het huisseljjk leven der Friezen zeer belangrijke voorwerpen gevuld. Prach tige verzamelingen munten en penningen, gildepenningen en andere voor werpen bij het afgraven van terpen gevondenrijke verzamelingen van antiek goud en zilver, kunstig bewerkte familie-portretten, kleederdragten, ja zelfs het kostbaarste wat de Israëlitische synagoge en de Roomsch-katho- lieke kerk in Friesland kan aanbieden. Den 13J,n Junij wordt de tentoon stelling voor het publiek geopend. Te Wijk nabij Heusden heeft Zaturdag een lievige brand gewoed waardoor drie woonhuizen zijn in de asch gelegd. Van de inboedels, die niet verzekerd warenging een groot deel verloren. Volgens berigten uil Maastricht heelt aldaar, in weerwil van de ziekte van 11. M. de koningin, toch ter gelegenheid van het gouden bisschopsfeest van Pius IX, de vereenigde processie van St. Servatius en St. Malhias parochie plaats gehad. O. a. waren daarbjj tegenwoordig drie leden van de tweede kamer, de hh.baron de Bieberstcin, jhr. Kerens de Wijlré en Lambrechls. De stad was feestelijk met vlaggen getooid. 's GRAVENHAGE5 Junij. Door Z M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheidwegens de redding van een over boord gevallen mairoos door de matrozen le kl. G. Greci en 11 van den Berg, toegekend voor ieder de bronzen medaille, inge steld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Tot lid der algetnecne commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en monboirkamers, ter vervanging van mr. M. Schoone- veld (overleden), is benoemd mr. J. G. Kist, raadsheer in den Imogen raad. Aan den heer mr. W. C. A. Scholten is op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij de algemeene rekenkamer. Tot notaris le Hengelo is benoemd dc heer G. J. 11. Verbeek, cand.- notaris le Almelo, en tot kanlonregter-plaatsvervanger te Bergum de heer mr. F. VVitteveen, advocaat te Buitenpost en burgemeester der gemeente A'cht karspelen. Door Z. M. zijn benoemd bij den waarborg op de gouden en zilveren werken: J. D. Houtman, thans essayeur te Groningen, lot controleur te Middelburg; R. van Calcar tot essayeur te Groningen, thans te Maastricht; mr A. van Lier lot essayeur le Maastricht, thans te Middelburg; C. L. Rarnhard tot essayeur te Middelburg, thans commies-stempelaar te 'sHage; C. R. van der Esch tot commies-stempelaar te Rotterdam, thans idem, te idem; D. S. Langedijk tot commies-stempelaar te Rotterdam, thans aide- essaycur te Alkmaar. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der artillerielot kolonel, de luitt.-kolonels F. F. Steenberghe, kommaudant van het rcg. rijdende ar tillerie, C. J. van Orsoy Veeren, kommaudant van het lc reg. veldartillerie, en P. H. J. A. de Booy, van den staf van hel wapen, directeur der artil lerie stapel- en constructie-magazijnen; bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs: tot generaal-majoorde kolonels: F. A. Vaillant, inspecteur der genie, en J. P. Holtzschue, van het corps, bevelhebber in de 2" militaire afilecling; tot kolonel, de luit.kolonel 11. L. de Wijs, en tot luit.-kolonel de majoor jhr. L. J. van Teylingenbeiden van het corps. Tot Z. M'. ordonnance-officier is benoemd de 1' luit. jh'. W. J. P. van den Boschvan hel rcg. lijdende artillerie, die in verband daarmede in zijnen rang wordt overgeplaatst bij den grooten staf van het leger. liet instructieschip Zeehond, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee H. D. Guyotis den 3d,:D dezer van Hellevoetsluis naar zee vertrokken. Het stoomschip Batavia is den 3lco dezer van Suez naar Djeddah vertrokken. De dag voor de pleglige begrafenis van 11. M. de koningin, aanvanke lijk vastgesteld op 25 Junij, is, naar men thans verneemt, op 20 dezer bepaald. Het stoffelijk overschot van 11. M. de koningin rust sedert gisteren avond in de lijkkist. Tot op den dag van de teraardebestelling zal het op het Huis ten Bosch verblijven, bewaakt bij dag door eeue hofdame en des nachts door een dienstdoend kamerheer. De kist is geplaatst in eene met rouwfloers bekleede kamer en rust op eene daartoe ingerigte bankzooda nig dat de overledene zigtbaar is. De ontslapen vorstin ligt op die ver hevenheid uitgestrekt met zaauigevouwrn handen in een wil zijden kleed, j het gelaat bedekt met een sluijer. Frisch groen en witte rozen zijn om haar heen gestrooid. Het dienstdoend personeel van het paleis werd heden in de gelegenheid gesteld het lijk le bizigtigen van de koninklijke gebiedster, die bij haar leven door hare minzaamheid ook de harten barer onderhoorigen zoozrer wist te winnen. Z. K. 11. prins Alexander is van hel Huis ten Bosch naar 11D' paleis in de stad teruggekeerd. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verlceneu. Door den hoogen raad is bij arrest van gisteren eene beslissing geno men, waarbij wordt uitgemaakt, dal de tenlastelegging van oneerlijkheid ook op journalistiek en politiek gebied een strafbaar leil is. In de zaak van B P. Korteweg, die in den Amstelbode omtrent iemand had geschre ven, dat deze geen eerlijk man meer was en te dier zake door de Middrl- burgsche regtbank was veroordeeld, maai door het geregtshof te 'sGravcn- hage van regtsvervolging is ontslagen, heeft de hoogste regter op het door den procureur-generaal bij hel hof ingesteld beroep in cassatie bovenge noemd arrest gewezen en het veroordeelend vonnis der regtbank te Middel burg bevestigd. Te Scheveningen is dezer dagen door een politie-inspecteur uit Rotter dam een Belgisch echtpaar aangehouden wier uitlevering was gevraagd ter zake van het verleiden en tot een ontuchtig leven brengen van meisjes. BUITEN LA N DSC 11K BEIUGTEN FKAVUR IJ H. Een duizendtal Parijsche studenten hebben Gambetta een adres ter hand gesteld, als een bewijs van waardering zijner verdiensten in zijn on afgebroken strijd voor de zaak der vrijheid en der republiek. Het adresi in zeer bezadigde termen vervat. Gambetta heelt even bezadigd geantwoord Ik wil n, zeide hij tot de deputatie der studenten, niet doen deelnemen aai den staatkundigen strijd. Uwe plaats is niet daar, waar onze strijd gestri den wordt. Maar ik protesteer tegen het streven, om u te houden buitei den kring der algemeene en groolsche denkbeelden, der begrippenwaarn gij de bewaarders zijt. Mijne vrienden en ik zien met voldoening, dat studerende jeugd te Parijs standvastig en geduldig blijft bij den strijd, die men met regt als geëindigd mogt beschouwen, maar die nu weer is begonne; Volgens het Journ. des Déb. zullen de dagbladen der coalitie dit aai woord van Gambetta met leedwezen hebben vernomen. Zooveel bezadigd heid van den leider der radicale partij moet hunnen toorn opwekken. plaats van de studerende jeugd op te winden, haar tot openbare manifest] tibn aan te zetten, haar in te lijven in het leger, dal thans voor de parit mentaire vrijheden strijdt, raadt Gambetta haar aan, buiten de strijdend! partijen te bljjven. De Rep. frang. zegt betredende de gevangenneming van den voorzitti van den Parijschen gemeenteraad, dat deze maatregel zeker bjj velen f hoop heeft doen ontslaan dat vurige lieden verleid zouden worden tot onto suisdheden, welke onverwijld konden worden onderdrukt of in het belat der reactie geëxploiteerd. Wie dien waan koesterde, heeft eene vcrgissin te meer begaan, verklaart dat blad, niets dergelijks is te vreezen: de repo blikeinschc partij zal hare vganden door de koelbloedigheid en het gedult waarmede zij haar besluit om te overwinnen doorzet, tot wanhoop brengt) In het Joum. offic. vindt men nog steeds een groot aantal benoemii gen van onder-prefecten, secretarissen-generaal en vrederegters. - Naar men verneemt bestaal de op den posttrein van Calais naar Part vermiste of gestolen waarde in: een pakket aandeelen in de Russisch leening van 1862 tot een bedrag van 10,500 een pakket, inhoudend) aan effecten o. a. 10,000 dollars Americaamsche gcconsolideerden; 20,0001 aan Geünificeerde Egyptische staatsschuld; 103 aandeelen in den Franschei Noorder-spoorweg a 500 francs ieder en 4 aandeelen in den Franschti Ooster-spoorweg. In de voornaamste steden van hel vasteland heeft de politic ljjsten, naauwkeurig de nummers enz. dier eflecten aanduidende, don rondgaan. Wat betreft de uitvoering van den diefstal veronderstelt men dat de dis ven zich in den trein hebben bevonden en onder weg, terwijl de trein ii volle vaart was, langs de treden van de wagons voortgeloopen zijn tol da goederenwagon, waar zij het schelmstuk volvoerd hebben en de pakkettei aan mcdepligtigendie zich op een bepaald punt langs den weg ophielden hebben toegeworpenom daarna weder langs denzelfden weg naar hui compartiment terug te keeren. Deze toedragt van den diefstal is le waar schijnlijker omdat de trein tusschen Calais en Parijs slechts vier keer stil houdt en tusschen het eene slation en het andere ruim een uur verloopt Voorts is het zoo goed als zeker, dat de diefstal gepleegd is door lieden, die aan groote vermetelheid en handigheid een volledige bekendheid paarden met de beurszaken, dat zij precies den dag en het tr:r wisten, waarop tusschen Londen en Parijs 's maandelijks de grootste verzending van waar den plaats heeft. BU1TSCHLAK0. Bij hel garnizoen te Diedenhov. nin Elzas-Lotharingen, is de trichinen ziekte uilgebroken. Eenige manschappen zijn reeds er aan overleden. In het hospitaal liggen er ongeveer honderd aan die ziekte. Bij de burgerij is het aantal lijders veel minder, doordien de slagler, die met de leverantie van spek aan het garnizoen is belast, het met trichinen besmette spet meest aan de militairen had afgeleverd. Tc zijnen huize is eene hoeveelheid worst in beslag genomen, die insgelijks met trichinen lezet bleek le zijn. Ook van de infanterie te Trier, die onlangs te Diedenhoven dienst heeft ge daan, Hjden een aantal manschappen aan ziekte. II LSLA X D. Aan de Köln. Zeit. wordt gemeld dat de spoorwegdirecliën uitvoerig! instruction hebben ontvangen ten opzigte van dc reis van den Czaar naaf den Donau. Van 5 Junij af moet alles op zijne komst voorbereid zijn; ver der houden de instructiën niet minder dan 80 punten in, die met de groot ste naauw gezetheid uitgevoerd en in acht genomen moeten worden. Vóór den keizerlijken trein uil rijdt een locomotief, waarop een directeur als machinist dienst doel; 30 minuten later volgt de holtrciu, weder 30 minu ten daarna komt een trein met handwerkslieden, spoorstaven en allerlei ge reedschappen dan weder 30 minuten later volgt de hofhouding en eindelijk na een nieuwe itisschenruimie van 30 minuten voert de laatste trein het keizerlijk escorte van 600 man der garde aan. Het personeel der spoor wegen moet overal in geheel nieuwe uniformen verschijnen; alle stations en wachtershuisjes moeten versierd zijn. Dag en uur der aankomst moet ge heim gel.ouden worden. Aan de Köln. Zcit. wordt nog medegedeeld dal prins Gortschakofl don Czaar naar het leger vergezelt, omdat dc rijks-kanselier vreest, dat de krijgslieden niet omzigtig genoeg zullen zijn. Hij zou bezorgd zijn, dat de veldheercn niet genoeg acht gaven op staalkundige overwegingen en t>. Servisch grondgebied niet vermijden zouden, waar de krijgsbelangen het be zetten of overtrekken van dat gebied wenschelijk maakten. TDRHIJE. Uit Erzerum wordt gemeld dal Kars geheel is ingesloten en de tcle- graphische verbinding verbroken. De vesting is voldoende van levensmiddelen voorziendoelt ter wille der zuinigheid is bet garnizoen op hall rantsoen gesteld. Twee Russische kolonnes zouden reeds voor Erzerum staan. - In een schrijven uit Ruslschuk, van 24 Mei (door de U.C. medege deeld) leest men: In de laatste dagen heeft eene sterke troepenbeweging in de rigling van Schumla plaats gevonden. Men zegt, dal het garnizoen aldaar nu 40,000 man sterk is; hetgeen niet le veel is voor eene vesting van die

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2