PER TELEGRAAF. I aïllTSeSltAMB, Aan de Köln. Zeit. uieldt men uit Parijs: Graaf Schuwalofï, Ruslands ambassadeur te Londenmoet in last gekregen hebben aan de Eugelsche regering bij zijn terugkeer te Londen ie verklaren, dat Rnsland er niet aan denkt den strijd te slaken, zoolang niet de Porte volkomen voldaan zal hebben aan zijn eisch betreffende de Christenen in Turkije; dat het de door zjjne troepen bezette provinciën eerst ontruimen zal, als het de verlangde waarborgen zal hebben verkregen, en dat het in elk geval autonomie voor Bulgarije, de Dobrtidscha en de Donau-delta eischen zal. Graaf Schuwaloff is van meening dat Engeland tegen die voornemens geen bezwaar zal hebben. Volgens een berigt, voorkomende in de Deutsche Zeit., is op het eiland Kasas, nabjj Rhodus, een aanslag gepleegd op den Nederlandschen en den Griekschen consul. Aan den eerstgenoemde is een wond in de borst toegebragt, den andere heeft men een pistoolkogel door den arm gejaagd. De aanleiding tot deze misdaden moet niet in staalkundige veete worden gezocht. Aan de Weener Presse wordt gemeld, dat twee escadrons van de brigade Wullert, uit hel vliegende leger van generaal Skobelefï' II weder uit Rumenië naar Rusland zijn gezonden, wegens gewelddadigheden jegens de inwoners. Deze manschappen behoorden tot den half-wilden stam der »Inguschen," in Transcaucasië. Vermoedelijk heeft dit aanleiding gegeven tot het gerucht, dat sommige Caucasiërs, in Russische dienst, geweigerd hadden tegen de Turken te vechten. RUSLAND. Van het oorlogstcrrein in Azië zijn de volgende berigten ontvangen: Het regenachtig weder blijft de bewegingen der hoofdmagl bij Kars belem meren. Eene kolonne werd in zuid-westelijke rigting gezonden om de bij Soghanli verschenen Turken te observeren. In het Terek-gebied is in enkele dorpen opnieuw de opstand uitgebroken. Twee daarheen gezonden kolonnes hebben de opstandelingen uiteengejaagd en het verblijf van den hoofdaan voerder van den opstand, Mibek, vernield. De kolonne onder kolonel Na- kaschidse stiet bij Siuch op 500 gewapende opstandelingenhij doodde 80 en nam 100 man gevangen. Des morgens vroeg van 29 Mei trok Turksche cavelerie van Soghanli naar Kars. Generaal Loris Melikofl zond 's avonds eene sterke kolonneonder bevel van generaal Tschawtschawad naar Ardas. Bjj Begli werden de Turken van drie kanten tegelijk aangevallen en geheel verslagen. De Russen maakten twee stukken berggeschut, vier ammunitie- wagens en twee vaandels buit; ook maakten zij velen krijgsgevangenonder welken een staf-officier. Het verlies der Russen bedroeg 6 dooden en 30 gewonden. De Turken hadden meer dan 100 dooden. In den strjjd onder scheidde zich bijzonder het regiment van Nishnei Novgorod. TURKIJE. Uit Konstantinopel meldt men van 30 Mei aan de Times: Drie duizend solta's hebben zich voor hel gebouw van de kamer der afgevaardigden ver zameld en vroegen de verplaatsing van Mahmoud-Damad-pacha, van het paleis, en bet ontslag van Redif-pacha, minister van oorlog. De voorzitter der kamer, ofschoon deze demonstratie afkeurende, liet eene deputatie van vjjf softa's in de kamer toe, en begaf zich met dezen en vijf afgevaardigden naar den grootvizier Edhem-pacha, die, hoewel schoorvoetende, in het ont slag van Redif-pacha toestemde. Men verwacht de optreding van Mehemed- Rushdi-pacha als minister van oorlog. De Egyptische hulptroepen zijn nog niet op weg. De zaak met de Engclsche machinisten is geschikt, maar er is weer een ander bezwaar. Men zegt namelijk dat een Russisch oorlogschipde Petropolofskiin de Middellandsche Zee op het transport ligt te loeren. Het is een gepantserd schip met 20 stukken van 9% ton. Door de Porte is officieel ter kennis van de belanghebbenden bij de scheepvaart gebragt dat het voornemen bestaat torpedo's te leggen op zekere punten der Dardanellen en in de golf van Smyrna. Het Ottomanische comité voor de hulp van gewonde en zieke krijgs lieden heeft by liet centraal-corailé te Genève tegen het beschieten van het hospitaal te Widdin door de Rumeensche batterijen te Kalafat geprotesteerd. LONDEN, 1 Junij. Reut. off. verneemt van heden uit Cairo, dat brieven, van Khartum ontvangen, het gerucht omtrent eene omwenteling in Darfur bevestigen. Men geloofde, dat Gordon-Pachadie den 3d"1 Mei te Khartum waszich binnen weinige dagen naar de in opstand zijnde districten bege ven zou. BERLIJN, 1 Juny. De keizer heeft zyn vertrek op den 14de° Junij vast gesteld. Hij is voornemens den lll)en en 12de0 de regimenten cavalerie der garde by Potsdam en Berlijn te inspecteren. Betreffende de reis naar Gas- tein blijven de vroeger gemaakte bepalingen van kracht; half Julij zal de keizer daar aankomen. ATHENE1 Jung. In de zitting der kamer heeft Komunduros het pro gramma van het nieuwe kabinet medegedeeld. Daarin wordt verklaard dat het leger verdubbeldde reserve opgeroepen en vrijwilligers in dienst geno men zullen wordente welken einde het sluiten van een leening en het heffen van meer belasting noodig zullen zyn. BUCHAREST, 2 Junij. De kamer heeft met algemeene stemmen het ont werp van wet lot uitgifte van 30 millioen aan hypothecaire noten, welke gewaarborgd zullen zijn door 60 millioen aan domeingoederen, goedgekeurd. BUCHAREST. 1 Junij. De beschuldiging van het Turksche hulpcomité, volgens welke de Rumaansche batterijen van Kalafat het hospitaal te Widdiu gebombardeerd zouden hebbenwordt van Rumaansche zijde tegengesproken. Het door kolonel Doktorow geleide batteryvuur was uitsluitend tegen de citadel gerigt en de correspondenten der meest verschillende natiën kunnen beluigen dat het Turksche beweren ongegrond is. BELGRADO, 1 Mei. In de omstreken van Kalafat is het grootste gedeelte van het Rumaansche leger bijeengetrokken. Door het bombardement van Widdin werd de Turksche militaire broodbakker^ aldaar vernield. Ten gevolge van de Donau-afsluiting zal Adakaleh weldra beschoten worden. Het Servische moratorium is tot 4 Julij verlengd en de skuptschina zal tegen 15 Junij worden bijeengeroepen. Alimpics zal, naar men zegt, Gruics als minister van oorlog opvolgen. De hier liggende Oostenrijksche monitors zullen de uitloopende schepen tot geleide strekken. PARIJS, 2 Junij. De heer Bonnet Duverdier, voorzitter van den Parijschen gemeenteraadis in hechtenis genomen wegens door hem gesproken woorden in eene bijeenkomst te Saint-Denis. Een ieder weet, welk een heerlijk geneesmiddel de teer is in geval van bronchitis, tering, catharren, verkoudheden en in 't algemeen tegen alle aandoeningen van bronches en longen. Vele zieken helaas, voor wie dit geneesmiddel uitstekend zou wezen, ge bruiken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat het hun verveelt om het teerwater klaar te maken. Dank zij het geniale denk beeld van den heer GUYOT, Pharmacien te Parijs, hebben al die min of meer rechtvaardige grieven van de zieken opgehouden te bestaan. Het is den heer GUYOT gelukt de teer te omgeven met een licht bedeksel van doorschijnende Gelatine en er ronde kapsules van te maken ter grootte van een pil. Deze kapsules kan men zeer gemakke|ijk innemen op 'toogen- blik dat men gaat eten; ze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen smelt de Gelatine, en wordt de teer opgenomen. Deze kap sules zijn zeer duurzaam, zóózelfs dat de kapsules van een aangebroken flacon nog na jaren te gebruiken zijn. De teerkapsules van den heer GUYOT zyn een zeer rationeel geneesmiddel, dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borst- kruiden. De heer GUYOT kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zgne handteekening bevindt, gedrukt in drie kleuren. Tc verkrijgen te Leiden bij SWEMER, bij REYST en in de meeste Apotheken. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand Mei door het postkantoor te Leiden zgn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personenaan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Wafelbakker, Wagenaar, G. H. Langemeijer, wed. Kaufman. F. Heydt, mev. A. J. van der Boom Jonkman, de Groot, W. Waterslot, allen te Amsterdam; H. Mupping, te Breda; Mej. E. de Vet, T. G. Vijselaar, W. A. Petrus, mej. G. G. van Ling Blankenberg, allen j te 'sGravenhage; van der Stad, Smit, beiden te Haarlem; mej. L. van Doorn, j te Leiden; J. van der Plas, wed. van der Oosfijn, beiden te Oostburg; C, Kuzee, te Rietveld; van Es, te Rotterdam; Voorhoven, te Voorschoten: I mev. Hermans, te Woubrugge. PKOGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Z0mer7.0rg. Dingsdag 5 Junijdes avonds ten half zeven ure, directie H. Völlmar. le Afd.: 1. »Allons-yü!" Marsch, Merck2. Ouver ture «Der Mammonspalast", E. Till; 3. "Fantaisie Champêtre", Baudonck, 4. //Emeraude", Introduction et Valse, E. Jonas; 5. Fantaisie sur des motifs de l'opéra //Ludovic" de Hérold en Halevy, Dunkier. - 2e Afd.: 6. Ouver ture /'L'Etoile du Nord", Meijerbeer; 7. /'La Chasse de Fessy", Dunkier: j 8. Lieder: er. "Lebewohl", b. «Der Wanderer", Schubert; 9. Grande Fan taisie sur des motifs de l'opéra de Thomas '/Mignon", Dunkier; 10. "Ernie- lin-Galop", Dethise. Te Leiden ter Boekdrukker^ van J. C. DRaBBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6