De gunstiger verschijnselen, die zich gisUren tol in den lalen avond in den toestand van 11. M. de koningin vertoonden en waardoor men zich algemeen met de hoop op het aanvankelijk herstel der doorluchtige lijderes begon te vleijenhebben niet aangehouden. De aanvallen van benaauwdheid vernieuwden zich, en, ofschoon die in den loop van den nacht weken, en H. M. zelfs den nacht tamelijk rustig doorbragt, herhaalden zjj zich in den vroegen ochtend derwijze, dat geneeskuudige bijstand dadelijk weder moest worden ingeroepen, en dat het ergste te vreezen stond. De mare daarvan t.ragi groole ontsteltenis in de stad teweeg. Reikhalzend werden de nieuwste berigten omtrent den toeslaud van H. M. verbeid, ook om beves tiging ol tegenspraak te erlangen van de onrustbarende geruchten die in omloop kwamen. De morgen-bulletins moesten helaas van 11. M. hopeloozen toestand gewagen. Op het Huis ten Bosch hecrschtc eene buitengewone drukte. De grootwaaidigheidsbekleeders en tal van leden der hofhoudingen bevonden zich gedurende de ernstige oogenblikkcn op het buitenverblijf. 'L. M. de koning, van den bcdenkelijken keer der ziekte onderrigtkwam in den voormiddag met een sneltrein van het Loo alhier aan en begaf zich onmiddeiijk naar hel Huis ten Bosch, alwaar Z. M op het bordes ontvangen werd door Z. K. II. prins Frcderik der Nederlanden, die, van het gevaarlijke van den toestand der vorstin verwittigd, zich reeds in den ochtend naar dat verblijf had gespoed. Blijkbaar was Z. M.gelijk zijn oom. diep bjj deze droevige ontmoeting bewogen. Bij 'skonings komst, tegen half 12 ure, werd aan Z. M. van den locstand kennis gegeven. Z. M.. zoomede de andere le den der vorstelijke familie zijn na een uur loevens naar de residentie ver trokken, daar de berigten toen eenigzins gunstiger luidden, en de lijderes cenige rust genoot. Groot is de deelneming, onder alle standen in de residentie, gelijk zeker allerwegc in hel vaderland, bij de ziekte der geliefde vorstin, wier herstel zoo algemeen, vurig wordt afgesmeekt. In den zomer van het vorige jaar ontving de Schiedamsche brander R. een briefkaart uit 'sllage, waarop hem eene bestelling werd gedaan van jenever en brandewijn, ter waarde van ruim ƒ100. Het gevraagde werd aan hel opgegeven adres, den kastelein 11. in het Westeinde te 'sllage, af gezonden. Deze was echter niet te huis, toen de twee lusten werden be zorgd en was bij zjjne te huis komst verwonderd over de ontvangst van iels, waarvan hij niets wist. Zijne bevreemding verdween echter spoedig, daar zich eenige oogenblikken later iemand vertoonde, die beweerde dal de sterke dranken verkeerd waren bezorgd en bij zekeren II. in de llekkelaan moesten zijn De kasteleindie reeds op hel punt stond den heer R. te Schiedam te schrijven, zag toen daarvan af; hij geloofde aan eene vergissing en verheugde zich er over dal de zaak zoo spoedig was opgehelderd. Eenigcn lijd later evenwel ontving hij een wissel, maar dat papier moest naar zijne mecning ook naar de llekkelaan. De wissel werd echter nergens geaccepteerd of be taald, hetgeen den heer II. te Schiedam aanleiding gaf den kastelein uil het Westeinde in roglen aan te spreken. Zijne vordering werd op grond van gebrek aan bewijs ontzegd. Hierop werd de justitie met de toedragt dezer zaak in kennis gesteld en liet bleek toen dat van den naam van den kaste lein H. door een onbevoegd persoon misbruik was gemaakt, dat deze de fusten onder voorgeven ccner vergissing had laten afhalen, en dat diezelfde persoon de dranken te zijnen eigen voordeele had verkocht. Die persoon was de commissionair in wijnen en sterke drankenin dienst van genoem den brander, L. J.. oud 39 jaren. In zijne handeling had hij echter zijn nicht, de winkelierster A M.S. betrokken, want haar liet hjj de briefkaart schrijven cn niet den naam van II. uit het Westeinde ondcrlcekenen. Beiden stonden gisteren voor het gcregtshof alhier teregt: A. M. S. beschuldigd van valschheid in een onderbaudsch geschrift door hel namaken ccner handtee- kening, L. .1. van het gebruik maken van dat valsche stuk. De eerste besch. bekende de briefkaart Ie hebben geschreven maar onder voorgeven dat zij dit had gedaan op verzoek van haar neef en zonder te welen dat zij zich daardoor aan eene strafbare daad schuldig maakte. De tweede besch. bekende eveneens hel hem ten laste gelegde, maar deed bel voorkomen alsof hij geen plan bad gehad om den lieer R. te benadeelen. Hij had den naam van den kastelein II. gebruikt, omdat deze, gelijk hij be weerde, hem nog een zeker bedrag schuldig was. Adv.-gen. mr. Gregory, vooropstellende dat aan de schuld van de eerste besch. kon worden getwij feld, was persoonlijk toch daarvan overtuigd, maar oordeelde dat zij geheel onder de pressie van haar neef valschheid had bedreven. Daarom vond hij aanleiding voor haar hel minimum der straf. 45 dagen celstraf en eene boete van ƒ50, te eischen. Op den tweeden besch. moest daarentegen, met liet oog op eene vroegere vcroordeeling w egens diefstal te Leiden gepleegd en ook met het oog op zijn ongunstig ve.leden, eene zwaardere stral worden toegepast Ten zijnen aanzien requireerdc adv.-gen. 3 jaren gevangenisstraf en eene boete van ƒ50. Als verdediger trad op mr. Wtlewaall. liet hof heeft de eerste besch. vrijgesproken van liet haar ten laste gelegde, daar niet gebleken was dat zij met bedriegelijke bedoelingen had gehandeld, en den tweeden besch., met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf en een boete van 50. nUITlhi\LAM)SCHE BERIGTEN, r GELt ïi. LONDEN 31 Mei Sedert eenige dagen is een afgezant van Jakoeb-lvhanden bekenden Emir van Kashgar, in Engeland. Hij vertoeft op dit oogenblik Ie Londen. Het is de eerste gezant uit Midden-Azitidie ooit Engeland bezocht. De heer John Loth top Motley is Diugsdag, op 64-jarigen leeftijd, ten huize van zijn schoonzoon Algernon Sheridan te Kingston overleden. Te Dorchester in Massachusetts geboren, genoot hij zijne opleiding aan de hooge- school te Harvard. In 1841 trad hij in diplomatieke] dienst als gezant schap-secretaris te Delershttrg. Later bragt bij jaren door in Duitschlaud eu Nederland, waar hij de bouwstoffen verzamelde voor zjne werken. De stoomboot City of Brussels is de Mersey binnengeloopeneene maand over haar tijd. Zij verliet New-York den 21steD a prilbrak twee dagen later haar schroefstaaf, en zette toen de reis onder zeil voort. Het s'oomschip City of San Francisco, van de Pacific Mail Steamship Company, van Panama naar San Francisco, heeft op een rots gestooten et is gezonken; passagiers en equipage zijn gered. Uit Wcenen meldt men aan Daily News, dat de Slierif van Mekka den inhoud der heilige offerblokken, waarin de giften der pelgrims opge. stapeld liggentot een bedrag van 200 millioen piastersden Sultan ter beschikking gesteld heeft. Berigten uit de Vereenigde Staten melden het volgende: Hel kabinet heeft besloten, zich schriftelijk te wenden tol de Mexicaansche regering, met het verzoek, om onmiddellijk maatregelen te nemen ter voorkoming van strooptogten over de llio Grande in Texas, daar de militaire bevelhei), ber in Texas bevel heelt gekregen de schuldigen tot op Mexicaanscli grondgebied te vervolgen en te straffen. Tusschen de Indianen en dc troe pen der Vereenigde Staten heeft een gevecht plaats gehad, waarbij ver. scheidene van eerslgenoemden zijn gedood. Het verlies der Amerikanen be- droeg: een officier en zeven soldaten gewond, vier soldalen gedood. Uit eene officiële opgave blijktdat in het afgeloopen jaar aan de ziekte onder de varkens 4 millioen dezer dieren zijn gestorven, ter waarde van 20 millioen F K t X H U IJ li. In hel Journ. des Déb. is een brief opgenomen van Jules Favrc aai een zijner vrienden, waarin hij uiteenzet hoe onhoudbaar de regeringsbegin- selen zijnwaarvan Mac Mahonin woord en daadin de laatste dagen is uitgegaan. Favrc hoopt vastelijk, dat de senaat hel verlof tot ontbinding zal weigeren. Het slot van den brief luidt als volgt: /'De senaatsbeslissin;, zal de roemrijke beslechting zijn van dezen strijd. Ik zeg: roemrijke be slechting, omdat zij vreedzaam en wettelijk wezen zal. Zijnerzijds zal de president der republiek, door ze te aanvaarden, zich gelukkig kunnen rekenen, bij zijne vroegere edele diensten nog deze te voegen van voor het vervolg de instellingen onwrikbaar te vestigen, welke gedurende zes jaren ons in staat hebben gesteld vele smartelijke beproevingen Ie doorstaau ei den dageiaad onzer wedergeboorte en onzer grootheid te zien aanbreken." Thiers heeft Gambetta bezocht en mag men een der l'arijsche cor respondenten van de Köln. Zeit. gelooven, dan zijn zij het volkomen eens over hetgeen thans gedaan moet worden. Mngt Mac Mahon zijne liooge waardigheid ncderleggen dan zal Gambetta evenmin als Grcvy hem opvol gen, maar Thiers door al de fraction der republickeinsche partij tot candi- daal voor hel presidentschap der republiek gesteld worden, «tiet buitenland zou dus gerust kunnen zijn voor het geval dat Mac Mahon mogt aftreden," voegt de beriglgever er hij liet is echter volstrekt niet zeker dat. als de senaat de kamerontbinding weigert, of als het land na deze ontbinding weder eene republikeinsche kamer geeft, de maarschalk heengaat, integen deel, hij moei voornemens zijn zulke stappen te doen dat hij. wal ook gebeure, aan liet bewind blijft. lie Univers is van meening dat de regering te werkeloos blijft tegen over de uitspattingen der radicale pers. Het is thans maar al te duidelijk, zegt dit blad, dat de daad van gezag, den 16df0 Mei verrigl, eu welke één had behooren te zijn. uit Uvre deelen bestond. De maarschalk de Mac Mahon heeft gedaan wat hij doen moestzijne ministers echter zijn in hunne taak te kort geschoten. Het liberalisme heeft in de raadslagen der regering zijne plaats hernomen cn hel vervolg van den 16'"B Mei heelt niet beantwoord aan het begin. De vrijheid der drukpers behoorde niet meer te worden ontzien dan de wet der parlementaire meerderheden. Deze zwak heidof deze zorgeloosheid van het ministerie tegenover de pers, kan alles in de waagschaal stellen. Te Darijs bestaat een Russisch agentschap of correspondentie-bureau. Den 25 l'n Mei werd uit St. Petersburg aan dit bureau getelegrapheerddat de Russische dagbladpers algemeen het weder optreden van den hertog de Broglie als minister als een betreurenswaardige gebeurtenis beschouwt. Dit telegram heeft de regering onder zich gehouden. Ij l 1 T 5: li I. Te Gotlia is dezer dagen geopend het socialistisch congres. Bij de opening waren er 88 afgevaardigden aanwezig, welk getal later lot 95 klom, In deze bijeenkomst werd verslag uitgebragt omtrent den loop der socialis tische beweging. De partij bezit in Duitschlaud 42 politieke bladen, waar van er 6 dagelijks verschijnen. Voorts heeft zij in dienst zes vaste "agita toren"' en 18 die van tijd lot lijd optreden, limine bezoldiging varieert tusschen de 50 en 150 mark per maand. Uithoofde de socialistische bewe ging velen te langzaam vooruitging, drong men aan op hel aanstellen van meer «agitatoren", waaraan moeijelijk kon voldaan worden, omdat de geld middelen ontbreken. Echter werd het voorstel aangenomenom wegens de maatregelen van den fabrikant Krupp, waardoor alle agitatie te Essen wordt verlamd, aldaar aan een geschikt persoon 70 a 90 mark per maand Ie ge ven oin er agitatie Ie verwekken. Ook werd besloten, eene brochure uit te geven, inhoudende het partij-programma met toelichting. Dit zal geen honorarium wegens redactie vereisclien. Liekbiieclilde geschiktste man voor dal werkje, moet juist weer twee maanden naar de gevangenis, had dan al het noodige, benevens vrijen lijd om dien aan het geschrift ie besteden. - Volgens den Bon. de In Moselle is een herderlijke brief van den bis schop van Meiz, betreffende het pauselijk jubilé, op de drukkerij in beslag genomen. Naar men aan de Neae freie Fresse uit Widdin meldt, was de eerste militaire daad van prins Karei, als onafhankelijk vorst, de schending der conventie van Gcnève. De batterij namelijk, welke Ie Kalafat onder zijne aanvoering het vuur op Widdin opende, zond hare granaten in een Turkscli hospitaal, dat voor een deel vernield werd eu waarin 3 zieken doodelijk en

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2