LEIDSCIIE €Ht II11* ZATURDAG 9 JU AI J. V. 134. STADS-BERICHT EN. BIN N E N L A N>SC 11E B K RI (I T E N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel ja ars 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijg Laar voor 2.50 'sjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (i Cents. De prijs der Advertent ién is van 1—4 regels -, iedere regel meer 25 cents.! BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8 der Verordening van den 4,len Mei 1872 (Gemeenteblad K*. 11); Brengen tei' algemecne kennis dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het ichootgebouw'aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid onderwijs: der ie klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk- straat; der 2* klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breêstraat en wel op den 4, 5. 7. 8. 11, 12, 14 en 15 Juni aanstaande, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van hal/twee tot twee uren en op den G, 9. 13 en 16 Juni aanstaande, des voormiddags van halfnegen tot negen Itren. En geschiedt biervan afkondiging door plaatsing in de t.eidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v i>. BRANDELER. Burgemeester. Leides, 31 Mei 1877. E. KIST. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, brengen bij deze ter algemeene kennis dat door de Gedeputeerde Stalen dezer provincie, bij be schikking van 29 Mei jl. G. S. N°. 21/2 (1' afd.), ingevolge de wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) vergunning is verleend aan de firma De Heyder es C°. voor de plaatsing van een stoomketel in hare labriek aan de Heeren gracht n°. 79 alhier. En geschiedt hiervan algemeene kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 8 Juni 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Jtinij. De minister van oorlog beeft aan alle militaire autoriteiten van het leger eenc circulaire gerigt. waarbij wordt bepaald, dat door de officieren van het leger gedurende 18 weken de rouw, wegens liet overlijden van II. M. de koningin, zal worden aangenomen. De rouw wordt verdeeld in zes weken grooten, zes weken halreii en zes weken ligten rouw; gedu rende al dien tijd zal hij voor de officieren bestaan in hel dragen om den linker bovenarm van een rouwband, ter breedte van zes centimeter, voor zien van eene rosclle. De rouw wordt gerekend op 4 dezer te zijn ingegaan. De Staatscourant bevat eene opgave (94e vervolg) van gewonde en ge sneuvelde Europesclie militairen van de expeditionaire magi in Aicliiu. sedert 24 December 1876. Gesneuveld zijn: J. D. A. K. Wolf, 1'. de Jong. (geh. te Leiden). J. B. Breuer, P. F. 0. Boniver, F. Ktieuz. E. Schenker. Ais gewond worden opgegeven: E. von Hegedus, J. G. 11. CoorengclK. Kreuscli- ner, II. de Wit (overleden), S. A. Vosters, T. A. Karib. ,1. Groen, E. Ca- povilla, E. V. Vedie, F. de Zomer, W. A. van Tol, P. J. van Ranshceek, W. Bleyenberg, M A. Outhenin, L. D. Morel. F. Eieher. J. Reuter. N. Ra makers, J J. Bos, C. Hiebendaal, J. de Jong, J. D. Vannier. 11. Faken, Schram, J. Jansen, J. W. F. WerlemannN. de Boo. J. 11. Wintsand, L. A. Tiret, F. D. Vanhoeck, G. A. van lieerde, J 1'. Groot (overleden), F. van Wassenliove. De gemeente-commissie van het Ned. hervormd kerkgenootschap te Leiden heeft, volgens de N. It. C.. bij deurwaarders-exploit gedagvaard voor het kantongeregt, legen 16 Jtinij e. k., voormiddags ten ell ure, den hoogleeraar dr. J. J. Prins om te worden veroordeeld tot betaling van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag van 1876. Een visschersman bragt heden op een kruiwagen naar hel museum van natuurlijke historie alhier eene vleetzoo groot als maar zelden of nooit in zee gevangen wordt. De vischdie liet meest met eene rog over eenkomt, had eene breedte van p. m. 114 meter. De Staatscourant bevat het verslag aangaande de kon akademie van wetenschappen te Amsterdam over April 1876 tot April 1877. blijkens de rekening en verantwoording van liet fonds voor onder officieren over liet jaar 1876 bedroeg bel totaal der ontvangsten 87696 80%. waartegen de uitgaven zijn gew eest 68802.95%. zoodat bij slot van het jaar 1876 meer is ontvangen dan uitgegeven 18893 85, terw ijl een kapitaal van één millioen zeveii-eii-twiutig duizend gulden op bet Grootboek der 2% pCt. Nat. Werk. Schuld als eigendom van hel fonds is ingeschreven. Het stoomschip Voorwaartsvan Nieuwe Diep naar Batavia, is op 6 Junjj van Suez vertrokken. Men meldt ons uit StolwijkWoensdag II. werd aliiic. in bet school lokaal op liet dorp het vergelijkend examen gehouden voor de betrekking van hoofdonderwijzer in bet Bcijersche. Het werd afgenomen door den schoolopziener, den heer Broedeletbijgestaan door de liceren Kluitman en Kramers, hoofdonderwijzers te Gouda. Van de 15 sollicitanten, die zich hadden aangemeldwaren 6 opgekomen. Na deij afloop van liet examen werd de voordragl opgemaakt, bestaande uit de bh.: Bcuwer. hulponder wijzer te Schiedam. Kenlie hulponderwijzer te IJsselmoude, en van MeeH- wenhulponderwijzer te Maasland. De humane wijze, waarop het examen werd afgenomen en de gulle ontvangst der sollicitanten door liet gemeente bestuur verdienen allen lof. Op een der kostelooze scholen te Amsterdam ontdekte de onderwijzer, dezer dagen, dat een knaap zijn boterham in een Ttirksch lot gewikkeld had. Na onderzoek bleek, dat de moeder van den knaap, eene schoon maakster, geruimen tijd geleden, een pak Turksche loten op straal gevonden had. »Wat op straat ligt kan niet veel waard zijn" dacht zij en zij gebruikte de loten als kastpapier. Toen dit papier minder oogelijk begon le worden gebruikte zij het om er de boterhammen van haar zoon in le wikkelen. De vrouw had nog zulk een ongelijk niet om Turksche fondsen alleen goed voor kastpapier te achten, maar op de beurs zijn die fondsen altijd toch nog wat waard. Hbl Van Urk wordt gemeld dat Zaturdag II. een der visschers van dat ei land, die bij den Nieuwen Waterweg reeds eenige dagen gevischt haddoor een stoomboot is overzeild, zoodat hij lenaauwernood zijn leveu kon red den; het vaartuig is onmiddellijk gezonken, terwjjl hij niets heelt kunnen redden. Het verlies bedraagt p. m. ƒ2500. Te Franeker heeft men op de zuilen, die het schip der Martini-kerk omringen, onder een laag witkalk muurschilderingen ontdekt. Voor zoover de kalklaag verwijderd is, ziet men op zes pilaren min of meer vrouwen- en maiinengestalien. N". 1 stelt voor een bisschop in vol ornaat, met de hostie in de opgeheven hand. Op n". 2 ziet men eene menscliengestalte in geknielde houding biddende, met het gelaat gewend naar een hertlusschen welks gewei een crucifix is bevestigd. I)e overigen zijn minder duidelijk. 's GRAVENHAGE8 Junij. De kapitein-luit. ter zee N. Mac Leod, uil O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning heeft gisteren o a. ten gehoore ontvangen den raad van state, die zicli en corps naar Z. M had hegeven, om HD. hel rouwbe klag aan te bieden wegens het overlijden van 11. M. de koningin. Morgen namiddag ten 5% ure zal het corps diplomatique bij ons hof hij Z. M. den koning in audiëntie worden toegelaten Ier aflegging van be tuiging van rouwbeklag. If. K. H. prinses Marianne wordt lieden uit Wiesbaden op haar buiten verblijf le Voorburg terugverwacht. De heide kamers der slaten-generaal zullen spoedig bijeenkomen tot het vaststellen van adressen van rouwbeklag aan Z. M. den koning, wegens liet overlijden van IL M. de koningin. De tweede kamer is le dien einde bijeengeroepen tegen Vrijdag den 15d"1 dezer, des middags ten 1 lire. De eerste kamer is tot hetzelfde doel bijeengeroepen tegen Donderdag 14 dezer, des avonds ten half acht ure. Aan het hotel Paulez is afgestapt baron Bose, grootmeester van het

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1