iEIDSCME E fit A N T. 877 ■-• J:V.. y^j .'y..'" ./A^ WOKNSfMG 6 JULMJ. V. 131. He Courant verschijnt dagelijks, Zon- en 1csldageu uitgezonderd. Ilc /ut/s der Courant is ]ier virrcndnI jaars 3.laueo p. 3.30 «tel /tel Verslag der Handelingen ran dm Ciweenli raad f 3.3b, franco p. /t. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is ccrki ijgbuar voor 2.30 'sjaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nonnnrrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (i Gen/s. De prijs der Advertintién is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BI AN RNA NDS(i 1K BKB10Tk N LEIDEN, 5 Junij. Ilel stoffelijk overschot van prof. dr. J. A. Roosaard werd lieden op eenvoudige wijze naar zijne laatste rustplnals te (tegsieeest overgehragt. Op het hooge kerkhof hij de oude kerk hadden zich verzameld eenige hoog leeraren der ve schillende faciiileiien en verscheidene leerlingen van den over ledene, terwijl hét heidsche studentencorps zich door twee leden van het collegium en de studenten in de medicijnen officieel door den praeses der faculteit hadden doen vertegenwoordigen. Aan de groeve gekomen, rialie de hoogleeraar Simon Thomas het woord tot de aanwezigen. Op deelne mende wijze sprak hij eenige gevoelvolle woorden en schelste hij in korte trekken het hcslaan van den afgestorvene. IIij wees er op dat er iels diep treu rigs in deze plcgtigheid was gelegen, daar toch de gewaardeerde nederige vriend op betrekkelijk nog niet ver gevorderden leeftijd door den dood was weggerukt. Ook aan zijn karakter en ijver werd door den hongleeraar hulde gebragl. De overledene, de ernise zoon eener gegoede familie, had reeds vroeg eene strenge levensopvatting gehad en had, terwijl hij als voor genot geboren scheen, zich met ijver op eene wetenschappelijke vorming toegelecd Hij bragt in herinnering, hoe 25 jaren geleden de hoogleeraar Halbertsma hem lot zijn prosector had gekozen, wa rna hem later hier een I hoogleeraarsplaals werd aangeboden. Zich niet vooropstellende, had hij' nooit zijn karakter verloochend en ging hij. al stond hij alleen, zijn eigen weg. Alhoewel spreker het afsterven diep betreurde, wilde hij den overle dene de rust niet misgunnen en wcnschle hij dal het voorbeeld, door Boo- gaatd gegeven, lang in herinnering uiogt blijvut. (lok de lieer Bolle sprak, als praeses der faculteituit naam der studenten in de medicijnen, een woord ter nagedachtenis van den leermeester. Onverwacht, zoo zeide hij, was men genoodzaakt geworden een bezoek te brengen aan het kerkhof in dit ne derige dorp en nu hel kille graf liet overschot van den betreurden afgestor vene opnam, wilde bij bij die groeve de bekentenis afleggen dat zijne leer lingen aan Item veel waren verpligt. He schoonbroeder des overledenen bedankte, uit naam der familie, voor de laatste eer, aan zijnen zwager bewezen. lieden morgen had nabij de Viscbbrttg eene dienstmaagd, die zich in eene schuil had begeven om een emmer water te scheppen, het ongeluk in den Rijn Ie vallen. Zekere Xeulcboomdie gereed was zich te water te begeven, had echter het geluk haar nog bij een der vingers te grijpen en naar boven te brengen. Door de provinciale staten van Gelderland is gekozen lot lid dercersle kamer de lieer mr. J. Thool't met 27 van de 55 stemmen. Baron van Pal- landt bad 2G stemmen. 2 blanco-briefjes waren ingeleverd. Dij kon. besluit van 4 Junij jl. is bepaald, dat de stembriefjes ter ver kiezing van een lid van de tweede Uauier der statcn-geueraal. in elk der lioofdkiesdislricten Middelburg en Zierikzee op 12 Junij eerstk. in te leve ren, zullen geopend worden op 14 Junij daaraanvolgende. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is tol arts bevorderd de heer J. C. Schöufeld, med. doctorandus D». Uasebroek te Amsterdam geeft in het H bl. onder den titel: //Rijden dood der koningin", eene treilende karakterschets van de waardige ontsla pene. Van hare veel omvallende wetenschappelijke en letterkundige kennis sprekende, zegt hij: //Ik herinner mij hoe dc groole Chiua-zendcling Karl Gulzlaff mij eens zeide: «Ik heb onderscheiden vorsten rn ook niet weinige vorstinnen persoonlijk ontmoet en gesproken, maar eene vrouw op den troon, als uwe koningin, is mij nog niet voorgekomen." In een particulier schrijven uit 's llagc werd Zaturdag II. aan de A mat. C. gemeld: De ontmoeting van den prins van Oranje met zijn lijdende moeder was treffend. Toen de prins het ziekbed der vorstin naderde, spande de koningin zich in om zich op te rigtcn en kuste zij hij herhaling de handen van haar geliefden zoon die geen oogenblik had laten verloren gaan om, onmiddellijk na ontvangst der onrustbarende tijding van de ziekte der koningin, naar den Haag te snellen. Moeder en zoon waren zóó aan gedaan, dat de geneesheer zich verpligt achtte den prins te verzoeken voor cenige oogenblikken dc kamer te verlaten, ten einde Hare Majesteit de voor haar zoo hoogst noodige kalmte Ie dom herkrijgen. Ilel stoomschip /'rins Hendrik, van Batavia naar Nieuwe Diep. is op 3 Junij van Napels vertrokken. Ilel stoomschip Holland, op weg naar Bataviais op 4 Junij te Aden aangekomen. Ilel hoofdcomité der Ncderl. vcreeniging van liet Bcode Kruis, in aan merking nemende de aanvragen om hulp voor de zieken en gekwetsten in den Bussisch-Turkschcn oorlog, heeft ter algemeene kennis gebragl, dat de vereeniging werkdadig is opgelrrden lol het vrrlrcuen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden van de oorlogvoerende legers in Rusland en Turkije. Ilel hoofdcomité iiceft lol dal einde voorlnopig reeds gelden Ier heschil-king gesteld, en is daarbij van het beginsel uitgegaan, aan de heide oorlogvoe rende partijen in gelijken «eest hulp ie vrrleoncn. Ilel vertrouwen in de Ncdei'landsehc liefdadigheid gaf daartoe volkomen rest aan hel hoohlcomiié: de roem door Nederland in 1370, 71 in het westelijk Europa op hel gebied van het Boode Kruis verworvenvoegde hij dit vertrouwen den vasten waarborg, dat ook de soldaat in hel (losten Nederlands hulp niet zal der ven. Daartoe wordt die liefdadigheid titans ingeroepen, liet houfdcomité stelt zich. ook door tusschcnkomst van de plaatselijke comités cn corres pondenten. beschikbaar tot hei ontvangen van gelden en geldswaarden, voor bet boven omschreven vloei. De lijst van aanbeveling Ier benoeming van docenten aan dc nieuw op te rigten kon. hoogere burgerschool «Prins Hendrik der Nederlanden", le Apeldoorn, is zamengesteld ais volgiVoor wis- en werktuigkunde G. Men singa, doctor in de wis- en natuurkunde le Groningen; d'. P. M. Heringa', leeraar aan het gymnasium te Bricllc; A. J. Duifjes, leeraar in de wiskunde te Haarlem. Voor natuurkunde en cosmographie: dr. 11. Hagen, te Arnhem; C. Mensinga, le Groningen; I.. Steenhuis, doctor in de wis- en natuurkunde te Groningen. Voor scheikunde en natuurlijke historie: dr. W. Burck, leeraar hoogere burgerschool en gymnasium te Leiden; dr. J. I). van der Plaats, te Utrecht; J. C. L. Sicherer, te Leiden. Voor geschiedenis en aard rijkskunde: P. J. Blok, cand. in de letteren,'te Leiden; J, D. van Noppen, leeraar hoogere burgerschool te Gorinchem; dr. M. Valelon, te Doetinchem. Voor Nederlandsch en IloogduitschP. Lokman, hoofdonderw. te Veessen; M. van Weslreenen, docent te 'silage; P. Fockens, le Assen. Voor hand en lijnleekenen: D. Lako, te Middelburg; K. Bos, te Warlïum Voor gym nastiek: 11. C. Uilenberg; te Leiden, G. P. dc Bell, te Haarlem; G. S. llofslra, te Warfium. Tc Haarlem had gisteren eene zamenkomst plaats van belangstellenden in eene feestelijke herdenking van liet feit. dat bet op 1 Juli) e. k. 25jaren zal geleden zijn, dat de droogmaking van liet Haarlemmermeer voltooid werd. Ofschoon algemeen in dc overtuiging gedeeld werd, dal dit heugelijk feit op luisterrijke wijze en zoo algemeen mogelijk verdiende herdacht te worden, besloot men evenwel met alaemeene stemmen om, wegens den diepen rouw, waarin het Huis van Oranje en hel Nederlandsche volk door den dood onzer beminde koningin gedompeld zijn, de verdere plannen van feestviering onbepaald le verdagen. C.) Nabij Arnhem wilde dezer dagen een polderwerker op eenen vertrek- kenden zandlrein springen; hij had het ongeluk le vallen en onder de wa gens le gerakenwaardoor hem het regterbccn werd afgesneden. Ouder Schoonebeekcrvcengemeente Dalen, is in hechtenis genomen zekere 11. Limbeek, die verdacht wordt op den tweeden Pinksterdag P. de Jong te hebben doodgeslagen. 11 ij is gevankelijk naar Assen overgehragt. In de veenderij le Appelscha heeft Vrijdag jl. weer brand gewoed, zoodat eene aanzienlijke hoeveelheid turf is verbrand. De oorzaak wordt toegeschreven aan onvoorzigtighcid met een koffijvuurijc. Op verschillende plaatsen is vuur ontdekt. Er wordt nacht en dag gewaakt. Uit Leeuwarden meldt men dat de hooge personen, die hel feest van de opening der nieuwe haven te llarliugen hebben bijgewoond, m de gele genheid zijn gesteld reeds nu de historische tentoonstelling van Friesland in het kon paleis te Leeuwarden te bezigtigen. De genoodigden braaien ge- ruimen lijd in deze tentoonstelling door. Bijna 1500 inzenders hebben zich beijverd, hel schoonste, wat zij van het voorouderlijk erf hadden bewaard, derwaarts te brengen; 18 vertrekken, behalve de ruime en lange gangen, zijn deels met kostbare, deels met voor de geschiedenis en de kennis van 7 a"Vr":r--'

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1