BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van JUanndag 4 Junij Ó877JV°. dH9. el. Aan een brief geschreven aan boord van het stoomschip Palembang op de kust van Atchin, van 24 April, ontleenen wij het volgende: Misschien hebt gij reeds gehoord van de heldendaden verrigt door Zr. Ms. stoomschip 11.) Palembang, denkelijk echter nog niet. Zie hier de zaak. Op de westkHSt van Atchin liggen verschillende slaatjes; eenige zijn reeds Hollandsch, an- dere nog niet. Onder deze laatsten was er echter een die zeer vijandelijk was en zoo hjj kon zelfs op de schepen schoot. Nu was besloten dit staatje 1 BUITENLANDSCHE BERIGTËNT van de treurige reden, die hem belette gevolg te geven aan zijn voornemen om de feesten bij te wonen. Ook prins Hendrik was voornemens onmiddel lijk met een extratrein uit Leeuwarden naar den Haag terug te keeren, maar heeft dit plan opgegeven, met het oog op de buitenlandsche genoodigden. De heer J. Doornbosch, burgemeester van Baflo, die in den storm van 30 op 31 Januarij twee gaten heelt gedigt, één in den Noordpolder-zeedijk en één onder Baflo. en zich toen meester heeft gemaakt van een kar met 70 zakken door het bestuur van het waterschap aldaar geplaatst om zoo noodig te gebruiken, en te dier zake door de arrond.-regtbank te Appin- gadam was veroordeeld tot 1 dag gevangenisstraf, is door het gereglshof te Leeuwarden, met vernietiging van dat vonnis, vrijgesproken, Deens de les voor te lezen. Daartoe werden drie oorlogsschepen en 200 I kolonialen aangewezen. Waarom dat wij daar nu bij moesten wezen, weet ik niet, wij zijn zelfs een dag stoomens van de westkust verwijderd, maar enfin de Palembang was een van die drie schepen. Wij stoomden er heen en maakten het zoo dat wij .tegen vijf uren in den morgen vóór lagen. 01 Wij gooiden het anker uit en bleven een oogenblik kalm liggen. De les zou een aanvang nemen. In plaats echter dat wij, de leeraars, gaan beginnen, komt van den wal het eerste vuur. Dat was a. Daar a echter niet goed was, deed de leermeester, de Palembang, het hen voor en natuurlijk zeer goed. In een woord, wij schoten als razenden met granaten, waar twee man hun )ge vracht aan hadden. Die granaten springen natuurlijk uit elkander en daar wjj maar 600 meters uit den wal lagen, konden wij alles goed zien. Men zag alles vliegen, halve boomen, stukken hout, wolken zand enz. Die lui [j|| hadden aan den wal twee groote ben lings gebouwd met een paar stukken er op, die wij heel netjes aan stukken hebben geknikkerd. Om 10 uren gingen de 200 kolonialen met onze matrozen in de sloepen, ten einde aan wal te gaan, maar dat mislukte. Die kerels hadden namelijk loopgraven langs het strand gemaakt, daar verscholen zij zich achter, en toen nu de sloepen onder den wal kwamen vlogen die kerels derwaarts en toen was het palpaf! en of wjj al schoten, die kerels stonden bedekt, het gaf niets. Toen werd er nog een oorlogsschip gehaald met 200 kolonialen en toen de zaak nogmaals geprobeerdmaar nu nog met gewapende sloependat zijn di sloepen waarop een kanon staat. Toen de sloepen nu weder onder den wal kwamen was het weder van hetzelfde laken een pakmaar zg hadden ces echter minder gerekend op de gewapende sloepen, die nu ook begonnen, ofschoon het niet veel gaf. Toen de kolonialen echter kruid rooken, ij" waren zij niet meer te houden; men roeide stevig door, terwijl de Atchi- nezen en de kolonialen om hel hevigst op elkander vuurden. Zoodra was er niet een sloep aan wal of de kolonialen sprongen er uit en een troepje van p.m. 20 man stond oogcnblikkeljjk gereed. Dadelijk vlogen zij onder het afschieten en laden hunner geweren en onder een vreeselijk hoerah! den wal verder op naar de loopgraaf en gingen er in al schietende. Als die kolonialen eens grond hebbenkrijgt men ze er niet meer af. Zoo was het ook hier; de Alchinczen moesten wijken, hunne dooden medenemende. 2; In een kwarliertijds waren al de kolonialen aan wal en ging het met een hoerah! verder; de bentings waren gaauw genoeg ingenomen, en daarna zijn zij aan het schieten gegaan dat hooren en zien verging, de bosschen en drie dorpen werden geheel vernield en verbranden alles werd neergeschoten wat zij maar zagen. Des avonds was de boel algeloopenen kolonialen en matrozen 56f (die ook aan wal waren gegaan) kwamen aan boord en den volgenden dag 's middags vertrokken wij. Zoo ik hoor wil het staatje nu Hollandsch worden. Dit noemen de kolonialen nu eens even tuchtigen i8 "sGRAVENHAGE 2 Junij. )5 Door Z. M. zijn tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw benoemd J5 dc lib. W. H. F. baron van Heemstra, burgemeester der gemeente Harlin- jji gen; M. Kingma Hz.staatsraad in buitengewone dienst en lid der gedep. staten van Friesland; en A. J. Brevet, ingenieur van den waterstaat lc kl. Z. M. de koning groothertog heeft benoemd tot ridder in de orde der Eikenkroon den heer A. Duparc, commies-chef ter prov. griffie van Friesland Ipi en lid van den gemeenteraad te Leeuwarden. '0* -- Aan den O. I. ambtenaar H. Veuger Kuiper, laatstelijk inspecteur van 4: hel lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Nederl. Indië, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. 7 De alhier gevormde commissie voor het Pius-feest heeft, met het oog op de zorgelijke berigten omtrent den toestand van H. M. de koningin gjj besloten, de Roomsch-katholijke ingezetenen uit te noodigen zich onder deze gij omstandigheden te onthouden van eenig openlijk feestvertoon. Uit de wonin- 9 gen, waar de nationale driekleur met den pauselijken wimpel reeds wap- #1 Jeri*e' 's Y'aS weder ingenomen. }5i| BELCrIE. De Courr. de Brux. geeft verslag van eene audiëntie door den nuntius verleend aan oud-officieren van het regiment pauselijke zouaven, bij gele genheid van het jubelfeest van den Paus. Het hoofd der deputatie, de kapi tein de Résumont, sprak daarbij de hoop uit dat bet bevel van den Paus, om het zwaard in de schede te steken, spoedig mogt worden ingetrokken. De nuntius zeide 0. a. in antwoord hierop dat de tegenwoordige staat van het Romeinsche vraagstuk eene onlknooping overeenkomstig de wenschen der pauselijke zouaven scheen te doen voorzien. De pogingen der regerin gen om dit vraagstuk op den achtergrond der politiek te schuiven, om het in zekeren zin te smoren onder de algemeene verlatenheid, waaraan zij den plaatsbekleeder van Jezus Christus hadden overgegevenhebben er slechts toe geleid om er des te meer aller aandacht op te vestigen. De plaats innemende van het geschonden regt in zijne hoogste personificatie, heeft het stelsel des gewelds Europa gebragt in den staat van barbaarsche beroering, waarin wij het thans zien, en zijn instinct van zelf behoud drijft het goedschikskwaadschiks er toe om voor dezen toestand een genees middel te zoeken, hetwelk nergens te vinden is dan in de zegepraal des Pausdoms. Met regt moogt ge dus hopen, zeide Z. E., dat de tijd nabij is, waarin tot die zegepraal op nieuw de bijstand van uwen arm zal worden ingeroepen en gij den strijd zult kunnen hervatten, welken gij gedwongen zijt geworden te staken. Men geloofde dat deze zaak aanleiding zou geven tot eene interpellatie in de kamer, maar dat is tot nog toe niet geschied. ElOELAND. LONDEN, 1 Junij. Woensdag zijn de Derby-wedrennen gehouden. De groote Derby-prijs is gewonnen door het Engclsche paard Selvio, toebehoorende aan lord Falmouth. Er was tot de laatste dagen door zeer velen gewed ten gunste van het Fransche paard Chamant, dat kort geleden den prjjs van 2000 te Newmarket gewonnen had. FBA.MHB.iaM. In den Mon. univ. leest men: Sommige dagbladen insinueren, dat de Bonapartistische partij in sommige regeringskringen een overwegenden in vloed heeft. Indien die geruchten geloof verdienden, zouden de liberale en conservative constitutionelen daarin aanleiding vinden om zich ongerust te maken. Die geruchten moeten dus, geljjk zij verdienen, weersproken wor den. De maarschalk heeft nadrukkelijk, formeel en officieel verklaard, dat hij besloten is op het terrein der constitutie te blijven. En aangezien wij een volledig vertrouwen stellen in het woord van den president, hebben wij zijne staatkunde verdedigd. De minister van binnenl. zaken heeft den burgemeester van Nemours en ettelijke andere burgemeesters in de Juradie een protest legen de boodschap van den maarschalk de Mac Mahon of het manitest der linker zijde hadden onderteekend, in hun ambt geschorst. De voorzitter van de kamer van koophandel te Troyes, die bekend staat de republiek niet te zijn toegedaanheeft den nieuw aangestelden pre fect van het departement met de volgende opmerkenswaardige toespraak be groet: De beide slechte jaren, die wij achter den rug hebben, berokkenen groote schade aan de zaken. De Oostersche oorlog, welks gevolgen men niet voorzien kan, heeft er toe bijgedragen den stilstand van handel en in dustrie te vermeerderen. De regerings-crisis, die ons op een oogenblik ver raste, waarop wij die niet hadden kunnen verwachten, heeft het bestaande kwaad op ontzettende wijze vermeerderd. De detail-verkoop is bijna tot nul gezonken, er komen geen bestellingen meer in en zeer vele bestellingen uit het binnen- en buitenland zijn teruggenomen. Wij noodigen umijnheer de prefect, uit een onderzoek te doen, en dan zult gij zien, dat bijna alle fabrieken hunnen arbeid verminderd, en velen zelfs dien geheel hebben ge staakt. De door de laatste gebeurtenissen ontstane onrust is de hoofdoor zaak van dien stand van zaken. De handel behoeft zekerheid; hij heeft noodzakelijk vrede noodig in het binnen- en buitenlandwij geven den wensch te kennendat de president van de republiek alles in het werk stelle om den vrede te handhaven. Op een kort antwoord van den prefect zeide hij nog: De president der republiek is verpligt de door de vertegen woordigers van het land vastgestelde constitutie in eere te honden en de eendragt tusschen de verschillende rnagten in den staat te bevorderen. Op de vervulling van zijn vrijwillig gegeven wooi;d rekenen wij en geven daarbij de verzekering, dat hij daarbij op de medewerking der bevolking kan rekenen. Hij verzocht den prefect tevens den maarschalk in kennis te stellen met het gesprokene. De voormalige minister Jules Simon heelt de hem aangeboden staat kundige leiding van den Echo univ. op zich genomen. In dat blad zegt hij dat hij dit aanbod heeft aangenomen niet om hel gevallen kabinet te ver dedigen; die verdediging is onnoodig door de sympathie, die het bij de aftre ding heeft ondervonden. Ik neem uw aanbod aan, zegt hij, om in de drukpers met eenig gezag de staatkunde te verdedigen, die wij vijf maan den lang, te midden van ongehoorde moeijeiijkhedenin toepassing gebragt hebbenen om een orgaan te meer aan de conservatief-republikeinsche partjj te geven. Wij zullen de republiek verdedigen legen de coalitie der monar chalen, die gisteren elkanders verbitterde vijanden waren, die heden door een gemeenschappelijken haat vereenigd zijn en die morgen elkander zullen bestrijden, indien zij, gesteld dat het mogelijk ware, de republikeinsche constitutie omverwierpen. Wij zullen het parlementaire regeerstelsel verde digen tegen de aanmatiging, om ministers aan de kamers en afgevaardigden aan de kiezers op te dringen, De jaarlijksche wapenschouwing over de bezetting te Parjjs is bepaald op 17 Junij. De hh. Vigier en Gauthier, gérant en redacteur van de radicale Mar seillaise zijn wegens een bcleedigend artikel tegen den president der re publiek elk bij verstek veroordeeldlot drie maanden gevangenisstraf en 4000 fr. boete.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5