BUITFiNLAISDSCIIK BEHIGTF.N, Bij het personeel van de geneeskundige dienst van liet, leger in Oost- In lid zijn henoemd tot officier van gezondheid 2' kl.de studenten voor genoemde dienst (artsen) J. Haga, L. E. van Teyn en M. Charlouis, en bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in YVest-fndië is benoemd, tot officier van gezondheid 2' kl., de heer A. A. G. Koelt, civiel geneeskundige. De le luit. bij het corps der mariniers J. YV. van Rieluit 0.1 terug gekeerd, is ter beschikking gesteld van den kommandant van dit corps. Door den consul-generaal der Nederlanden Ie Londen is lot vice-consul der Nederlanden te Dover aangesteld N. Schjott. ter vervanging van S. M. Latham, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Men zegt dat wijlen H. M. de koningin in haar testament heeft be paald dat al diegenen, welke lol haar huis hebben behoord, levenslang in het genot moeten bl\jven van de aan hun betrekkingen verbonden wedden. De lieer 11. J. Doorman heeft van den heer M. J. van Zanten alhier bet aanbod ontvangen om voor een standbeeld ol monument voor wijlen H. M. de koningin kosteloos het fondament te maken. In deze residentie is aangekomen en aan het hotel den Ouden Doelen afgestapt mevrouw Grant, echtgenoot van den gewezen president der Ver- eenigde Stalen van Noord-Amerikadie zich thans te Spa bevindt. De harddraverij van wege de afdeeling alhier der lloll. maatschappij van landbouw zal wegens het overlijden van fl. M. de koningin op 20 dezer niet doorgaan. BLLGI E. Van regeringswege is in de kamer van afgevaardigden, op eene inter pellatie van den heer Krèrc Orban, verklaard, dal de woorden van den nuntius aan de zouavcn-depulatie noch lexlucel, noch zelfs juist door de Courr. dc Brux. waren medegedeeld; de nuntius had, zooals de minister gemagiigd was te verzekeren, zonder eenige voorbereiding, in zijne bijzon dere kamer, in zekeren zin vertrouwelijk zich uitgelaten en zonder eenige bedoeling om de pauselijke zouaven ten strijde op le wekken. Ook de minister Malou verloochende eenige andere manifestaliëuw aarvan de heer Frère gewaagd had, en sprak met groolcn nadruk de liefde uit, door hem en zijne geestverwanten aan de constitutie "met hart en ziel" toegedragen. Het einde der langdurige discussie was de aanneming van de door den heer Frère voorgestelde en door de regering aanvaarde motie, waarbij de kamer, acte nemende van de verklaringen en ophcldei ingen der laatste, overging tot de orde van den dag. ENGELAND. LONDEN. 6 Junij. liet hof heeft den rouw voor den tijd van 21 dagen, te rekenen van den 7"° Junij, aangenomen wegens het overlijden van 11. M. de koningin der Nederlanden. Hel stoffelijk overschot van Motley is Maandag in het kerkhof van Keus-al Green ter aarde besteldaan de zijde van datzijuer eclil- genoote. Het lijk was per spoor naar Londen gebragt van het landgoed van Motiey's schoonzoonden heer A. Sheridante Kingston Russell in Dorsetshire. Graaf van Bylandtde Nederlandschc vertegenwoordiger, zoo wel als de Belgische minister, de hertog van Argyll, John Bright, enz., enz., bewezen de laatste eer aan den afgestorvene. De Standard is van oordeel, dat de geruchten omtrent een spocdigen vrede tusschen Rusland en Turkije ongegrond zijn en dat graaf Schuwalofï, de Russische gezant, wel met gcwiglige depcches van zijne regering naar Louden terugkeert, maar dat deze geene kennisgeving van een ophanden zijnden vrede bevatten. De Engelsche vloot is in bet vuur geweest. De Shall en de Amethyst zijn den 29'" Mei aan het vechten geweest met een l'eruaansch lorenschip, de lluascar. Dit oorlogschip van Peru was door de opstandelingen in dat rijk vermeesterddie ten koste van Euselsche onderdanen zeeroof er mede gepleegd hadden. De twee Britsche schepen tastten het torenschip aan. dat, naar hel schijnt, niet in staat was het vuur te beantwoorden. De Engelschen tellen geen enkelen doode of gewonde, niettegenstaande zij het torenschip lek schoten. Toen zij het wilden enteren, was het echter plot seling verdwenen, liet was weggestoomd en had zich aan het Peruaansch eskader overgegeven. EHANHRIJH. Het Journ. Off. bevat eene aanschrijving van den minister de Eourtou aan de prefecten, betreffende de colportage en den verkoop van dagbladen en andere geschriften op den openbaren weg, waarin de instruction van den minis'er Buffet worden vernieuwd, waarmede deze de wet van 29 December 1875 krachteloos maakte, volgens welke het verbod van den verkoop en de verspreiding op den openbaren weg door de regering niet langer zou kunnen worden uitgevaardigd als een bijzonderen maatregel tegen een bepaald dagblad. De wapenschouwing, die de maarschalk Mac Mahon den 17j£n Junjj over de bezetting le Parijs zou houden, is uitgesteld tot 8 Julij, om alle geruchten, dat de wapenschouwing opzettelijk bepaald is op den dag na de wcder-bijcenkomst der kamers, en dal zij er dus mede in verband slaat, af te snijden. Dc voorzitter van den Parijschen gemeenteraad zal Vrijdag aanst. voor de reglbank verschijnen. Hij heeft de aanzegging ontvangen dat de pun ten van beschuldiging zijn, dat hij 1". te Sain l-Denis en te Argenteuilmet medewerking van drie andere personen, zijne medebeschuldigden, hel voor zitterschap gevoerd heeft in eene openbare, zonder vergunning gehouden, vergadering: en 2'. persoonlijk in eene tot dc aanwezigen gcrigte rede den president der republiek belcedigd en tot den burgeroorlog opgehitst heeft. In de hoofdstad heeft de illuminatie op 3 Junij wegens het feest van den Paus, zeer weinig te beduiden gehad. L'Univers geeft daarvan de reden op; het was de vrees voor dc radicalen, die de bevolking daarvan heeft teruggehouden. DtHTICHLAND. Een zware slag, zegt het te Stuttgart verschijnend Neues Tagblatt, heelt ons koningshuis getroffen; een verlies, waarin het geheele land opregt en innig deelneemt; koningin Sophia, de zuster van onzen koning, is Zon dag te 'sGravenhage overleden. Het laatst bezocht de overledene haar va derland bij gelegenheid van de onthulling van het gedenkleeken van wijlen koning Wilhelm. De doorluchtige vrouw heeft veel goeds en edels tot stand gebragt; in Wurtemberg evenals in haar tweede vaderland zal de herinnering aan haar in het hart des volks voortleven. In Brunswijk beslaat eene staatsloterij met zeer hooge prijzen. Even als vroeger hier te lande, is daar de gewoonte dat twee jongens uit het weeshuis bij de trekking dienst doen. Als een hooge prijs getrokken wordt, begeven zich de twee weczen na afloop der trekking naar den collecteur, in wiens collecte de prijs is gevallen, om hem geluk te wenscben; zjj ont vangen dan een geschenk in gelden als de prijs van belang is, nog een achtste lol om zamen te spelen Dit is een aangenomen gebruik geworden, en toen zij onlangs bij een collecteur de tijding bragtendat bij hem een prijs van 30000 mark gevallen was. gaf hij de gebruikelijke fooi. Den 1« dezer stonden de jongens weer aan hel rad en trokken den hoogslen prijs, 300,000 markop het lolwaarvan een achtste deel in hun bezit was. in den nacht van 3 op 4 Junij is nabij Praag door jonge en oude Czechen op den berg Ziska een houtmijl opgerigt en werd de beeldtenis van Pius IX met zijne anli-Russissche allocutie aan de vlammen prijs gegeven; gedurende den brand werden nationale liederen gezongen. De handeling heeft de inhechtenisneming van eenige Czechische studenten ten gevolge gehad. BlIILAND. Van den grootvorst Nicolaas is het volgende berigt ontvangenGroot vorst Wladimir en prins Sergius Romanovsky zijn le Plojeschti aangekomen. Ik begeef mij met hen naar Bucharest. Alles gaat goed. Dank zij den ijver der troepen, is de spoorweggemeenschap hersteld. De vernieling van den Turkschen monitor door onze torpedo's mag beschouwd worden als de ondergang voor de geblindeerde vloten. Dc lezing van verscheidene vreemde bladen over het vergaan van den monitor is onjuist. De aanval geschiedde niet over dag. maar 's nachts. De booten, die de torpedo's deden ontbran den, waren niet op een afstand der electrische draden, maar vlak bij den monitor. Volgens het berigt van den opperbevelhebber van hel Caucasische leger zijn bij het cavaleriegcvecht nabij Kars van de zijde der Turken niet zooveel dooden gevallen als ecu lerigt uil Erzcruin heeft aangekondigd, Hijschrjjfl: Het Turksche bivouac werd van drie zijden tegelijk aangegrepen. De vijand verdedigde zich wanhopig, maar na een langdurig geweervuur en vooral na een aanval met de bajonet werd hij op de vlugt gedreven. Onze tropeën bestaan uit twee stukken berggeschut, vier munitiewagens, twee vcldleekens en vele wapenen. Onder de gevangenen is een stafofficier van het geregelde leger. Ons verlies bedraagt aan dooden en gewonden ongeveer 30 soldaten. De vaandrig Foshet was reeds in het kamp overleden aan de gevolgen van eene zware sabel wonde; 51 paarden zjjn gedood of gewond. Alleen in het vjjandclijk kamp vonden wij 83 dooden. OOST-INUIE BATAVIA. 4 Mei. Blijkens een op 25 April van den resident van Palembang ontvangen berigt, heeft dc heer Schouw Santvoort den door hem in de vorige maand, in het belang van de door het aardrijkskundig genootschap te Amsterdam uitgezonden wetenschappelijke expeditie lot onderzoek van Midden-Sumatra, aangevangen logt van Sumatra's Westkust naar Djambi langs de Batang Hari-rivicr, behoorljjk ten einde gebragt; zijnde die heer op den 18"" be houden te Djambi aangekomen. Volgens hel /Hg. Dbl. is bij den raad van Indië een voorstel aan hangig oui te bepalen, dat voorlaan het vcrlofslractementbchooreude bij de tijdens het vertrek bekleed wordende betrekking slechts dan zal uitbe taald worden aan met verlof gaande ambtenaren, wanneer deze in die be trekking twee jaar werkzaam zijn geweest. Anders zullen zij het verlofs- tractenicnt hunner laatslvoorgaande betrekking genieten. Men meldt uil Pruboiingo: (lp 27 April kwam alhier Ier reede liet stoomschip Curapao. Op dc hoogte van Zwaantjes-droogte is een der twee sloomhai kassendoor dezen sloouier op sleeptouw naar Singapore genomen en mei 4 man bemandgezonkeneen dezer lieden is geredde 3 overigen zijn in de diepte verdwenen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den vice-president bij den raad van justitie te Batavia mr. W. F. G. de Eercns; aan den 2" commies bij de algem. rekenkamer F. E. Behr; aan den 4C° onderw. aan dc kweekschool voor inlandsche onderw. te Bandong F. D. van Capellc; aan den architect 1' kl. bij den waterstaat P. YV. llaack van der Goes; aan den hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Banjoemas C. G. YVemmerslageraan den commies 3" kl. bij de post- en telegr.-dienst J. YVillcuise; aan den adsist.-resident van Salaliga (Samarang) F. J. G. Rui ten; aan II. .1. Borgerholf van den Bergh, laatstelijk controleur 2e kl. bij het binuenl. bestuur op Java en Madura; aan den posthouder, tevens pak- hitism. bij het steenkolen-depót le Laboean Bedeh in het rijk van Tontoli (Celebes en onderhoorigheden)J Keersemaker. Ontslagen: eervol, de vice- president van het hooggeregishot van Ned.-lndië mr. J. de Wal. Benoemd: lot adsist.-resident van Salatiga, de gewezen adsist.-resident van Joana (Ja para) H. J. van Swietcn; lot leeraar in de ind. taal-, land- en volkenkunde aan het gymnasium YVillem UI te Batavia, dc leeraar in de staatsvvelenscli. aan gemeld gymnasium mr. A. Th. Ileyligers; tot posthouder, tevens pak- huism. bij het steenkolen-depót le Laboean Dedehdc ambtenaar op wacht geld YV. D. Londi, laatstelijk opzigter 2' kl."bij de cultures ter Sumatra's Westkust; tot hoofdonderw. (onderw. 1° kl.) aan de openb. 3e lagere school te Soerakarta, dc hoofdonderw. (onderw. 2e kl.) aan die school YV. Tiuge; lot kassier bij het vendukantoor te Samarang, de ambtenaar op non activi teit L. M. Obdam; lot commies 3e kl. bij de post- en telegr.-dienst, de adjunct-commies G. II. Loheyde; bij de algem. secretarie, tot le° gouv.- sccretaris, de gouv.-secretaris J. de Blaauw; tot gouv.-secretaris, de rcferen-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2