BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag dó Junij Ó877ó35. STADS-BERICHT EiN. BINNENLANDSCHE BER1GTEN, BUITENLAlNDSCHE BERIGTEN, Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag 11 Juni a. s.des namiddags te half vier. Voordracht tot indiening van een adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning. LEIDEN, 9 Junfl. Naar men uit 's Hage meldt blijft de teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van wijlen H. M. de koningin bepaald op Woensdag den 20cn Junij a. s. Ten tien ure des morgens zal de rouwstoet het huis ten Bosch verlaten. De trein zal, naar men verzekert, den volgenden weg nemen: van het huis ten Bosch, den Leidschen straatweg tot aan de Koningsbrug, Korte Voorhout, Tournooiveld, Lange Vijverberg, Plaats, Gevangenpoort, Buitenhof, Gravenstraat, Groenmarkt, Veenestraat, Wagenstraten, Huygens- plein en straat, langs den Rijswijkschen weg naar Delft. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 50 tot 66 volwassen personen en 11 tot 17 kinderen. Men schrijft ons: Met de gewone vrachten van aspersies uit het West- land worden sinds eenige dagen nieuwe aardappelen vervoerd. Het vervoer van de laatsten begint nu eenige mudden te bedragen, dat van de eersten begon op den gewonen tijd. Hoog is nog niet op te geven van de veldgewassen en het is dan ook geen bijzonderheid dat er aardappelen ver zonden worden. Alles komt later dan andere jaren en de groenten zijn ook nog niet ruim verkrijgbaar. De moerbeziënboom draagt eerst sedert eenige dagen half volwassen blad en er staan nog appelboomen in vollen bloei. Ten gevolge van verandering in de dienst der stoombooten van Ham burg naar de West-Indiënwordt de verzending van brieven en andere stuk ken voor Curasao langs dien weg tijdelijk gestaakt. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is het getuig schrift voor het eerste gedeelte van het examen uitgereikt aan de hh. C. Lugt, candidaat-arts, en W. J. Kolff, med. doctorandus. Heden morgen is van het koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoortrein over Utrecht en 'sGravenhoge naar het Nieuwe Diep vertrokken het detachement suppletie-troepen sterk 125 man benevens 8 onderofficieren om onmiddellijk te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java ver trekkend stoomschip Conrad. Het bestuur van Artis te Amsterdam heeft, volgens het Ubl., het plan opgevat tot het bouwen van een aquarium van groote afmetingen. Het be stuur verlangt daartoe van de gemeente afstand van een stuk grond in de Plantage bij de Muiderpoort. Aan dit aquarium zullen een locaal voor microscopische onderzoekingeneen laboratoriumeen gehoorzaal enz. wor den toegevoegd, om de inrigting dienstbaar te maken aan het hooger onder wijs. Het bestuur vraagt alleen kosteloozen afstand van grond. Te Hoogkarspel vertoonde Zondag 11. een stier op den weg teekenen van dolheid. Tot driemaal toe wierp hij zijn geleider op den grond. Ein delijk wist deze hem met veel moeite op een stuk land te krijgen en aan een pin vast te slaan. In zijn woede rukte het dier zich echter los en wierp zich op andere runderen. In den hevigen strijd, die nu volgde, ver loor hij een hoorn, wat hem een weinig tot bedaren bragt. Inmiddels had de burgemeester, na vergeefsche pogingen om vuurwapenen magtig te wor den, op de plaats zelf en in den omtrek, aangewend te hebben, om soldaten naar Hoorn gezonden. Deze kwamen zoo spoedig mogelijk aanrukken en doodden het dier, tot groote vreugde der ontstelde dorpelingen, zonder dat het verder eenige schade berokkend heeft. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten de kermisdie Maandag 4 dezer was begonnen en waarvan de tooneelvoorstellingen en openbare verma kelijkheden bij de ontvangst van het berigt van het overlijden van H. M. de koningin onmiddellijk zijn gestaakt, van aanstaanden Dingsdag tot Zatur- dag te doen voortduren, uit overweging, dat het niet billijk zou zijn te achten, de bezoekers der kermis, die door die staking reeds groot nadeel lijdenniet in de gelegenheid te stellen hunne voorstellingen te vertoonen. De op 18 Junij te Leeuwarden te houden harddraverij van wege Z. M. om een gouden zweep enz. is wegens het overlijden van H. M. uitgesteld. Met goedvinden des konings zal zij nu worden gehouden op 4 September, den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje. De justitie te Maastricht heeft zich Vrijdag 11. naar Vinckbij Kerk- rade, begeven, ten einde onderzoek te doen naar een aldaar gewoed heb benden branddie aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven. Dit is reeds de derde maal binnen eene maand, dat de justitie aldaar zich met soortgelijk geval onledig houdt. Het N. v. d. D. meldt: Het maken van een lappendeken of bedelaars deken is een werkjedat reeds menige jonge dame onder handen gehad heeft, maar het is niet gewaagd te onderstellen dat slechts zeiden iemand er in geslaagd is zulk een kunstwerk tot stand te brengen als dat, hetwelk wij dezer dagen in de gelegenheid waren te bezigtigeneen deken zoo schoon van kleurenteekening, dat zij mag gezegd worden in kunstwaarde te wedijveren met de zeldzaamste Indische weefsels. Het is een zijden deken, lang 3 en breed 2% el, bestaande uit 3333 blokjes van alle kleu ren, zamengevoegd tot een geheel oorspronkelijk soort van arabesken. Van dezelfde vaardige hand, die dit kunstwerk schiep, zal de tentoonstelling van kunst op industrie toegepast een voorwerp te zien geven. 's GRAVENHAGE9 Junij. Z. M. heeft aan den heer dr. M. F. A. G. Campbell, directeur der kon. bibliotheek te 'sGravenhage, vergunning verleend tot het dragen der ver sierselen van ridder der orde van de Kroon, hem door den koning van Italië geschonken. Aan den heer J. van Waardhuizen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zuilichem, en tot burgemeester dier gemeente is benoemd de heer S. F. Monhemius Jr.secretaris aldaar. Aan de volgende vreemdelingen is vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven, als aan de jufvrouwen: L. Dutoit, geb. te Moudon (Zwitserland), A. Smyth, geb. te Bury South (Engeland), C. van Zon, geb. te Gent (België), en de hh. J. B. A. Fournier, geb. te Rosières (Frankrijk) en C. L. H.Redard, geb. te Echendens (Zwitserland). Eergisteren-namiddag ten één ure is het stoffelijk overschot van H. M. de koningin, na vooraf te zijn gebalsemd, in haar laatste woning besloten; de lijkkist werd digtgesoldeerd. De balseming moet volkomen naar eisch zrjn volbragt en geslaagd. Het voorkomen der vereerde en geliefde doode moet, nadat de trekken des lijdens van het gelaal verdwenen waren, een weemoedig liefelijken aanblik hebben opgeleverd. (Z>.) Naar men verneemt zullen bij de plegtige begrafenis van H. M. de koningin op 20 dezer, tot dusver, vertegenwoordigd wordenZ. M. de keizer van Duitschiand door prins Albert van Pruissen; de koninklijke familie te Wurtemberg door prins Peter van Oldenburg, halven broeder van de beminde overledene; hare hoogheid mevr. de hertogin van Nassau, door baron F. Bose, chef van haar huisde overige rijken zullen zich vermoedelijk laten verte genwoordigen door hunne respectieve gezanten hier te lande, die eene uit- noodiging zullen bekomen tot bijwoning der treurige plegtigheid op eene speciaal aangewezen plaats in de Nieuwe kerk te Delft. Bij de ter aarde bestelling zullen 24 kamerheeren en kamerjonkers het lijk achter den rouwwagen volgen. Als herauten bij den lijkstoet worden genoemd de heeren mr. A. J. graaf van Randwijck, commies van staat, en jhr. mr. P. A. van den Velden, se cretaris bij den hoogen raad van adel. In antwoord op het rouwbeklag, dat de raad van state aan Z. M. den koning heeft overgebragt, heelt Z. M. o. a. gezegd: /'Ik stel het bewjjs van deelneming van den raad van state aan zijn grondwettigen voorzitter op hoogen prijs; het zal den band tusschen vaderland en Oranje nog naau- wer toehalen". Z. K. H. prins Frederik heeft heden middag ten 3 ure in audiëntie ont vangen de ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur, die HD. hunne deelneming in het verlies van H. M. de koningin betuigden. -- De keizer van Brazilië wordt in het begin van de volgende maand hier te lande verwacht. In appel werd gisteren door het gereglshof alhier behandeld het hooger beroep van den officier van justitie te Leiden, ingesteld tegen een vonnis der ontbonden regtbank aldaar, waarbij drie vrouwen van verdachte zeden wegens gebrek aan bewijs zijn vrijgesproken van de haar ten laste gelegde diefstal eener portefeuille met bankpapier, toebehoorende aan een koopman, die den 3en Februarij jl. de Leidsehe markt bezocht had. Zeventien getuigen werden door het hof gehoord, waaruit voor den advocaat-generaal mr. van der Hoeven voldoende het bewijs van schuld door aanwijzingen was geleverd. Adv.-gen. wees er op dat beklaagden reeds in de instructie bekentenis hadden afgelegd, maar daarvan later zijn teruggekomen zonder daarvoor aanneme lijke gronden bij te brengen. Hij kon zich met de zienswijze der regtbank niet vereenigen en was zelfs van meening, dat er eene hoogere straf moest worden opgelegd dan in eersten aanleg was geeischt. Zijn requisitoir strekte tot veroordeeling der drie beklaagden in eene celstraf van l^jaar. Mr. van Gigch, die ook te Leiden als verdediger voor twee der beklaagden optrad, was het, wat het bewijs betreft, met de regtbank eens. Hij betreurde het dat thans voor den hoogeren regler de verklaringen van twee niet in eersten aanleg gehoorde getuigen, die eigenlijk ook op de bank der beklaagden moesten gezeten zijn, tot veroordeeling der vrouwen zouden leiden en riep ten slotte de clementie van het hof voor zijne clienten in. Uitspraak aan staanden Vrijdag. ENttELAN». LONDEN. 8 Junij. Het lagerhuis heeft zich, volgens jaarlijksche gewoonte, weder bezig gehouden met de behandeling van de bill van den heer Jacob Bright tot het toekennen van hel slemregt aan de ongehuwde maar belasting-betalende vrouw. Tot eene stemming is het niet gekomen. De houding van Engeland in zake het Suez-kanaal geeft stof tot veel aanmerking. Het plan van den heer de Lesseps om het kanaal onzijdig te doen verklaren door een internationale overeenkomstheeft de regering ver worpen als onmogelijk wegens staatkundige en practische redenen. Door op deze gronden te weigeren, geeft de regering te kennen, dat zij zich niet kan verbinden onder alle omstandigheden de onzijdigheid van het kanaal te eerbiedigen. De regering wil geen door alle volken gewaarborgde onzijdig heid van het kanaal, maar wil dit alleen openhouden, zoolang Engelsche belangen dit eischen. Wanneer Engeland in oorlog komt met eene zeemo gendheid, dan zal het de vrije vaart door het kanaal wel degelijk verbieden. Dit is de meening van Daily News. De Times zegtdat de aandeelhouders in hel Suez-kanaal, waarin Engeland 176,602 aandeelen heeft, voorlaan even gerust kunnen zijn van hun eigendomals lag het kanaal in Kent. De beide zoons van den prins van Wales, prins Albert en prins George, zijn als cadet a la suite aan boord van het oorlogschip Brittannia geplaatst. Onder de 71 modellen voor het Byron-monument is de keus gevallen op dat ingezonden onder het pseudonien Richard Belt, en den dichter voor stellende zittende op een rots, verzonken in beschouwing van de grootschheid der natuur. Het aantal verongelukten bij het instorten van de brug te Bath be draagt slechts acht. lntusschen zijn er ruim veertig gekwetsten, onder welken vele zeer ernstig. Op de brug werd tol geheven. Zóó ontstond, pas na het aankomen van een trein vol reizigers, voor het tolhek eene ophooping van menschen, die de brug deed bezwijken, FKANKRUK. Hel Journ. Off. bevat een besluit van den president der republiek, waarbij de kiezers van Béthune, depart. Calais, worden opgeroepen om den le0 Julij aanst. een afgevaardigde ter kamer te verkiezen in de plaats van den heer Brasma, republikein, onlangs overleden. De maarschalk Mac Mahon heeft van den Paus het grootkruis der orde van Pius IX ontvangen. -- Aan de prefecten is ook gelast een wakend oog te houden op de rond reizende zangers, die van stad lol stad, van dorp tot dorp trekken en onder hunne drinkliederen politieke liederen mengen en dus doende een gevaarlijke propaganda maken. De Figaro meldt, dat de conservative fractiën in den senaat zich onderling zullen verstaan omtrent de verkiezing van twee levenslange sena toren zoodat de meerderheid voor de regering in die vergadering twee stemmen sterker zal worden. Wal den loop der zaken in de kamer betreft, verneemt dat blad, dat, mogt die vergadering weigeren de begrooting in behandeling te nemen, de zitting op nieuw voor een maand verdaagd en hij herhaalde weigering, na verloep van dien tijd, krachtens besluit van den senaat, ontbonden zal worden, waarop de algemeene verkiezingen den 16tn October zullen plaats hebben. 1 De afgevaardigde Pascal üuprat heeft aan den minister van binnenland- sche zaken den volgenden brief geschreven: »lk was uitgenoodigd te Rouaan 'eene lezing te houden. De prefect schrijft mij, dat hij last van u ontvangen

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5