uit Azië is de terugtogl uit de Araxes-vallei begon nen, daar Moukhtar-pacha hel denkbeeld heeft laten varen om zelfs de hoogten voor Erzerum te verdedigen, hoewel hij wel de stad schijnt te willen verdedigen en positie te willen nemen op de westelijke hoogten, waar de weg over de Kop Dagh naar Barburt en Trebizonde loopt. ST. PETERSBURG, 10 Junij. De overste Bogoljubolï'telegrapheertDen 4" dezer heeft een hevig gevecht plaats gehad bij Krstac en Gorahsko. 17 bataillons Montenegrijnen verdedigden over Vncolic de genoemde punten van den Dngapas tegen Suleiman, die hen van Gatzko uit aanviel. Krstac, door acht Montenegrijnsche bataillons bezetwerd door de hoofdmagt van Suleiman ,20 a 25 bataillons sterkaa getast. De strijd duurde den gan- schen dag. Ofschoon de Montenegrijnen hunnen vijanden 1800 geweren en eenige vaandels afnamen, werden zij des nachts gedwongen van Krstac op

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2